PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία με Support HOL και αλλαγή Netfaster με νέο



robotech_
13-07-10, 16:14
Γενικότερα δεν έχω πολυενοχλήσει το support της HOL καθώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος.
Εδώ και ένα μήνα περίπου όμως, είχα ένα πρόβλημα με το ADSL μου (HOL Double Play GR).

Συγκεκριμένα το SNR ήταν πολύ ασταθές όταν η γράμμη μου συγχρόνιζε στα υψηλά της (13-14). Παρατηρούσα με συνεχόμενα refresh στο ADSL status του Netfaster 1, πως κατά βάση ήταν στα επίπεδα του 9-12 και για δευτερόλεπτα έπεφτε κάτω από 5 ενώ κάποιες φορές έβγαζε και -2.
Τη στιγμή εκείνη το ADSL uptime μηδενιζόταν. Επίσης, έτρεχα ένα Ping με -t στο command prompt και στο σημείο εκείνο, το ping δεν έπαιρνε απάντηση. Δεν έδειχνε πάντως να αποσυγχρονίζει η γραμμή.

Τηλεφώνησα στη HOL να δηλώσω το πρόβλημα. Την επόμενη μέρα με κάλεσε ένας τεχνικός στο κινητό. Δεν ήμουν σπίτι. Συζητήσαμε λίγο για το πρόβλημα και μου είπε πως θα κατεβάσει λίγο το προφιλ μου για να δούμε πως θα πάει. Μόλις επιστρέφω σπίτι βλέπω πως η γραμμή μου δεν συγχρόνιζε. Τηλεφωνώ στη HOL και η κόπελα που το σήκωσε με συνέδεσε (μέσα σε δευτερόλεπτα και χωρίς να της εξηγήσω πολλά) με έναν τεχνικό που φάνηκε να έχει ήδη ανοιχτή την καρτέλα μου μπροστά του και να γνωρίζει γενικά το πρόβλημα μου. Τολμώ να πω πως εντυπωσιάστηκα...

Το παληκάρι ήταν εξυπηρετικότατο. Από ότι κατάλαβα, όπως μιλούσαμε έμπαινε remote στο DSLAM και έτρεχε diagnostics στη γραμμή μου. Τελικά το netfaster δεν ήθελε να συγχρονίσει και του πρότεινα να βάλουμε πάνω στη γραμμή ένα Philips που είχα από Connx. Το βάλαμε και με τη δεύτερη προσπάθεια συγχρόνισε.

Αμέσως, μου πρότεινε να μου στείλει ένα νέο Netfaster (ξαναεντυπωσιάστηκα και χάρηκα) και πριν κλείσουμε τον ευχαρίστησα θερμά γιατί ένιωσα σαν πελάτης εταιρίας που με σέβεται πραγματικά. Βέβαια αυτό μπορεί να μην έχει να κάνει με την εταιρία αλλά πιο πολύ με τους τρόπους και την προθυμία του συγκεκριμένου τεχνικού.
Αφού κλείσαμε ξαναέβαλα το Netfaster στη γραμμή και συγχρόνισε αλλά τα προβλήματα θορύβου και αποσυνδέσεων ήταν και πάλι εμφανή.

Σήμερα παρέλαβα το Netfaster 2 και αμέσως συγχρόνισε στα 16400 (πρώτη φορά που πιάνω τόσα) και το SNR ήταν σταθερά μεταξύ 9-10.
Δεν έμεινα πολύ ώρα σπίτι για να δοκιμάσω τη γραμμή αλλά στη μισή ώρα που πρόλαβα δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Αν προκύψει κάτι θα υπάρξει update.

arial
13-07-10, 16:25
Eχει βελτιωθει πολυ η ευξπηρετηση τους. Και εγω οταν ειχα προβλημα με το netfaster, και ζητησα αντικατασταση, σε μερικες μερες μου ειχανε στειλει το καινουργιο με κουριερ.

Δεν ειναι τυχαιο και το παρακατω..

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=405775

Επισης εκτος απο τα τα ασχημα, καλο ειναι να ακουγονται και τα καλα πραγματα.

jkont
13-07-10, 18:23
Κι εγώ που ενεργοποιήθηκα πρόσφατα έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την υποστήριξή τους.

Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά πάντα ήταν εξυπηρετικότατοι , η επικοινωνία ήταν εύκολη χωρίς ιδιαίτερες καθηστερήσεις και γενικά βλέπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά σε σχέση με το παρελθόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.