PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εναέρια καλώδια ΟΤΕ



Samael_667
21-07-10, 13:19
Καλησπέρα στο φόρουμ

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να αλλαχθεί η καλωδίωση του ΟΤΕ και να γίνει υπόγεια από υπέργεια.
Συγκεκριμένα, στη δουλειά μου, έχουμε τώρα 2 PSTN και 1 ISDN γραμμές.
Με την πρώτη κακοκαιρία που θα υπάρξουν κεραυνοί κοντά στην περιοχή, έχουμε βλάβες,
τα τηλέφωνα είναι νεκρά, και χρειάζονται τουλάχιστον μία ή δύο εργάσιμες για να αποκατασταθεί η βλάβη.

Στο παρελθόν, από κεραυνό στο δίκτυο, καταστράφηκε το τηλεφωνικό κέντρο που είχαμε,
αλλά τότε δεν εργαζόμουν ακόμη εδώ, και κανείς δεν ασχολήθηκε να κυνηγήσει το θέμα.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία/εγκύκλιος, που να ορίζει το πως και πότε γίνονται υπόγειες οι υπέργειες γραμμές?
Μπορώ να το αιτηθώ κάπου?
Στην τελική, τόσο συχνα που έρχονται οι τεχνικοί, σε 1 χρόνο θα κάνουν απόσβεση.. :p

sdikr
21-07-10, 13:25
Υπάρχουν συσκευές που μπορούν να προστατέψουν απο κεραυνούς κλπ, απο όσο γνωρίζω ο κεραυνός δεν μετράει σε περίπτωση που σου κάνει ζημιά στον εξοπλισμό σου.

κάποιος τρόπος απο όσο γνωρίζω να τις κάνεις υπόγειες πάλι δεν υπάρχει, ακόμα και αν πλήρωνες εσύ το κόστος

dimsi
21-07-10, 13:40
Καλησπέρα στο φόρουμ

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να αλλαχθεί η καλωδίωση του ΟΤΕ και να γίνει υπόγεια από υπέργεια.
Συγκεκριμένα, στη δουλειά μου, έχουμε τώρα 2 PSTN και 1 ISDN γραμμές.
Με την πρώτη κακοκαιρία που θα υπάρξουν κεραυνοί κοντά στην περιοχή, έχουμε βλάβες,
τα τηλέφωνα είναι νεκρά, και χρειάζονται τουλάχιστον μία ή δύο εργάσιμες για να αποκατασταθεί η βλάβη.

Στο παρελθόν, από κεραυνό στο δίκτυο, καταστράφηκε το τηλεφωνικό κέντρο που είχαμε,
αλλά τότε δεν εργαζόμουν ακόμη εδώ, και κανείς δεν ασχολήθηκε να κυνηγήσει το θέμα.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία/εγκύκλιος, που να ορίζει το πως και πότε γίνονται υπόγειες οι υπέργειες γραμμές?
Μπορώ να το αιτηθώ κάπου?
Στην τελική, τόσο συχνα που έρχονται οι τεχνικοί, σε 1 χρόνο θα κάνουν απόσβεση.. :p

Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη.Θα πας στο κεντρο του ΟΤΕ που ανηκεις και θα κανης αιτηση και θα αναφερης ολα τα προβληματα που υπαρχουν.Θα πρεπει ομως να μαθεις, γιατι τα εχουν υπεργεια και δεν τα βαλλαν υπογεια,ισως υπαρχει καποιος λογος .

anger
21-07-10, 13:46
Άν θες να προστατεψεις τις συσκευες σου μέχρι να γίνουν υπόγεια τα καλώδια (που θα πάρει καιροοοοοο,ίσως και ποτε!!) μπορείς να βάλεις αντικεραυνικάστις γραμμές σου εδώ υπάρχουν για κάθε κατηγορία:Ατικεραυνικά (http://www.safian.gr/index.php/products/cat/54.html)

emeliss
21-07-10, 16:06
http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=80-81-558&lang=gr

ubuntubu
21-07-10, 19:31
Το πως θα αναπτύξει το δίκτυό του ,υπόγεια ,εναέρια,με οπτικές ίνες ή ασύρματα το κρίνει ο ΟΤΕ και μόνον αυτός.
Το κόστος εγκατάστασης των εναέριων γραμμών είναι υποπολλαπλάσιο των υπογείων.
Έτσι προτιμάται ,ειδικά όταν πρόκειται για μικρό αριθμό,απομακρυσμένων και εκτός του αστικού κορμού συνήθως συνδρομητών.
Θεωρητικά επίσης φροντίζει για έργα αντικεραυνικής προστασίας σε επιλεγμένες περιοχές.
Καθώς και για τον έλεγχο περιοδικά των υπαρχόντων διατάξεων,δηλαδή γειώσεις στα καφάο,στους στύλους όπου υπάρχουν αντικεραυνικά όπως αυτά που έδειξε ο emeliss και βέβαια στα κτίρια και τους κατανεμητές με τον πανάκριβο εξοπλισμό.
Σημαντικό είναι πως ότι εξοπλισμό προστασίας και να βάλεις ,για να λειτουργήσει αυτός ,πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει πολύ καλή (<10 Ω) ανεξάρτητη γείωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.