PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήσεις απο πωλητές της Wind



Spanos
20-07-10, 17:37
Ο αριθμός μου είναι απόρρητος και δέχομαι καθημερινά κλήσεις απο το 2105539910 και με ξυπάνε :angryr:, πήρα τηλέφωνο και παίζει ένα μήνυμα που λέει οτι κάλεσα την DNP AE (http://www.dnpsa.gr/index.html) που είναι επίσημοι συνεργάτες της Wind, τo σιτε τους αναφέρει οτι πουλάνε έπιπλα (!). Οι αριθμοί διέρευσαν ή απλώς παίρνουν τηλέφωνα στη σειρά, να σημειώσω οτι έχω νούμερο εναλλακτικού αλλα οχι της forthnet γιατί έχω κάνει φορητότητα απο άλλο εναλλακτικό.

goku
20-07-10, 17:52
δεν έχει σημασία αν είναι απόρητος ο αριθμός σου, από ότι ξέρω οι λίστες με τα τηλέφωνα διαρέουν νόμιμα σε εταιρίες που έχουν σκοπό να διαφημίζουν προϊόντα και υπηρεσίες μέσω τηλεφώνου. αυτό ξέρω ότι ισχύει για τον ΟΤΕ στα σίγουρα. για τις άλλες εταιρίες δεν ξέρω. για τον ΟΤΕ που ξέρω μπορείς να κάνεις μια αίτηση στην οποία λες ότι δεν θες να συμπεριλαμβάνεται ο αριθμός σου σε αυτές τις λίστες που δημοσιοποιούνται σε αυτές τις εταιρίες. Μιας και δεν είσαι στον ΟΤΕ, ψάξε αν ισχύει κάτι τέτοιο.

stavrakaki
01-08-10, 00:13
Αν το τηλέφωνο σου είναι απόρρητο τότε κανείς δεν έχει δικαίωμα να μοιράζει τον αριθμό σου χωρίς την άδεια σου. Μάλιστα υπάρχει λίστα με τους αριθμούς αυτούς την οποία οι πάροχοι πρέπει να συμβουλεύονται και να μην παρέχουν τα νούμερα των χρηστών αυτών σε τρίτους. Εγώ λέω να τους πάρεις τηλ. και να τους τα χώσεις γιατί δεν είναι δουλειά αυτή, ποιοι νομίζουν ότι είναι .

deniSun
01-08-10, 08:55
Ο αριθμός μου είναι απόρρητος και δέχομαι καθημερινά κλήσεις απο το 2105539910 και με ξυπάνε :angryr:, πήρα τηλέφωνο και παίζει ένα μήνυμα που λέει οτι κάλεσα την DNP AE (http://www.dnpsa.gr/index.html) που είναι επίσημοι συνεργάτες της Wind, τo σιτε τους αναφέρει οτι πουλάνε έπιπλα (!). Οι αριθμοί διέρευσαν ή απλώς παίρνουν τηλέφωνα στη σειρά, να σημειώσω οτι έχω νούμερο εναλλακτικού αλλα οχι της forthnet γιατί έχω κάνει φορητότητα απο άλλο εναλλακτικό.

Τι ψάχνεις τώρα...
Όλα πουλιούνται και όλα αγοράζονται.

kadronarxis
01-08-10, 10:52
Γουστάρω κάτι τέτοιες ιστορίες.
Παίρνουν τηλέφωνο και λένε ότι είναι από τη Wind και από πίσω ακούγονται καρφιά στα έπιπλα, γυαλίσματα λουστραρίσματα και τέτοια.

Δε μπορώ, θα πέσω κάτω.
:lol:

Asas
01-08-10, 12:17
Ο αριθμός μου είναι απόρρητος και δέχομαι καθημερινά κλήσεις απο το 2105539910 και με ξυπάνε :angryr:, πήρα τηλέφωνο και παίζει ένα μήνυμα που λέει οτι κάλεσα την DNP AE (http://www.dnpsa.gr/index.html) που είναι επίσημοι συνεργάτες της Wind, τo σιτε τους αναφέρει οτι πουλάνε έπιπλα (!). Οι αριθμοί διέρευσαν ή απλώς παίρνουν τηλέφωνα στη σειρά, να σημειώσω οτι έχω νούμερο εναλλακτικού αλλα οχι της forthnet γιατί έχω κάνει φορητότητα απο άλλο εναλλακτικό.


Παντού και σε όλους γίνετε αυτό...

touristas0
02-08-10, 17:02
Καλά έχεις δει πόσες αγγελίες απ΄τις εταιρείες αυτές για τηλεφωνική προώθηση υπάρχουν και ξέρεις τι κάνουν και βγάζουν και δουλειά τσαμπά;...λένε στους ανέργους που κλείνουν ραντεβού όλος τυχαίος την ίδια μέρα και ώρα και ίσως και σε εταιρίες όπως αυτήν που αναφέρεις...να πάρουν της λίστες με τα τηλέφωνα και να προωθήσουν τα πακέτα τους...και όποιος τους φέρει καλύτερα αποτελέσματα θα τον ενημερωσουν για τυχόν πρόσληψη και μάλιστα επειδή έχω προσωπική εμπειρία δεν αναφέρω ονόματα...είναι και αυστηρή μαζί σου και στην λένε αμά σε δεις να κάθεσαι, ούτε νερό δεν σου δίνουν και μάλιστα στην περίπτωση μου, μου είπαν να κλείσω και το κινητό φυσικά έπειτα από έναν διαπληκτισμό με μία μην την χαρακτηρίσω φυσικά και σηκώθηκα και έφυγα...αλλα το χειρότερο είναι ότι και από αυτους ζήτημα είναι εάν προσλαμβάνουν ένα άτομο τον μήνα και αυτό γιατί σου λένε ότι θα δουν και τα απολέσματα απ'τις άλλες συνεντεύξεις και ότι δήθεν θα σου απαντήσουν σε 10-15 μέρες(για να είμαι ηλικρινείς μου έστειλαν ένα γράμμα όπως κάνουν όλοι)...και φυσικά οι αγγελίες π.χ. στο καριέρα υπάρχουν πάντα μόνο η ημερομηνία ανάρτησης αλλάζει για να φαίνεται ότι κάνουν προσλήψεις και έτσι κάνουν τσάμπα τηλεφωνική προώθηση, εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην νομοθεσία(βέβαια αυτό που κάνουν είναι νομικά παράνομο αλλά δυστηχώς ξέρουν να το καλύπτουν και νομικά, μερικοί σε βάζουν να υπογράψεις και τα αναγκαία οτί ενημερώθηκες....δεν θα απαιτήσεις...δεν φέρουν ευθύνη...κτλ.) και την ανάγκη του ανέργου για δουλειά.Όσοι έχουν πάει σε ανάλογες "συνεντεύξεις" μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Τώρα για τις λίστες δεν μπορώ να μιλήσω ακριβώς για προσωπικά δεδομένα δεν ξέρω τι στοιχεία είχαν για καθένα απ'τα τηλέφωνα...γιατί το μόνο που έβλεπα ήταν αριθμοί και είχα πάρει μέχρι και σε βενζινάδικο... στην περίπτωση μου ήταν όλοι από 210-50 Πετρούπολη, 211 ή αλλο εναλλακτικού δεν είχα.

RASTAVIPER
03-08-10, 14:58
Ο αριθμός μου είναι απόρρητος και δέχομαι καθημερινά κλήσεις απο το 2105539910 και με ξυπάνε :angryr:, πήρα τηλέφωνο και παίζει ένα μήνυμα που λέει οτι κάλεσα την DNP AE (http://www.dnpsa.gr/index.html) που είναι επίσημοι συνεργάτες της Wind, τo σιτε τους αναφέρει οτι πουλάνε έπιπλα (!). Οι αριθμοί διέρευσαν ή απλώς παίρνουν τηλέφωνα στη σειρά, να σημειώσω οτι έχω νούμερο εναλλακτικού αλλα οχι της forthnet γιατί έχω κάνει φορητότητα απο άλλο εναλλακτικό.
Η DNP είναι όντως γνωστή εταιρεία μεταφοράς και συναρμολόγησης επίπλων.
Μήπως αγόρασες τίποτα από SATO ή ΕΝΤΟS και δεν το θυμάσαι??
Και τι σχέση έχει με τη Wind που λες??

fadasma
03-08-10, 15:14
Wind of change στα έπιπλα σπιτιού και κήπου :P

Spanos
03-08-10, 15:39
Η DNP είναι όντως γνωστή εταιρεία μεταφοράς και συναρμολόγησης επίπλων.
Μήπως αγόρασες τίποτα από SATO ή ΕΝΤΟS και δεν το θυμάσαι??
Και τι σχέση έχει με τη Wind που λες??

Oχι δεν έχω αγοράσει έπιπλο, αν πάρεις στο νούμερο λέει "DNP εξουσιοδοτημένος συνεργάτης WInd μπλα μπλα"

Asas
03-08-10, 15:42
Oχι δεν έχω αγοράσει έπιπλο, αν πάρεις στο νούμερο λέει "DNP εξουσιοδοτημένος συνεργάτης WInd μπλα μπλα"

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τί σχέση έχει η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας με εταιρεία επίπλων...:hmm:

giwrgosth
03-08-10, 15:44
Έχουν που έχουν τις τηλεφωνήτριες, στα κενά τους όταν δεν χτυπούν τα τηλέφωνα για έπιπλα τις βάζουν να πουλήσουν και καμιά συνδρομή.
Ελλάδα, η κοινωνία της πληροφορίας :respekt:

Spanos
03-08-10, 16:36
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τί σχέση έχει η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας με εταιρεία επίπλων...:hmm:


Τον υπολογιστή, το ρούτερ, το σταθερό που το έχεις, πάνω σε γραφείο αρα θές και μια σύνδεση τρία σε ένα.:p

deniSun
03-08-10, 16:38
Σωστος :rofl:

Asas
03-08-10, 16:47
Τον υπολογιστή, το ρούτερ, το σταθερό που το έχεις, πάνω σε γραφείο αρα θές και μια σύνδεση τρία σε ένα.:p

:rofl:

emc2
03-08-10, 16:56
Δυστυχώς, όπως προείπε και ενας φίλος, όλα πουλιούνται και όλα αγοράζονται.Έγω έχω συμβόλαιο cosmote. Από τότε που έβγαλα την πιστωτική κάρτα της alpha bank "bonus American Express" με έχουν τσακίσει στα τηλέφωνα από την wind για να κάνω φορητότητα.
Αν μπείτε στο site της alpha θα δείτε ότι είναι στους μεγάλους συνεργάτες με την wind.

Τυχαίο??????? Δεν νομίζω...........

Δεν θέλει και πολύ για να καταλάβουμε πως παίρνουν τα στοιχεία μας.

deniSun
03-08-10, 17:11
Παλιά την λίστα την αγόραζες από κάποιον τύπο που περιφερόταν από την μια εταιρεία στην άλλη και πουλούσε αυτό που ήθελες.
Αυτός την προμηθευόταν από υπαλλήλους των εταιρειών, κρυφά πάντα και χωρίς την συγκατάθεση της εκάστοτε εταιρείας.
Οι λίστες ήταν σε διάφορες μορφές: στην καλύτερη περίπτωση σε αρχεία txt, doc, xls και στην χειρότερη εκτυπωμένες ή φωτοτυπημένες.
Ο τύπος που τις πουλούσε εγγυώταν ότι δεν θα τις έπαιρνε άλλη εταιρεία ανταγωνιστική αλλά φυσικά αυτό όλοι ξέραμε ότι δεν ισχύει.
Απλά υπήρχε μια μάχη με τον χρόνο για το ποιος θα προλάβει να την αξιοποιήσει γρηγορότερα.
Οι τιμές πήγαιναν με το κομμάτι, δηλαδή με τον αριθμό των ονομάτων.
Περιείχαν τα βασικά στοιχεία και κάποιες λίγο ποιο αναλυτικά και προσωπικά.
Η όλες κινήσεις διακινούταν με άκρα μυστικότητα.
Δεν φαντάζεστε τι λίστες κυκλοφορούσαν το 96.

Τώρα τα πράγματα με την μηχανογράφηση είναι πολύ πιο απλά.
Οι λίστες είναι πολύ πιο αναλυτικές και όλα είναι μέσα στα πλαίσια του ευγενούς ανταγωνισμού και συνεργασίας.
Τίποτε δεν γίνεται κρυφά.
Από όλη αυτή την κατάσταση αυτοί που ζημιώθηκαν ήταν οι υπάλληλοι που χρηματίζονταν για την πώληση της λίστας καθώς και ο μεσάζοντας που τις διακινούσε.

Spanos
03-08-10, 17:42
Δεν φαντάζεστε τι λίστες κυκλοφορούσαν το 96.



Για όποιον θυμάται, κυκλοφορούσε CD που έβαζες τον αριθμό κυκλοφορίας ΙΧ και σου έβγαζε όλα τα στοιχεία του κατόχου της άδειας

Asas
03-08-10, 17:43
.Τώρα τα πράγματα με την μηχανογράφηση είναι πολύ πιο απλά.
Οι λίστες είναι πολύ πιο αναλυτικές και όλα είναι μέσα στα πλαίσια του ευγενούς ανταγωνισμού και συνεργασίας.
Τίποτε δεν γίνεται κρυφά.
Από όλη αυτή την κατάσταση αυτοί που ζημιώθηκαν ήταν οι υπάλληλοι που χρηματίζονταν για την πώληση της λίστας καθώς και ο μεσάζοντας που τις διακινούσε.

Θα ρθουν και χειρότερα...;)

deniSun
03-08-10, 17:47
Για όποιον θυμάται, κυκλοφορούσε CD που έβαζες τον αριθμό κυκλοφορίας ΙΧ και σου έβγαζε όλα τα στοιχεία του κατόχου της άδειας

Αυτό ήταν από αυτά που ακούστηκαν.
Που να δεις αυτά που δεν ακούστηκαν ποτέ.

Asas
03-08-10, 18:08
Αυτό ήταν από αυτά που ακούστηκαν.
Που να δεις αυτά που δεν ακούστηκαν ποτέ.

Για πες για πες...:p

deniSun
03-08-10, 18:15
Δεν λέγονται αυτά και δεν έχει και κανένα νόημα να συγκεκριμενοποιηθούν.
Όλοι πλέον είναι νόμιμοι και αυτό έχει σημασία.
Γι αυτό μη σας φαίνεται περίεργο όταν είστε στην Χ εταιρεία και σας παίρνει η Υ που είναι ανταγωνίστρια.

silegav
05-08-10, 21:01
Το Hellas Navigator που έβαζες διεύθυνση και σου επέστρεφε ποιοί μένουν εκεί, τηλέφωνα και ότι άλλη πληροφορία ήθελες υπάρχει ακόμα; :-)

Πάντως τελευταία και εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω τσακωθεί με 2 κυρίες που με πήραν από τη Wind στο εταιρικό κινητό...ευτυχώς έχουν σταματήσει να με παίρνουν από τη Hol!!! :-)

prjohn
06-08-10, 02:25
Εμένα από τη hol συνεχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα κανονικά. Βέβαια τώρα έχω συνηθίσει. Αφού αν δεν πάρουν ανησυχώ και τους παίρνω εγώ να δω μήπως πάθανε τίποτα. Έλεος

deniSun
06-08-10, 18:02
Το Hellas Navigator που έβαζες διεύθυνση και σου επέστρεφε ποιοί μένουν εκεί, τηλέφωνα και ότι άλλη πληροφορία ήθελες υπάρχει ακόμα; :-)

Πάντως τελευταία και εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω τσακωθεί με 2 κυρίες που με πήραν από τη Wind στο εταιρικό κινητό...ευτυχώς έχουν σταματήσει να με παίρνουν από τη Hol!!! :-)

Σου έβγαζε ονόματα από όσους ήθελαν να εμφανίζονται τα στοιχεία τους.
Δεν τα έπαιρναν μόνοι τους αλλά με την συγκατάθεση των άλλων.
Και δεν περιέχει στοιχεία απλών ανώνυμων πελατών αλλά εταιριών, καταστημάτων, ελεύθερων επαγγελματιών κλπ

papako
07-08-10, 16:47
Σου έβγαζε ονόματα από όσους ήθελαν να εμφανίζονται τα στοιχεία τους.
Δεν τα έπαιρναν μόνοι τους αλλά με την συγκατάθεση των άλλων.
Και δεν περιέχει στοιχεία απλών ανώνυμων πελατών αλλά εταιριών, καταστημάτων, ελεύθερων επαγγελματιών κλπ

πάντως αυτό ήταν το πρόγραμμα που έβγαζε τις πινακίδες τον αυτοκινήτων.

Μια φορα με είχε σώσει. με είχε κλείσει ένας και για μιση ώρα περίμενα. Έμαθα λοιπόν το τηλέφωνο του από το πρόγραμμα, τον πηρα τηλ και ηρθε τρέχοντας με συγγνώμες γιατί νόμιζε ότι ήμουνα "κάποιος με άκρες" :twisted:

deniSun
07-08-10, 16:49
Πως λεγόταν;
Από εταιρεία ή χύμα σε αρχείο;

papako
07-08-10, 18:46
Το πρόγραμμα ήταν το Athens navigator της paninfo.
Τώρα κυκλοφορεί σαν hellas navigator. Δεν έχει τα αυτοκίνητα, αλλα έχει όλα τα αλλα.

http://www.hellasnavigator.gr/index.html
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00380

είναι και σε καλή τιμή

deniSun
07-08-10, 22:22
Προφανώς παίρνει στοιχεία από τον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ.
Κάποτε τον πουλούσαν σε CD στον ΟΤΕ.
Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το προϊόν.

silegav
08-08-10, 11:08
Αυτό θυμάμαι κι εγώ και μη ξεχνάς ότι πριν την ΑΠΔΠΧ στον ΟΤΕ δεν μας ρωτούσαν κατά την ενεργοποίηση γραμμών αν θέλουμε να εμφανίζονται τα στοιχεία μας. Δεν είμαι σίγουρος κιόλας αν η απόκρυψη των στοιχείων χρεωνόταν παραπάνω. Όπως και να έχει, γενικά πρέπει να γίνουμε σα λαός/καταναλωτές λίγο πιο προσεκτικοί όταν δίνουμε στοιχεία και μετά να αρχίσουμε να κράζουμε όποιον τα μοιράζει (γιατί μπορεί να του έχουμε δώσει εμείς το δικαίωμα να το κάνει) :-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.