PDA

Επιστροφή στο Forum : FTP server σε zyxel 660HW-61 - πώς;



rdaniel
15-06-06, 08:56
Προσπαθώ να ενεργοποιήσω ένα ftp server πίσω από router Zyxel 660HW-61, και δεν τα καταφέρνω! Ο server έχει στηθεί σε ένα pc και είναι προσβάσιμος από το εσωτερικό δίκτυο. Ταυτόχρονα, στο NAT έχω ζητήσει να γίνονται forward οι θύρες 20-21 στο ip του συγκεκριμένου pc (είναι σταθερό και όχι από DHCP), και έχω ανοίξει καλού κακού και ένα firewall roule για το FTP (20,21). Επίσης, έχω πάει στο remote management και έχω βάλει να γίνεται από Lan μόνο, τόσο για το ftp όσο και για το telnet και το Http, και έχω ορίσει port 121 αντί για 21 για το ftp από remote.

Ε, παρόλα αυτά, και παρόλο που με το ίδιο setup έπαιζε με ένα 660HW-63 που είχα παλαιότερα (είχα over ISDN τότε ...), τώρα όποτε προσπαθώ να συνδεθώ από την public ip μου, βγαίνει ο ftp server του Zyxel, αν έχω ενεργό το Remote Management FTP 21 port, ή ένα μήνυμα unknown error trying to connect (ή παρόμοιο) όταν έχω το remote management σε άλλο port και Lan Only .... :hmm: Και στο pc μου δεν προωθείται τίποτε, όπως φαίνεται από το Log του ftp server, ακόμη και αν έχω π.χ. απενεργοποιήσει τα firewall τόσο του Zyxel όσο και του PC!! :(

Έψαξα το forum σχετικά, και δεν βρήκα κάτι διαφορετικό από όσα έχω κάνει ήδη. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει, ή πώς μπορώ να σιγουρευτώ ότι αν π.χ. επαναφέρω ολες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και τις κάνω από την αρχή, το zyxel θα κάνει αυτό που θέλω; ... Γιατί κάπου έχω στερέψει από ιδέες ... Αν κάποιος έχει τέτοιο setup με αυτό το router, θα εκτιμούσα τη βοήθειά του. :)

limassol
15-06-06, 09:10
Καλημέρα, λοιπόν έχω το ίδιο modem πρίν 4 μέρες έκανα ftp server το pc μου...λοιπόν έχουμε και λέμε ποιο πρόγραμμα έχεις και φτιάχνεις τον ftp?εγώ έχω το u-serv best....+ easy...άνοιξε απο firewall απο wan to lan... και κάνε rulez άμα δεν καταφέρεις τίποτα λόγω οτι ταλαιπωρούμουν άλλαξα το εσωτερικό ip apo 192.168.1.33 se 34. Άνοιξες και στο firewall(softeware) ta port?για να μπείς απο το ίδιο pc που είναι και server πρέπει να βάλεις την εσωτερική ip και όχι την εξωτερική...
good luck mate
pm αν έχεις πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.