PDA

Επιστροφή στο Forum : Counter Strike + XP Pro = Πρόβλημα



Kotsus
03-02-04, 03:32
Ειχα για αρκετο καιρο τα Win98 (ουτε καν SE!) και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ολα δουλευαν ρολοι. Δεν εχω και καμια τρελα με τα Games και το Counter Strike ειναι βασικα το μονο παιχνιδι που ειχα εγκατεστημενο ετσι απλα να περναει η ωρα οταν βαριεμαι.

Ειπα και εγω να ακολουθησω την εξελιξη και να αλλαξω το λειτουργικο σε Windows XP και μιας που αλλαζω λειτουργικο καθε 5 χρονια (και βαλε) και ειπα να βαλω την και την εκδοση Proffesional για να μην κανω αλλαγες αν δεν μου αρεσει η Home. Εκανα και το Update σε SP1, εβαλα και τα προγραματακια μου που ειχα στα 98....ολα μελι-γαλα μιλαμε, τιποτα στραβο.
Ε, το Counter Strike δεν λεει να δουλεψει σωστα με τιποτα. Μερες τωρα παιδευομαι με τι εντολες του παιχνιδιου μηπως φταιει κατι απο 'κει αλλα συνηδητοποιησα οτι δεν φταιει το παιχνιδι αλλα τα Windows.

Συμπτωματα:
Προτου μπω στο Online κοματι του παιχνιδιου αν δω τις πληροφοριες στο Server Info μου βγαζει στο Server "ping" time απο 40 μεχρι 100 αναλογα με τον Server. Ολα καλα μεχρι εδω.
Οταν συνδεομαι με καποιον server ομως, ασε που κανω 1 λεπτο να συνδεθω, μεσα στο παιχνιδι εχω latency απο 300 μεχρι 3000!!! :( :( :(

Σημειωση οτι δεν αλλαξα ουτε καλωδιο απο το hardware το οποιο ειχα στα 98 . Ακομα και τα προγραμματα ιδια ειναι, ιδιο CD και CDkey , ιδιο firewall, ιδιο antivirus-antispyware...ολα ιδια και στα 98 δουλευαν μια χαρα.

Μηπως ειχε καποιος απο εσας τους φανατικους gamers καποιο παρομοιο προβλημα και το ελυσε? Η' τουλαχιστον καποια ιδεα ρε παιδια...εχω κολλησει (ασε που δεν ξερω και τα XP καλα!)

personal
03-02-04, 08:53
Τα xp δεν πρέπει να φταίνε, είπες ότι δοκίμασες με εντολές του cs, πχ rate, cl_rate, cl_updaterate κλπ φαντάζομαι;
Επειδή είναι φρέσκια η εγκατάσταση, πάνε λίγο δεξί click στο my computer και δες μήπως είναι ενεργό το automatic updates, δηλαδή μήπως κατεβάζουν στο background critical updates τα xp και σου ρημάζουν την γραμμή...

keleytis
03-02-04, 11:56
Εγω εχω XP PRo και Counter Strike και δουλευει ρολοι παντως,μηπως ειναι κατι αλλο?
Εγω απο την μερα που εβγαλα τα 98 και εωαλα ΧΡ βρηκα την υγεια μου ουτε μπλε οθονες ουτε κολληματα ολα μια χαρα και χαλαρα! :mrgreen:

Kotsus
03-02-04, 17:41
@Personal
Τις εντολες αυτες τις δοκιμασα, και αλλες εκτος απο αυτες (βασικα οτι εχει σχεση με τις Online λειτουργειες του Counter) δεν ειδα ομως καμια διαφορα. Οσο για το Automatic Update, ειναι απο τα πρωτα πραγματα που απενεργοποιησα οταν περασα τα ΧΡ.

@keleytis
Δεν λεω οτι εχω βρει την υγεια μου απολυτως (εφοσον φοβαμαι να κατεβασω το firewall, πραγμα που στα 98 το εκανα) αλλα εχω πολυ λιγοτερα λειτουργικα προβληματα απο οτι στα 98. Το τελικο συμπερασμα μου ειναι πως οσο πιο συγχρονο και καινουριο ειναι ενα λειτουργικο τοσο πιο πολλες τρυπες εχει (τουλαχιστον στην αρχη).

keleytis
03-02-04, 18:36
Nαι σιγουρα σε αυτο εχεις απολυτο δικιο και σκεψου και αυτο οτι τα 98αρια απο το 97 που αρχισαν να κατασκευαζονται μεχρι και σημερα βγαζουν patches κλεινουν τρυπες και τετοια τα ΧΡ μεσα σε 2 χρονια (αν δεν κανω λαθος) τι να προλαβουν να κανουν?
Απλα εγω τρελαινομουν με τις μπλε οθονες και ευτιχως τωρα δεν τις εχω πια!

Lionheart
03-02-04, 19:35
Kotsus παιδί μου αφού τα 98 δούλευαν μια χαρά τι τα θελες τα ΧΡ.
Τεσπα λες ότι ότι έχεις 300-3000 ping ok το 300 πες ότι κολάι αλλά για νάχεις 3000 κάποιο πρόγραμμα έχεις ανοιχτό δεν παίζει ,εκτός δλδ αν κολλάει ο server. Ψάξε στον task manager να δεις πιες εφαρμογές τρέχουν στο baground και κλείστες. Θα σου έλεγα επίσης για drivers modem αν είχες –300 αλλά 3000 δεν παίζει,δεν μας δίνεις αρκετές πληροφορίες πάντως (rates σύνδεση net ) .Γενικά πάντως τα ΧΡ είναι καλό λειτουργικό με ατού την ασφάλεια και την αξιοπιστία.

dpetka2001
03-02-04, 22:43
παιδια που μπορω να βρω αυτες τις εντολες και να τις διαβασω?? υπαρχει κατι σε στυλ οδηγου?? ευχαριστω..

NikoLakis
03-02-04, 23:28
Οταν εβαλα το cs 1.6 αντιμετώπιζα και γω προβλημα με τα pings ωσπου τελικά ανακάλυψα ότι το steam εκανε update καθως εγώ έπαιζα cs το half life , opposing force κτλ

Kotsus
04-02-04, 01:55
@LionHeart
Προγραμματα ανοιχτα δεν εχω οταν μπαινω στο game. Τα μονα ανοικτα ειναι αυτα που χρειαζονται για την λειτουργεια των ΧΡ και το firewall.
Οι servers ειναι δοκιμασμενοι, ελληνικοι, και δεν ειναι δυνατον να κολλανε ολοι.
Modem= Alcatel home PPoA (VPN-δεν εχει drivers) και provider Forthnet 384/128
Οσο για τα XP, αξιοπιστια ναι ,ασφαλεια οχι ακομα.

@dpetka2001
http://www.thegame.gr/downloads/all_commands.pdf

@NikoLakis
Δεν εχω το Steam εγκατεστημενο. Μακαρι να το ειχα και να εφταιγε αυτο :?

shakm
09-02-04, 17:03
Παιδιά, αν μιλάμε για 1.6 το όλο πρόβλημα είναι αυτό που λέει nikolakis, 100%

Το steam είναι και λιγάκι ύπουλο συν της άλλης όμως ! Αν απενεργοποιήσεις το automatic update σε κάποιο παιχνίδι και μετά το τρέξεις, το steam θα το ξαναενεργοποιήσει μόνο του δυστυχώς.. Λύση υπάρχει βέβαια, πολύ απλή - αλλά σπαστική : Απλά ξεκινήστε το παιχνίδι (δε χρειάζεται να συνδεθείτε σε κάποιον server, απλά εκκινήστε το) και με alt-tab πάτε και απενεργοποιείτε το automatic update που έχει ξανατσεκαριστεί από μόνο του...

ΥΓ. Πολύ καθυστερημένα τα βλέπω τα ποστ, αλλά για την ώρα μπαίνω με modem και έτσι δε μπαίνω συχνα ή για πολύ ώρα :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.