PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για στησιμο σε Net Cafe



tgrendo
02-02-04, 00:00
Παιδες θελω να στησω ενα δικτυο με 40 υπολογιστες σε ενα Net cafe.
Τι να προτιμησω ως τροπο στησιματος?γιατι εχω ακουσει πολλα.

Λεω να βαλω 3 switch 15αρια, τα pc πανω τους, τα switch στο router και εναν game server στο router με ετοιμα host για να παιζουν στο LAN(CS,ΜΟΗΑΑ etc..)

Μπορειτε να μου δωσετε καποιες λυσεις και ισως κανα link να κοιταξω?
Router Cisco?Και αν ναι, ποιο?(μεχρι 2,500€)
Τι switch?(για ολα τα switch οχι πανω απο 2000€)
Eπισης η Forthnet μου βαζει ασυρματο Internet.Eiναι αξιοπιστο για τετοια χρηση?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Dead_
02-02-04, 00:56
Για τί ταχύτητας σύνδεση μιλάμε?

Όσο αφορά το ασύρματο καλύτερα να το αποφύγεις. Από ότι έχω διαβάσει οι ασύρματες κάρτες Ethernet ακόμα και οι νέας γενιάς που λένε 54Mbps, πιάνουν πολύ λιγότερα.
Οπότε εφόσον σε local lan οι ταχύτητες είναι άστα να πάνε φαντάσου για σύνδεση με τον κορμό (backbone). Εκτός βέβαια αν μιλάμε για μικροκυματική ζεύξη αλλά και πάλι καλύτερα ίνα ή ομοαξονικό ή χαλκός.

dead_

tgrendo
02-02-04, 04:25
μιλαμε για 125 εως 16ΜΒ

Wolverine
02-02-04, 18:12
Η Forthnet για ασύρματη σύνδεση χρησιμοποιεί LMDS και είναι πολύ καλό και ανταγωνιστικό. Προσωπικά το έχω δει να δουλεύει με μια σύνδεση 2 MBit και είναι μια χαρά. Οπότε το θέμα της ποιότητας δεν νομίζω να είναι πρόβλημα. Τώρα για το δίκτυο εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ‘μικρό’ switch που να έχει gigabit Ethernet πόρτες, μια gigabit κάρτα στον server ώστε να μην μπουκώνει με τίποτα και βαλε και τον router εκεί. Μετά πάρε και 2 switch που να έχουν και αυτά gigabit port (1) για να τα συνδέσεις και αυτά με το κεντρικό switch. Με αυτό τον τρόπο το backbone σου θα είναι αρκετά μεγάλο ώστε και με μελλοντική αύξηση της κίνησης να μην έχεις πρόβλημα. Όσο για τις τιμές για τα switch δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω με 2000€ να καλύπτονται. Προσωπικά και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση έχω χρησιμοποίηση αρκετά προϊόντα της Level One τα οποία είναι αρκετά καλά και όχι ακριβά. Αλλά ψάξε και στην αγορά να δεις τι υπάρχει διαθέσιμο.

tgrendo
02-02-04, 22:09
να βαλω τον router που?
εγω καταληγω στο παρακατω.Πειτε μου αν κανω κατι λαθος
Server πανω στο router
3 switch πανω στο router
τα pc πανω στα switch.
Ενοειτε οι συνδεσεις των switch,router, server με gigabit connection.
Μαλλον θα βαλω και 2 server πανω στο router ωστε να αποφυγω μπουκωμα στον 1 server.

Τhx guys :D

Wolverine
02-02-04, 23:33
Πάνω στον router πως θα βάλεις όλα αυτά? Οι router συνήθως έχουν ένα wan port και ένα LAN port όποτε πως θα συνδέσεις πάνω στον router όλα αυτά? Αυτό που λέω εγώ είναι να πάρεις ένα 8αρι switch gigabit Ethernet που θα το έχεις σαν backbone και εκεί επάνω θα συνδέσεις τον router, τους server και τα άλλα switch. Και τα άλλα switch θα είναι απλά Ethernet με module gigabit Ethernet για να συνδεθούν στο κεντρικό switch σου. Αν θέλεις οτιδήποτε για πιο άμεσα ή στείλε μου pm ή email ή για ακόμα πιο άμεσα στο κανάλι του site στο IRC #adslgr στο δίκτυο Undernet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.