PDA

Επιστροφή στο Forum : 9108+ασχετος=βοήθεια [solved]



as4
15-06-06, 22:49
γεια σας παιδιά και συγχαρητήρια το forum είναι εξαιρετικό και πάρα πολύ χρήσιμο.

Μόλις αγόρασα το U.S robotics 9108 (over ISDN). Έχω γραμμή 512 otenet. Με το routeraki της πλάκας που έδινε το connex (sagem usb) η σύνδεση δουλεύει ικανοποιητικά και με ταχύτητες 54kb/sec (όχι πάντα). Όμως θέλω να στήσω δίκτυο με ένα άλλο pc που έχω και για να έχω και όλα τα πλεονεκτήματα ενός καλού router αγόρασα το 9108.

Αρχικά είχα πρόβλημα με το ότι το καλώδιο rj45 του 9108 δεν χώραγε στο splitter. Μετά από αναζήτηση στο φόρουμ λύθηκε το πρόβλημα (έβαλα το rj11 έτσι και αλλιώς).

Όμως δεν μπορώ να συνδεθώ. Ίσως δεν έχω βάλει σωστά τα καλώδια, η συνδεσμολογία στο splitter : adsl στο router, phone στο netmode isdn που είχα πριν και line στον τοίχο). Το καλώδιο Ethernet ούτως ή άλλως μόνο σε μία υποδοχή ταιριάζει στο πίσω μέρος του pc μου.

username password για το ιντερνετ είναι σωστά γιατί ούτως ή άλλως με αυτά έμπαινα πιο πριν.

Στις οδηγίες μου βγάζει Βεβαιωθείτε ότι το καλώδιο του τηλεφώνου έχει συνδεθεί σωστά στην πύλη και στο τηλεφωνικό βύσμα. Θα πρέπει επίσης να επιβεβαιώσει ο παροχέας σας ότι η υπηρεσία ADSL είναι διαθέσιμη.

υγ. Μου έκανε εντύπωση ότι χωρίς να έχω πατήσει κάτι από κάποια στιγμή μου δίνει 192.168.1.2 και όχι .1

Δεν ξέρω έχω την αίσθηση ότι κάνω λάθος κάτι πολύ απλό. Τι να κάνω είμαι άσχετος θα σας απασχολήσω και στο μέλλον.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ help me
Χίλια ευχαριστώ

Hwoarang
15-06-06, 22:56
Αυτο το μύνημα που στο βγάζει?

Καλά έκανε και σου έδωσε .2 . Το .1 το έχει ο ρούτερ

as4
15-06-06, 23:37
μου το βγάζει όταν ανοίγω το US robotics EasyConfigurator

emav
15-06-06, 23:39
Και δεν σου δίνει επιλογές να συνεχίσεις; Μου ακούγεται σαν φυσιολογικό μήνυμα με οδηγίες για τη συνδεσμολογία... Δεν υπάρχει "Επόμενο" ή κάποια άλλη αντίστοιχη επιλογή;

Όπως και να 'χει, καλύτερα είναι να κάνεις τις ρυθμίσεις σου απευθείας μέσω του web interface στο 192.168.1.1

papdoux
15-06-06, 23:59
οπως ειπε και ο emav, καλυτερα απο το web interface στο 192.168.1.1

Τωρα, ποια λαμπακια σου αναβουν στο 9108; πρεπει βασικα να εχουν αναψει 4 λαμπακια. Το ενα ειναι για το power, ενα για τη συνδεση του Η/Υ με το 9108 (WAN), ενα που δειχνει τη θεση του switch και ενα που ειναι για το adsl. Αυτο του adsl θα πρεπει να αναβοσβηνε καποια στιγμη και μετα να εμεινε μονιμα αναμμενο.

as4
16-06-06, 00:18
"καλυτερα απο το web interface στο 192.168.1.1"

πώς θα το κάνω αυτό? Είπα είμαι άσχετος

Είναι αναμμένο το power, το 1 (σύνδεση με τον υπολογιστή) και το λαμπάκι του wireless. Το λαμπάκι adsl δεν άναψε. Στο μούφα μόντεμ άναβε κανονικά.

Πείτε μου πώς να ποστάρω screenshots για να ποστάρω screenshots από το easyconfigurator

emav
16-06-06, 00:20
Στόν ΙΕ ή Firefox, γράψε 192.168.1.1 στη γραμμή διεύθυνσης. Θα σου ζητήσει username & password, που θα τα βρεις στο manual σου. Ακολούθησε την επιλογή Begin Quick Setup (αν δεν απατώμαι).

as4
16-06-06, 00:39
οκ πήγα αλλά δεν έχει εππιλογή Begin Quick Setup

Αν μπορεί κάποιος να μου πει πώς ποστάρονται screenshots να σας δείξω όλες τις ρυθμίσεις

Hwoarang
16-06-06, 00:51
τις ξέρουμε τις ρυθμίσεις τα ίδια έχουμε και εμείς. αφου δεν σου βγάζει το quick guide πήγαινε στ ο μενου ιντερνετ/ wan setup και κάνε τις ρυθμίσεις σου

as4
16-06-06, 01:02
παιδιά sorry για το πρήξιμο βραδιάτικα αλλά εδώ θέλω να με βοηθήσετε..

τι ρυθμίσεις να κάνω εκεί?
π.χ. θα ενεργοποιήσω το QoS

Hwoarang
16-06-06, 01:07
Αυτα παθαίνουν όσοι δεν διαβάζουν αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165

emav
16-06-06, 01:09
Έχεις εισάγει τις βασικές ρυθμίσεις VPI/VCI, πρωτόκολλο κλπ. όπως σου τις έχει δώσει ο ISP σου. Το QoS είναι δευτερεύον.

as4
16-06-06, 01:45
διάβασα τον οδηγό how-to, έκανα τις ρυθμίσεις που λέει αλλά πάλι δεν μπαίνω. Μου βγάζει τα ίδια.

VPI/VCI έβαλα 8/35 και πρωτόκολλο PPPoA, ενθυλάκωση VC/MUX

στο status όμως παραμένει adsl link down

Κάνω κλήση και βγάζει σφάλμα 680 δεν υπήρχε σήμα τηλεφωνικής επιλογής.
Πιο πριν μου είχε βγάλει και ότι το μόντεμ πιθανόν να χρησιμοποιείται ήδη ή δεν έχει σωστές ρυθμίσεις

Hwoarang
16-06-06, 01:59
τι εννοείς κάνεις κλήση?

emav
16-06-06, 02:01
Τι εννοείς κάνεις κλήση; Με το ADSL δεν χρειάζεται να κάνεις κανενός είδους κλήση.

Έχεις συνδέσει την τηλεφωνική γραμμή με το USR;

EDIT: Κουφαθήκαμε αμφότεροι, Hwoarang! :p

katafitos
16-06-06, 02:12
Πείτε μου πώς να ποστάρω screenshots για να ποστάρω screenshots από το easyconfigurator

Πατας Alt+Prt Scr Sys Rq (Print screen) ή οπως αλλιως το γραφει, ανοιγεις το paint απο τα accessories και πατας Ctrl+V. To σωζεις και στο μηνυμα πατας το βελακι διπλα ακριβως απο τον συνδετηρα. Μολις ανεβει το αρχειο, κλεινεις το παραθυρο, πατας τον συνδετηρα, επιλεγεις το αρχειο και το βαζεις οπου θες στο κειμενο.

as4
16-06-06, 10:32
Ενταξει ρε παιδια ειπαμε ειμαι ασχετος αλλα εχω και καποια ορια. Πανω στην απελπισια μου το εκανα να δω μηπως στο σφαλμα βγαλει και κατι χρησιμο. Ακυρο το ξερω. Το username & password το βαζω οπως ειπαμε μέσω web interface.

Τη συνδεσμολογια την εγραψα πιο πανω, ειναι σωστη γιατι στο ιδιο σπλιτερ ειχα το αλλο μοντεμ που δουλευε. Αλλα αυτο ηταν usb, τωρα μηπως εχω συνδεσει λαθος το καλωδιο ethernet?
Μονο σε μια υποδοχη ταιριαζει το καλωδιο ουτως η αλλως

Ειμαι στη δουλεια θα ποσταρω screenshots οταν γυρισω μπας και βοηθησουν

Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια

as4
16-06-06, 17:15
οριστε και μερικα screenshots απο ό,τι ασχετο υπαρχει μηπως και δειτε κατι και μου το επισημανετε

8868

8869

8870

8871

8872

8873

8874

8875

8876

Hwoarang
16-06-06, 17:28
To authentication method αντι για chap βάλε το στο automatic

emav
16-06-06, 17:32
Γιατί στο τελευταίο status snapshot σου βγάζει άλλα αντί άλλων (VPI/VCI, encapsulation); Τα προηγούμενα status snapshots είναι σωστά αλλά αυτό δεν στέκει. Ποιο ισχύει;

Hwoarang
16-06-06, 17:36
Προφανώς και κάνεις λάθος

στο τελευταίο screenshot λέει vpi/vci 8/32 ενώ πρέπει να τα βάλεις 8/35

as4
16-06-06, 18:50
Εχω vpi/vci 8/35 και έλεγχο ταυτότητας αντί για chap έβαλα PAP αλλά πάλι δεν μπαίνει.

Sorry αν έχω γίνει κουραστικός, αν έχετε καμιά άλλη ιδέα... Είμαι ικανός να έχω κάνει λάθος και το πιο απλό

emav
16-06-06, 19:32
Ας προσπαθήσουμε βήμα-βήμα:


Αφαίρεσε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές από τις πρίζες
Σύνδεσε μόνο τον ρούτερ σε μια τηλεφωνική πρίζα
Σύνδεσε μια από τις ελεύθερες θύρες του ρούτερ σου με την κάρτα δικτύου σου
Σύνδεσε τον ρούτερ στο ρεύμα
Πάτησε το πλήκτρο reset (για 10'' αν δεν απατώμαι) για να διαγραφούν όλες οι ρυθμίσεις του
Άνοιξε τον ρούτερ
Μετά από ένα περίπου λεπτό θα πρέπει να είναι αναμένα τα ακόλουθα λεντάκια: power (πράσινο), wan ip (κόκκινο), 1 ή 2 ή 3 ή 4 (πράσινο -- ανάλογα με τη θύρα που έχεις συνδέσει με την κάρτα δικτύου σου), ADSL (πράσινο -- θα αναβοσβήσει μερικές φορές μέχρι να σταθεροποιηθεί)
Αν κάποιο λεντάκι δεν ανάψει, στείλε μήνυμα για περαιτέρω οδηγίες
Αν όλα είναι εντάξει, συνδέσου με το ρούτερ μέσω ΙΕ ή Firefox (192.168.1.1)
Ακολούθησε το Quick Setup ή γράψε τα στοιχεία της σύνδεσής σου όπως σου τα έδωσε η Otenet
Πρόσεξε ιδιαίτερα όσα έχουν αναφερθεί ήδη (VPI/VCI, πρωτόκολλο κλπ). Όπου σου δίνεται η δυνατότητα επίλεξε "auto"
Κάνε reboot τον ρούτερ
Μετά από ένα περίπου λεπτό θα πρέπει να είναι αναμένα τα ακόλουθα λεντάκια: power (πράσινο), wan ip (πράσινο), 1 ή 2 ή 3 ή 4 (πράσινο -- ανάλογα με τη θύρα που έχεις συνδέσει με την κάρτα δικτύου σου), ADSL (πράσινο -- θα αναβοσβήσει μερικές φορές μέχρι να σταθεροποιηθεί)
Κανονικά θα πρέπει να "δεις" δίκτυο

sdikr
16-06-06, 21:13
Δοκιμάσε να κάνεις μια

telnet 192.168.1.1

user admin
pass 1234

adsl --version

πες μας τι σου βγάζει

ακόμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=8874&d=1150466983) δοκίμασε να αφήσεις μονο το G.dmt και το bitswap (or T1.413 and bitswap )

as4
16-06-06, 21:56
paidia xilia euxaristw ta exete poly analytika tha ta dokimasw kai tha epikoinwnhsw aurio

emav
16-06-06, 22:15
Μόνο μη γράφεις φραγκολεβαντίνικα. Είναι κανόνας του φόρουμ.

as4
16-06-06, 23:44
telnet 192.168.1.1

user admin
pass 1234

adsl --version

μου βγάζει

adsl version 1.0
ADSL PHY: AnnexB version - B2pB017k.d15h


!!!!!!!!!
ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ!

Άφησα μόνο το G.dmt και το bitswap και ιδού τα αποτελέσματα:

το φωτάκι ADSL είναι αναμμένο

screenshots:

8878

8879


θα ξαναμπώ σε μερικές ώρες sdikr ευχαριστώ πολύ

as4
17-06-06, 17:15
Τώρα που άναψε το ledακι του adsl και μου έγραψε ότι λειτουργεί, γιατί μου γράφει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με τον φορέα; Αφού username/password είναι σωστά, με αυτά ειίμαι online τώρα (από το άλλο modem προφανώς). Τι μπορώ να κάνω για να μπω επιτέλους στο ιντερνετ με το 9108?

Επίσης μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί μόλις ξετίκαρα τις άλλες επιλογές και άφησα το G.dmt και το bitswap λειτούργησε το adsl?

Ευχαριστώ πολύ

Hwoarang
17-06-06, 19:08
το username το γράφεις στην μορφή :username@isp.gr?

Βάλε authenication method AUTOMATIC όχι PAP,MSCHAP,CHAP

as4
18-06-06, 14:19
Problem Solved!!!

Έκανα ένα reset και όλα από την αρχή και τέλος καλό όλα καλά

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά μάλλον στο προσεχές μέλλον θα σας ξαναπαιδεύσω με το στήσιμο του δικτύου. Για αρχή διαβάζω το how-to που υπάρχει στο forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.