PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθε η ώρα της καταγγελίας



Σελίδες : [1] 2

entrodus
20-07-10, 19:11
Επειτα από 2 χρόνια προβλημάτων με τη forthnet τελικά ήρθε η ώρα της καταγγελίας.
Το πρόβλημα που έχω από την αρχή κιόλας είναι: θόρυβος στη γραμμή και συνεχόμενες αποσυνδέσεις.

Κάθε φορά που αναφέρω το πρόβλημα στη forthnet, δια μαγείας όλα διορθώνονται, αλλά μετά από μια εβδομάδα έως έναν μήνα το πρόβλημα ξαναρχίζει ώσπου κλιμακόνεται μέχρι που δεν μπορώ καν να συνδεθώ στο internet.

Έχουμε ελέγξει τα πάντα, έχουν έρθει τεχνικοί 4 φορές σπίτι μου, έχει γίνει συνδιαστικός έλεγχος με τον ΟΤΕ και το αποτέλεσμα πουθενά.

Καλός τρόπος για να αρχίσω από ότι βλέπω είναι μέσω Ε.Ε.Ε.Τ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι θα ήταν καλό να ζητήσω από forthnet ως αποδεικτικό ότι όντως έχω προβλήματα, για να το χρησιμοποιήσω στη καταγγελία.
(Κάτι δλδ που θα μπορούν να μου το δώσουν)

Σκέφτομαι κάτι η όλα απο τα παρακάτω:
1. Να μου δώσουν ημερομηνίες όπου καταγράφεται επικοινωνία από μέρους μου και δήλωση προβλήματος (20-30 ημνίες δλδ)
2. Να μου δώσουν για όλο αυτό το καιρό όλες τις ημέρες που είχα παραπάνω από 3 αποσυνδέσεις ή που δεν είχα καθόλου σύνδεση στο internet (ενώ το router είχε κλειδώσει)

Η διαδικασία που σκέφτομαι να ακολουθήσω για να πάρω τα παραπάνω στοιχεία είναι μέσω καταστήματος forthnet. Από ότι με έχουν ενημερώσει, έχουν επίσημη διαδικασία μέσω της οποίας μπορείς γραπτώς να υποψάλεις ερωτήματα προς forthnet και να λάβεις αντίστοιχα την απάντηση γραπτώς.

Επί της ευκαιρίας, αν έχει κάποια ιδέα κανείς για το τι μπορεί να φταίει επισυνάπτω και ένα
dmt snapshot.

75294

Fotis32
21-07-10, 00:45
Βασικά έχεις πολύ υψηλό snr, δες όταν θα κλειδώσει το ρούτερ αν θα είναι στο 6,5 και μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα ανέβει στο 14. (Εγώ σε 4 φίλους που πήγα και το είδα αυτό έφτεγε η πρίζα και η καλωδίωση. τώρα τι να σου πω, μπορεί να είναι τίποτα άλλο...)

JULIANIK
21-07-10, 00:58
Αφου λεει line up count 74.... jeeesus....!
πως να μην παει το snr του στο Θεο.... :p

kalo kouragio.... :(

deniSun
21-07-10, 09:59
Το snr εκτινάχθηκε στα ύψη λόγω των αποσυνδέσεων από το router.
Δεν δηλώνει κάτι συγκεκριμένο αυτή την στιγμή ούτε σημαίνει ότι του το έχουν ορίσει στο profile.
Στην περίπτωσή του θα την είχα κάνει για ΟΤΕ.

nmavro73
21-07-10, 23:37
Περίμενε εσύ να βρεις το δίκιο σου. Έχεις ακούσει για την καταγγελία των 510 ατόμων;

entrodus
23-07-10, 00:32
Denisun:
Τα έχουμε κοιτάξει όλα αυτά, 4 φορές έχει έρθει τεχνικός στο σπίτι μου... μακάρι αν ήταν κάτι τόσο απλό.

Γενικά πάντως, το πρόβλημα μου πάντως δεν είναι το ότι κλειδώνω μόνο στα 8 mbit. Και στα 6 να κλείδωνα πάλι ευτυχισμένος θα ήμουν, αρκεί να μην είχα disconnect και θόρυβο στο τηλέφωνο.

Τώρα για το αν θα βγάλω άκρη, δεν ξέρω να σας πω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι μια καταγγελία και στη συνέχεια μήνυση είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω αν θέλω να σέβομαι τον εαυτό μου.

nmavro73
23-07-10, 00:58
Denisun:
Τα έχουμε κοιτάξει όλα αυτά, 4 φορές έχει έρθει τεχνικός στο σπίτι μου... μακάρι αν ήταν κάτι τόσο απλό.

Γενικά πάντως, το πρόβλημα μου πάντως δεν είναι το ότι κλειδώνω μόνο στα 8 mbit. Και στα 6 να κλείδωνα πάλι ευτυχισμένος θα ήμουν, αρκεί να μην είχα disconnect και θόρυβο στο τηλέφωνο.

Τώρα για το αν θα βγάλω άκρη, δεν ξέρω να σας πω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι μια καταγγελία και στη συνέχεια μήνυση είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω αν θέλω να σέβομαι τον εαυτό μου.
Και γω έτσι ακριβώς ένιωθα. Για αυτό και οργάνωσα όλη την ομαδική καταγγελία. Αλλά τελικά αποφάσισαν στην ΕΕΤΤ ότι δεν μπορούν να αποφασίσουν. Και ότι πρέπει να ερευνήσουν τι ισχύει στην Ευρώπη. Χαμένος χρόνος κοινώς. Απλά φύγε και μην πληρώνεις τα 70

Dark Demis
23-07-10, 05:21
Κάθε φορά που αναφέρω το πρόβλημα στη forthnet, δια μαγείας όλα διορθώνονται, αλλά μετά από μια εβδομάδα έως έναν μήνα το πρόβλημα ξαναρχίζει ώσπου κλιμακόνεται μέχρι που δεν μπορώ καν να συνδεθώ στο internet.


φιλαράκι μου έχω ένα διαφορετικής φύσεως προβλημμα αλλά έχω παρομια αντιμετώπιση μόλις περνο τηλέφωνο εμτα από λίγο δια μάγιας όλα είναι καλά μέχρι να περάσουνε 2 + βδομαδιτεσες και πάλι τα ίδια σκατά....... ας που εξηγήσει κάποιος αυτό το φενομενο παρακαλώ

και είσαι τυχερός με 14 snr εγώ τη να πο δλδ που το snr μου ταξιδευει από 5 έως 35 και ο συνγχρονισμός μου από 1 mbps έως 21 ??

deniSun
23-07-10, 13:52
Denisun:
Τα έχουμε κοιτάξει όλα αυτά, 4 φορές έχει έρθει τεχνικός στο σπίτι μου... μακάρι αν ήταν κάτι τόσο απλό.

Γενικά πάντως, το πρόβλημα μου πάντως δεν είναι το ότι κλειδώνω μόνο στα 8 mbit. Και στα 6 να κλείδωνα πάλι ευτυχισμένος θα ήμουν, αρκεί να μην είχα disconnect και θόρυβο στο τηλέφωνο.

Τώρα για το αν θα βγάλω άκρη, δεν ξέρω να σας πω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι μια καταγγελία και στη συνέχεια μήνυση είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω αν θέλω να σέβομαι τον εαυτό μου.

Τελικά έκανα το μεγάλο βήμα.
Την έκαναν για ΟΤΕ.
Η forthnet εξάντλησε την υπομονή μου.
Θα δίνω 4-5ε τον μήνα παραπάνω αλλά τουλάχιστον θα δουλεύω.
Δεν θα παίζω...

redakhs
23-07-10, 14:23
Φιλε μου η γραμμη σου ειναι μια χαρα απο αυτα που βλεπω το snr margin σου ειναι αρκετα καλο οσο πιο ψηλα τοσο καλλυτερα (νομος). Πες μας λιγο τι modem εχεις ποσες τηλεφωνικες συσκευες και τι τυπου πριζακια εχεις στον τοιχο και ελενξε αν ολα εχουν φιλτρα πανω (εκτος απο το modem).

Με εκτιμηση

vaggospat13
23-07-10, 14:41
Φιλε μου η γραμμη σου ειναι μια χαρα απο αυτα που βλεπω το snr margin σου ειναι αρκετα καλο οσο πιο ψηλα τοσο καλλυτερα (νομος). Πες μας λιγο τι modem εχεις ποσες τηλεφωνικες συσκευες και τι τυπου πριζακια εχεις στον τοιχο και ελενξε αν ολα εχουν φιλτρα πανω (εκτος απο το modem).

Με εκτιμηση

απο ποτε ισχυει, οτι οσο πιο ψηλα snr margin τοσο καλυτερα;

redakhs
23-07-10, 14:45
Δεν θελω να σου γραψω τον ορισμο του snr. Απλα θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να στο αποδειξω. Ελπιζω να ξερεις οτι οσο πιο γρηγορη ταχυτητα εχουμε τοσο πιο ασταθης συνδεση εχουμε πχ απο τα στατιστικα σου εσυ εχει 7db στο down. Ενας ομως που εχει 1024αρα γραμμη (ειναι πιο σταθερη απο την δικη σου) θα εχει margin 30 db. Αν εχει καποιο φιλο που εχει τετοια γραμμη επιβεβαιωσε το.

και αν δεν πιστευεις εμενα μπορεις να πιστεψεις το site/forum που γραφεις http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

Φιλικα

vaggospat13
23-07-10, 14:52
οταν εχεις αποστνδεσεις η λυση δεν ειναι να πας το snr στο θεο και να συγχρονιζεις χαμηλοτερα αποτι θα επρεπε, η λυση ειναι να βρεθει η αιτια που προκαλει τις αποσυνδεσεις.
και κατι αλλο, η γραμμη μ εχει να πεσει πανω απο 40 μερες και αν δεις στο φορουμ υπαρχουν ατομα παι εχουν snt μικροτερο απο 3
αυτο το αρθρο ειναι πολυ παλιο διαβασε το καινουργιο για τις 24αρες
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

redakhs
23-07-10, 15:01
απο ποτε ισχυει, οτι οσο πιο ψηλα snr margin τοσο καλυτερα;

Εγω σου απαντησα σε αυτο που με ρωτησες. Οσο για την γραμμη μπραβο σου!! Και εγω επαιζα με snr 6 στην vivo. Δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να εχουν χαμηλο margin. Εσυ μενεις διπλα απο το αστικο. Ο φιλος πανω δεν νομιζω!

Φιλικα

........Auto merged post: redakhs πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οταν εχεις αποστνδεσεις η λυση δεν ειναι να πας το snr στο θεο και να συγχρονιζεις χαμηλοτερα αποτι θα επρεπε, η λυση ειναι να βρεθει η αιτια που προκαλει τις αποσυνδεσεις.
και κατι αλλο, η γραμμη μ εχει να πεσει πανω απο 40 μερες και αν δεις στο φορουμ υπαρχουν ατομα παι εχουν snt μικροτερο απο 3
αυτο το αρθρο ειναι πολυ παλιο διαβασε το καινουργιο για τις 24αρες
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

Αυτα ισχυουν για την τεχνολογια dsl σε ολο το φασμα της αλλα και απο τον οδηγο που παραθετεις σου κανω c/p αυτο.


Για το S/N

6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι

deniSun
23-07-10, 15:10
οταν εχεις αποστνδεσεις η λυση δεν ειναι να πας το snr στο θεο και να συγχρονιζεις χαμηλοτερα αποτι θα επρεπε, η λυση ειναι να βρεθει η αιτια που προκαλει τις αποσυνδεσεις.
και κατι αλλο, η γραμμη μ εχει να πεσει πανω απο 40 μερες και αν δεις στο φορουμ υπαρχουν ατομα παι εχουν snt μικροτερο απο 3
αυτο το αρθρο ειναι πολυ παλιο διαβασε το καινουργιο για τις 24αρες
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614

Φυσικά και δεν είναι λύση αλλά αυτό κάνουν οι τεχνικοί.
Από ένα σημείο και μετά όταν εξαντλούνται οι γνώσεις τους, όταν βαριούνται να ψάξουν κλπ το μόνο που κάνουν είναι να σου ρίξουν το snr.
Πάρε τηλ. στην ΤΥ της forthnet και πες τους ότι έχεις αποσυνδέσεις.
Η λύση που θα σου δώσουν είναι να σου ανεβάσουν το snr.
Για το "καλύτερο" που αναφέρεις...
Τι θα πει καλύτερο;
Από άποψη σταθερότητας όσο ανεβαίνεις γίνεται πιο σταθερή η γραμμή σου.
Όσο πέφτεις συγχρονίζει υψηλότερα.
Ποιο από τα δύο θεωρείς "καλύτερο"
Φυσικά και υπάρχουν γραμμές με snr κάτω από 6 που συγχρονίζουν πολύ ψηλά και σταθερά σαν βράχος.
Υπάρχουν και άλλες που έχουν πολύ υψηλό snr και πολύ μικρό συγχρονισμό.
Όλα αυτά εξαρτώνται από το att και την ποιότητα της γραμμής.

redakhs
23-07-10, 15:15
Φυσικά και δεν είναι λύση αλλά αυτό κάνουν οι τεχνικοί.
Από ένα σημείο και μετά όταν εξαντλούνται οι γνώσεις τους, όταν βαριούνται να ψάξουν κλπ το μόνο που κάνουν είναι να σου ρίξουν το snr.
Πάρε τηλ. στην ΤΥ της forthnet και πες τους ότι έχεις αποσυνδέσεις.
Η λύση που θα σου δώσουν είναι να σου ανεβάσουν το snr.
Για το "καλύτερο" που αναφέρεις...
Τι θα πει καλύτερο;
Από άποψη σταθερότητας όσο ανεβαίνεις γίνεται πιο σταθερή η γραμμή σου.
Όσο πέφτεις συγχρονίζει υψηλότερα.
Ποιο από τα δύο θεωρείς "καλύτερο"
Φυσικά και υπάρχουν γραμμές με snr κάτω από 6 που συγχρονίζουν πολύ ψηλά και σταθερά σαν βράχος.
Υπάρχουν και άλλες που έχουν πολύ υψηλό snr και πολύ μικρό συγχρονισμό.
Όλα αυτά εξαρτώνται από το att και την ποιότητα της γραμμής.

Πολυ σωστος ο φιλος! Αλλα καλο ειναι να εξασφαλιστεις και απο την μερια σου. Δλδ στο χωρο οκ! Οι μισοι απο εδω μεσα δεν βαζουν φιλτρα η εχουν 5 τηλεφωνικες συσκευες η 30 μετρα τηλεφωνικο καλωδιο η διπολικες πριζες η οτε πριζες η τα modem τους εχουν κλαταρει ποιος φταει για αυτο ο κακος ο παροχος?

deniSun
23-07-10, 15:20
Δεν είμαι χθεσινός...
Έχω κάνει όλους τους ελέγχους με όλα τα όργανα...
Δοκιμασμένα τα πάντα ότι δουλεύουν 1000% σωστά.
Εξ άλλου και ο τεχνικός που ήρθε δεν εντόπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στον χώρο μου.

redakhs
23-07-10, 15:28
Τι προβλημα εχεις και τι modem φορας? Καλω θα ηταν να βαλεις και screenshot με stats να σου πω μια γνωμη.

deniSun
23-07-10, 15:31
Δεν θα δεις τίποτε...
Όλα φυσιολογικά είναι και άκρως ικανοποιητικά.
Είχα αποσυνδέσεις τις οποίες δεν μπόρεσαν να εντοπίσουν από που οφείλονται και τι φταίει.

redakhs
23-07-10, 15:35
Δοκιμασες με αλλο modem ο τεχνικος της forthnet τι σου ειπε?

deniSun
23-07-10, 15:41
Την ώρα που ήρθε όλα δούλευαν οκ.
Και τα δικά του και τα δικά μου.
Μετά από 2 ώρες πάλι τα ίδια.

redakhs
23-07-10, 15:43
Δεν παιζει ρολο αυτο την γραμμη με το annalyzer την βρηκε καθαρη. Αν συμβαινει συγκεκριμενες ωρες ειναι κατι στο χωρο σου. Παντως δες το και με ενα αλλο modem.

deniSun
23-07-10, 15:46
Δεν συμβαίνει συγκεκριμένες ώρες.
Για παράδειγμα...
Από εχθές χωρίς να αλλαχθεί τίποτε και χωρίς καμιά ενέργεια από αυτούς δεν έχω κανένα πρόβλημα εκτός από την ταχύτητα που μου την έριξαν.

redakhs
23-07-10, 15:50
Ειχες ανοιχτη βλαβη? Αν οχι αποκλειεται να σου εριξαν την ταχυτητα ετσι απο μονοι τους.

entrodus
23-07-10, 15:51
Παιδία, μη το κοιτάτε το snr, Ετυχε να είναι στα 14 στο screenshot.
Το βασικό μου πρόβλημα σχετίζεται με το snr, το οποίο όταν αρχίζουν τα disconnect μειώνεται συνεχώς.

Ακόμα και προφιλ να μου αλλάξουν (να μου αυξήσουν το minimum snr δλδ) όταν αρχίζουν τα προβλήματα είναι το ίδιο πράγμα.

Από ότι περιγράφει ο φίλος deniSun, μάλλον μοιάζουν παρόμοια τα προβλήματα.

Βασικά αυτό που υπολογίζω ότι φταίει είναι η γραμμή μου.

Όταν έγινε η συνδιαστικός έλεγχος με ΟΤΕ, ο τεχνικός forthnet στο τηλέφωνο μου έλεγε ότι τα καλώδια είναι όλα στον αέρα (κανονικά θα πρέπει να περνάνε υπόγεια από καφαό μέχρι το σπίτι μου). Τελικά βέβαια στο χαρτί που μου παρέδωσαν, γράφανε άσχετα πράγματα.

Πρακτικά όπως το βλέπω εγώ, Η γραμμή μου είναι προβληματική και η Forthnet δεν ενδιαφέρεται να πιέσει τον ΟΤΕ να την φτιάξει, αλλά δεν πάει έτσι.
Από τι στιγμή που είμαι πελάτης της Forthnet, είναι υποχρεωμένη να μου εξασφαλίσει ικανοποιητική ποιότητα υπηρεσίων, χωρίς να με αφορά με ποιους συνεργάζεται για την γραμμή μου κλπ.

Αλλιώς να το κλείσει το μαγαζάκι και να φτιάχνει site στο internet.

deniSun
23-07-10, 15:53
Ειχες ανοιχτη βλαβη? Αν οχι αποκλειεται να σου εριξαν την ταχυτητα ετσι απο μονοι τους.

Από μόνοι τους και το παραδέχτηκαν.
Ανοιχτή βλάβη δεν έχω γιατί πολύ απλά δεν βρήκαν τίποτε στη γραμμή μου άρα ότι και να λέω εγώ δεν έχει σημασία γι αυτούς.

redakhs
23-07-10, 15:55
Οποτε θα πας οτε?

deniSun
23-07-10, 15:56
Την έκανα την κίνηση.
Περιμένω ενεργοποίηση.
Κοροϊδία ΤΕΛΟΣ

redakhs
23-07-10, 16:07
Φιλε μου δεν ειναι κοροιδια. Σου ευχομαι με οτε να εισαι απροβληματιστος!! Φιλε entrodus σου κανανε αλλαγη οριου με τον οτε. αν ομως οντως σου πεφτει το margin τοτε λογικα ειναι θεμα γραμμης οταν βρεχει συμβαινει αυτο η παντα. Εσυ τι modem φορας ολα οκ στο χωρο σου οπως εγραψα παραπανω?

Georgevtr
25-07-10, 00:43
Φιλε μου δεν ειναι κοροιδια.

Πώς ονομάζεις εσύ την ανικανότητα εύρεσης του προβλήματος και τον συνεχή υποβιβασμό της ταχύτητας?

talidipa
25-07-10, 20:02
Πάντως όχι κοροιδία. Α. Ο τεχνικός ήρθε κι όλα δούλευαν και Β. συμφωνώ με τον redakhs. Προσπαθούν οι άνθρωποι να το βρουν. Δε σε αγνοούν. Ηρθε κι ο τεχνικός κι όλα! Απλά οι ρυθμοί είναι αργοί για σένα γιατί το βλέπεις από την πλευρά σου. Ας τους δίνουμε κι ένα ελαφρυντικό.

deniSun
25-07-10, 22:53
Πώς ονομάζεις εσύ την ανικανότητα εύρεσης του προβλήματος και τον συνεχή υποβιβασμό της ταχύτητας?

Ανικανότητα/Ερασιτεχνισμός ίσως;
Λέμε τώρα...

Georgevtr
26-07-10, 12:32
Ανικανότητα/Ερασιτεχνισμός ίσως;
Λέμε τώρα...

Το ερώτημα απευθυνόταν στον κύριο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3609870&postcount=29).

deniSun
26-07-10, 12:37
Το ξέρω...

talidipa
27-07-10, 21:44
Με όλο το θάρρος εγώ επιμένω ότι δεν είναι κοροιδία. Οκ είναι πρόβλημα αλλά δεν έχουν κάτσει όλοι και γελάνε με έσένα. Αυτό είναι κοροιδία. Προσπαθούν να βρουν μια λύση και επειδή καθυστερούν εσένα σου φαίνεται σαν να σε κοροιδεύουν. Εταιρία έιναι που προσπαθεί να μεγαλώσει και όπως όλοι προσπαθεί να το κάνει πέρνοντας πελάτες από τους ανταγωνιστές της. Λέτε λοιπόν να θέλεί να διώνει πελάτες? Ε, δε νομίζω. Οπότε σίγουρα δεν κοροιδεύουν.
Ελπίζω να μην παρεξηγείτε κανείς, απλά θεωρώ ότι υπερβάλλουμε όταν χρησιμοποιούμε τέτοιες εκφράσεις.

deniSun
27-07-10, 21:53
Λάθος κάνεις.
Κανένας δεν προσπάθησε και δεν προσπαθεί να βρει λύση.
Το θέμα έκλεισε με την επίσκεψη τεχνικού.
Από την στιγμή που ο τεχνικός δεν μπόρεσε να βρει σε τι οφείλονται οι αποσυνδέσεις το πρόβλημα θεωρήθηκε ότι έκλεισε.
Αυτό μου είπαν τα άτομα της ΤΥ, ότι δηλαδή δεν τίθεται θέμα προβλήματος αφού ο τεχνικός δεν μπόρεσε να εντοπίσει κάτι.
Ο ίδιος ο τεχνικός είπε ότι υπάρχουν αποσυνδέσεις που δεν μπορεί να εξηγήσει και στο χαρτί έγραψε ότι όλα είναι οκ.
Και από την στιγμή που κάθε μήνα μου ζητάνε να πληρώσω και πληρώνω ΝΑΙ με κοροϊδεύουν και γελάν μαζί μου αφού δέχομαι να τους πληρώσω για υπηρεσίες που δεν μου προσφέρονται σωστά.

talidipa
28-07-10, 19:02
Σταμάτησες να τους ενοχλείς και να τους επισημαίνεις ότι το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται? Επιμένω ότι δε γελάνε μαζί σου, γιατί πολύ απλά έτσι όπως μου τα λες θεωρούν ότι δεν υπάρχει θέμα οπότε και η υπηρεσία που πληρώνεις σου προσφέρεται. Προσπάθησε ξανά και ξανά και ζήτα refund για τον καιρό που δεν έχεις υπηρεσία αν και εφόσον έχεις στείλει fax που να πιστοποιεί και γραπτά την ημερομηνία δήλωσης της βλάβης. Αναγκασέ τους να έρθει ξανά τεχνικός.

deniSun
28-07-10, 19:16
Σταμάτησες να τους ενοχλείς και να τους επισημαίνεις ότι το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται? Επιμένω ότι δε γελάνε μαζί σου, γιατί πολύ απλά έτσι όπως μου τα λες θεωρούν ότι δεν υπάρχει θέμα οπότε και η υπηρεσία που πληρώνεις σου προσφέρεται. Προσπάθησε ξανά και ξανά και ζήτα refund για τον καιρό που δεν έχεις υπηρεσία αν και εφόσον έχεις στείλει fax που να πιστοποιεί και γραπτά την ημερομηνία δήλωσης της βλάβης. Αναγκασέ τους να έρθει ξανά τεχνικός.

Για αυτούς πλέον δεν τίθεται θέμα βλάβης.
Όπως μου είπαν βλάβη δεν βρέθηκε, για κάποιον άγνωστο λόγο (φταίει ο ΟΤΕ μου είπε ο τεχνικός που μας δίνει προβληματικούς βρόχους) θα πρέπει να συγχρονίσω στα 13Μ για να μην έχω αποσυνδέσεις (πριν 1 μήνα ο βρόχος ήταν υγιείς, τώρα χάλασε), η γραμμή μου είναι άριστη από τεχνικής άποψης και κανονικά έπρεπε να συγχρονίζω χωρίς προβλήματα πάνω από 21Μ.
Το θέμα βλάβης έχει κλήσει.
Αν θέλω να έρθει ξανά ο τεχνικός θα χρεωθώ γιατί δεν υφίσταται πρόβλημα γι αυτούς.
Συγχρονίζω στα 13Μ χωρίς πρόβλημα άρα δεν έχει σημασία που θα έπρεπε να είμαι στα 21Μ.
Και στο κάτω κάτω δεν καίγομαι να ενδιαφερθώ περισσότερο.
Ασχολήθηκα 3 χρόνια και κουράστηκα.
Τώρα που ο ΟΤΕ είναι στα ίδια επίπεδα (τιμολογιακά) δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνομαι για το αν έρθει τεχνικός ή όχι.
Αφού ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να στείλουν τεχνικό δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αίτηση για ΟΤΕ - 15 μέρες αναμονή - την άλλη εβδομάδα θα είμαι ΟΤΕ.

ΥΓ
Έχω πει ξανά ότι αν βάλει κανείς τις ώρες που είναι πεσμένα τα Link και σέρνονται τα πάντα σε βαθμό που να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου + τις μέρες που θα έχεις κάποιο πρόβλημα (από την μέρα που θα δηλώσεις βλάβη, μέχρι την μέρα που θα σου κλείσουν ραντεβού και την μέρα που θα έρθει ο τεχνικός + αν πρέπει να την δώσουν την βλάβη στον ΟΤΕ) = το σύνολο βγαίνει κανένα 2μηνο αδυναμίας παροχής υπηρεσιών τις οποίες πληρώνεις.
Στη forthnet αυτά βέβαια δεν αποτελούν πρόβλημα ούτε θέμα μη χρέωσης.
Για να μην σε χρεώσουν θα πρέπει να ομολογήσουν ΑΥΤΟΙ ότι δεν έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ τηλ. ή internet.
Το αν το λες εσύ δεν έχει καμιά σημασία γι αυτούς.

Lithium3r
29-07-10, 02:07
Πολύ απλά επειδή είσαι η ίδια περίπτωση με εμένα για να μην ελπίζεις άδικα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και ήταν ο λόγος που πλέον μετά απο 2 χρόνια αγανάκτησα. Το θέμα είναι επειδή μίλησα αρκετά σοβαρά με ένα τεχνικό απο την forthnet και τις βλάβες που αναφέρουμε δεν μπορεί να σου κάνει κάτι η Forthnet και είναι έτσι τα πράγματα που δεν ασχολείται και κανείς μαζί σου προσωπικά. Συγκεντρώνονται οι βλάβες απο πολλά άτομα και αποστέλλονται. Επομένως δεν ασχολείται κανείς ουσιαστικά. Δύο κιόλας καταγγελίες είχα κάνει στην ΕΕΤΤ και απολύτως κανένα αποτέλεσμα. Σου στέλνουν ένα μετά σπίτι ιστορικό με όλες τις βλάβες και αυτό είναι όλο. Δεν πρόκειται να βρεις άκρη όχι τίποτε άλλο για να μην ελπίζεις όπως την πάτησα και εγώ. Άλλαξε μια και καλή εταιρία και πήγαινε ΟΤΕ ξανά. ΜΕ το που έπέστρεψα ξανά στον ΟΤΕ όλα ήρθαν στα φυσιολογικά. Ήταν θέμα να αλλαχτούν δύο καλώδια και τίποτε άλλο. Ήταν τόσο δύσκολο. Και τα συνεργεία του ΟΤΕ ρε παιδί μου ένα πράγμα κάποια συγγένεια με τον Copperfield θα είχαν δεν εξηγείται αλλιώς. Στις αναφορές όταν ήμουν Forthnet έρχονταν και καλά αλλά που έρχονταν δεν ξέρω. Και ήταν τόσο δύσκολο. Υπόθεση 5 λεπτών. Πολιτικές του ΟΤΕ δυστυχώς. Άλλαξε πάροχο

deniSun
29-07-10, 09:56
Γι αυτό την έκανα και εγώ για ΟΤΕ.

talidipa
29-07-10, 22:23
Και πως είσαι σίγουρος ότι ο ΟΤΕ θα σου λύσει το προβ της ταχύτητας? Δεν είναι υψηλότερο το τιμολόγιο? Αν και με τον ΟΤΕ συγχρονίζεις χαμηλά τότε δε θα είναι θέμα της γραμμής και άρα η 4νετ καλά δεν έλεγε ότι λόγω κακών βρόχων του ΟΤΕ γίνεται αυτό?

deniSun
29-07-10, 23:00
Ο βρόχος δεν χαλάει από την μια στιγμή στην άλλη.
Δεν παίζει σήμερα καλά και αύριο του την δίνει και τρελαίνεται.
Όπως όταν συνδέθηκα στη forthnet συγχρόνιζα στα 21Μ έτσι πιστεύω ότι θα συγχρονίζω και τώρα.
Εξ άλλου αν ήταν θέμα βρόχου κάτι θα φαινόταν στη γραμμή.
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι άριστα κατά τα λεγόμενα της forthnet και θα έπρεπε να πιάνω πάνω από 20Μ.
Άρα μάλλον φταίει η ασχετοσύνη τους και όχι η γραμμή μου.

Αλλά τι να περιμένεις από ανθρώπους που τους λες ότι αποσυγχρονίζω και σου λένε άλλαξε το καλώδιο του τηλ. γιατί εκεί που καθόταν μπορεί να τεντώθηκε από μόνο του (για να ξεμουδιάσει) και να κόπηκε.
Απορώ γιατί ποτέ δεν μου έτυχε κάτι παρόμοιο σε εγκαταστάσεις ΟΤΕ που κάνω και όλα τα κουλά τα ακούω σε συνδέσεις forthnet;
Τυχαίο; Δεν νομίζω...

FSHOPAXD
30-07-10, 00:41
Ας μας πειτε λοιπόν τώρα χωρίς αλλαγή βρόγχου , αλλα με αλλαγή παρόχου εαν θα έχετε ή όχι τα ίδια προβλήματα. Τα προβλήματα που περιγράφονται στο thread συνήθως είναι καθαρά προβλήματα βρόγχου... Μια ακομη ερώτηση οι τεχνικοί που ήρθανε είχανε Analyzer τι βρήκανε με αυτό ?

deniSun
30-07-10, 10:28
Αν μιλάς για εμένα δεν βρήκε τίποτε.
Άψογα όλα σε κατάσταση που όπως είπε "μακάρι όλες οι γραμμές να είχαν την δική σου ποιότητα".
Παρ όλα αυτά δεν μπόρεσε να βρει τι φταίει και τα έριξε στον ΟΤΕ.
Όπως είπα δεν πιστεύω ότι ευθύνεται ο βρόγχος αλλά η ανικανότητα των τεχνικών.
Την άλλη εβδομάδα ενεργοποιούμαι οπότε θα έχετε και νεώτερα.

tasanas
01-08-10, 00:57
Πραγματικά αυτό που περιγράφεις μου κάνει εντύπωση, ειδικά επειδή δεν είσαι άσχετος με το αντικείμενο. Δε θέλω να σε ματιάσω αλλά να είσαι έτοιμος για παρόμοια κατάσταση με οποιοδήποτε πάροχο. Γείτονες με άλλες συνδέσεις τι λένε?? έχουν παρόμοια προβλήματα??

deniSun
01-08-10, 08:43
Πραγματικά αυτό που περιγράφεις μου κάνει εντύπωση, ειδικά επειδή δεν είσαι άσχετος με το αντικείμενο. Δε θέλω να σε ματιάσω αλλά να είσαι έτοιμος για παρόμοια κατάσταση με οποιοδήποτε πάροχο. Γείτονες με άλλες συνδέσεις τι λένε?? έχουν παρόμοια προβλήματα??

Από την στιγμή που η γραμμή είναι αποδεδειγμένα τζάμι τι να φοβηθώ.
Όταν μου λένε ότι έπρεπε να κλειδώνεις στα 21Μ και πάνω.
Το μόνο που μένει είναι οι πόρτες του στις οποίες δεν βάζουν χέρι.
Αλλά τι ψάχνω τώρα...

silegav
05-08-10, 20:32
Αυτό που κατάλαβα εγώ, από προηγούμενο φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα, είναι ότι μόλις πήγε στον ΟΤΕ ήρθε τεχνικός και το φτιάξανε το πρόβλημα του και μάλιστα γρήγορα.

Εμένα αυτό γιατί μου φαίνεται λίγο εκβιαστικό;

Τα συνδυαστικά ραντεβού αυτό το σκοπό δεν έχουν; Μου φαίνεται παράξενο που ανεχόμαστε/δεχόμαστε να υπάρχει πάροχος που για να κερδίσει πελάτες που έφυγαν για τον Χ,Υ,Ζ λόγο ουσιαστικά σαμποτάρει τους άλλους.

Γιατί να μην μπορεί ένας άνθρωπος όπως ο φίλος που έχει το πρόβλημα να κάνει μια αίτηση και να εξεταστούν και οι πόρτες "στις οποίες δεν βάζουν χέρι".

Απλά σκέφτομαι φωναχτά, αλλά είναι πραγματικά άδικο για τους υπόλοιπους.

opeth
05-08-10, 20:44
Από την στιγμή που η γραμμή είναι αποδεδειγμένα τζάμι τι να φοβηθώ.
Όταν μου λένε ότι έπρεπε να κλειδώνεις στα 21Μ και πάνω.
Το μόνο που μένει είναι οι πόρτες του στις οποίες δεν βάζουν χέρι.
Αλλά τι ψάχνω τώρα...

Μην ψαχνεις τιποτα..Εκανες την καλυτερη κινηση.

Ολων των "βετερανων" του θεματος "H 4net σερνεται 20xx" που φυγαμε ηρεμησαν τα νευρα μας. Ξαφνικα δεν εφταιγε τιποτ' αλλο περαν εκεινων (πραγμα που ξεραμε ετσι κι αλλιως)

prjohn
06-08-10, 02:13
Ακούγεται συχνά το ότι ο ΟΤΕ προτιμά να μην πολυσχολείται με τις βλάβες του δικτύου που επηρεάζουν πελάτες εναλλακτικών παρόχων. Μήπως η καταγγελία θα πρέπει να περιέχει βολές και κατά εκεί??

deniSun
06-08-10, 18:00
Ακούγεται συχνά το ότι ο ΟΤΕ προτιμά να μην πολυσχολείται με τις βλάβες του δικτύου που επηρεάζουν πελάτες εναλλακτικών παρόχων. Μήπως η καταγγελία θα πρέπει να περιέχει βολές και κατά εκεί??

Εγώ ξέρω τα εξής:
Για να δηλώσεις βλάβη στη forthnet θέλεις κάποια λεπτά αναμονής στο κέντρο τους, 2-3 μέρες για να επικοινωνήσουν μαζί σου για κλείσουν ραντεβού, άλλες 2 μέρες για έρθει ο τεχνικός.
Σύνολο 4-5 μέρες.
Αν έρθει ο τεχνικός και δώσει βλάβη στο ΟΤΕ ο τεχνικός του ΟΤΕ θα είναι στην πολυκατοικία σου την άλλη μέρα το πρωί.
Τα παραπάνω μου έχουν τύχει ουκ ολίγες φορές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.