PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi shared LLU σε HOL shared LLU



webmania
16-06-06, 11:05
Μήπως έχει πάει κανείς από Vivodi Shared LLU σε Hol Shared LLU για να μου πεί ποιά ακριβώς διαδικασία να ακολουθήσω ώστε να μείνω το λιγότερο δυνατόν χωρίς σύνδεση.

Ευχαριστώ.
Δημήτρης

apok
16-06-06, 11:28
Δημήτρη θα περάσεις αρκετές μέρες χωρίς νετ μέχρι να α) απενεργοποιηθεί ή vivodi ( τέλος του μήνα δηλαδή + κάποιες μέρες για να " καθαρίσει " το καλώδιο ) β) ενεργοποιηθεί η HOL

Αν ήταν Full LLU ( vivodi ) και μεριζόμενη απο HOL τότε θα μιλούσαμε σε άλλη βάση;)

webmania
16-06-06, 11:43
Apok τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά πρώτα απο όλα πήρα γραμμή απο Vivodi 1/6/2006 οπότε σύμφωνα με τα ψιλά του συμβολαίου πρέπει να πληρώσω shared LLU μέχρι 1/8/2006 (60 μέρες) και μετά γίνεται αορίστου. Τώρα περιμένω η hol να δώσει shared LLU στην περιοχή μου αρχές Ιουλίου και βέβαια θα μπορώ να μπώ στο πακέτο για 4mb. Περιμένω κάποιες γνώμες τί θα κάνατε εσείς στην θέση μου. Υπόψη για να πάρω την shered LLU απο την Vivodi περίμενα σχεδόν 2 μήνες.

apok
16-06-06, 11:59
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Βάση συμβολαίου δεν μπορείς να διακόψεις πριν το τέλος Αυγούστου.
Διακόπτεις τέλος Αυγούστου.. Υπολογίζεις 3-4 μέρες να " καθαρίσει " το καλώδιό σου όπως σου είπα και πιο πάνω.. Κάνεις αίτηση στη Hol και στην καλύτερη μέσα προς τέλη Σεπτέμβρη θα έχεις adsl από Ηol.
Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο σενάριο.. Δε ξέρω αν σε βολευει

webmania
16-06-06, 12:14
Τέλος Ιουλίου νομίζω οτί μπορώ να διακόψω γιατί λες τέλη Αυγούστου.

apok
16-06-06, 12:21
01/06 - 01/07 ( ένας μήνας )
01/07 - 01/08 ( δύο μήνες )
Και από όσο ξέρω οι διακοπές λαμβάνουν χώρα στα τέλη κάθε μήνα..
Για αυτό είπα τέλος Αυγούστου.. αλλά μπορεί να κάνω και λάθος :oops:

webmania
16-06-06, 12:30
30/7/2006 κλείνω 60 μέρες οπότε 31/7/2006 μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής. Τώρα αυτό το "καθάρισμα" που λές μέσα στον Αύγουστο δύσκολο το βλέπω!!!! Μήπως να περίμενα την καινούργια τιμολογιακή πολιτική της Vivodi απο Σεπτέμβριο όπως φαίνεται?????

apok
16-06-06, 12:46
30/7/2006 κλείνω 60 μέρες οπότε 31/7/2006 μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής. Τώρα αυτό το "καθάρισμα" που λές μέσα στον Αύγουστο δύσκολο το βλέπω!!!! Μήπως να περίμενα την καινούργια τιμολογιακή πολιτική της Vivodi απο Σεπτέμβριο όπως φαίνεται?????

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου η vivodi συνηθίζει να κάνει το " μπαμ " ανα διαστήματα..
Τώρα τι να σου πω... it is up to you

webmania
16-06-06, 12:53
Οπως είναι λογικό έχω μέρες μπροστά μου να δώ τι θα κάνω μπορεί να υπάρχουν και εξελίξεις. θα έπαιζε μεγάλο ρόλο εάν μπορούσα να πάω σε Full LLU αλλά θέλω να κρατήσω το τηλέφωνικό μου νούμερο με 210.
Ευχαριστώ Πολύ
apok

apok
16-06-06, 12:55
Οπως είναι λογικό έχω μέρες μπροστά μου να δώ τι θα κάνω μπορεί να υπάρχουν και εξελίξεις. θα έπαιζε μεγάλο ρόλο εάν μπορούσα να πάω σε Full LLU αλλά θέλω να κρατήσω το τηλέφωνικό μου νούμερο με 210.
Ευχαριστώ Πολύ
apok

Μα και πάλι μπορείς.. Ακομα και αν δεν έχεις 2ο ελεύθερο ζεύγος μπορεις να φωνάξεις ένα ηλ/γο να σου " κατεβάσει " ένα για να συνδέσεις εκεί το LLU της Vivodi
Και full LLU θα έχεις και δε θα χάσεις το 210 σου;)

Παρακαλώ:D

webmania
16-06-06, 13:10
Το θέμα είναι να μήν πληρώνω το πάγιο του ΟΤΕ και να βάλω dslphone με το νούμερο που έχω.

apok
16-06-06, 13:15
Ε, όλα δικά σου τα θες Δημήτρη..
Περίμενε τότε την φορητότητα :p

teris
16-06-06, 13:35
Ε, όλα δικά σου τα θες Δημήτρη..
Περίμενε τότε την φορητότητα :p

Και τωρα αν πας με hol παιρνεις τηλεφωνο 213 για τηλεφωνια απο σταθερο και μεσω Internet και κρατας και το 210.

Ton Αυγουστο κανε τις κινησεις σου.

Η vivodi τα εχει δωσει ολα και γενικα δεν εχει κατι νεο, δινει τωρα 12mbs αλλα 719,50 € τον ΜΗΝΑ:rofl:

webmania
16-06-06, 13:47
Πάντως απο ότι έχω καταλάβει το δίκτυο της hol για shared LLU θα προχωρήσει γρήγορα σε πολλές περιοχές οπότε αναγκαστικά και οι άλλοι providers θα πρέπει να προσαρμοστούν στην πολιτική που θέλει την 4mb στα 20 ευρώ το μήνα. Αλλιώς μάλλον θα κλείσουν!!!

teris
16-06-06, 15:44
Πάντως απο ότι έχω καταλάβει το δίκτυο της hol για shared LLU θα προχωρήσει γρήγορα σε πολλές περιοχές οπότε αναγκαστικά και οι άλλοι providers θα πρέπει να προσαρμοστούν στην πολιτική που θέλει την 4mb στα 20 ευρώ το μήνα. Αλλιώς μάλλον θα κλείσουν!!!


Μακαρι αλλα δεν γινονται στο αψε σβησε τετοιες αλλαγεσ, θελει υποδομη και χρημα! και αν γινει σε τι τιμη?. Σας ξαναλεω η vivodi εχει 12mbps αλλα σε μια τιμη απαγορευτικη ακομα και για μια επιχ.

goldfish
16-06-06, 23:19
Πάντως απο ότι έχω καταλάβει το δίκτυο της hol για shared LLU θα προχωρήσει γρήγορα σε πολλές περιοχές οπότε αναγκαστικά και οι άλλοι providers θα πρέπει να προσαρμοστούν στην πολιτική που θέλει την 4mb στα 20 ευρώ το μήνα. Αλλιώς μάλλον θα κλείσουν!!!

Αν θες την γνώμη μου αν έχεις αριθμό 210 χωρίς adsl μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέσω HOL και όταν λήξει το συμβολαιό σου ακυρώνεις απο την vivodi. An δεν κάνω λάθος δεν έχεις πάρει αριθμό απο Vivodi? Οπότε ισχύει αυτό που λέω...:hmm:

webmania
17-06-06, 15:51
Καταρχάς δεν έχω άλλη γραμμή, διαβάζοντας τα ψιλά του συμβολαίου μου με την Vivodi, NAI μπορώ στις 60 μέρες δηλ. την Δευτέρα 31/7/2006 να κάνω αίτηση διακοπής αλλά η Vivodi εάν θέλει μπορεί να κάνει μέχρι 30 μέρες να διακόψει την υπηρεσία. Και εγώ πρέπει να κάνω αίτηση στην Hol αφού έχει διακοπεί η Vivodi. Δηλαδή μπορεί να φτάσω τέλος Αυγούστου με Internet απο Vivodi οπότε καλλύτερα να περιμένω γιατί:
1) Τέλος Αυγούστου μπορεί να μην έχει πόρτες η Hol για PSTN.
2) Μέσα στον Σεμπτέβριο θα έχουμε νέες προσφορές και νέα τιμολόγηση γενικότερα (βλέπε ΟΤΕ διπλασιασμός ταχυτήτων).
και
3) Ποιός ξέρει έως τον Σεπτέβριο μπορεί να υπάρχει και Shared ή και Full LLU και απο κάποιον άλλο provider.

Κάθε διαφορετική άποψη δεκτή μπορεί να υπάρχει και κάτι που δεν το έχω σκεφτεί.
Ευχαριστώ όσους απάντησαν και θα απαντήσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.