PDA

Επιστροφή στο Forum : 1Bill στο 1Mbit Θεσσαλονίκη κέντρο



xabikos
14-06-06, 18:59
Σε λιγότερο απο ένα μήνα λήγει η σύνδεση μου με forthnet στα 384 και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω 1 Bill στο 1mbit πάλι απο την ίδια εταιρεία. Σκέφτομαι να το κάνω μέσα στον ιούνιο για να πάρω την προσφορά 3+3 μήνες. Μένω πολύ κοντά στην καμάρα και δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς dslam είμαι. Υπάρχει κάποιος τριγύρω να μου πει εντυπώσεις. Και απο το dslam τι γίνετε απο ταχύτητες και αν η forthnet πάει καλά στο 1mbit γιατί στα 384 που είμαι δεν έχω παράπονο.
Ευχαριστώ!

underachiever
18-06-06, 21:36
στην ερμου που ειμαι εγω μετρια τα πραγματα, καθημερινες γραφει μεχρι 65-70 kb/sec τα πρωινα, το βραδυ στρωνει και φτανει τα 106 kb/sec.

thestria
18-06-06, 21:44
Αφού είσαι κέντρο πόλης, τυχερέ, γιατί δεν πας βίβο; Δικό της κέντρο, καλές ταχύτητες, "γρήγορο" call center κτλ...

xabikos
19-06-06, 00:22
Αφού είσαι κέντρο πόλης, τυχερέ, γιατί δεν πας βίβο; Δικό της κέντρο, καλές ταχύτητες, "γρήγορο" call center κτλ...
Συγγνώμη αλλά η vivodi δε νομίζω να έχει εγκαταστήσει δικό της δίκτυο Θεσσαλονίκη. Έβαλα τον αριθμό μου στο site και μου λέει οτι έχει κάλυψει μόνο μέσω του δικτύου του οτε. Διαφορετικά θα είχα φύγει απο οτε εδώ και πολύ καιρό. Σκέφτηκα να πάρω shared llu αλλά είναι δέλεαρ το ασύρματο router που δίνει η 4νετ οπότε καταλήγω προς τα εκεί. Αλήθεια είναι καλό; Λίγο που έψαξα μου φάνηκε αξιόλογο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι θα δεσμευτώ για 1 χρόνο.

viron
19-06-06, 00:45
Aπό το site της Vivodi.
"Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL & SDSL πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΕΡΜΟΥ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom."

Aν σε ενδιαφέρει επικοινώνησε τηλεφωνικά να επαληθεύσεις αν καλύπτει και την περιοχή σου.

Βύρων.

xabikos
19-06-06, 00:54
Λογικά δεν πρέπει να είμαι στο κέντρο της ερμού γιατί όταν βάζω το τηλέφωνο μου λέει πως έχω κάλυψη μόνο απο τον οτέ. Έβαλα και τον αριθμό του παλιού μου σπιτιού που ήταν κοντά στο υπουργείο και μου βγάζει οτι υπάρχει κάλυψη απο το δικό τους δίκτυο. Κρίμα. Πάντως αν κατάλαβα καλά το full llu βγαίνει λίγο πιο ακριβό απο το shared llu στο 1 mbit. Πως εξηγείτε αυτό;

nikgr
19-06-06, 01:34
εξηγείται πολύ απλά αφού στο full llu γλιτώνεις μια και καλή απ' τον ΟΤΕ (και τα πάγια του φωνής/adsl)
Εγώ είμαι με 1bill 1024 αλλά είχα πάρα πολλά προβλήματα. Την ημέρα κατεβάζει σαν 256-->384 και μόνο τα βράδια φιλοτιμιέται να ανεβάσει στροφές (και όχι πάντα...)

Ανήκω βέβαια στο dslam Τούμπας αλλά τα ίδια σκ@ είναι σ' όλη τη Θεσ/νικη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.