PDA

Επιστροφή στο Forum : "Γάμος" HOL - Forthnet;



Σελίδες : [1] 2

RTouris
19-07-10, 13:45
Παραθέτω σύνδεσμο που φαίνεται να ξυπνά παλαιότερα σενάρια...

http://www.telecomnews.gr/top-story/307-etimasies-gamou-gia-hol-forthnet-me-tis-euxes-tou-ote.html

arial
19-07-10, 14:15
Αντε και καλους απογονους ! :p

uncharted
19-07-10, 14:33
Αντε και καλους απογονους ! :p
με GR-IX ή χωρις? ιδου η απορια :whistle:

antonis556
19-07-10, 16:34
Θα ωφελησει σε τιποτα αυτη η συγχωνευση ή τα προβληματα θα παραμενουν ?

arial
19-07-10, 16:44
Απο οτι διαβασα , ωφελημενος θα βγει και ο ΟΤΕ, καθως θα μπορει να πιεσει για πιο μεγαλες μειωσεις στα πακετα του.

antonis556
19-07-10, 16:44
Απο οτι διαβασα , ωφελημενος θα βγει και ο ΟΤΕ, καθως θα μπορει να πιεσει για πιο μεγαλες μειωσεις στα πακετα του.

Καλο αυτο :oneup:

uncharted
19-07-10, 16:52
Απο οτι διαβασα , ωφελημενος θα βγει και ο ΟΤΕ, καθως θα μπορει να πιεσει για πιο μεγαλες μειωσεις στα πακετα του.
μονο στην τηλεφωνια ομως, οπως διευκρινιζει

βεβαια αν αυτο σημαινει οτι θα μπορει να ριξει το παγιο της PSTN σε χαμηλα επιπεδα*, αν συνδυαστει με Conn-X και βγαινει κανα 25αρι ευρω η 24αρα ADSL2+, τοτε ειναι ενδιαφερον

* βεβαια τιθεται ζητημα και με το παγιο του LLU... μαλλον θα πρεπει να ριξει και αυτο

arial
19-07-10, 17:02
Βεβαια το αλλο θεμα, ειναι οταν 2 μικροι παιχτες συγχωνευονται, αρα γινεται ενας μεγαλος παιχτης.. πως αυτο θα επηρεασει τους συνδρομητες και ολη την αγορα. Με πακετα τηλεφωνιας, ιντερνετ, κινητου και νοβα? :)

vasileios13
19-07-10, 17:11
Άντε να δούμε...

DaveMurray
19-07-10, 17:33
εμένα δεν μου αρέσει, να γίνω forthnet.... καλά είμαι στην HOL, αμα γίνω forthnet, ζήτω που καήκαμε..... Ε όχι και το χάλι, να γίνει πιο χάλι....

karetsos
19-07-10, 17:35
εμένα δεν μου αρέσει, να γίνω forthnet.... καλά είμαι στην HOL, αμα γίνω forthnet, ζήτω που καήκαμε..... Ε όχι και το χάλι, να γίνει πιο χάλι....

πιο χάλι δεν γίνεται, μη φοβάσαι :p

DaveMurray
19-07-10, 17:56
καλά, αν γίνω forthnet στα καλά καθούμενα, χωρίς να με ρωτήσουν και όλας....; Έφυγα (ΞΑΝΑ) για ΟΤΕ, και ας είναι 134243525345634535 φορές ακριβότερος..... Να ενωθούν 2 χάλια μαζί, το μόνο που καταφέρνουν να γίνουν, ένα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ χάλι γίγαντας....

sdikr
19-07-10, 18:06
καλά, αν γίνω forthnet στα καλά καθούμενα, χωρίς να με ρωτήσουν και όλας....; Έφυγα (ΞΑΝΑ) για ΟΤΕ, και ας είναι 134243525345634535 φορές ακριβότερος..... Να ενωθούν 2 χάλια μαζί, το μόνο που καταφέρνουν να γίνουν, ένα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ χάλι γίγαντας....


Ποιος ο λόγος να σε ρωτήσουν; έχεις μήπως το 51% των μετοχών; :p

DaveMurray
19-07-10, 18:17
Ποιός ο λόγος...; Αυτό να μου πεις.... Η μεταφορά πελατών γίνεται χωρίς να σε ρωτήσουν, αν θές να μετακομίσες στα χάλια τους....

Τέσπα, όχι δεν το έχω το 51% και δεν θα ήθελα να το έχω. Θέλει μεγάλη υπομονή να είσαι κλε%%%%^%#^^ εεεεε καλός επιχειρηματίας ήθελα να πω :p :lol:

zxcv
19-07-10, 18:39
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση συγχωνευσης γιατι απλα δεν συμφερει κανενα απο τους δυο , μπορει ωστοσο να υπαρξουν καποιες συνεργασίες μεταξυ καποιων παροχων.

Banditgr
19-07-10, 19:19
Άντε και στα δικά μας οι ελεύθεροι. Dave σου φεξε ! Τώρα θα σέρνεσαι μαζί με την Forth :lol:

Dark-Side
19-07-10, 19:20
Καλά ρε Κώστα εσύ ον δεν πήγες; ή ήταν κάποιος άλλος; :p

arial
19-07-10, 19:23
Μη προτρεχουμε, μπορει να γινει καμια καλη συνεργασια :)

Εγω παντως δεν ξαναγυρναω ΟΤΕ, οχι οτι με ρωτησατε κιολας :p

cranky
19-07-10, 19:23
Και πώς θα λέγεται η καινούργια εταιρεία ;; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif
Holthnet ;; http://img268.imageshack.us/img268/7658/tooth.gif

arial
19-07-10, 19:25
Και πώς θα λέγεται η καινούργια εταιρεία ;; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif
Holthnet ;; http://img268.imageshack.us/img268/7658/tooth.gif

Forthnet On Line :twisted:

Dark-Side
19-07-10, 19:25
Forthnet On Line :twisted:

Έκανες ένα λαθάκι :p off*

giwrgosth
19-07-10, 19:25
Και πώς θα λέγεται η καινούργια εταιρεία ;; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif
Holthnet ;; http://img268.imageshack.us/img268/7658/tooth.gif
Όχι, Folholnet :p

Banditgr
19-07-10, 19:26
...μάλλον off line :twisted:

Edit : Με πρόλαβαν :lol:

arial
19-07-10, 19:28
Κακιες !! :p

Dark-Side
19-07-10, 19:38
:p:p:p

75182

DaveMurray
19-07-10, 19:38
Καλά ρε Κώστα εσύ ον δεν πήγες; ή ήταν κάποιος άλλος; :p

ναι για ενα μήνα, και παλι στην μαμά εταιρεία από τις 22 του μηνός.....

Τι να το κάνω όμως.... Αν γίνει κάτι τέτοιο, που δεν με εξυπηρετεί (ποιοτικά για εμένα η HOL είναι ΠΟΛΥ καλύτερη) και με βάλουν σε καμιά forthnet χωρίς να το ξέρω, καλύτερα να φύγω πάλι.... tellas άσε δεν λέμε, netone δεν αμφιβάλω αν είναι καλή, αλλά έχει VOIP και δεν ΘΕΛΩ voip, on για εμένα (και την γραμμή) και αυτά που είδα μακριά (δεν γίνεται να έχεις τόσο μεγάλη διαφορα σε συμπεριφορά γραμμης, αποσυγχρονισμους, απώλεια συγρονισμού πάνω από 20% έτσι στα καλά καθούμε απο την μεταφορά αππο hol σε on), forthnet, η ντροπή του ελληνικού internet, με το σούρσιμο, το κατέβασμα συχνά των link της, τα spikes της, οι αποσυγχρονισμοί της, και ο κατάλογος μεγαλώνει με παραδείγματα από αμετρητα posts στο forum, και πάει λέγοντας... Ποιος μένει....; ο ΟΤΕ....

σορρυ παιδιά, αλλά και για μερικούς καταναλωτές, μπορεί αυτός ο "γάμος" να μην συμφέρει.... Εμένα πάντως δεν με συμφέρει (άσχετα αν τα δικά μου συμφέροντα είναι ασήμαντα μπροστά στα επιχειρηματικά συμφέροντα των εταιρειών) και έτσι αν γίνει ο "γάμος" αυτός, θα κουνήσω το μαντήλι και στους 2 :)

antonis556
19-07-10, 19:38
Not bad :p

SfH
19-07-10, 19:45
Αλάνθαστες πηγές πολύ κοντά σε Τζωρτζάκη και Κόκκαλη λένε ότι το όνομα της νέας εταιρίας θα είναι Φούρθ (http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/S-rLQlcmd-I/AAAAAAAC8Os/dHHj-gFE8G0/s320/fourthiotis.jpg)net :p


Πέρα της πλάκας, θα έχει ενδοιαφέρον να δούμε τα οικονομικά μιας εταιρίας με πελατειακό μέγεθος κοντά στον οτε , αλλά χωρίς τη διαχείριση του last mile.

arial
19-07-10, 19:49
Το Fol, λιγο Fol(a) θυμιζει :p

Κουμπαρος στον γαμο αραγε ποιος να ναι? ο ΟΤΕ? :twisted:

Banditgr
19-07-10, 19:52
Χαχα και εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν είδα το Fol :p Όσο για τον κουμπάρο δεν ξέρω, αλλά εγώ λέω να βάλουμε τη (μ)arial...παρανυφάκι :)

arial
19-07-10, 19:54
Όσο για τον κουμπάρο δεν ξέρω, αλλά εγώ λέω να βάλουμε τη (μ)arial...παρανυφάκι :)

Αν γινει τελικα γαμος χοχοχο ... ειμαι μεσα !

Αφου ειναι η hol και η forthnet υπαρχει καποιο κωλυμμα, εκτος αν κανουν καποιο συμβολαιο κοινης διαβιωσης :p

Banditgr
19-07-10, 19:57
Ωπ νατο και το προγαμιαίο συμφωνητικό. Επικίνδυνα Ενημερωμένη τη βλέπω την arial :p

arial
19-07-10, 19:59
Ωπ νατο και το προγαμιαίο συμφωνητικό. Επικίνδυνα Ενημερωμένη τη βλέπω την arial :p

Δεν φταιω εγω, βλεπω πολλες μεσημεριανες εκπομπες :innocent: :p

nnn
19-07-10, 20:02
Θα έχει ενδιαφέρον το σήριαλ, θα δημιουργηθεί μια εταιρία με τεράστια πελατειακή βάση, με πλατφόρμα IpTV (πλαστελίνη της Forthnet) έτοιμη, mobile carrier έτοιμο και παρουσία σε όλη την Ελλάδα, αλλοίμονο στους μικρούς.

arial
19-07-10, 20:06
@nnn ουσιαστικα μια εταιρια που θα τα συνδυαζει ολα, τηλεφωνια, ιντερνετ, κινητη τηλεφωνια (μεσω της vodafone) και τηλεοραση μεσω της nova. Εγω παντως θελω να δω εναν τετοιο συνδυασμο, και ποσο θα κοστιζει ενα τετοιο πακετο στους πελατες.

nnn
19-07-10, 20:09
Επέτρεψε μου να αφήσω την Nova απέξω :whistle:
για αυτό έγραψα για IpTV, την έχει έτοιμη η Hol άλλωστε...

Banditgr
19-07-10, 20:18
@nnn ουσιαστικα μια εταιρια που θα τα συνδυαζει ολα, τηλεφωνια, ιντερνετ, κινητη τηλεφωνια (μεσω της vodafone) και τηλεοραση μεσω της nova. Εγω παντως θελω να δω εναν τετοιο συνδυασμο, και ποσο θα κοστιζει ενα τετοιο πακετο στους πελατες.

Εγώ θέλω να δω ένα τέτοιο συνδυασμό να δούλευει όπως πρέπει.

Sovjohn
19-07-10, 20:23
Θα έχει ενδιαφέρον το σήριαλ, θα δημιουργηθεί μια εταιρία με τεράστια πελατειακή βάση, με πλατφόρμα IpTV (πλαστελίνη της Forthnet) έτοιμη, mobile carrier έτοιμο και παρουσία σε όλη την Ελλάδα, αλλοίμονο στους μικρούς.


Εγώ πάλι θα το έβλεπα σαν "κίνηση απελπισίας" το σενάριο αυτό... Τα δυσθεώρητα κόστη που έχουν επενδύσει και οι 2 πάροχοι σε δίκτυο, οπτικές ίνες, εξοπλισμό, μπλαμπλα, δεν πρόκειται να τα βγάλουν από τη συγχώνευση, και ίσα-ίσα, θα αποτιμηθούν "χώμα" και των 2 εφόσον έχουν τεράστια ποσοστά overlapping κτλ.

Προσωπικά θα επέλεγα εξαγορά από πάροχο του εξωτερικού που θα εκτιμούσε αυτά που ήδη υπάρχουν περισσότερο. Επίσης, η "γιγάντωση" για την οποία μιλάμε δεν είναι απαραίτητα σε καλό της "νέας ενιαίας" εταιρίας, καθώς ναι μεν θα είναι ανταγωνιστική του ΟΤΕ, αλλά θα είναι και στα κακά αντίστοιχη του ΟΤΕ (βλ. ρύθμιση? ΣΙΑ? κτλ).

Ως εκ τούτου, από το να μην πουληθεί π.χ. η HOL στην Telefonica και η forthnet στην france telecom (τυχαία ονόματα) και να συγχωνευτούν μεταξύ τους... Μόνο απελπισία δείχνει αυτό το πράγμα...;)

nnn
19-07-10, 20:31
Δεν το βλέπω σαν κίνηση απελπισίας, άλλωστε οι εποχές δεν είναι κατάλληλες για εξαγορές, ενώ έτσι με σωστή διαχείριση θα έχουν οικονομία κλίμακας με συγχώνευση τμημάτων, πρόσβαση σε υπηρεσίες που δεν έχουν τώρα αυτόνομα (η Hol καταστήματα, η Forthnet κινητή και IpTv) κλπ
Άλλωστε ρευστότητα μπορεί να βρεθεί με μεταβίβαση της Nova.

Sovjohn
19-07-10, 20:42
Δεν το βλέπω σαν κίνηση απελπισίας, άλλωστε οι εποχές δεν είναι κατάλληλες για εξαγορές, ενώ έτσι με σωστή διαχείριση θα έχουν οικονομία κλίμακας με συγχώνευση τμημάτων, πρόσβαση σε υπηρεσίες που δεν έχουν τώρα αυτόνομα (η Hol καταστήματα, η Forthnet κινητή και IpTv) κλπ
Άλλωστε ρευστότητα μπορεί να βρεθεί με μεταβίβαση της Nova.

Εχμ, νωρίς θυμήθηκαν τις οικονομίες κλίμακας, αφού π.χ. κατασκάψανε όλη την Ελλάδα ξεχωριστά ο ένας απ' τον άλλο (τζιζ η κοινοπραξία, "παραδοχή weakness" το cost sharing, φάτε τα τώρα). Τώρα για τη nova δε γνωρίζω δεν απαντώ, αλλά ακόμα και αυτή, δεν φαίνεται να βρεθεί θύμα να την αγοράσει για 2η φορά 400.000.000 € (ούτε 1, ούτε 10, ούτε 100...)

Ως εκ τούτου, κίνηση απελπισίας... ή συνειδητή επιλογή απεμπλοκής από την αγορά κάποιου εκ των 2. Αν ήθελαν να ακολουθήσουν "φρόνιμες" κινήσεις για να μην αιμορραγούν σε θέμα κόστους, υπήρχαν εκατοντάδες ευκαιρίες στο παρελθόν.

Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου, ποια είναι η ομορφότερη? :twisted:

nnn
19-07-10, 20:45
Only time will tell :whistle:

Sovjohn
19-07-10, 20:46
Το μόνο σίγουρο - η νεκροψία θα δείξει! :twisted:

Vitruvian78
19-07-10, 23:42
Hellnet θα ονομαστεί η νέα εταρεία!! :p
Αλήθεια, με την ΝΟΒΑ τί θα γίνει, δεν πολυκατάλαβα.....λίγο μούχα μου φαίνεται το δημοσίευμα....δεν αναφέρεται πουθενά η πηγή και ποιός το έχει γράψει νομίζω....οπότε η καθε ιστορία που βγαίνει στο ιντερνετ, δεν σημαίνει οτι ισχύει κιόλας.

MNP-10
20-07-10, 00:25
Γκαντεμια... εκανα αιτηση στη HOL και θα βρεθω στη forthnet :lol:

ardi21
20-07-10, 02:38
Αργα η γρηγορα θα μεινουν 3-4 παικτες. Αυτο ηταν "γνωστο" και προδιαγεγραμμενο

Δεν γινετε η Ελλαδα να εχει 8 παροχους.

Τωρα το αν θα ειναι καλυτερα θα δειξει. Νομιζω και ελπιζω να ειναι!

MNP-10
20-07-10, 04:02
Βασικα καμμια χωρα δεν γινεται να εχει 8 ή 10 παροχους, ακομα και αν η χωρα εχει πληθυσμο 2 δις κοσμο. Αυτο συμβαινει για τον απλουστατο λογο οτι οι μεγαλυτερες παντα θα ειναι πιο ανταγωνιστικες (λογω οικονομιων κλιμακας) και εφοσον το θελησουν μπορουν να εξοντωσουν τους μικροτερους μενοντας οι ιδιες στην κορυφη υπο μορφη ολιγοπωλειου. Το μαθηματικο μοντελο τραβαει προς την υπαρξη μονο ενος παροχου, αλλα για λογους ανταγωνισμου (δε θα επετρεπε η επιτροπη το merger των τελευταιων 2-3 εταιρειων) στο τελος καταληγει ολιγοπωλειακο καρτελ.

ardi21
20-07-10, 04:05
Ακριβως.

Οπως και στην κινητη τηλεφωνια...

Alex_Under
20-07-10, 22:48
Δεν μαρέσει αυτό το συνοικέσιο.
Λιγότεροι "παίχτες" σημαίνει ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ...

Και ολιγοπώλιο σημαίνει ΚΑΡΤΕΛ...

Vitruvian78
21-07-10, 00:47
Δεν μαρέσει αυτό το συνοικέσιο.
Λιγότεροι "παίχτες" σημαίνει ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ...

Και ολιγοπώλιο σημαίνει ΚΑΡΤΕΛ...

Πρώτη φορά θα είναι άλλωστε;;; Στην Ελλάδα έτσι τον αντιλαμβανόμαστε τον ανταγωνισμό! Καρτέλ!! Εγώ πάντως guys την κάνω!! Δεν με πειθουν πλέον οι εναλλακτικοί. Οπότε ας παντρευτουν κι ας πολλαπλασιαστουν δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αυτή τη στιγμή προσφέρουν φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Αν γίνουν κάτι αντίστοιχο του ΟΤΕ με σωστές υποδομές, υπευθυνότητα απέναντι στον πελάτη και πραγματικά ανταγωνιστικές υπηρεσίες ίσως το ξανασκεφτώ. Ως τότε ΟΤΕ και παλι ΟΤΕ.

Ax0R7aG0z
21-07-10, 17:52
Forthol

@ ADSLgr.com All rights reserved.