PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ



supermario
02-02-04, 14:55
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω.
Απο χθες το μεσημερι δεν εχω τηλεφωνο. Εχω DSL συνδεση και ενω ημουν στο internet μου εκανε διακοπη για ενα λεπτο και επανηλθε. Οταν μετα απο 10 λεπτα πηγα να παρω τηλεφωνο η γραμμη ηταν "νεκρη". Και απο τοτε τιποτα... Πηρα στο 121 ειπαν οτι ειναι θεμα του τμηματος DSL. Με πηρε ενας τεχνικος απο το τμημα αυτο και μου ειπε οτι εφοσον εχω internet αλλα οχι τηλεφωνο ειναι αρμοδιοτητα των βλαβων τηλεφωνου, δηλαδη του 121..... Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιε;;; Γιατι αν περιμενω απο τα κοπροσκυλα του ΟΤΕ δεν υπαρχει περιπτωση να βρω λυση.
Υπαρχει περιπτωση να φταιει το splitter-ακι;;; Μπορει να εχει χαλασει στα καλα καθουμενα;;;
Ευχαριστω εκ των προτερωω οσους απαντησουν

lakis
02-02-04, 17:20
Πιθανότα έχεις πρόβλημα με το splitter?
Έχεις βάλει splitter και με ποια συνδεσμολογία;

supermario
02-02-04, 17:28
lakis, εχω βαλει splitter.
Το καλωδιο απο την πριζα παει στο splitter στην εισοδο LINE, και απο εκει συνδεω το καλωδιο του τηλεφωνου στην εισοδο POTS και το modem στην εισοδο NT. Εχω DSL over PSTN.

aelius_maximus
03-02-04, 09:10
Δοκίμασε να παρακάμψεις το spliter και να τοποθετήσεις το τηλέφωνο απευθείας στην πρίζα του ΟΤΕ. Αν δεν δουλέψει και πάλι έχεις τηλεφωνική βλάβη κι έχει δίκιο ο ΟΤΕ, αν δουλέψει όμως φταίει το spliter το οποίο σου κόβει την τηλεφωνική συχνότητα.

lakis
03-02-04, 10:43
Το ποιο πιθανότατο είναι να έχει χαλάσει το splitter τοτε!

supermario
03-02-04, 13:26
Εχω βαλει και το τηλεφωνο κατευθειαν στην πριζα και παλι τιποτα...
Ειναι νεκρο. Αρα εχει βλαβη η γραμμη??

@ ADSLgr.com All rights reserved.