PDA

Επιστροφή στο Forum : COSMOTE και Microsoft φέρνουν τον MSN Messenger στο i-Mode



DeMaitre
15-06-06, 17:04
Ζωντανή επικοινωνία μέσω κινητού τηλεφώνου από και προς οποιοδήποτε υπολογιστή ή κινητό i-Mode με την υπηρεσία Instant Messaging (εντελώς δωρεάν για 6 μήνες για τους πελάτες WHAT'S UP).

Μια νέα μορφή επικοινωνίας εγκαινιάζει το i-Mode της COSMOTE φέρνοντας στην Ελλάδα, για πρώτη φορά σε συνεργασία με τη Microsoft, τη δημοφιλή υπηρεσία MSN Messenger για επικοινωνία μέσω κινητού τηλεφώνου σε πραγματικό χρόνο.

Το Instant Messaging, που αποτελεί τη δημοφιλέστερη μέθοδο επικοινωνίας μέσω Internet παγκοσμίως μετά το e-mail, επιτρέπει σε όλους τους συνδρομητές i-Mode να επικοινωνούν με άλλους χρήστες Internet ή i-Mode που χρησιμοποιούν την υπηρεσία MSN Messenger.

Με την προηγμένη υπηρεσία MSN Messenger, οι πελάτες της COSMOTE μπορούν από το κινητό τους, όπως ακριβώς και μέσω του υπολογιστή, να έχουν πρόσβαση σε ολόκληρο το κείμενο της συνομιλίας τους, να γνωρίζουν ποιοι φίλοι τους είναι συνδεδεμένοι (on line), να αναζητήσουν την ίδια λίστα επαφών όπως και στον υπολογιστή τους, αλλά και να χρησιμοποιήσουν 77 διαφορετικά εικονίδια (emoticons) για να «ζωντανέψουν» την επικοινωνία τους.

Για έξι ολόκληρους μήνες (μέχρι τις 16/12/2006) οι πελάτες WHATʼS UP της COSMOTE θα μπορούν να απολαύσουν τον MSN Messenger εντελώς δωρεάν, με στόχο τη γνωριμία και την εξοικείωσή τους με την υπηρεσία. Επίσης, εντελώς δωρεάν προσφέρει η COSMOTE την υπηρεσία και στους πελάτες συμβολαίου και COSMOΚΑΡΤΑ από 16 Ιουνίου μέχρι και τις 16 Αυγούστου 2006.

Η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη στους συνδρομητές i-Μode από το επίσημο site του MSN Messenger, το οποίο παρέχεται από την εταιρία Miyowa, στο i-Μode portal της COSMOTE.

Πηγή: www.presspoint.gr (http://www.presspoint.gr/release.asp?id=90478)

nickolas2005
15-06-06, 20:29
Πολύ καλή κίνηση πιστεύω:oneup:

gcapnias
15-06-06, 20:57
Όσοι πάντως πιστεύουν ότι χρειάζονται το MSN Messenger, ή κάποιο άλλο Messenger (Yahoo, ICQ, AIM, Google) στο κινητό τους, ίσως θα έπρεπε να δούν και τον AgileMessenger (http://www.agilemobile.com/agile_messenger.html) που προσφέρεται για κάθε πλατφόρμα συσκευής τηλεφώνου...

George J.

Hetfield
15-06-06, 21:32
Ναι, πολυ καλη η κινηση αλλα εγω περιμενω να δω τη πολιτικη χρεωσης της υπηρεσιας... Παντως, οσοι θελετε instant messenger στο κινητο, κατεβαστε το Agile Messenger, βαλτε καρτα της TIM και καντε αιτηση για gprs που χρεωνεται με 3€ μηνιαιως χωρις χρονοχρεωση/ογκοχρεωση. Συμφερει.

Hwoarang
15-06-06, 21:46
Hetfield μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες γι αυτο?? Που το κατεβάζεις , απο που ( απο το κινητό υποθέτω ε?) ,ποια κινητά ειναι συμβατα και τέλος instant messenging με επαφές που χρησιμοποιούν hotmail γίνεται με αυτό?

Hetfield
15-06-06, 21:54
Το κατεβαζεις απο το pc και το περνας στο κινητο. Αν δεν κανω λαθος, συμβατα ειναι μονο τα smartphones και τελος υποστηριζει δικτυα MSN, Yahoo, AOL και ICQ. Για περισσοτερες πληροφοριες, http://www.agilemobile.com/agile_messenger.html

Hwoarang
15-06-06, 22:21
Άρα και η νέα υπηρεσία της Cosmote μόνο για smartphones που έχουν I-mode είναι ή σε όσα κινητά έχουν πρόσβαση i-mode?

FFGR
15-06-06, 23:30
Άντε σε λίγο θα ανακαλύψουν και το IRC στα κινητά :rofl:

Μόνο που ρε γμτ όλες οι εκδόσεις για IRC από το κινητό είναι freeware ! Πως θα τα χρεώσουν ;

Πάντως εγώ χρησιμοποιώ το IM+ στο κινητό μου.

antonis_wrx
16-06-06, 00:23
γιατί πάνω απ΄όλα είναι πολλοί αυτοί που έχουν συσκευές συμβατές με i-mode! :hmm:

viper151
16-06-06, 02:15
Hetfield μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες γι αυτο?? Που το κατεβάζεις , απο που ( απο το κινητό υποθέτω ε?) ,ποια κινητά ειναι συμβατα και τέλος instant messenging με επαφές που χρησιμοποιούν hotmail γίνεται με αυτό?


βασικά υπάρχει και ειδική υπηρεσία μέσα απο το μενού τιμ πλας οπου μπορείς να μπείς στο msn σου αλλα και στο hotmail. Πηγαίνεις στο open url(νομλιζω 5η επιλογη μολις ανοίξεις την κεντρική σελίδα του tim plus) και μετα πατάς εκεί που λέει msn. και με 3.49 το μήνα έχεις msn χωρίς i-mode.
Αργησε νομιζω η cosmote
:p:p

xhaos
16-06-06, 10:46
Ναι, πολυ καλη η κινηση αλλα εγω περιμενω να δω τη πολιτικη χρεωσης της υπηρεσιας... Παντως, οσοι θελετε instant messenger στο κινητο, κατεβαστε το Agile Messenger, βαλτε καρτα της TIM και καντε αιτηση για gprs που χρεωνεται με 3€ μηνιαιως χωρις χρονοχρεωση/ογκοχρεωση. Συμφερει.

που το κοίταξα η TIM δίνει μόνο για WAP ελεύθερο. όταν πας να βγεις δίκτυο σε τσεκουρώνει κανονικά. έχεις μήπως κανένα link?

weakwire
17-06-06, 20:43
ναι πήρα και γώ τηλέφωνο.με 3 ευρώ μόνο για wap σελίδες είναι....καμία άλλη λύση σε κάποιον που έχει ένα smartphone χώρις tim + , i mode κτλ χώρις να του έρχεται λογαριασμός κάθε μήνα να έχει φτηνό msn στο κινητό του?

paketwmenh
18-06-06, 15:25
Κατά τη γνώμη μου ο περισσότερος κόσμος τώρα πια χρησιμοποιεί το κινητό του καθαρά για να κάνει κλήσεις, μια και είναι πολύ πιο εύκολο στην επικοινωνία.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εύχρηστο ένα messenger στο κινητό.Εδώ που τα λέμε αλλιώς είναι να γράφεις ένα μήνυμα στο κινητό και αλλιώς μέσω πληκτρολογίου στον προσωπικό σου υπολογιστή...
Θα δείξει..

ShadowAngel
18-06-06, 15:33
Και μένα λίγο περίεργο μου φαίνεται το όλο project, msn από κινητό τώρα..???Πάντως για μερικές στιγμές που κάποιος μπορεί να μην έχει τι να κάνει π.χ. να περιμένει ώρες σε ουρά καμιάς τράπεζας για να εξυπηρετηθεί:p δεν ακούγεται άσχημο. Η Cosmote γενικά όμως από οτι παρατηρώ κάνει ότι είναι δυνατόν πλέον να αυξήσει την ψαλίδα με τις άλλες κινητές τηλεφωνίες, καθώς ότι ενέργεια και αν κάνουν αυτές δείχνουν να χάνουν το παιχνίδι του αναταγωνισμού ολοένα και περισσότερο...!!!

plimper
18-06-06, 17:08
Πιστεύω είναι μια πάρα πολύ καλή κίνηση απο την Cosmote.
Θα έχει σίγουρα μεγάλη επιτυχία...
Μπορεί να αργεί η Cosmote να βγάλει προιόντα ή νέες υπηρεσίες αλλά όταν το κάνει το κάνει άριστα...
Είναι καλύτερα να είσαι μπροστά........

viper151
18-06-06, 17:23
δεν διαβαζετε μαλλον τι λεμε παραπανω ετσι??δεν λεω υπερ της κοσμοτε ειμαι γιατι ειναι ισως η πιο πρωτοπορα εταιρια κινητης τηλεφωνιας αλλα το msn στο κινητο το εχει η tim εδω και καιρο..

maik
18-06-06, 18:16
Μολις μπηκα στην αντιστοιχη υπηρεσια του MSN και δεν εχει την Ελλαδα.

viper151
20-06-06, 07:38
σε ποια αντιστοιχη του μσν??

valdazzar
21-06-06, 00:47
Ειδα παιδια διαγημηση στην Τιβι που μπορεις με imode κινητο να μπαινεις στο msn messenger δωρεαν, το εχει δοκιμασει κανεις? αξιζει κανεις να παρει i-mode για αυτο Η να περιμενουμε και με τις αλλες εταιριες? σε ποια κινητα γινετε? (γιατι εχω απο ολες τις εταιριες νουμερα καρτοκινητο)

AddictedToChaos
21-06-06, 01:08
Το θεμα συζητιεται και σε αλλο νημα, επρεπε να κανεις μια αναζητηση πρωτα ;)


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41011

@ ADSLgr.com All rights reserved.