PDA

Επιστροφή στο Forum : Αdsl στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης



nickolas2005
13-06-06, 12:41
Επειδή σύντομα θα μετακομίσω στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη) μπορεί κάποιος κάτοικος της περιοχής ή κάποιος που ξέρει να μου πει πως έχει η κατάσταση του dslam του? Είναι γεμάτο ή καλά είστε εκεί πάνω?:hmm: Αναφέρομαι σε ταχύτητα 1024.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Nϊκος

emav
13-06-06, 14:53
Αν δεν απατώμαι, το Ωραιόκαστρο υπάγεται στο υποκατάστημα Παύλου Μελά. Πριν από καμιά βδομάδα που ρώτησα στο 134, μου είπαν ότι υπάρχουν γύρω στις 65 θύρες κενές για PSTN και καμιά 125αριά για ISDN. Γιατί όμως δεν κάνεις τον κόπο να ρωτήσεις ο ίδιος;

Άντε, με το καλό να έρθεις προς τα μέρη μας... Α, και μην ξεχάσεις να φέρεις και την κοπελιά από πάνω! :p

nickolas2005
13-06-06, 15:34
Δεν νομίζω να υπάγεται στου Παύλου Μελά και αυτό γιατί αναφέρει στο παρακάτω pdf το dslam Ωραιοκάστρου ως ανεξάρτητο..

http://www.otewholesale.gr/files/ADSL_Rest_of_greece.pdf

Πόρτες ξέρω ότι υπάρχουν απλως θα ήθελα να μάθω πως πάνε οι ταχύτητες κτλ..


Αχ αυτή η κοπελιά...

anon
13-06-06, 17:01
Δεν μπορεί ναναι στου Παύλου Μελά. Η απόσταση είναι πολύ μεγάλη για να παίξει το ADSL.

nickolas2005
14-06-06, 13:58
Kανένας?:hmm:

emav
14-06-06, 15:52
Πάντως, θυμάμαι πως έχουμε ωραιοκαστριώτες στο forum... Μάλλον δεν έχουν δει ακόμη το νήμα... Ίσως άν ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!! ;)

dinap1
18-06-06, 08:12
για 1024 δε γνωρίζω,μα στην 384 που είμαι υπάρχουν προβληματάκια (διακοπές σύνδεσης, χαμηλές ταχύτητες) και με τους 3 isp που δοκίμασα (4net, hol, otenet-demo)

the_Mask
21-06-06, 08:45
Καλημερα σε ολους,,απο χθες το βραδυ καποιοι χρηστες απο το Ωραικοστρο της Θεσσαλονικης και καποιες γυρω περιοχες εχουν αναφερει προβλημα με την συνδεση τους,,ειτε δεν συγχρονιζει η γραμμη ειτε δεν ανοιγουν σελιδες?
Μπορει καποιος να ενημερωσει εαν γνωριζει το προβλημα αν ειναι γενικο στην περιοχη ή σε αλλες περιοχες της Θεσ/νικης?

nickolas2005
21-06-06, 13:08
Kαι στην σταυρούπολη το ίδιο γινότανε. Σε εμένα τουλάχιστον. Η γραμμή συγχρόνιζε αλλα δεν έπερνε ip.

emav
21-06-06, 14:25
Κανένα πρόβλημα στη Σταυρούπολη μέσω Vivodi/ΑΡΥΣ.

alfisti
23-06-06, 13:10
απο ταχύτητα καλά είναι
κάνει κάτι διακοπές σε κάτι άκυρες στιγμές
εχει το δικό του dslam νομίζω

lpap
23-06-06, 13:28
Γειά σου Νικόλα,

Ζω στο Ωραιόκαστρο και έχω DSL εδώ και δύο χρόνια.

Πέρυσι το φθινόπωρο είχα ένα πρόβλημα με αστάθεια στη γραμμή, αλλά το διόρθωσε ο ΟΤΕ και απο τότε δεν έχω πρόβλημα.

Παλιότερα είχα σύνδεση 384 (HOL) και τώρα έχω σύνδεση 512 (Forthnet).

Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα, για εμένα, Η σύνδεση που έχω παίζει σε πλήρη ταχύτητα.

Αλλά, πρέπει να προσέξεις ότι το Ωραιόκαστρο έχει μεγάλη έκταση. Η δική μου σύνδεση μετρημένη από τον ΟΤΕ μπορεί να ανέβει μέχρι 8ΜΒ, γιατί το σπίτι μου δεν έχει μεγάλη απόσταση από το DSLAM.

Πιστεύω ότι το κυριότερο σημείο που πρέπει να δείς είναι η τοποθεσία του σπιτιού σου.

Το δικό μου σπίτι είναι στην περιοχή που ήταν η Ταβέρνα Αλσος.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες, στείλε μου email

alfisti
23-06-06, 16:37
Η δική μου σύνδεση μετρημένη από τον ΟΤΕ μπορεί να ανέβει μέχρι 8ΜΒ, γιατί το σπίτι μου δεν έχει μεγάλη απόσταση από το DSLAM.


που βρίσκεται το DSLAM ;;
παίζει ρόλο που βρίσκεσαι;;

maik
23-06-06, 17:38
που βρίσκεται το DSLAM ;;
παίζει ρόλο που βρίσκεσαι;;

Το DSLAM βρισκεται εκει που ειναι το κτηριο του ΟΤΕ , λιγο πιο πανω απο την εκκλησια νομιζω στο παραδοσιακο κεντρο του Ωραιοκαστρου.

Οσο μεγαλυτερη ειναι η αποσταση σου απο το DSLAM τοσο μεγαλωνουν θεωρητικα οι πιθανοτητες να εχει προβληματα ποιοτητας η γραμμη σου.

emav
23-06-06, 18:04
Νομίζω ότι δεν μεγαλώνουν απλά οι πιθανότητες... Υπάρχει άμεση συσχέτιση μεταξύ απόστασης και μέγιστης ταχύτητας που μπορεί να επιτευχθεί.

Περισσότερα εδώ (http://www.howstuffworks.com/dsl.htm).

maik
23-06-06, 18:08
Νομίζω ότι δεν μεγαλώνουν απλά οι πιθανότητες... Υπάρχει άμεση συσχέτιση μεταξύ απόστασης και μέγιστης ταχύτητας που μπορεί να επιτευχθεί.

Η αποσβεση παντα υπαρχει. Γιαυτο και το οριο των 4 χλμ για σωστη λειτουργεια.

alfisti
23-06-06, 20:36
ένα κτίριο ΟΤΕ που υπήρχε και τώρα έγινε κατάστημα με καλυντικά υπήρχε άλλο κτίριο του ΟΤΕ δεν υπάρχει..
απο την εκκλησία του Ωραιοκάστρου είναι 150-200 μέτρα

nickolas2005
23-06-06, 23:54
Eμένα το σπίτι μου είναι στην oδό Θεσσαλονίκης (λίγο πριν το τέλος της). Είναι ο κεντρικός δρόμος που σε ανεβάζει στο κέντρο..Δεν πιστεύω να είναι πάνω απο 500 μέτρα το σπίτι απο εκεί..

dinap1
02-07-06, 07:30
Χθές τρελάθηκα στις αποσυνδέσεις. πήρα τηλέφωνο στη φορθνετ και μου είπαν ότι μάλλον φταίει η γραμμή ή έχω βλάβη στο ρούτερ.
ετοιμαζόμουν να δηλώσω βλάβη στο οτε μα σήμερα είναι οκ μέχρι στιγμής.
είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.