PDA

Επιστροφή στο Forum : Amazon: τα ebooks ξεπερνούν σε πωλήσεις τα έντυπα βιβλία



nnn
20-07-10, 21:42
Όπως ανακοίνωσε η Amazon την Δευτέρα οι ηλεκτρονικοί τίτλοι βιβλίων για το reader της, Kindle, ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα παραδοσιακά hardcover βιβλία, στον δικτυακό τόπο της Amazon.

Ο ιδρυτής και CEO Jeff Bezos, αποδίδει αυτήν την αύξηση στην μείωση της τιμής του Kindle τον περασμένο μήνα και τονίζει πως παρά την αύξηση πωλήσεων των παραδοσιακών βιβλίων, οι πελάτες του Amazon αγοράζουν την ψηφιακή εκδοχή τους σε μεγαλύτερους αριθμούς.

Σύμφωνα με τα τριμηνιαία στατιστικά για κάθε 100 έντυπα hardcover βιβλία, πωλούνται 143 Kindle βιβλία, ενώ αν η ανάλυση γίνει μηνιαία ο ρυθμός πωλήσεων είναι 180 e-books για 100 έντυπα βιβλία με σκληρό εξώφυλλο.

Αυτή η αύξηση των πωλήσεων έρχεται σε απάντηση διαφόρων απόψεων πως η έλευση του iPad θα έκανε το Kindle παρωχημένο, αλλά οι υψηλότερες τιμές των τίτλων βιβλίων στο Apple iBook store και η εφαρμογή Kindle για iPad, κάνουν κάτι τέτοιο πολύ απίθανο.

Πηγή : cnet (http://news.cnet.com/8301-1023_3-20010975-93.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-20)

aiolos.01
21-07-10, 02:43
Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...

MaFiOzOs_GR
21-07-10, 03:04
Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...

Δηλαδή τα "kindle βιβλία" δεν είναι μορφής pdf;;; :blink:

GZahos
21-07-10, 07:58
Εχω δοκιμασει να διαβασω και ηλεκτρονικα, αλλα κουραζομαι. Προτιμω το παραδοσιακο βιβλιο, ειναι πιο, ας πουμε, υγιες νομιζω.

mob
21-07-10, 08:06
Εάν η βιομηχανία είχε αποφασίσει σε ένα συγκεκριμένο τύπο αρχείων τα πράγματα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Arkady
21-07-10, 08:50
Μου φάνηκε εντελώς απίθανο οι πωλήσεις των "ψηφιακών" βιβλίων να ξεπέρασαν αυτές των παραδοσιακών. Η υποψία μου επιβεβαιώθηκε διαβάζοντας την πρωτότυπη είδηση απο το Cnet.
Αν διαβάσετε προσεκτικά συγκρίνονται οι πωλήσεις των "ηλεκτρονικών" βιβλίων, σε σχέση μόνο με τις hard cover εκδόσεις, και όχι με το σύνολο τους.

Παραδοσιακά, οι σκληρόδετες εκδόσεις έχουν πολύ χαμηλές πωλήσεις (μάλλον λόγω δυσχρηστίας), ενώ οι τιμές τους πολλές φορές είναι χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες soft cover.
Οπότε η όλη είδηση δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα marketing trick που "παίζει" με τα στατιστικά, απλά για να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σπρώξει τις πωλήσεις του Kindle.
Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.

GZahos
21-07-10, 09:27
Α, μαλιστα. Σωστος! :)

agos
21-07-10, 10:00
Η τιμή των ebooks είναι συνήθως μεγαλύτερη και από τις soft και hard covers, πράγμα που είναι παράλογο αφού οι διανομείς τους γλυτώνουν από τα έξοδα εκτύπωσης και διακίνησης

Ο αναγνώστης ακόμα και να θέλει να αγοράσει ebooks, θα απογοητευτεί και θα οδηγηθεί είτε στα τυπωμένα βιβλία, είτε στην πειρατεία...

oxyd
21-07-10, 10:15
Με το Kindle μπορείς να διαβάσεις και τα ελεύθερα βιβλία που κυκλοφορούν δωρεάν και νόμιμα στο Internet (http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page)!

Simpleton
21-07-10, 10:23
Και που να ήταν και σε pdf για να έκαναν και για τους άλλους readers...

Δηλαδή τα "kindle βιβλία" δεν είναι μορφής pdf;;; :blink:
Ανοιχτά format (όχι απαραίτητα PDF), διαλειτουργικότητα; Τί παράλογα είναι αυτά; Και πώς θα έχουν μετά DRM τα βιβλία; :p

Άλλη μια «φοβερή» δυνατότητα του Kindle:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kindle#Remote_content_removal
http://www.slate.com/id/2223214

Τί να το κάνεις τέτοιο «βιβλίο», όταν το πληρώνεις, σε περιορίζει και τελικά ούτε που σου ανήκει;

nnn
21-07-10, 11:15
Μου φάνηκε εντελώς απίθανο οι πωλήσεις των "ψηφιακών" βιβλίων να ξεπέρασαν αυτές των παραδοσιακών. Η υποψία μου επιβεβαιώθηκε διαβάζοντας την πρωτότυπη είδηση απο το Cnet.
Αν διαβάσετε προσεκτικά συγκρίνονται οι πωλήσεις των "ηλεκτρονικών" βιβλίων, σε σχέση μόνο με τις hard cover εκδόσεις, και όχι με το σύνολο τους.

Παραδοσιακά, οι σκληρόδετες εκδόσεις έχουν πολύ χαμηλές πωλήσεις (μάλλον λόγω δυσχρηστίας), ενώ οι τιμές τους πολλές φορές είναι χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες soft cover.
Οπότε η όλη είδηση δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα marketing trick που "παίζει" με τα στατιστικά, απλά για να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σπρώξει τις πωλήσεις του Kindle.
Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.

Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει ereader για αυτό το λες αυτό, και στο λέει κάποιος που έχει εκατοντάδες βιβλία.
Στην Ελλάδα δεν είναι ξεκάθαρη η έννοια του hardcover με το μαλακού εξωφύλλου και ακόμα έχουμε μείνει στα Bell.

Big Lebowski
21-07-10, 11:15
Μάλλον θέλουν να μας οδηγήσουν όλους στη χρήση των e-books που όπως φαίνεται αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος. Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου. Το έντυπο βιβλίο προσωπικά, δεν το αλλάζω!

ipo
21-07-10, 11:16
Εχω δοκιμασει να διαβασω και ηλεκτρονικα, αλλα κουραζομαι. Προτιμω το παραδοσιακο βιβλιο, ειναι πιο, ας πουμε, υγιες νομιζω.

Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου.
Μάλλον δεν έχετε δοκιμάσει να διαβάσετε από οθόνη e-Ink. Καμία σχέση με οθόνη υπολογιστή ή tablet.



Κατά την άποψη μου τα ηλεκτρονικά βιβλία θα αποτύχουν παταγωδώς, αφού το παραδοσιακό βιβλίο είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα εγκαταλείψουν οι βιβλιόφιλοι.
Προσωπικά πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια με τη μείωση των τιμών των e-ink οθονών, τα παραδοσιακά βιβλία θα χάσουν μερίδιο σε σχέση με τα ηλεκτρονικά. Τα τελευταία προσφέρουν ασύγκριτα μεγαλύτερη ευελιξία.

Μπορεί κάποιος να έχει μαζί του χιλιάδες τίτλους με το βάρος μόνο του ebook reader, να τα προμηθεύεται τα ebook άμεσα, ακόμα και δωρεάν, να τα δίνει σε φίλους, να κάνει σημειώσεις χωρίς να τα αλλοιώνει. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ευελιξία του ψηφιακού μέσου, σε σχέση με το χαρτί.

Το σημαντικό επιχείρημα της άλλης πλευράς, είναι η γοητεία του έντυπου μέσου και η συνήθεια. Όπως όμως είναι αναμενόμενο, οι λάτρεις του χαρτιού θα μείνουν για πάντα σε αυτό, αλλά η κοινωνία θα προχωρήσει μπροστά με τη νέα γενιά που δε θα τρέφει τα αντίστοιχα συναισθήματα για το έντυπο βιβλίο, αφού θα μεγαλώσει με το ηλεκτρονικό.

Αντίστοιχη εξέλιξη είδαμε σε άλλα μέσα όπως το φιλμ, που πλέον έχει αντικατασταθεί (και από τους περισσότερους επαγγελματίες) από τους ψηφιακούς αισθητήρες (CCD, CMOS). Οι λάτρεις του φιλμ παραμένουν, αλλά το ίχνος τους στην αγορά τείνει να γίνει αμελητέο.

nnn
21-07-10, 11:18
Στο σπίτι μου έχω αυτήν την στιγμή καμιά 400αριά βιβλία στοιβαγμένα σε απίθανα σημεία γιατί δεν χωράνε, και όλα διαβασμένα εννοείται, στο ebook reader μου έχω 900 και χωράει άλλα 3000.

mob
21-07-10, 11:20
Στο σπίτι μου έχω αυτήν την στιγμή καμιά 400αριά βιβλία στοιβαγμένα σε απίθανα σημεία γιατί δεν χωράνε, και όλα διαβασμένα εννοείται, στο ebook reader μου έχω 900 και χωράει άλλα 3000.

Όλη η μαγεία είναι στο στοίβαγμα ;)

nnn
21-07-10, 11:21
Όλη η μαγεία είναι στο στοίβαγμα ;)
Όποτε χρειάζονται καθάρισμα θα σε φωνάζω :p

GZahos
21-07-10, 12:09
Moυ αρεσει η βιβλιοθηκη μου με τα καποια εκατονδαδες βιβλια που εχω. Δεν τα εχω μετρησει ποτε. Αλλα μου αρεσει ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ!!!

Αυτη η αισθηση που σου αφηνει μια καλοστημενη βιβλιοθηκη με τα αγαπημενα σου βιβλια ειναι το κατι αλλο.


Μακρια απο τα καλωδιωμενα και τα αποστειρωμενα. Τουλαχιστον σε αυτο το θεμα! ;)

oxyd
21-07-10, 12:23
Moυ αρεσει η βιβλιοθηκη μου με τα καποια εκατονδαδες βιβλια που εχω. Δεν τα εχω μετρησει ποτε. Αλλα μου αρεσει ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ!!!

Να τα βλέπεις από μακριά είναι ωραία, αλλά να τα μυρίζεις από κοντά καθώς τα διαβάζεις είναι το πιο μαγικό...

kerneld
21-07-10, 12:25
......Παραδοσιακά, οι σκληρόδετες εκδόσεις έχουν πολύ χαμηλές πωλήσεις (μάλλον λόγω δυσχρηστίας), ενώ οι τιμές τους πολλές φορές είναι χαμηλότερες απο τις αντίστοιχες soft cover.

Παραδοσιακά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει με τις hard cover να είναι οι ακριβότερες, πιο προσεγμένες εκδόσεις.

Πάντως το Kindle, που το έχω δει και επεξεργαστεί για λίγο, μου φάνηκε μια χαρά. Η οθόνη πεντακάθαρη και ξεκούραστη. Μιλάω για την μεγάλη έκδοση πάντα.

furious99
21-07-10, 12:58
Όχι άλλα δέντρα!!!
Κάψε, κόψε στο τέλος θα αναπνέουμε μόνο τα αέρια από τις εξατμίσεις...

giwrgosth
21-07-10, 14:08
Εχω δοκιμασει να διαβασω και ηλεκτρονικα, αλλα κουραζομαι. Προτιμω το παραδοσιακο βιβλιο, ειναι πιο, ας πουμε, υγιες νομιζω.
'Ετσι είναι, αλλά δεν μπορείς να κουβαλάς μαζί σου ολόκληρη βιβλιοθήκη ;)

GZahos
21-07-10, 15:12
Ελα ρε συ, σιγα ποσα διαβαζεις οταν πηγαινεις καπου, αμαν πια. 1-2 το πολυ?

lewton
21-07-10, 15:14
Δηλαδή τα "kindle βιβλία" δεν είναι μορφής pdf;;; :blink:
Είσαι τρελός;
Φυσικά όχι. :down:


Μάλλον θέλουν να μας οδηγήσουν όλους στη χρήση των e-books που όπως φαίνεται αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος. Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου. Το έντυπο βιβλίο προσωπικά, δεν το αλλάζω!

Ποιός μίλησε για οθόνη υπολογιστή;
Έχω διαβάσει σε λεωφορείο βιβλίο (από open format συσκευή φίλου μου) και κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω σελίδα έκανα κίνηση να πιάσω το φύλλο. Είναι τόσο ρεαλιστική εμπειρία που ξεχνούσα ότι κρατάω ηλεκτρονική συσκευή και ότι έπρεπε να πατήσω κουμπί για να αλλάξει σελίδα. :oneup:

giwrgosth
21-07-10, 15:15
Σωστά, αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που καλό είναι να έχουν μαζί τους κάποια βιβλία, τεχνικά κυρίως, για τη δουλειά τους. Μέχρι τώρα δύσκολο, αλλα με τα e-book πανεύκολο!
Ο μόνος λόγος που θα το αγόραζα και φυσικά στο λεωφορείο καθημερινά το βιβλίο μου!

lewton
21-07-10, 15:15
Ελα ρε συ, σιγα ποσα διαβαζεις οταν πηγαινεις καπου, αμαν πια. 1-2 το πολυ?

Όταν πηγαίνεις με αεροπλάνο, τα 3-4 κιλά βιβλία που γλιτώνεις και αρκεί να χώσεις το e-reader στην τσέπη είναι πολυτέλεια.

Arkady
21-07-10, 16:04
Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει ereader για αυτό το λες αυτό, και στο λέει κάποιος που έχει εκατοντάδες βιβλία.
Στην Ελλάδα δεν είναι ξεκάθαρη η έννοια του hardcover με το μαλακού εξωφύλλου και ακόμα έχουμε μείνει στα Bell.

Όχι, δεν έχω χρησιμοποιήσει e-reader αλλά έχω δοκιμάσει ένα δείγμα στο Public και η αίσθηση που μου άφησε ήταν άθλια....
Το θέμα του hardcover το διευκρίνησα, επειδή η όλη είδηση έτσι όπως "πλασσάρεται" απο το Amazon αποσκοπεί στο να δημιουργήσει εντυπώσεις.


Προσωπικά πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια με τη μείωση των τιμών των e-ink οθονών, τα παραδοσιακά βιβλία θα χάσουν μερίδιο σε σχέση με τα ηλεκτρονικά.

Προσωπικά, πιστεύω ότι οι ψηφιακοί readers τύπου Kindle θα αποτύχουν. Θα περάσουν μια περίοδο "μόδας", αλλά στο τέλος θεωρώ ότι θα εγκαταλειφθούν και το παραδοσιακό βιβλίο θα επικρατήσει.


Τα τελευταία προσφέρουν ασύγκριτα μεγαλύτερη ευελιξία.Μπορεί κάποιος να έχει μαζί του χιλιάδες τίτλους με το βάρος μόνο του ebook reader, να τα προμηθεύεται τα ebook άμεσα, ακόμα και δωρεάν, να τα δίνει σε φίλους, να κάνει σημειώσεις χωρίς να τα αλλοιώνει. Δεν υπάρχει σύγκριση στην ευελιξία του ψηφιακού μέσου, σε σχέση με το χαρτί.

Η ευελιξία είναι μία έννοια σχετική, που διαφέρει από άτομο σε άτομο. Για μένα λοιπόν το να κουβαλάς συνεχώς μαζί σου μια συσκευή τύπου Kindle είναι άβολο, έχοντας χίλια δυο μειονεκτήματα. Πχ στην παραλία θα φοβάμαι μην βραχεί ή μου την κλέψουν, μην μου πέσει και σπάσει, στο σακίδιο μην χτυπηθεί ή λυγίσει και ούτω καθεξής.

Η δυνατότητα των χιλιάδων επιλογών που μπορείς να έχεις μαζί σου, με αφήνει παγερά αδιάφορο αφού τα βιβλία δεν είναι mp3. Στις διακοπές το πολύ να διαβάσω 2-3 βιβλία, άσε που μπορώ να βρω βιβλιοπωλείο/περίπτερο σε κάθε νησί/χωριό για να αγοράσω κάποιο βιβλίο αν "ξεμείνω".


Το σημαντικό επιχείρημα της άλλης πλευράς, είναι η γοητεία του έντυπου μέσου και η συνήθεια. Όπως όμως είναι αναμενόμενο, οι λάτρεις του χαρτιού θα μείνουν για πάντα σε αυτό, αλλά η κοινωνία θα προχωρήσει μπροστά με τη νέα γενιά που δε θα τρέφει τα αντίστοιχα συναισθήματα για το έντυπο βιβλίο, αφού θα μεγαλώσει με το ηλεκτρονικό.

To βιβλίο αναμφίβολα έχει μια γοητεία και "ζωή" που οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο δεν θα μπορέσει να υποκαταστήσει.Και λόγω αυτού -μεταξύ άλλων-, κατά την προσωπική μου εκτίμηση τα e-readers θα αποτύχουν.


Αντίστοιχη εξέλιξη είδαμε σε άλλα μέσα όπως το φιλμ, που πλέον έχει αντικατασταθεί (και από τους περισσότερους επαγγελματίες) από τους ψηφιακούς αισθητήρες (CCD, CMOS). Οι λάτρεις του φιλμ παραμένουν, αλλά το ίχνος τους στην αγορά τείνει να γίνει αμελητέο.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το βιβλίο απευθύνεται σε όλους και όχι σε κάποιους επαγγελματίες.


Παραδοσιακά μάλλον το αντίθετο συμβαίνει με τις hard cover να είναι οι ακριβότερες, πιο προσεγμένες εκδόσεις.

Δεν διάβασες προσεκτικά αυτό που έγραψα.
Παραδοσιακά, οι πωλήσεις των hard cover βιβλίων είναι πολύ χαμηλές, υπολειπόμενες κατά πολύ αυτές των soft cover. Ενώ λοιπόν οι τιμές των hard cover είναι εν γένει υψηλότερες, πολλές φορές ωστόσο πέφτουν σε κάποιους τίτλους χαμηλότερα απο την τιμή των soft cover λόγω μη κινησιμότητας και "ξεστοκαρίσματος". Ρώτα σε κάποιο βιβλιοπωλείο περί αυτού και θα στο επιβεβαιώσουν.


Πάντως το Kindle, που το έχω δει και επεξεργαστεί για λίγο, μου φάνηκε μια χαρά. Η οθόνη πεντακάθαρη και ξεκούραστη. Μιλάω για την μεγάλη έκδοση πάντα.

Έχω δοκιμάσει άλλο reader, αλλά για να είμαι ειλικρινής όχι το Kindle.

ipo
21-07-10, 16:30
Προσωπικά, πιστεύω ότι οι ψηφιακοί readers τύπου Kindle θα αποτύχουν. Θα περάσουν μια περίοδο "μόδας", αλλά στο τέλος θεωρώ ότι θα εγκαταλειφθούν και το παραδοσιακό βιβλίο θα επικρατήσει.


To βιβλίο αναμφίβολα έχει μια γοητεία και "ζωή" που οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο δεν θα μπορέσει να υποκαταστήσει.Και λόγω αυτού -μεταξύ άλλων-, κατά την προσωπική μου εκτίμηση τα e-readers θα αποτύχουν.
Επαναλαμβάνω ότι τα όσα νιώθεις εσύ, πηγάζουν από εμπειρίες και αναμνήσεις που η νέα γενιά δε θα έχει. Εκείνη θα έχει αναμνήσεις από ψηφιακά μέσα, μαζί με το επιχείρημα της ευελιξίας και όσα λες θα είναι απόμακρα για εκείνους. Μη σου πω ότι το έντυπο βιβλίο θα συνδυαστεί με την καταστροφή των δέντρων και θα θεωρείται κατακριτέο σε μερικά χρόνια.

Σίγουρα το βιβλίο θα μείνει στις καρδιές πολλών ανθρώπων, ενώ θα υπάρχουν κάποιοι που δε θα το απαρνηθούν ποτέ. Κάτι τέτοιο όμως δεν έχει να κάνει με τις επιλογές του πλήθους που καθορίζουν την επιτυχία.



Η ευελιξία είναι μία έννοια σχετική, που διαφέρει από άτομο σε άτομο. Για μένα λοιπόν το να κουβαλάς συνεχώς μαζί σου μια συσκευή τύπου Kindle είναι άβολο, έχοντας χίλια δυο μειονεκτήματα. Πχ στην παραλία θα φοβάμαι μην βραχεί ή μου την κλέψουν, μην μου πέσει και σπάσει, στο σακίδιο μην χτυπηθεί ή λυγίσει και ούτω καθεξής.
Η δυνατότητα των χιλιάδων επιλογών που μπορείς να έχεις μαζί σου, με αφήνει παγερά αδιάφορο αφού τα βιβλία δεν είναι mp3. Στις διακοπές το πολύ να διαβάσω 2-3 βιβλία, άσε που μπορώ να βρω βιβλιοπωλείο/περίπτερο σε κάθε νησί/χωριό για να αγοράσω κάποιο βιβλίο αν "ξεμείνω".
Πολύ καλά επιχειρήματα. Πάω πάσο εδώ.



Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το βιβλίο απευθύνεται σε όλους και όχι σε κάποιους επαγγελματίες.
Και οι φωτογραφικές μηχανές σε όλους απευθύνονται. Όχι μόνο σε επαγγελματίες. Υπάρχουν όμως κάποιοι λάτρεις του φιλμ που δεν το εγκαταλείπουν με τίποτα (και ούτε πρόκειται) κι ας έχει περάσει η πλειοψηφία του κόσμου σε ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το φιλμ νίκησε τους ψηφιακούς αισθητήρες.


Η ιστορία έχει επαναληφθεί πολλές φορές. Με το φιλμ, το ραδιόφωνο, τη γραφομηχανή, το βουβό κινηματογράφο. Σε όλες τις περιπτώσεις επικράτησε το φορμά που έδινε περισσότερες δυνατότητες κι όχι εκείνο που είχε λατρέψει ο κόσμος. Αλλάζει η γενιά, αλλάζουν οι λατρείες κι ας παραμένουν για μερικά χρόνια κάποιοι λάτρεις του παρελθόντος.

Arkady
21-07-10, 17:37
Επαναλαμβάνω ότι τα όσα νιώθεις εσύ, πηγάζουν από εμπειρίες και αναμνήσεις που η νέα γενιά δε θα έχει. Εκείνη θα έχει αναμνήσεις από ψηφιακά μέσα, μαζί με το επιχείρημα της ευελιξίας και όσα λες θα είναι απόμακρα για εκείνους. Μη σου πω ότι το έντυπο βιβλίο θα συνδυαστεί με την καταστροφή των δέντρων και θα θεωρείται κατακριτέο σε μερικά χρόνια.

Σίγουρα το βιβλίο θα μείνει στις καρδιές πολλών ανθρώπων, ενώ θα υπάρχουν κάποιοι που δε θα το απαρνηθούν ποτέ. Κάτι τέτοιο όμως δεν έχει να κάνει με τις επιλογές του πλήθους που καθορίζουν την επιτυχία.

Όταν γράφω ότι οι συσκευές τύπου Kindle θα αποτύχουν, δεν το υποστηρίζω λόγω συναισθηματικών κριτηρίων αλλά λογικών.
Το βιβλίο και τα υπόλοιπα έντυπα μέσα (εφημερίδες, περιοδικά κλπ) αποτελούν το βασικότερο μέσο ενημέρωσης εδώ και δεκαετίες.
Μπορεί λοιπόν η τεχνολογία να εξελίσσεται, αλλά υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία που στηρίζεται στα έντυπα μέσα (εκδοτικοί οίκοι, εφημερίδες, περιοδικά, βιβλιοθήκες, βιβλιοπωλεία κλπ κλπ) και δεν πρόκειται να αφήσει τα έντυπα μέσα να εκλείψουν. Για να μεγαλώσει λοιπόν η νέα γενιά -όπως λες- με τα νέα μέσα θα πρέπει τα ψηφιακά μέσα να γίνουν ο κανόνας, κάτι που δεν θα επιτρέψουν κάποιοι να γίνει.
Εκτός αυτού σου έγραψα και κάποια μειονεκτήματα πρακτικότητας, αποτελούν αποτρεπτικό παράγοντα για την εξάπλωση των "e-readers".
Άλλωστε όπως βλέπεις από το παρόν νήμα, πάρα πολλοί είναι αυτοί που δεν "γουστάρουν" τα ψηφιακά βιβλία, παρόλο που έχουν πολύ καλή σχέση με την τεχνολογία.
Για τους λόγους αυτούς λοιπόν πιστεύω ότι θα αποτύχουν οι ψηφιακές συσκευές ανάγνωσης. Βέβαια κανείς δεν έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να δει το μέλλον, οπότε όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις. Ίδωμεν.




Και οι φωτογραφικές μηχανές σε όλους απευθύνονται. Όχι μόνο σε επαγγελματίες. Υπάρχουν όμως κάποιοι λάτρεις του φιλμ που δεν το εγκαταλείπουν με τίποτα (και ούτε πρόκειται) κι ας έχει περάσει η πλειοψηφία του κόσμου σε ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το φιλμ νίκησε τους ψηφιακούς αισθητήρες.
Η ιστορία έχει επαναληφθεί πολλές φορές. Με το φιλμ, το ραδιόφωνο, τη γραφομηχανή, το βουβό κινηματογράφο. Σε όλες τις περιπτώσεις επικράτησε το φορμά που έδινε περισσότερες δυνατότητες κι όχι εκείνο που είχε λατρέψει ο κόσμος. Αλλάζει η γενιά, αλλάζουν οι λατρείες κι ας παραμένουν για μερικά χρόνια κάποιοι λάτρεις του παρελθόντος.

Κατανοώ τι θέλεις να πεις, απλά δεν πιστεύω ότι θα συμβεί το ίδιο πράγμα με τα έντυπα μέσα.

button
21-07-10, 17:50
Μάλλον θέλουν να μας οδηγήσουν όλους στη χρήση των e-books που όπως φαίνεται αφήνουν μεγαλύτερο κέρδος. Το βρίσκω πολύ κουραστικό όμως, να διαβάζω ένα βιβλίο στην οθόνη του υπολογιστή μου. Το έντυπο βιβλίο προσωπικά, δεν το αλλάζω!

παρε ipad η tablet pc και το διαβάζεις παντού :rofl:


Στο σπίτι μου έχω αυτήν την στιγμή καμιά 400αριά βιβλία στοιβαγμένα σε απίθανα σημεία γιατί δεν χωράνε, και όλα διαβασμένα εννοείται, στο ebook reader μου έχω 900 και χωράει άλλα 3000.

:shock:με πρόλαβε ......

μόνο 3000 εγώ νομίζω ότι σε έναν 1ΤΒ σκληρό μπορείς να έχεις :eek:

........Auto merged post: button πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν πηγαίνεις με αεροπλάνο, τα 3-4 κιλά βιβλία που γλιτώνεις και αρκεί να χώσεις το e-reader στην τσέπη είναι πολυτέλεια.

έχει ένα μειονέκτημα :shock: μάντεψε:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.