PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλο ping



Lignja
21-07-10, 14:36
Καλησπέρα, εδώ και 2-3 εβδομάδες η σύνδεση μου σέρνεται υπερβολικά. Το περίεργο είναι ότι σέρνεται μόνο το ping, περίπου στο 250-300, το download είναι έτσι κι έτσι, δεν είναι στα κανονικά του αλλά όχι και χάλια.

Παρατήρησα ότι το λαμπάκι του ethernet στο router αναβοσβήνει κάθε 1-2 δευτερόλεπτα, και όχι συνεχόμενα όπως πριν. Μου είπαν ότι έχει χαλάσει κι αυτό σημαίνει ότι χάνει δεδομένα, άρα θέλει αλλαγή. Ισχύει ; :rolleyes:

Thanks in advance..!

Υ.Γ. Έχω αλλάξει όλα τα καλώδια πολλές φορές, οπότε ή το router φταίει ή έχει βλάβη η γραμμή. :)

kikostaki
21-07-10, 14:43
παιζει να εχει καει το router

Lignja
21-07-10, 15:13
Thanks. :)

Όποιος άλλος ξέρει ας απαντήσει.

dia1995
21-07-10, 17:50
Αυτο μπορει να οφειλεται σε πολλα πραγματα,αρχικα παντα δοκιμαζεις ενα αλλο router,και αν δεν γινει τιποτα δηλωνεις βλαβη στη forthnet και τους λες τι προβλημα αντιμετωπιζεις,αν δεν γινει τιποτα μετα απο 3-4 προσπαθειες (ΕΛΛΑΔΑ με 1 φορα δεν γινεται τιποτα) τοτε παει να πει οτι ειναι φορτωμενο το Δυκτιο στην περιοχη σου και για αυτο μαμιουνται τα pings.

1)Δοκιμασε αρχικα με αλλο router και πες μας
2)Τηλ και ρωτας που οφειλεται το προβλημα και 2ον ελεγχο της γραμμης.
3)Αν συνεχισει πας σε αλλη εταιρεια :p

stavrakaki
01-08-10, 00:18
Δοκίμασε με άλλο ρούτερ για να σιγουρεφτείς ότι φταίει αυτό. Τώρα την αλλαγή εταιρείας σκέψου μονο πόσο χρόνο θα χρειαστείς για τη μετάβαση (Ελλάδα χαχαχ) :p

deniSun
01-08-10, 08:53
Καλησπέρα, εδώ και 2-3 εβδομάδες η σύνδεση μου σέρνεται υπερβολικά. Το περίεργο είναι ότι σέρνεται μόνο το ping, περίπου στο 250-300, το download είναι έτσι κι έτσι, δεν είναι στα κανονικά του αλλά όχι και χάλια.

Παρατήρησα ότι το λαμπάκι του ethernet στο router αναβοσβήνει κάθε 1-2 δευτερόλεπτα, και όχι συνεχόμενα όπως πριν. Μου είπαν ότι έχει χαλάσει κι αυτό σημαίνει ότι χάνει δεδομένα, άρα θέλει αλλαγή. Ισχύει ; :rolleyes:

Thanks in advance..!

Υ.Γ. Έχω αλλάξει όλα τα καλώδια πολλές φορές, οπότε ή το router φταίει ή έχει βλάβη η γραμμή. :)

1. Ποιο ρούτερ έχεις;
2. ping που κάνεις; σε ποιες διευθύνσεις;
3. πως συνδέεσαι; ασύρματα ή ethernet;

touristas0
02-08-10, 02:39
Όπως καταλαβαίνεις συνοπτικά:

1)Αν συνδέεσαι ασύρματα δοκίμασε εαν είναι δυνατόν να συνδεθείς με ethernet.
2)Δοκιμή με άλλον ρούτερ να δείς αν τα έχει παίξει...αλλά μόνο στα pings μάλλον πιταρισμένο κέντρο.
3)Τηλέφωνο στην forth και θα σου πούν πόσες μπρίζες, έλεγχο, reset...τπτ
4)2ρο τηλέφωνο στην forthnet και αν σου πουν ότι δεν γίνεται κάτι ζήτας τεχνικό αν είσαι σίγουρος για την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου για να μην σε χρεώσουν και από πάνω.
5)Υπομονή

Άλλοι στην γειτονεία σου/πολυκατοικία σου ξέρεις ή μπορείς να μάθεις εαν έχουν ανάλογο πρόβλημα;
Τι ρουτερ έχεις;
Μπορείς να ανεβάσεις τα στατιστικά του;

Αυτά.

silegav
05-08-10, 20:40
Μάλλον το έφτιαξε το πρόβλημα ο φίλος μας! :-)
Δεν θα ήταν χρήσιμο να δηλώνεται από τους χρήστες και το πότε φτιάχτηκε ένα πρόβλημα ή όχι? Κάτι σαν knowledge base που να μπορούμε να μαρκάρουμε πότε κάτι είναι χρήσιμο ή πότε κάτι είναι λύση για κάτι.

prjohn
06-08-10, 02:29
Σώστος. Πολύ χρήσιμο ειδικά αν έχεις πρόβλημα και ψάχνεις λύση για να ανοίγεις το καταληλότερο thread

@ ADSLgr.com All rights reserved.