PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνες αποσυνδεσεις



Σελίδες : [1] 2

illuminati
16-07-10, 19:54
Καλησπερα,
Πλεον τα νευρα μου αρχιζουν και ξεφευγουν με την συγκεκριμενη εταιρεια. Εδω και καιρο (3-4 μηνες πριν) εχω αρκετες αποσυνδεσεις, αν οχι καθε μερα, σιγουρα μερα παρα μερα. Με μια επανεκκινηση ή περιμενοντας 2 λεπτα ημουν και παλι συνδεδεμενος.
Τις τελευταιες μερες εχει ομως παραγινει το κακο. Με αποσυνδεει συχνα καθε μερα! Χθες ειχα πανω απο 7 αποσυνδεσεις. Παιρνω τηλ. και μου λενε ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αποσυνδεσεις... ΕΛΕΟΣ. Επειτα μου ειπαν να δοκιμασω τα γνωστα... Δοκιμασε αλλο σπλιτερ, βαλε το ρουτερ κατευθειαν στην πριζα τηλ. κτλ. Εννοειται πως τα κανα και το προβλημα συνεχιζεται. Ειναι τελικα το προβλημα στις γραμμες τους ή θα με τρελανουν; Σας παραθετω και τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου που ειναι σχετικα καλα. Το snr ειναι πανω απο 5. Που οφειλονται τελικα οι αποσυνδεσεις;; Α! Στο τηλεφωνο μου ειπαν πως μπορει να φταιει κ το Line Attenuation... τωρα αυτο δεν ξερω αν οντως ισχυει!
Βλεπω να αλλαζω συντομα παροχο. (Το προβημα παρουσιαζεται στο κεντρο της Θηβας οπου μενω. Forthnet εχω και στην Κερκυρα και εκει εχω σπανια αποσυνδεσεις και με χειροτερα χαρακτηριστικα γραμμης!)

antonis556
16-07-10, 23:15
Δοκιμασες να αλλαξεις router , φιλτρα , splitter ?

illuminati
16-07-10, 23:32
Δοκιμασες να αλλαξεις router , φιλτρα , splitter ?

router δεν εχω αλλο. Ξεχασα να αναφερω πως εχω το Siemens SL2-141

antonis556
16-07-10, 23:36
Βλεπω οτι εχει πεσει το upload σου . Εγω την τελευταια φορα που ειχα αποσυνδεσεις και μου ειχε πεσει και το upload , ειχε καει το splitter ...

Georgevtr
17-07-10, 00:02
router δεν εχω αλλο. Ξεχασα να αναφερω πως εχω το Siemens SL2-141

Ζήτησε αντικατάσταση,εάν είναι εντός εγγύησης.
Άλλαξε φίλτρα οπωσδήποτε!

deniSun
17-07-10, 08:43
Μάλλον τα έχει παίξει το ρούτερ.

illuminati
17-07-10, 10:40
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Τελικα δεν ηταν τιποτα απο αυτα που ειπατε. Οπως σας ειπα τα δοκιμασα και εγω. Τους πηρα παλι χθες τηλ. προς το βραδακι, ειδαν οτι οι αποσυνδεσεις μου ηταν πολλες και ειπαν θα παρακολουθησουν την γραμμη μου. Μετα απο μια ωρα αφου τηλεφωνησα ολα δουλευαν (μεχρι και τωρα) ρολοι. Αναμενουμε...
Ειχα και αλλαγη στα χαρακτηριστικα της γραμμης:

Line Rate___________12471 Kbps____360 Kbps
Attainable Line Rate__19188 Kbps____608 Kbps
Noise Margin________12.6 dB_______14.4 dB
Line Attenuation_____39.5 dB________13.8 dB

antonis556
17-07-10, 19:51
To attenuation πως πηγε απο 23 , 39 ? Καποια βλακεια θα εκαναν απο τη Forthnet . Ξαναπαρε τηλεφωνο και πες τι γινεται ρε παιδια ? Μηπως πηγαινε καποια χιλιομετρα πιο κατω το Dslam ή μετακίνησαν το σπιτι μου (σου) , χωρις να το καταλαβω(καταλαβεις) ?

Το SNR απο 8.9 12.6 ....

fan_doros
18-07-10, 05:49
Γενικότερα στην περιοχή τι παίζει με forthnet, άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα ή μήπως όντως είναι πρόβλημα του εξοπλισμού??

alzoir77
19-07-10, 14:49
Δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει 'συχνές αποσυνδέσεις'. Το βιώνω το τελευταίο 10ήμερο και στη δική μου περίπτωση είναι πάνω από 20 αποσυνδέσεις το 24ωρο, σχεδόν κάθε μου αναζήτηση στο Google καταλήγει σε αποσύνδεση. Ή η χρήση του τηλεφώνου, που έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Και...ακούσατε... Ήρθαν δύο παρακαλώ τεχνικοί μέσα σε μια βδομάδα, αποφασισμένοι να βγάλουν ότι κάτι έφταιγε στην εγκατάσταση. Υπόψη ότι τον πρώτο τεχνικό δεν τον είχαν καταγράψει, είχε έρθει λέει από μόνιος του.

Έλεγχοι επι ελέγχων για να συμφωνήσουν τελικά ότι φταίει το Αστικό Κέντρο, του οποίου την επίσκεψη περιμένω τώρα από τεχνικό της εταιρείας. Κάτι που ήταν απολύτως αντιληπτό από την αρχή όταν το ρούτερ έπεφτε και μόνο του, με αποσυνδεμένα τα τηλέφωνα. Πάνω από μήνα υπάρχει το πρόβλημα και ο ...βλάκας πληρώνω υπηρεσίες που έχω ελλειπείς. Με κρατάει και δεν πάω σε άλλη εταιρεία η λελλειψη εμπιστοσύνης και στις άλλες εταιρείες (ποιά να διαλέξω;) και στον ΟΤΕ Νέας Ιωνίας, που από παλιά είχε προβληματικό κέντρο. Τώρα θα το έφτιαξε;. Μέχρι την Παρασκευή περιμένω κι έπειτα φεύγω, μάλλον για ΟΤΕ, να μην τσακώνομαι με μεσάζοντες...

illuminati
21-07-10, 15:17
κριμα alzoir77... να πληρωνουμε για να εχουμε αποσυνδεσεις κ αλλα προβληματα...

Εμενα προς το παρων λυθηκε το προβλημα. Την Δευτερα στειλανε μνμ στο κινητο μου πως εγιναν ενεργειες για αποκατασταση της βλαβης.
Χθες περασα απο το καταστημα της forthnet να πληρωσω τον λογαριασμο κ ανεφερα τι τραβηξα αυτες τις μερες και μου ειπαν πως εχει προβληματα η περιοχη που μενω τον τελευταιο καιρο! Και στο τηλεφωνο με πρηξανε πως μαλλον ειναι το ρουτερ, το σπλιτερ, κτλ. Τους ειπα τα εχω ελεγξει και εκει τον χαβα τους!! 3 χρονια ειμαι στην forthnet κ πρωτη φορα γινεται αυτο...

deniSun
21-07-10, 16:06
κριμα alzoir77... να πληρωνουμε για να εχουμε αποσυνδεσεις κ αλλα προβληματα...

Εμενα προς το παρων λυθηκε το προβλημα. Την Δευτερα στειλανε μνμ στο κινητο μου πως εγιναν ενεργειες για αποκατασταση της βλαβης.
Χθες περασα απο το καταστημα της forthnet να πληρωσω τον λογαριασμο κ ανεφερα τι τραβηξα αυτες τις μερες και μου ειπαν πως εχει προβληματα η περιοχη που μενω τον τελευταιο καιρο! Και στο τηλεφωνο με πρηξανε πως μαλλον ειναι το ρουτερ, το σπλιτερ, κτλ. Τους ειπα τα εχω ελεγξει και εκει τον χαβα τους!! 3 χρονια ειμαι στην forthnet κ πρωτη φορα γινεται αυτο...

Ίδιο θέμα είχα και έχω και εγώ.
Χωρίς όμως να διορθωθεί.
Την έκανα για ΟΤΕ μετά από 3 χρόνια στην εν λόγω εταιρεία.

paidaros67
21-07-10, 16:29
Ίδιο θέμα είχα και έχω και εγώ.
Χωρίς όμως να διορθωθεί.
Την έκανα για ΟΤΕ μετά από 3 χρόνια στην εν λόγω εταιρεία.

:shock::shock::shock::oneup:

akkiiss55
21-07-10, 18:37
σε καθε περιπτωση δηλωνεται βλαβη.
αναφερθηκες σε snr 5
οταν εχεις αποσυνδεση μηπως το λαμπακι τ dsl αναβοσβηνει?
αν αναβοσβηνει σ δηλωνουν βλαβη συγχρονισμου κ σ ανεβαζουν το snr επειδη ισως το βρουν αρκετα χαμηλο για τη γραμμη
αν δεν αναβοσβηνει απλα δηλωνουν αιτημα βλαβης στο δικτυο για αποσυνδεσεις

alzoir77
22-07-10, 10:11
Αύριο λήγει το τελεσίγραφο που τους έδωσα, οπότε κι εγώ την κάνω, μετά από κάπου 5 χρόνια (3 με ΟΤΕ και 2 με double play). ου κάνει φοβερή εντύπωση πάντως η αναλγησία τους, που αφήνουν να περνάει ο καιρός χωρίς να κάνουν τίποτε... Πού δλδ είναι η διαφορά ιδιωτικού-δημόσιου τομέα... Λειτουργούν πολύ μα πολύ χειρότερα από τη χειρότερη δημόσια υπηρεσία... Και είναι ο πρώτος φορέας σε πωλήσεις μου φαίνεται...Πώς τα καταφέρανε και μας πείσανε όλους... Αλλά και ο ΟΤΕ άραγε έφτιαξε καθόλου με τον ανταγωνισμό; Ή είμαστε καταδικασμένοι ουραγοί της Ευρώπης και σ'αυτό τον τομέα; Να πληρώνουμε τις μεγαλύτερες ταρίφες με την μικρότερη απολαβή (βλέπε και ΝΟΒΑ εξάλλου, ίδια εταιρεία...)

deniSun
22-07-10, 11:22
Στον ΟΤΕ το σίγουρο είναι ότι θα έχεις πολύ καλή υποστήριξη.
Από την άλλη θα πληρώνεις τζάμπα πράγματα
πχ εν έτη 2010 χρεώνουν ακόμα την αναγνώριση κλήσεων σε ψηφιακές τεχνολογίες.

alzoir77
23-07-10, 21:20
ΕΦΥΓΑ!!!! Αν και αυτά που γράφονται στο site πολύ με προβλημάτισαν, περί συγχώνευσης HOL & Forthnet. Λέτε να ξαναβρεθώ στη λεγάμενη απ'το παράθυρο; Πάντως, στην HOL πήγα, λόγω τιμών αλλά και λόγω της πολυπλοκότητας που εξακολουθεί να παρουσιάζει ο ΟΤΕ, παρόλο που μπήκαν και οι Γερμανοί μέσα, και παρόλα τα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει και πίστευα ότι θα επεδίωκε να γίνει ανταγωνιστικός. Όμως, ζητάει να διακόψεις εσύ τη σύνδεση που έχεις με τον πάροχόσου, να ζητήσεις σύνδεση καταρχήν τηλεφωνική και μόνο όταν όλα αυτά γίνουν να ζητήσεις Internet. Που το λιγότερο σημαίνουν όλα αυτά κάπου ένα μήνα ίσως χωρίς δίκτυο καθόλου, και πάντως και κάποια άσκοπα δρομολόγια αν μη τι άλλο. Γιατί οι άλλες εταιρείες δλδ το μπορούν και δεν μπορεί ο ΟΤΕ (ή δεν καταδέχεται από το ύψος του μεγαλείου του;). Κατά τα άλλα, έχω βέβαια την αγωνία για το αν θα αποκτήσω σωστό διαδίκτυο, μια και μού'χουνε πει ότι αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή μου, που είναι βέβαια του ΟΤΕ, δεν φτιάχνεται με τίποτα. Ίδωμεν.

........Auto merged post: alzoir77 πρόσθεσε 115 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Siemens ADSL CL-110

........Auto merged post: alzoir77 πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σαν αποχαιρετιστήριο προς τη Forthnet, να σας στείλω και τα δικά μου στοιχεία να τα κρίνετε...

Current DSL line status is displayed as the below.

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:01:31:37
Line Coding Trellis On Line Up Count 86

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 7878 Kbps 732 Kbps
Attainable Line Rate 11028 Kbps 781 Kbps
Noise Margin 12.1 dB 8.2 dB
Line Attenuation 14.0 dB 7.2 dB
Output Power 19.1 dBm 12.4 dBm
MSGC (number of bytes in overhead channel message) 60 14
B (number of bytes in Mux Data Frame) 241 10
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes) 1 7
R (number of check bytes in FEC Data Frame) 12 8
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.9788 7.5876
L (number of bits in PMD Data Frame) 2076 194
D (interleave depth) 64 8
Delay 15 15
Super Frames 340391 343569
Super Frame Errors 0 570
RS Words 22465864 2896976
RS Correctable Errors 861 37928
RS Uncorrectable Errors 0 0
HEC Errors 0 535694
OCD Errors 0 0
LCD Errors 0 0
Total Cells 102155535 541588068
Data Cells 181433 6495078
Bit Errors 0 34690360
Total ES 478 0
Total SES 320 0
Total UAS 1620 0

deniSun
24-07-10, 00:22
Το CL-110 εμφανίζει προβλήματα μετά από 1 χρόνο περίπου.

alzoir77
25-07-10, 10:51
Αυτοί μπορεί να το ξέρουν, αλλά και οι δύο τεχνικοί που ήρθαν ήρθαν χωρίς άλλο ρούτερ που θα μπορούσαν να δοκιμάσουν. Όχι πρέπει ο κακομοίρης πελάτης να πάει σώνει και καλά στο κεντρικό τους στη Συγγρού να ελέγξουν οι εξοχώτατοι το ρούτερ και να το αντικαταστήσουν, αν πρέπει.

Εξ άλλου μου έκανε εντύπωση η σιγουριά με την οποία από τηλεφώνου και απο κοντά όλοι οι τεχνικοί τους ήταν απόλυτα βέβαιοι ότι για τις αποσυνδέσεις αποκλείεται να φταίει το ρούτερ. Ούτε τα καταστήματά τος δεν (κατα)δέχτηκαν να χρησιμοποιήσουν (στη Ν. Ιωνία έχει κατάστημα, που θα μπορούσαν εκεί να στείλουν το ρούτερ τους και να παραδώσω εγώ το δικό μου για έλεγχο). Σιγά όμως μην υπάρξει ελαστικότητα στον γραφειοκρατικό τρόπο σκέψης τους. Αυτοί μη χάσουν τη βολή τους. Τον πελάτη θα κοιτάξουν τώρα;

Μπορώ να μη θυμηθώ που όταν έβαλα double play, AYTOI κάνανε λάθος στο όνομα χρήστη μου και για να το διορθώσουνε χρειάστηκε αγώνας 6 μηνών!!!! , κατά την διάρκεια των οποίων ορκιζόντουσαν ότι αυτό είναι τεχνικά αδύνατο!!! Φαντάζομαι σαν του σπανού τα γένια θα το βλέπανε.

Δεν είναι θέμα δημόσιο-ιδιωτικό... Είναι ελληνική γραφειοκρατική-υπαλληλική αντιμετώπιση των πάντων. Χωρίς διάθεση επίλυσης των προβλημάτων. Αντίθετα οχύρωση πίσω από τα προβλήματα ενάντια στον πελάτη... Αυτά τα ...πολλά. Αντίο Forthnet...

talidipa
25-07-10, 19:56
Δεν είναι θέμα δημόσιο-ιδιωτικό... Είναι ελληνική γραφειοκρατική-υπαλληλική αντιμετώπιση των πάντων. Χωρίς διάθεση επίλυσης των προβλημάτων. Αντίθετα οχύρωση πίσω από τα προβλήματα ενάντια στον πελάτη... Αυτά τα ...πολλά. Αντίο Forthnet...
Δε συμφωνώ μαζί σου. Όλοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τουσ κάνεις κι αν δεν δουλέψουν σου λένε ότι θα καλέσει κάποιος τεχνικός. Με τόσα τηλέφωνα που δέχονται κάθε μέρα. Βέβαια το πρόβλημα σου ήταν πολύ σοβαρό κι δικαολογημένος ο θυμός σου. Όμως δεν πρέπει να τα γειώνουμε όλα. Δεν υπάρχει μόνο μάυρο και άσπρο. Υπάρχει και το γκρι. Κανείς δε θέλει να χάνει πελάτες. Αντιθέτως να κερδίζουν θέλουν. Κ δεν θέλουν να χάνουν πελάτες γιατί αυτοί θα τους δυσφημίσουν κιόλας κι αυτό έιναι χειρότερο γιατί μπορούν να χάσουν κι άλλους πιθανούς πελάτες. Οπότε ας μη μιλάμε για "οχύρωση ενάντια στον πελάτη"!
Με υπομονή κι επιμονή όλα γίνονται.

deniSun
25-07-10, 22:52
Τότε φίλε απλά δεν πρέπει να το λέγεται Τεχνική Υποστήριξη αλλά Κέντρο Δήλωσης Βλαβών.
Το πως λειτουργεί η ΤΥ και η κατάρτιση πάνω σε τεχνολογικά θέματα τα ξέρουμε.
Όταν λοιπόν παίρνεις τηλ. σε ΤΥ περιμένεις επίλυση προβλήματος και όχι κατανόηση και παρηγοριά.
Και ας υπάρχει και κάπου άσπρο/μαύρο, Σωστό/Λάθος, 0/1.
Δεν κάνει κακό.

akkiiss55
27-07-10, 11:59
Τότε φίλε απλά δεν πρέπει να το λέγεται Τεχνική Υποστήριξη αλλά Κέντρο Δήλωσης Βλαβών.
Το πως λειτουργεί η ΤΥ και η κατάρτιση πάνω σε τεχνολογικά θέματα τα ξέρουμε.
Όταν λοιπόν παίρνεις τηλ. σε ΤΥ περιμένεις επίλυση προβλήματος και όχι κατανόηση και παρηγοριά.
Και ας υπάρχει και κάπου άσπρο/μαύρο, Σωστό/Λάθος, 0/1.
Δεν κάνει κακό.

μα κανενα τλφ κεντρο τεχν.υποστηριξης δν ειναι αυτο π επιλυει βλαβες.βλαβοληπτικα ειναι.
οταν παιρνεις κ δηλωνεις για π.χ dead line o υπαλληλος π απανταει δν ειναι αυτος π θα κανει τις μετρησεις στη γραμμη σ,ουτε αυτος π θα τν φτιαξει.
αν εσυ εισαι προμηθευτης κ εχεις υποσχεθει καποιον οτι θα λαβει σημερα το εμπορευμα τ,ενω εχουν απεργια οι οδηγοι φορτηγων,μαλλον θα πεις οτι φταινει αυτοι για τη μη εγκαιρη παραλαβη αυτου.δε θα ακολουθησεις τη λογικη του "άσπρο/μαύρο, Σωστό/Λάθος, 0/1."
ο καθενας τα κοιταει απο τη δικη τ οπτικη γωνια κ δεν ακουει ή σκεφτεται κατα ποσο κ για τν παροχο ειναι ευκολο ή εφικτο αυτο π ζηταει.αυτο βεβαια ειναι λογικο γιατι οπως ανεφερα ο καθενας κοιταζει τα πραματα απο τη δικη τ οπτικη γωνια,γι'αυτο αλλωστε ο κοσμος παει απο εναν παροχο(γενικα ευχαριστημενος) σε καποιον αλλο παροχο(με τν ελπιδα οτι θα μεινει πιο ευχαριστημενος)

deniSun
27-07-10, 17:42
Δεν με ενδιαφέρει φίλε μου το τι κάνουν όλοι.
Εγώ αυτή την στιγμή πληρώνω την forthnet και αυτό με ενδιαφέρει.
Όταν από την άλλη εβδομάδα μεταφερθώ στον ΟΤΕ θα με ενδιαφέρει το τι κάνει ο ΟΤΕ.

talidipa
27-07-10, 21:40
Ακριβώς αυτό έλεγα κι εγώ. Δεν μπορείς να απαιτείς εξυπηρέτηση με δείκτη πελάτη/τεχνικού στο 1 προς 1. Έχουν χιλιάδες τηλέφωνα με αιτήματα από "δε δουλέυει το τηλ μου." μέχρι "δε δουλέυει η καφετιέρα μου" και πρέπει να τα αντιμετωπίσουν κατά προτεραιότητα και σοβαρότητα της κατάστασης. Γίνεται κατγραφή συμβάντων από το κέντρο και αν μπορεί να λυθεί άμεσα γίνεται αλλιώς μπαίνεις στην ουρά! Το μαυρο το δικό σου δεν είναι το άσπρο το δικό τους. Γι' αυτό η λύση επέρχεται στο γκρι. Και προσωπικά εμένα όποτε μου έχουν πει θα σας πα΄ρει τηλ ο τεχνικός όντως με παίρνει μέσα στη μέρα και όντως είναι τεχνικός!

ΥΓ. Είμαι φίλη ;-P

Lithium3r
29-07-10, 02:18
Δε συμφωνώ μαζί σου. Όλοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τουσ κάνεις κι αν δεν δουλέψουν σου λένε ότι θα καλέσει κάποιος τεχνικός. Με τόσα τηλέφωνα που δέχονται κάθε μέρα. Βέβαια το πρόβλημα σου ήταν πολύ σοβαρό κι δικαολογημένος ο θυμός σου. Όμως δεν πρέπει να τα γειώνουμε όλα. Δεν υπάρχει μόνο μάυρο και άσπρο. Υπάρχει και το γκρι. Κανείς δε θέλει να χάνει πελάτες. Αντιθέτως να κερδίζουν θέλουν. Κ δεν θέλουν να χάνουν πελάτες γιατί αυτοί θα τους δυσφημίσουν κιόλας κι αυτό έιναι χειρότερο γιατί μπορούν να χάσουν κι άλλους πιθανούς πελάτες. Οπότε ας μη μιλάμε για "οχύρωση ενάντια στον πελάτη"!
Με υπομονή κι επιμονή όλα γίνονται.

Αυτά είναι φτηνές δικαιολογίες. Τι με ενδιαφέρει αν έχει 15 20 30 1000 τηέφωνα. Ας προσλάβει προσωπικό να εξυπηρετεί τον κόσμο. Αν δεν είναι έτοιμοι να κάνουν σωστά την δουλειά τους τι ζητάνε να πληρώσει ο άλλος προγράμματα. Πληρώνεις για κάτι που σου προσφέρουν όχι για κάτι που θα σου προσέφεραν άν λειτουργούσαν όλα σωστά. Και όπως είπε κάποιος φίλος όταν καλείς την ΤΥ δεν περιμένεις να σε παρηγορήσει κάποιος αλλά να βρεθεί λύση στο πρόβλημα σου.

deniSun
29-07-10, 10:05
Ακριβώς αυτό έλεγα κι εγώ. Δεν μπορείς να απαιτείς εξυπηρέτηση με δείκτη πελάτη/τεχνικού στο 1 προς 1. Έχουν χιλιάδες τηλέφωνα με αιτήματα από "δε δουλέυει το τηλ μου." μέχρι "δε δουλέυει η καφετιέρα μου" και πρέπει να τα αντιμετωπίσουν κατά προτεραιότητα και σοβαρότητα της κατάστασης. Γίνεται κατγραφή συμβάντων από το κέντρο και αν μπορεί να λυθεί άμεσα γίνεται αλλιώς μπαίνεις στην ουρά! Το μαυρο το δικό σου δεν είναι το άσπρο το δικό τους. Γι' αυτό η λύση επέρχεται στο γκρι. Και προσωπικά εμένα όποτε μου έχουν πει θα σας πα΄ρει τηλ ο τεχνικός όντως με παίρνει μέσα στη μέρα και όντως είναι τεχνικός!

ΥΓ. Είμαι φίλη ;-P

Την πρώτη φορά που δήλωσα βλάβη (τον 1 χρόνο) με πήραν τηλ μετά από 1 μήνα για ραντεβού.
Φυσικά και το πρόβλημα λύθηκε μέχρι τότε από μόνο του!!!
Όταν όμως μου λένε ότι όλα είναι καλά και η γραμμή σου είναι τζάμι, ότι θα έπρεπε να συγχρονίζεις πάνω από 21Μ και ότι δεν μπορούν να καταλάβουν που οφείλεται το πρόβλημα, ότι η μόνη λύση που μπορούν να δώσουν είναι η μείωση της ταχύτητας...
τι να πω;
ότι είναι σοβαρή εταιρεία;
ότι έχει καλούς τεχνικούς;
ότι ενδιαφέρεται για τον πελάτη;

Φίλη μου εάν μου έλεγαν ότι φταίει το Α ή το Β και ότι αναγκαστικά θα πρέπει να ρίξουν τον συγχρονισμό δεν θα με πείραζε.
Το ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται με έκανε να την κοπανίσω για αλλού.

Schumipes11
29-07-10, 18:29
Δε συμφωνώ μαζί σου. Όλοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τουσ κάνεις κι αν δεν δουλέψουν σου λένε ότι θα καλέσει κάποιος τεχνικός. Με τόσα τηλέφωνα που δέχονται κάθε μέρα. Βέβαια το πρόβλημα σου ήταν πολύ σοβαρό κι δικαολογημένος ο θυμός σου. Όμως δεν πρέπει να τα γειώνουμε όλα. Δεν υπάρχει μόνο μάυρο και άσπρο. Υπάρχει και το γκρι. Κανείς δε θέλει να χάνει πελάτες. Αντιθέτως να κερδίζουν θέλουν. Κ δεν θέλουν να χάνουν πελάτες γιατί αυτοί θα τους δυσφημίσουν κιόλας κι αυτό έιναι χειρότερο γιατί μπορούν να χάσουν κι άλλους πιθανούς πελάτες. Οπότε ας μη μιλάμε για "οχύρωση ενάντια στον πελάτη"!
Με υπομονή κι επιμονή όλα γίνονται.

Είναι εν μέρει σωστό αυτό που λές αλλά όταν ο κάθε πάροχος έχει και από αρκετούς εταιρικούς πελάτες μεγάλες εταιρίες,οργανισμούς, που πληρώνουν είτε συμμετρικό DSL 1/1 είτε ασύρματη ζεύξη, η μισθώνει καλώδιο οπτικής ίνας , και πληρώνει για να έχει αυτή την σύνδεση από 1.500 ευρώ το μήνα, τι να τον νοιάξει ο απλός κόσμος σαν και εμάς που έχουμε τις "φτηνιάρες" γραμμές και το πακέτο τηλεφωνία-ιντερνετ και δίνουμε άντε 80 ευρώ το δίμηνο?Οπότε οποιοσδήποτε πάροχος που δίνει βάση και έχει έστω μια μικρή καθυστέρηση ως προς την επικοινωνία του τεχνικού τμήματος του με τον πελάτη που έχει το πρόβλημα το κάνει καθαρά για να διατηρήσει ας το πούμε ένα όνομα και μονο δεν τον νοιάζει αν ο άλλος θα αγανακτήσει από τα προβλήματα και θα πάει σε άλλο πάροχο η και στον ΟΤΕ.

Vagelis55
29-07-10, 21:05
μετα απο 3 βδομάδες με 5-7 αποσυνδέσεις την μέρα, πρώτη φορά βλέπω Uptime:3 days, 2:41:10
φτου φτου μην το ματιάσω!

talidipa
29-07-10, 22:28
Μα σου είπαν ότι θεωρούν πως ο βρόχος που τους έδωσε ο ΟΤΕ δεν είναι και ο καλύτερος επομένως πε΄φτει η ταχύτητα. Επιπλέον όλοι τείνουμε να ξεχνάμε την λέξη "Μεχρι" στην προσφερόμενη υπηρεσία που λέει "Ταχύτητες μέχρι 24 Μbps". Δε λέω ότι καλώς και έχεις χαμηλή ταχύτητα αλλά αυτοί είναι καλυμένοι... κατα κάποιο τρόπο. Anw ελπίζω στον ΟΤΕ να έχεις καλύτερη υπηρεσία απλά επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου, και τιμολογικά και τεχνικά!

deniSun
29-07-10, 23:09
Μα σου είπαν ότι θεωρούν πως ο βρόχος που τους έδωσε ο ΟΤΕ δεν είναι και ο καλύτερος επομένως πε΄φτει η ταχύτητα. Επιπλέον όλοι τείνουμε να ξεχνάμε την λέξη "Μεχρι" στην προσφερόμενη υπηρεσία που λέει "Ταχύτητες μέχρι 24 Μbps". Δε λέω ότι καλώς και έχεις χαμηλή ταχύτητα αλλά αυτοί είναι καλυμένοι... κατα κάποιο τρόπο. Anw ελπίζω στον ΟΤΕ να έχεις καλύτερη υπηρεσία απλά επίτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου, και τιμολογικά και τεχνικά!

Από ανόητες δικαιολογίες του τύπου "φταίει ο ΟΤΕ" μπουχτίσαμε.
Για τα τιμολόγια ρίξε μια ματιά στις νέες τιμές 2play του conn-x.
Τεχνικά ο ΟΤΕ υπερτερεί κατά πάρα πολύ έναντι όλων των άλλων.
Αυτό μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα.
Δες απλά μια σύνδεση ΟΤΕ. Την στήνεις και την ξεχνάς.
Δεν ξυπνάς ένα πρωί και σου λένε άλλαξε φίλτρο γιατί σου κάηκε, βγάλε αυτή την συσκευή γιατί προκαλεί βραχυκύκλωμα ενώ στον ΟΤΕ η ίδια παίζει μια χαρά, δεν σου λένε δεν ξέρω τι φταίει άρα θα σου ρίξω την ταχύτητα για να μην με πρήζεις ότι αποσυγχρονίζεις, ούτε σου λένε φώναξε ηλεκτρολόγο να σου ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση γιατί εκεί που καθόταν άρχισε να χαλάει.
Αυτά είναι γελοιότητες που δεν στέκουν τεχνικά.

akkiiss55
30-07-10, 10:41
Από ανόητες δικαιολογίες του τύπου "φταίει ο ΟΤΕ" μπουχτίσαμε.
αν ομως φταιει ο ΟΤΕ οφειλουν να σου το πουν


Τεχνικά ο ΟΤΕ υπερτερεί κατά πάρα πολύ έναντι όλων των άλλων.

αυτο ειναι γεγονος,καθως ο ΟΤΕ οντως εχει το πιο αξιοπιστο νετ


Δεν ξυπνάς ένα πρωί και σου λένε άλλαξε φίλτρο γιατί σου κάηκε, βγάλε αυτή την συσκευή γιατί προκαλεί βραχυκύκλωμα ενώ στον ΟΤΕ η ίδια παίζει μια χαρά, δεν σου λένε δεν ξέρω τι φταίει άρα θα σου ρίξω την ταχύτητα για να μην με πρήζεις ότι αποσυγχρονίζεις, ούτε σου λένε φώναξε ηλεκτρολόγο να σου ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση γιατί εκεί που καθόταν άρχισε να χαλάει.
Αυτά είναι γελοιότητες που δεν στέκουν τεχνικά.

αν εχει καει το φιλτρο σ βεβαιως θα σ το πει ακομα κ ο (καλος)ΟΤΕ/(κακος)εναλλακτικος
οντως υπαρχουν συσκευες οι οποιες λογω καποιων chip π εχουν μπορουν να προκαλεσουν αποσυνδεσεις στο modem.και οταν η γραμμη σ εχει υγρασια(δικη σ ευθυνη)οντως θα σ πουν να φωναξεις ηλεκτρολογο.και στν οτε να εισαι,αν περασει ο τεχνικος και βρει υγρασια στη γραμμη,δν προκειται να σ αλλαξει τν καλωδιωση.θα σ πει απλα να καλεσεις ηλεκτρολογο.
αυτα βεβαια ειναι μια πολυ καλη εξυπηρετηση απο τν καλο ΟΤΕ και ταυτοχρονα μια κακη εξυπηρετηση απο τν κακο εναλλακτικο.

deniSun
30-07-10, 10:50
αν ομως φταιει ο ΟΤΕ οφειλουν να σου το πουν
Μου το είπε άτυπα...
Δεν το έγραψε κάπου.
Συγκεκριμένα μου είπε ότι όσοι είναι στον ΟΤΕ έχουν ποιοτικότερα συνδέσεις και ότι ο ΟΤΕ τους δίνει τις προβληματικές.


αν εχει καει το φιλτρο σ βεβαιως θα σ το πει ακομα κ ο (καλος)ΟΤΕ/(κακος)εναλλακτικος
οντως υπαρχουν συσκευες οι οποιες λογω καποιων chip π εχουν μπορουν να προκαλεσουν αποσυνδεσεις στο modem.και οταν η γραμμη σ εχει υγρασια(δικη σ ευθυνη)οντως θα σ πουν να φωναξεις ηλεκτρολογο.και στν οτε να εισαι,αν περασει ο τεχνικος και βρει υγρασια στη γραμμη,δν προκειται να σ αλλαξει τν καλωδιωση.θα σ πει απλα να καλεσεις ηλεκτρολογο.
αυτα βεβαια ειναι μια πολυ καλη εξυπηρετηση απο τν καλο ΟΤΕ και ταυτοχρονα μια κακη εξυπηρετηση απο τν κακο εναλλακτικο.
Στα 3 χρόνια στην forthnet άλλαξε καμιά 10αριά φίλτρα και μου έβγαλαν προβληματικές 3 συσκευές του κουτιού επώνυμες (siemens).
Οι ίδιες συσκευές παίζουν απροβλημάτιστα σε ΟΤΕ κυκλώματα.
Αν αυτό θεωρείται φυσιολογικό ή ότι πρέπει να το υποστεί κάποιος για να πάει σε εναλλακτικό... ευχαριστώ αλλά ως εδώ η κοροϊδία...
Σε καμιά σύνδεση ΟΤΕ που έχω κάνει δεν υπήρχε πρόβλημα με φίλτρα/splitter, συσκευές κλπ.
Ότι έχω κάνει σε forthnet κάθε χρόνο αλλάζουμε φίλτρα κλπ

Schumipes11
30-07-10, 10:56
Είναι για κλάμματα οι εναλλακτικοί πάροχοι!Εγώ σε πολυκατοικία με καλωδιώσεις χάλια είχα βάλει το 2007 το CONNX το S4 την 8αρα με 384 upload και κατέβαζα με 1.0 MB τορρεντ,αρχεία από ftp κλπ κλπ τέζα ανεξαρτήτως ωρών κίνησης δικτύου, όσο πήγαινε η γραμμή, και ακούω κάτι άλλους συγχρονίζω στα 16 και κατεβάζω με 150 kb/s , το πλήρωνα χρυσό το ιντερνετ + τα πάγια του τηλεφώνου αλλά είχα πάντα ταχύτητες που για τα σημερινά δεδομένα δεν τις βλέπουν όλοι τόσο εύκολα,αυτό έχω να το λέω πάντως ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.

akkiiss55
30-07-10, 17:02
Μου το είπε άτυπα...
Δεν το έγραψε κάπου.
Συγκεκριμένα μου είπε ότι όσοι είναι στον ΟΤΕ έχουν ποιοτικότερα συνδέσεις και ότι ο ΟΤΕ τους δίνει τις προβληματικές.


Στα 3 χρόνια στην forthnet άλλαξε καμιά 10αριά φίλτρα και μου έβγαλαν προβληματικές 3 συσκευές του κουτιού επώνυμες (siemens).
Οι ίδιες συσκευές παίζουν απροβλημάτιστα σε ΟΤΕ κυκλώματα.
Αν αυτό θεωρείται φυσιολογικό ή ότι πρέπει να το υποστεί κάποιος για να πάει σε εναλλακτικό... ευχαριστώ αλλά ως εδώ η κοροϊδία...
Σε καμιά σύνδεση ΟΤΕ που έχω κάνει δεν υπήρχε πρόβλημα με φίλτρα/splitter, συσκευές κλπ.
Ότι έχω κάνει σε forthnet κάθε χρόνο αλλάζουμε φίλτρα κλπ


τι κανει νιαου νιαου.siemens/panasonic/alcatel ειναι συσκευες εν γενει π δημιουργουν προβληματα
ο παροχος ομως δν μπορει να σ πει κατι τετοιο επισημα.γι'αυτο σ λενε να το ελεγξεις με σταθερη τλφ συσκευη

deniSun
30-07-10, 17:06
Για σταθερές συσκευές μιλάω siemens-5020 του κουριού.

ΥΓ
Οι ίδιες παίζουν χωρίς πρόβλημα στη γραμμή σε ΟΤΕ δίκτυα.
Άρα δεν είναι θέμα συσκευής.

alzoir77
01-08-10, 17:24
Δε συμφωνώ μαζί σου. Όλοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα τηλεφωνικά κέντρα έχουν έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις που τουσ κάνεις κι αν δεν δουλέψουν σου λένε ότι θα καλέσει κάποιος τεχνικός. Με τόσα τηλέφωνα που δέχονται κάθε μέρα. Βέβαια το πρόβλημα σου ήταν πολύ σοβαρό κι δικαολογημένος ο θυμός σου. Όμως δεν πρέπει να τα γειώνουμε όλα. Δεν υπάρχει μόνο μάυρο και άσπρο. Υπάρχει και το γκρι. Κανείς δε θέλει να χάνει πελάτες. Αντιθέτως να κερδίζουν θέλουν. Κ δεν θέλουν να χάνουν πελάτες γιατί αυτοί θα τους δυσφημίσουν κιόλας κι αυτό έιναι χειρότερο γιατί μπορούν να χάσουν κι άλλους πιθανούς πελάτες. Οπότε ας μη μιλάμε για "οχύρωση ενάντια στον πελάτη"!
Με υπομονή κι επιμονή όλα γίνονται.

Διάλεξα το δικό σου σλόγκαν, για να σου πω 'πόση υπομονή;'. Το πρόβλημα συνεχίζεται απτόητο πάντα (η αλλαγή εταιρείας δεν έχει ακόμα γίνει). Πήρα δύο μηνύματα Τρίτη & Πέμπτη, που λέγανε περίπου ότι 'δρομολογήθηκε η επίλυση του προβλήματός σας σε συνεργασία με τον ΟΤΕ' & 'εντείνονται οι προσπάθειες για την επίλυση με τον ΟΤΕ'.

Οπότε, επειδή το πήρα για κοροιδία τους τηλεφώνησα και μεταξύ διαξιφισμών, μου είπανε ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ ο αρμόδιος στην περιοχή μου (Νέα Ιωνία), δεν δέχεται ότι φταίει η γραμμή μου και βρίσκονται στο δρόμο του να τον 'πείσουν'. Τους βρήκα εναλλακτική λύση να χρησιμοποιήσω άλλη γραμμή που έχω στη μάνα μου, υπερήλικα, που δε χρειάζεται τηλέφωνο, μου είπανε ότι είναι δύσκολο. Εγώ όμως έτσι συμπληρώνω πάνω από 2 μήνες να πληρώνω κανονικά χωρίς πλήρεις υπηρεσίες.

Για μένα είναι σχεδόν φανερό ότι ο ΟΤΕ δεν είναι καθόλου πρόθυμος να βοηθήσει τις περιπτώσεις των αντιπάλων εταιρειών, εκμεταλλευόμενος την μονοπωλιακή του θέση. Πιθανό να έχει και δίκαιο, πάντως από όσα διαβάζει κανείς εδώ βγάζει το συμπέρασμα ότι κη τεχνική του υπεροχή οφείλεται σ'αυτό ακριβώς. Το ζήτημα όμως είναι αν πρέπει εμείς να υποκύψουμε σ'αυτή του την πολιτική και, σε συνεργασία μαζί του, να 'θάψουμε' τις άλλες εταιρείες και να τον καταστήσουμε και πάλι το απόλυτο μονοπώλιο. Οι άλλες εταιρείες πάλι γιατί δεν επενδύουν σε υποδομές να ανεξαρτητοποιηθούν από τον ΟΤΕ; Είναι δυνατό να προσδοκούν τέτοια ανιδιοτελή συνεργασία από τον πιό θανάσιμο αντίπαλό τους (που στήριξαν την άνοδό τους στα 'πάγια τέλη' του);

Αλήθεια, εκείνη η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών τι κάνει; ....Ελλάδα.....

deniSun
01-08-10, 17:33
Διάλεξα το δικό σου σλόγκαν, για να σου πω 'πόση υπομονή;'. Το πρόβλημα συνεχίζεται απτόητο πάντα (η αλλαγή εταιρείας δεν έχει ακόμα γίνει). Πήρα δύο μηνύματα Τρίτη & Πέμπτη, που λέγανε περίπου ότι 'δρομολογήθηκε η επίλυση του προβλήματός σας σε συνεργασία με τον ΟΤΕ' & 'εντείνονται οι προσπάθειες για την επίλυση με τον ΟΤΕ'.

Οπότε, επειδή το πήρα για κοροιδία τους τηλεφώνησα και μεταξύ διαξιφισμών, μου είπανε ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ ο αρμόδιος στην περιοχή μου (Νέα Ιωνία), δεν δέχεται ότι φταίει η γραμμή μου και βρίσκονται στο δρόμο του να τον 'πείσουν'. Τους βρήκα εναλλακτική λύση να χρησιμοποιήσω άλλη γραμμή που έχω στη μάνα μου, υπερήλικα, που δε χρειάζεται τηλέφωνο, μου είπανε ότι είναι δύσκολο. Εγώ όμως έτσι συμπληρώνω πάνω από 2 μήνες να πληρώνω κανονικά χωρίς πλήρεις υπηρεσίες.

Για μένα είναι σχεδόν φανερό ότι ο ΟΤΕ δεν είναι καθόλου πρόθυμος να βοηθήσει τις περιπτώσεις των αντιπάλων εταιρειών, εκμεταλλευόμενος την μονοπωλιακή του θέση. Πιθανό να έχει και δίκαιο, πάντως από όσα διαβάζει κανείς εδώ βγάζει το συμπέρασμα ότι κη τεχνική του υπεροχή οφείλεται σ'αυτό ακριβώς. Το ζήτημα όμως είναι αν πρέπει εμείς να υποκύψουμε σ'αυτή του την πολιτική και, σε συνεργασία μαζί του, να 'θάψουμε' τις άλλες εταιρείες και να τον καταστήσουμε και πάλι το απόλυτο μονοπώλιο. Οι άλλες εταιρείες πάλι γιατί δεν επενδύουν σε υποδομές να ανεξαρτητοποιηθούν από τον ΟΤΕ; Είναι δυνατό να προσδοκούν τέτοια ανιδιοτελή συνεργασία από τον πιό θανάσιμο αντίπαλό τους (που στήριξαν την άνοδό τους στα 'πάγια τέλη' του);

Αλήθεια, εκείνη η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών τι κάνει; ....Ελλάδα.....

Αυτό που λες για τον ΟΤΕ ισχύει δυστυχώς.
Και στην ουσία είναι μια κίνηση διατήρησης της θέσης του.
Από φίλο τεχνικό στον ΟΤΕ έχω ακούσει ουκ ολίγες περιπτώσεις που το πρόβλημα υπήρχε στον εναλλακτικό και από άγνοια ή οτιδήποτε άλλο προσπαθούσαν να το ρίξουν στον ΟΤΕ.
Οι περιπτώσεις βλαβών είναι σαν να έχεις ένα πτώμα και από πάνω του να μαλώνουν 2 γιατροί.
Είναι αδύνατο πολλές φορές να συμφωνήσουν ή να βρουν τι φταίει.
Τις περισσότερες φορές ο ένας τα ρίχνει στον άλλο.
"Από την δικιά μου πλευρά είμαι οκ φταίει ο άλλος", "εγώ είμαι οκ φταίει ο άλλος" και δεν συμμαζεύεται.
Τι να σου κάνει και η ΕΕΤΤ;

alzoir77
01-08-10, 18:15
Αυτό που λες για τον ΟΤΕ ισχύει δυστυχώς.
Και στην ουσία είναι μια κίνηση διατήρησης της θέσης του.
Από φίλο τεχνικό στον ΟΤΕ έχω ακούσει ουκ ολίγες περιπτώσεις που το πρόβλημα υπήρχε στον εναλλακτικό και από άγνοια ή οτιδήποτε άλλο προσπαθούσαν να το ρίξουν στον ΟΤΕ.
Οι περιπτώσεις βλαβών είναι σαν να έχεις ένα πτώμα και από πάνω του να μαλώνουν 2 γιατροί.
Είναι αδύνατο πολλές φορές να συμφωνήσουν ή να βρουν τι φταίει.
Τις περισσότερες φορές ο ένας τα ρίχνει στον άλλο.
"Από την δικιά μου πλευρά είμαι οκ φταίει ο άλλος", "εγώ είμαι οκ φταίει ο άλλος" και δεν συμμαζεύεται.
Τι να σου κάνει και η ΕΕΤΤ;
Να δικαιολογήσουν τους (παχυλούς, να είσαι σίγουρος) μισθούς τους κάνοντας κάτι τέλος πάντων, επεμβαίνοντας. Κατά τα άλλα η εικόνα του πτώματος και των γιατρών είναι παραστατικότατη. (Μήπως το ίδιο δε γίνεται και πανελλήνια με πτώμα το λαό και γιατρούς τα δύο κυβερνητικά κόμματα;)

deniSun
01-08-10, 18:18
Γι αυτό ακριβώς η κατάσταση που περιγράφεις δεν με παραξενεύει καθόλου.
Είναι απολύτως φυσιολογική για το μπάχαλο που επικρατεί στα ελληνικά δεδομένα.

alzoir77
02-08-10, 12:50
Από περιέργεια, όταν κλείνει μόνο το ΡΡΡ λαμπάκι, είναι αλήθεια ότι φταίει ο πάροχος και όχι η γραμμή (ΟΤΕ);

deniSun
02-08-10, 12:53
To ΡΡΡ όταν συμβαίνει σημαίνει ότι έχεις αποσυνδεθεί.
Αν το DSL είναι up και το ΡΡΡ είναι εκτός σημαίνει ότι κάτι γίνεται με την διαδικασία του login.
Λάθος στο usr/psw ή πρόβλημα με το πάροχο.

cmaniac
02-08-10, 13:26
Μην ξεχναμε την αλλαγη IP που κανει ο ΟΤΕ καθε 64 ωρες.. Σ αυτη την περιπτωση ειναι φυσιολογικο να σβηνει και να αναβει το PPP (αλλα οχι και το DSL).

JohnPro
02-08-10, 13:43
Εγώ έβαλα on telecoms το 2007 (modem-router: pirelli) και έναν χρόνο μετά άρχισα να τρώω disconnect δεν ξέρω πως άντεχα) μέχρι που μερικούς μήνες πρίν τα πήρα αφού ανοιγόκλεινα το modem κάθε μισή ώρα... Ήρθε ένας τεχνικός στο σπίτι και μου είπε πως ήθελε update... μου το 'κανε τερμα τα disconnect...

Είναι και ο οτε που δεν δίνει και τις καλύτερες γραμμες...:wounded:

deniSun
02-08-10, 14:05
Μην ξεχναμε την αλλαγη IP που κανει ο ΟΤΕ καθε 64 ωρες.. Σ αυτη την περιπτωση ειναι φυσιολογικο να σβηνει και να αναβει το PPP (αλλα οχι και το DSL).

Αυτό γίνεται αλλά δύσκολα το παρατηρεί κανείς.
Συνήθως η αλλαγή της ΙΡ γίνεται το βράδυ ώστε να μην επηρεάζει τους χρήστες.

alzoir77
02-08-10, 15:29
Μα στη δική μου περίπτωση το ΡΡΡ σβήνει και ποτέ το DSL (όχι ποτέ, αλλά πάντως σπάνια). Και μου βγάζει και το λάπτοπ συχνά ότι έχω πρόβλημα ΙΡ ότι δεν δίδεται ΙΡ για να συνδεθεί ασύρματα. 'Αρα δίκιο έχει ο ΟΤΕ ότι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή μου και ότι είναι θέμα ΙΡ, άρα παρόχου. Πάντως αν είναι έτσι με την αλλαγή παρόχου θα έχω και θεραπεία του κακού, λογικά. Περιέργως το θέμα του 'φυσήματος' στο τηλέφωνο διορθώθηκε (άσχετα με την έλευση του ΟΤΕ άραγε;), το δίκτυο όμως εξακολουθεί να πέφτει...

Έχω καταντήσει να κρατάω εφεδρικό ένα Mozilla στη διεύθυνση του ρούτερ για να το έχω έτοιμο να το πατήσω για σύνδεση κάθε φορά που πέφτει. Και παραπέφταει αδέρφια... Μήπως θέλει Βιάγκρα;

deniSun
02-08-10, 16:10
Έλεγξε και με άλλο ρούτερ ή να κάνεις αναβάθμιση στο fw του ρούτερ.

alzoir77
02-08-10, 17:59
Δεν έχω άλλο ρούτερ τώρα (πιθανό κάπου να έχω κρύψει το SpeedMaster του ΟΤΕ), κι εξ άλλου έχω ήδη πάει στην HOL, οπότε θα μου αλλάξουν και ρούτερ, όταν με το καλό έρθει η σειρά μου. Να πω μόνο ότι από τη λεγάμενη όλοι οι τεχνικοί μου διακήρυξαν σε όλους τους τόνους ότι αποκλείεται η βλάβη μου να οφείλεται στο ρούτερ, το οποίο άλλωστε έχουν αυτοί αναβαθμίσει (μου το έστειλαν και το εκτέλεσα) το sw. Aν σας πω ότι μετά από αυτή την αναβάθμιση αρχίσανε σιγά-σιγά τα προβλήματα; Από περιέργεια ρωτάω γιατί υποτίθεται δρομολόγησα να μπω σε άλλη εταιρεία, οπότε αν φταίει ο πάροχος, θα φτιάξει η κατάσταση. Από την αρχή του double play όμως είχα κάποιο πρόβλημα με user name και password, που μάλλον αυτά φαίνεται να μη φορτώνουν καλά, τι να πω.

JohnPro
02-08-10, 19:47
τι να πω...

deniSun
02-08-10, 21:42
Δεν έχω άλλο ρούτερ τώρα (πιθανό κάπου να έχω κρύψει το SpeedMaster του ΟΤΕ), κι εξ άλλου έχω ήδη πάει στην HOL, οπότε θα μου αλλάξουν και ρούτερ, όταν με το καλό έρθει η σειρά μου. Να πω μόνο ότι από τη λεγάμενη όλοι οι τεχνικοί μου διακήρυξαν σε όλους τους τόνους ότι αποκλείεται η βλάβη μου να οφείλεται στο ρούτερ, το οποίο άλλωστε έχουν αυτοί αναβαθμίσει (μου το έστειλαν και το εκτέλεσα) το sw. Aν σας πω ότι μετά από αυτή την αναβάθμιση αρχίσανε σιγά-σιγά τα προβλήματα; Από περιέργεια ρωτάω γιατί υποτίθεται δρομολόγησα να μπω σε άλλη εταιρεία, οπότε αν φταίει ο πάροχος, θα φτιάξει η κατάσταση. Από την αρχή του double play όμως είχα κάποιο πρόβλημα με user name και password, που μάλλον αυτά φαίνεται να μη φορτώνουν καλά, τι να πω.

Πρέπει να έχεις ένα θεματάκι με το ρούτερ...

alzoir77
02-08-10, 22:21
Προσωπικά κι εγώ το νομίζω. Ήδη μου έχουν αλλάξει το πρώτο που κάηκε όταν πήγα να κάνω reset. Αλλά και τώρα, ενώ μου είπαν να πάω στα κεντρικά για να μου το αλλάξουν με Τhompson, αν έχει πρόβλημα (κάτι που βαρυέμαι να κάνω, Ν. Ιωνία-Καλλιθέα είναι μακρύς δρόμος), τους δύο τεχνικούς που μου στείλανε δεν τους δώσανε κι ένα ρουτεράκι για δοκιμή. Να πω και ότι όποτε τους ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω άλλο ρούτερ και τους ρώτησα ποιό, μου είπανε ότι για κανένα δε μπορούνε να εγγυηθούνε και ότι μπορεί να δώσω λεφτά και να μη δουλεύει καθόλου. Το μεγαλείο τους!!! Να δω βέβαια τι με περιμένει και με τους άλλους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.