PDA

Επιστροφή στο Forum : imac και usr9108 με wireless



Eruyome(MMXGN)
13-06-06, 19:50
Γειά σας.
Παίδες αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι.
Πρόσφατα έκανα την μετακόμιση και μόλις σήμερα είχα τηλέφωνο, οπότε αποφάσισα να στήσω το ρούτερ μέχρι να έχω και dsl. Το καλώδιο όμως δεν φτάνει οπότε αποφάσισα να το δουλέυω wireless.

Έχω έναν imac και το ρούτερ είναι το usr9108.
Ότι ρύθμιση και να προσπάθησα όμως δεν μπόρεσα να ανακαλύψω το ρούτερ απο το imac. Και η προσπάθεια μέσω του other network δεν απέδωσε καρπούς. Εννοείται οτι το ρούτερ έχει broadcasting name.

Παλιότερα το είχα καταφέρει χωρίς προσπάθεια, τώρα τί να φταίει;
(Έχω κάνει όλα τα updates που αφορούν το airport)

kadronarxis
13-06-06, 20:16
Ωχ αυτό το wireless είναι πονοκέφαλος για πολλούς.
Υπάρχει ένα widget που μπορείς να κατεβάσεις το οποίο ψάχνει να βρει τα διαθέσιμα δίκτυα τριγύρω.Το δοκίμασες; Θα το βρεις στα 50 most famous-wanted widgets.

Δοκίμασε χωρίς καθόλου προστασία(wep κλπ.).Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή use interference robustness?

Στη χειρότερη τράβα ένα reset το 9108 και ξεκίνα από την αρχή(εγώ αυτό θα έκανα).

DrEthernet
13-06-06, 20:52
Στο 9106, στο μενού "Wireless Setup", έχει μια ρύθμιση "Disable SSID Broadcast". Αν αυτή είναι ενεργοποιημένη δεν θα βλέπεις το ασύρματο δίκτυο. Wireless sniffer πάντως θα βρείς εδώ (http://kismac.binaervarianz.de/).

Reef
13-06-06, 20:53
για αρχη δοκιμασε να απενεργοποιησεις καθε ειδους προστασια στο router για να δεις αν τουλαχιστον βλεπονται μετα ψαχνεις και το πως θα βαλεις την προστασια

Eruyome(MMXGN)
13-06-06, 22:31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Κατεβάζω τώρα το sniffer (μέσω της ελεινής pstn που με ανάγκασε να μετακινήσω και τον imac στον πάγκο της κουζίνας για να φτάνει ίσα ίσα το καλώδιο) να δοκιμάσω. Εννοείται οτι έχω ενεργοποιήσει το SSID broadcast, και έχω δοκιμάσει χωρίς προστασία. Το πρόβλημα είναι οτι δεν το "βρίσκω". Απο την άλλη το ρούτερ κάνει pass τα wireless diagnostics

sdikr
13-06-06, 22:36
Κανάλι δόκιμασες να αλλάξεις;

Ακόμα αν το είχες πριν disable καμιά φορά θέλει restart εφόσον το κάνεις πάλι enabled

Μήπως έχεις ορίσει mac filter;

Eruyome(MMXGN)
13-06-06, 23:01
sdkir είσαι θεός. Τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα. Έβαλα το channel στο auto, και εμφανίστηκε στο μενού του mac. :)

Τώρα μένει να μου ενεργοποιήσουν και την dsl...

@ ADSLgr.com All rights reserved.