PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 520 έχω κάνει 512 αλλά μου δείχνει 384?



plimper
16-06-06, 04:03
Καλημέρα παιδιά..
Εχω κάνει αναβάθμιση στο Jetspeed 520 (Λογότυπο ΟΤΕ) εχουν βγεί τα μενού ολα κανονικά αλλά ενώ έχω κάνει αλλαγή σε 512 αυτό ακόμη δείχνει 384.Χρειάζεται να κάνω κάτι γι'αυτό?Ρυθμίσεις μήπως?
Ευχαριστώ εκ τών προτέρων...
Φιλικά Παναγιώτης.

manoulamou
16-06-06, 14:04
Ποτε εκανες την αναβαθμιση, την εκανες μονο στη γραμμη ή και στον παροχο?
Υπαρχει ενδεχομενο ή να μην εχει συγχρονιστει/αναβαθμιστει πληρως η γραμμη
ή ο παροχος να μην εχει ενημρωθει απο τον ΟΤΕ για να κανει και αυτος την αναβαθμιση.
Σε ενημερωσαν οτι πραγματι εγινε και ποιος απο τους δυο?
Επισης καπου στο modem/router φαινεται η ακριβης ταχυτητα, το ελεγξες και απο εκει?

apok
16-06-06, 14:41
Κάνε και ένα reset το router σου καλού κακού;)

plimper
16-06-06, 19:52
Να τα πάρω απο την αρχή παιδιά...
Εκανα μεταφορά απο περιοχή Σπάτων στην περιοχή (Ολυμπιακό Χωριό) κρατώντας ίδιο αριθμό και μεταφορά adsl (384) μαζί.Αυτό έγινε 28/12/2005.
Το σταθερό ήρθε στις αρχές Φεβρουαρίου και το adsl μετά απο κάποια τοποθέτηση Mini Dslam ήρθε και αυτό.
Σαν πάροχος απο την αρχή ήταν (ΟΤΕ).Σαν Isp είχα πρώτα Tellas.
Εκανα λοιπόν ακύρωση της και πρίν μια εβδομάδα έκανα ενεργοποίηση με (ΟΤΕ) την Isp.
Πριν δύο μέρες μου είπαν οτι επειδή ήταν απο μεταφορά θα πρέπει να κάνουμε κατάργηση του παρόχου μόνο για να πιάσει την πόρτα στο (Ολυμπιακό Χωριό).
Εγινε η κατάργηση λοιπόν πριν δύο μέρες και κάναμε ενεργοποίηση του παρόχου εκ νέου χθές το μεσημέρι.
Πήρα σήμερα στο 1242 και μου είπαν ότι δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα ότι έχω adsl με (ΟΤΕ) είναι σε εκκρεμότητα μου είπαν.
Ισως να παίρνει κάποιο χρονικό διάστημα υποθέτω για να ενημερωθεί και το 1242 ώστε να ενεργοποιηθεί πλήρως έτσι δεν είναι?
Εγώ κάλεσα το κατάστημα πάλι και μου είπαν οτι θέλει γύρω στην εβδομάδα για να ενημερωθεί.
Οπότε περιμένω απο εβδομάδα για τα αποτελέσματα.
Μέσα απο το Router μου δείχνει ακόμα 384.
Είδωμεν παιδιά.....
Φιλικά Παναγιώτης.

nnn
16-06-06, 22:54
Εφόσον δεν έχεις ενεργοποιηθεί επίσημα είναι λογικό να βγάζει 384.
Όπως έχει αναφέρει κάποιος φίλος εδώ στο forum η αρχική ταχύτητα ενεργοποίησης Adsl από τον Οτέ είναι 384 και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε πάει στην ταχύτητα που έχει αιτηθεί ο χρήστης.

plimper
17-06-06, 16:56
Καλησπέρα και πάλι παιδιά...
Απλά να αναφέρω οτι σήμερα το πρωί μπήκε σε 512 αλλά ενώ είναι όλα πράσινα στο router δεν μου δίνει ip.
Δεν με συνδέει.Προφανώς ίσως να μην έχει ολοκληρωθεί...
Εγώ κάλεσα το 121 και το έδωσα σαν βλάβη.Δεν ξέρω αν έκανα καλώς.
Φιλικά Παναγιώτης.

nnn
17-06-06, 22:22
1-2 μέρες ακόμα και θα είσαι Οκ.

maik
17-06-06, 23:09
Καλησπέρα και πάλι παιδιά...
Απλά να αναφέρω οτι σήμερα το πρωί μπήκε σε 512 αλλά ενώ είναι όλα πράσινα στο router δεν μου δίνει ip.
Δεν με συνδέει.Προφανώς ίσως να μην έχει ολοκληρωθεί...
.

Εχεις βαλει σωστα τα username password;;
Αν το εχεις κανει reset πρεπει να τα ξαναβαλεις.

RyDeR
18-06-06, 11:33
Κάνε ένα ΑΤΜ Loopback test και πες τα αποτελέσματα. Μπόρει ο ΟΤΕ να μην σου έχει ενεργοποιήσει την διασύνδεση μέχρι τον BRAS, αλλά αφού η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε ακόμα...περίμενε;)
edit: Δοκίμασε και με username otenet@otenet.gr και password otenet.

plimper
18-06-06, 15:26
Κάνε ένα ΑΤΜ Loopback test και πες τα αποτελέσματα. Μπόρει ο ΟΤΕ να μην σου έχει ενεργοποιήσει την διασύνδεση μέχρι τον BRAS, αλλά αφού η αίτηση δεν ολοκληρώθηκε ακόμα...περίμενε;)
edit: Δοκίμασε και με username otenet@otenet.gr και password otenet.

Atm loopback δεν έκανα ακόμη.Θα κάνω απόψε και θα σας δώσω τα αποτελέσματα...
Εκανα reset δοκίμασα με user otenet@otenet.gr kai pass otenet και με τους δικούς μου κωδικούς αλλά τίποτε.Το λαμπάκι είναι κόκκινο σαν την ολυμπιακάρα και ειίναι η πρώτη φορά που θέλω να δώ πράσινο λαμπάκι βρε παιδιά....Χα χα χα.
Φιλικά Παναγιώτης....

RyDeR
18-06-06, 19:45
Αμα δεν έμπαινε μάλλον την έκανε πάλι η διαχείριση την μ.....α της. Αμα δεν το διορθώσουν μέχρι να σε πάρουν τηλέφωνο πρόσεχε, μάλλον με την διασύνδεση ως τον bras θα παίζει κάτι.

plimper
19-06-06, 10:46
Καλημέρα και πάλι παιδιά.
Ανοιξα το πρωί το Pc και κατά ένα περίεργο τρόπο επιτέλους μετά απο 5 μήνες έχω κανονική πρόσβαση στην adsl μου και 512 κανονικά.
Ευχαριστώ για όλα παιδιά.
Φιλικά Παναγιώτης.:oneup:

geoak
05-07-06, 12:49
Από την μια χαίρομαι που τα κατάφερες .. από την άλλη στεναχωριέμαι.
Θα μετακομίσω από Σεπτέμβρη στο χωριό ... τι πρέπει να κάνω (μιας και έχεις πλέον την εμπειρία)?




Καλημέρα και πάλι παιδιά.
Ανοιξα το πρωί το Pc και κατά ένα περίεργο τρόπο επιτέλους μετά απο 5 μήνες έχω κανονική πρόσβαση στην adsl μου και 512 κανονικά.
Ευχαριστώ για όλα παιδιά.
Φιλικά Παναγιώτης.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.