PDA

Επιστροφή στο Forum : 5η εθελοντική αιμοδοσία ADSLgr.com 15/6/2006 έως 20/6/2006



opimis
14-06-06, 17:00
Πραγματοποιούμε την 5η κατά σειρά εβδομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας της ομάδας μας από αύριο Πέμπτη 15 Ιουνίου 2006 έως Τρίτη 20 Ιουνίου 2006.
Όπως κάθε φορά, έτσι και τώρα στην εβδομάδα της αιμοδοσίας μεσολαβεί σαββατοκύριακο, για να μπορούν να αιμοδοτήσουν και όσοι δεν μπορούν τις καθημερινές. Σχεδόν όλα τα κέντρα κι οι σταθμοί αιμοδοσίας λειτουργούν τα σαββατοκύριακα.

πληροφορίες για τον υποψήφιο αιμοδότη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7846)
κέντρα αιμοδοσίας-ερωτηματολόγιο αιμοδοσίας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15817)

Οποιαδήποτε απορία η πληροφορία να την συζητήσουμε ευχαρίστως εδώ στο νήμα η το email της ομάδας εθελοντών αιμοδοτών : adslgr_aimodosia@yahoo.gr

opimis
17-06-06, 06:45
Διαβάζοντας θέματα σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία, στάθηκα σε ένα άρθρο που είχε να κάνει με την ψυχολογική καταπίεση ενός φαντάρου, ο οποίος φοβόταν τις βελόνες και γι’ αυτό το λόγο δεν αιμοδοτούσε, ενώ κατά αλλά ήταν υγιείς. Τον χλεύαζαν οι συνάδερφοι του και αξιωματικοί με φράσεις του τύπου «βγάλε τις φόρμες και φόρα φούστες», «γυναίκα είσαι και φοβάσαι;», «μεγάλωσες πια, είσαι άντρας… η όχι;» κι άλλες τέτοιες ηλιθιότητες!

Δεν έχουμε αναφερθεί τόσο σε αυτό το θέμα, δηλαδή της φοβίας που έχουν κάποια άτομα στις βελόνες.
Είναι αλήθεια ότι μερικές φορές εμείς οι εθελοντές αιμοδότες, γινόμαστε υπερβολικοί όταν μιλάμε και προσπαθούμε να πείσουμε κι άλλα άτομα να γίνουν αιμοδότες. Συμβιβαζόμαστε μόνο όταν κάποιος μας πει ότι δεν μπορεί να αιμοδοτήσει για λόγους υγείας.

Υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται τις βελόνες και πραγματικά υποφέρουν, όταν για λόγους υγείας αναγκαστικά πρέπει να τρυπηθούν από βελόνα, έστω για μερικά δευτερόλεπτα.
Ακούγεται παράλογο αυτό για τους περισσότερους, αλλά αν το σκεφτούμε λίγο καλύτερα θα τους καταλάβουμε. Δεν είμαστε όλοι ατρόμητοι, κάποιες φοβίες θα έχουμε. Για παράδειγμα κάποιος φοβάται η σιχαίνεται τις αράχνες και τον κλείνουμε σε ένα δωμάτιο με αράχνες! Η ακόμα (για να το διακωμωδήσω λιγάκι ξέροντας την φοβία ενός γνωστού μέλους τους φόρουμ:twisted: ), να κλείσουμε το «Χ» μέλος στο μέγαρο του ΟΤΕ, να μην μπορεί να μιλήσει και να είναι από πάνω του ο Βουρλούμης και μερικές δεκάδες τεχνικοί του οργανισμού και να του φωνάζουν όλοι μαζί…ΟΤΕ ΟΤΕ ΟΤΕΕΕΕ…

Η εθελοντική αιμοδοσία είναι μια πράξη αλτρουισμού από τον άνθρωπο για τον άνθρωπο, που έχει ανάγκη και σε καμιά περίπτωση η πράξη αυτή να βοηθάει τον έναν, αλλά να δημιουργεί προβλήματα στον άλλων!

Μια άλλη μερίδα ανθρώπων είναι αυτοί οι οποίοι δεν φοβούνται τις βελόνες, αλλά φοβούνται την διαδικασία της αιμοληψία, δηλαδή τον πόνο η αν νιώσουν κάτι γενικά την ώρα της αιμοληψίας.
Ένα παράδειγμα έχουμε μέσα από το φόρουμ, τις πρώτης αιμοδοσίας που οργανώσαμε


Μπορώ όλες τις μέρες και ώρες, αλλα δεν νομίζω να βρώ το θάρος να πάω μόνος μου αμα βρεθεί και και κάποιος άλλος ευχαρίστως
Ήθελε να αιμοδοτήσει ο tvelocity τότε, αλλά δυστυχώς δεν βρέθηκε κάποιος να του συμπαρασταθεί με την παρουσία του έστω στο κέντρο αιμοδοσίας.
Αντίθετα στη Θεσσαλονίκη βρεθήκαμε κοντά με την maria στην πρώτη της αιμοληψία εγώ κι ο PReD, άσχετα αν δεν αιμοδοτήσαμε, γιατί μεν εγώ είχα δώσει αίμα πρόσφατα κι ο PReD επειδή εκείνη την περίοδο είχε εξεταστική και ήταν αρκετά καταβεβλημένος κι ο γιατρός του είχε απαγορεύσει να αιμοδοτήσει.

Όπως κι αν έχει στις δυο περιπτώσεις αντί να χλευάζουμε την μερίδα των ανθρώπων αυτών, πρέπει να σεβόμαστε τον φόβο τους και να συμπαραστεκόμαστε και να ενθαρρύνουμε άτομα όπως ο tvelocity.

Μιας και έγινε λόγος για «θάρρος», εγώ θα αιμοδοτήσω στις 21/6/2006 ημέρα Τετάρτη (μια μέρα μετά την λήξη της εβδομάδας αιμοδοσίας), αν υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που θέλει να αιμοδοτήσει αλλά δεν το αποφασίζει να το κάνει μόνος του και θέλει παρέα για συμπαράσταση, ας μου στείλει πμ η ποστ εδώ να πάμε παρέα, ανεξάρτητα από την ημέρα που θα αιμοδοτήσω εγώ, με βολεύει οποιαδήποτε ημέρα και ώρα. Κι αλλά μέλη, από άλλες πόλης, αν διστάζουν να πάνε μόνοι τους , αλλά θέλουν, ας γράψουν εδώ ένα μήνυμα, μπορεί να βρεθούνε παρέες και να πάνε μαζί στα κέντρα αιμοδοσίας.

Και κάτι τελευταίο. Δεν είναι κακό να φτάσει κάποιος στο κέντρο αιμοδοσίας ακόμα και με παρέα, αλλά την τελευταία στιγμή να το μετανιώσει και να μην θέλει τελικά να αιμοδοτήσει εκείνη τη μέρα. Τίποτα δεν γίνεται κάτω από πίεση. Εξάλλου και να μην αιμοδοτήσει κάποιος, θα έχει μια άποψη από τον χώρο της αιμοδοσίας…κάτι είναι κι αυτό γι’ αρχή!!! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.