PDA

Επιστροφή στο Forum : BSS Int. case study: Υποστηριξη στρατηγικου σχεδιασμου οτε



IlliGoS
03-02-04, 05:24
[το παρακάτω κείμενο είναι φανταστικό και γράφτηκε για σατιρισμό του ΟΤΕ]

Παραθέτω απόσπασμα από επιχειρηματικό περιοδικό

"Η εταιρία BSS(Business Strategy Solutions) Int. παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες στρατηγικού σχεδιασμού για μεγάλες επιχειρήσεις και οργανισμούς.

Στα τέλη του 2002 ο ΟΤΕ αντιμετώπιζε ένα σόβαρο πρόβλημα. Έχοντας επενδύσει πολλά εκατομύρια ευρώ στην ανάπτυξη των υπηρεσιών ISDN αντιμετώπιζε οικονομική καταστροφή. Λόγω του μεγάλου αριθμού ηλιακών καταιγίδων που θα εμφανίζονταν την επόμενη χρονιά οι τεχνικοί του ΟΤΕ προέβλεπαν κατακόρυφη αύξηση των βλαβών στα τερματικα ISDN(NetMod) μετά απο 1-2 χρόνια. Επικοινωνώντας με τον κύριο προμηθευτή του την ΙΝΤΡΑΚΟΜ του ζήτησαν να τους προμηθεύσει μεγάλη ποσότητα για να μπορέσει ο ΟΤΕ να ανταπεξέλθει στις βλαβες πράγμα που αυτή δεν μπόρεσε να κάνει λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας που δημιουργούσαν οι μεγάλες παράγγελείες που αυτή είχε στο εξωτερικό.

Η διοίκηση πανικοβλημένη τελικά κατέφυγε στην BSS μη έχοντας άλλη λύση. Η BSS μελετώντας την οικονομική κατάσταση καθώς και πολλές άλλες παραμέτρους δημιούργησε ένα μοντέλο προσομοίωσης. Συμαντική συνεισφορά στην επιτυχία του μοντέλου είχε η μελέτη απο ειδικούς ψυχολόγους της εταιρείας, της συμπεριφοράς του Έλληνα χρήστη υπηρεσιών ISDN. Στη συνέχεια το μοντέλο τοποθετήθηκε σε υπερυπολογιστή της εταιρείας και αφέθηκε να εξετάσει την αποτελεσματικότητα πολλών εκατοντάδων χιλιάδων σεναρίων. Τελικά και μετά απο ανθρώπινη επαλήθευση προτάθηκε στον ΟΤΕ η εξής στρατηγική:

Ο ΟΤΕ θα ξεκινούσε την παροχή υπηρεσιών ADSL. H μελέτη των δεδομένων χρήσης Internet των χρηστών ISDN έδειχνε ότι πολλοί θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να ενεργοποιήσουν ADSL. O OTE όμως δεν θα παρείχε αρκετές πόρτες ISDN. Με αυτόν τον τρόπο ένα μεγάλο μέρος των χρηστων, μη μπορώντας πλέον να δίνει τόσα χρήματα σε ΕΠΑΚ, θα προέβενε σε υποβάθμιση των συνδέσεων του σε PSTN επιστρέφοντας το NetMod στις αποθήκες του ΟΤΕ.

Η στρατηγική 6 μήνες μετά την εφαρμογή της έχει αποφέρει ήδη αποτελέσματα. Πολλές χιλιάδες NetMod έχουν εξοικονομήθει για τις μέρες της κρίσης.

"

Τελικά ο ΟΤΕ είναι ποιο έξυπνος απ'οτι φαίνεται. lol :) :shock: :evil:
Το φαντάζεστε πάντως να ήταν έτσι?! Πονάει χέρι, κόβω κεφάλι!

guru
03-02-04, 11:47
Ο ΟΤΕ θα ξεκινούσε την παροχή υπηρεσιών ADSL. H μελέτη των δεδομένων χρήσης Internet των χρηστών ISDN έδειχνε ότι πολλοί θα ήταν αυτοί που θα ήθελαν να ενεργοποιήσουν ADSL. O OTE όμως δεν θα παρείχε αρκετές πόρτες ISDN. Με αυτόν τον τρόπο ένα μεγάλο μέρος των χρηστων, μη μπορώντας πλέον να δίνει τόσα χρήματα σε ΕΠΑΚ, θα προέβενε σε υποβάθμιση των συνδέσεών του σε PSTN επιστρέφοντας το NetMod στις αποθήκες του ΟΤΕ.

Η στρατηγική 6 μήνες μετά την εφαρμογή της έχει αποφέρει ήδη αποτελέσματα. Πολλές χιλιάδες NetMod έχουν εξοικονομήθει για τις μέρες της κρίσης.
Αν δεν είχε προηγηθεί αυτή η τεράστια εκστρατεία προώθησης του ISDN, θα έλεγα ότι είναι απολύτως δικαιολογημένη η κίνηση αυτή του ΟΤΕ. Είναι αλήθεια ότι πολλοί χρήστες δεν χρειάζονται πλέον τις δύο γραμμές του ISDN, αφού η μία γραμμή τις περισσότερες φορές ήταν για το Internet. Έτσι τα 30 € της μετατροπής θα τα αποσβέσουν σε λιγότερο από 10 μήνες. άρα βγαίνουν κερδισμένοι από την μετατροπή σε PSTN.

Όμως υπάρχουν χρήστες που χρειάζονται ακόμα τις ISDN γραμμές, είτε γιατί μιλάνε πολύ στο τηλέφωνο (ευκαιρία λοιπόν να μειώσουν τα τηλεφωνήματά τους!) είτε διότι έχουν δύο (ή περισσότερους) διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς (υπηρεσία του ISDN) είτε διότι είναι επιχειρήσεις! Ιδιαίτερα για τις τελευταίες πολλές φορές είναι σημαντικό να έχουν δύο γραμμές διαθέσιμες.

Συμπέρασμα: Σωστή κίνηση του ΟΤΕ, αλλά θα έπρεπε η αναλογία PSTN και ISDN θυρών στα DSLAM να μην ήταν ακριβώς σε αναλογία 1 προς 1. Εξ άλλου τώρα τρέχει και δεν φτάνει να βάλει νέες θύρες για ISDN, ενώ θύρες για PSTN μένουν άδειες!

lakis
03-02-04, 16:24
τι λες τώρα; :evil:

enwsitis21
12-02-04, 14:37
Μάλιστα...ενδιαφέρον.

PReD
12-02-04, 16:19
Απάντησα σε άλλο thread πάνω σε αυτά που λέει ο IlliGoS (http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?p=57586#57586)

Αλήθεια μπορείς να μας πείς περισσότερες λεπτομέρειες για το περιοδικό που το είδες κλπ κλπ...

Δεν θα έπρεπε να το βάλουμε και στις ειδήσεις αυτό???



Αν δεν είχε προηγηθεί αυτή η τεράστια εκστρατεία προώθησης του ISDN, θα έλεγα ότι είναι απολύτως δικαιολογημένη η κίνηση αυτή του ΟΤΕ. Είναι αλήθεια ότι πολλοί χρήστες δεν χρειάζονται πλέον τις δύο γραμμές του ISDN, αφού η μία γραμμή τις περισσότερες φορές ήταν για το Internet. Έτσι τα 30 € της μετατροπής θα τα αποσβέσουν σε λιγότερο από 10 μήνες. άρα βγαίνουν κερδισμένοι από την μετατροπή σε PSTN.

Όμως υπάρχουν χρήστες που χρειάζονται ακόμα τις ISDN γραμμές, είτε γιατί μιλάνε πολύ στο τηλέφωνο (ευκαιρία λοιπόν να μειώσουν τα τηλεφωνήματά τους!) είτε διότι έχουν δύο (ή περισσότερους) διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς (υπηρεσία του ISDN) είτε διότι είναι επιχειρήσεις! Ιδιαίτερα για τις τελευταίες πολλές φορές είναι σημαντικό να έχουν δύο γραμμές διαθέσιμες.

Συμπέρασμα: Σωστή κίνηση του ΟΤΕ, αλλά θα έπρεπε η αναλογία PSTN και ISDN θυρών στα DSLAM να μην ήταν ακριβώς σε αναλογία 1 προς 1. Εξ άλλου τώρα τρέχει και δεν φτάνει να βάλει νέες θύρες για ISDN, ενώ θύρες για PSTN μένουν άδειες!

Τι εννοείς σωστή κίνηση του πΟΤΕ??? Δηλαδή για το καλό μας το έκανε???
Μπορεί όντως αρκετοί να μην χρειάζοντε πλέον ISDN και να έχουν και απόσβεση της δαπανης της αλλαγής σε λίγο καιρό αλλα αυτό πως δικαιολογεί την κοροϊδία του σκ*τΟΤΕ?

Εγω όμως και πολλοί άλλοι την χρειαζόμαστε την ISDN για πολλούς λόγους οι οποίοι είναι γνωστοί και αν θες δεν υπάρχει καν λόγος να αναφέρω... Δεν είναι αυτό το θέμα...

Αν θέλω εγω και adsl και ISDN δεν θα δώσω λογαριασμό στον ΟΤΕ απο την στιγμή που τα ""προσφέρει"" και μάλιστα έναντι αδράς αμοιβής...

Και αν θέλει να κάνει στρατηγικούς σχεδιασμούς κλπ κλπ ο κ*λΟΤΕ τουλάχιστον ας είναι ειληκρινής :!: :!: :!:

Ας μας πει οτι όσοι θέλουν aDSL πρέπει να αλλάξουν σε PSTN για συγκεκριμένους λόγους... Όχι να μας δουλεύουν και να μην μας δίνουν θύρες και να μας εξαναγκάζουν π**στικα να αλλάξουμε σε PSTN.
Τις προάλλες οταν πήρα (για 1000 φορά) τον πΟΤΕτζή του ΟΤΕ μου, μου λέει εντελώς αδιάφορα: Μα γιατί δεν αλλάζεται σε PSTN, πιο φθηνά modem, πιο γρήγορα θα βάλετε και aDSL και θα έχετε και λιγότερο πάγιο??? Ρε φίλε είσαι καλά, του λέω???? εσύ θα μου πεις αν χρειάζομαι η όχι την ISDN και τι θα κάνω??? Εγώ δεν ξέρω απο μόνος μου... Δεν σκέφτηκα εγω τίποτα?

Αν όντως γίνεται αυτό, δεν ειναι στρατηγικός σχεδιασμός αλλα ο ορισμός της π**στιας...

(Σε αυτό το σημείο να ζητήσω συγνώμη για την εκφρασεωλογία αλλα ειναι τραγικά αυτά τα πράγματα...)

ggeorgan
12-02-04, 17:32
Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί χρειάσθηκε να γίνει διήμερη σύσκεψη τον Σεπτέμβριο του 2003 και να σηκωθεί από το κρεβάτι όπου κοίτονταν άρρωστος ο υπουργός Μεταφορών για να πεισθεί ο ΟΤΕ να δώσει λογικές τιμές για τις συνδέσεις ADSL. Μάλλον η εταιρεία συμβούλων αποδίδει περισσότερη σημασία στην μελέτη της απ' όσην πραγματικά είχε. Αν ισχύουν όντως αυτά που λέει, το λογικό θα ήταν να αναζητήσει ο ΟΤΕ άλλη πηγή προμηθείας. Το επεισόδιο, κατά την έκτση που αληθεύει, δείχνει τα κακά της proprietary τεχνολογίας. Δημιουργεί μονοπώλιο και οικονομική ζημία εκεί που δεν χρειάζεται.

IlliGoS
14-02-04, 18:06
Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι το κείμενο είναι φανταστικό και το έγραψα για λόγους διασκέδασης και σάτιρας του ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα πόσο μάλλον να κάνει και στρατηγικό σχεδιασμό.

guru
14-02-04, 18:24
[...]
Τι εννοείς σωστή κίνηση του πΟΤΕ;;; Δηλαδή για το καλό μας το έκανε;;;
Μπορεί όντως αρκετοί να μην χρειάζονται πλέον ISDN και να έχουν και απόσβεση της δαπανης της αλλαγής σε λίγο καιρό αλλα αυτό πως δικαιολογεί την κοροϊδία του σκ*τΟΤΕ;

Εγω όμως και πολλοί άλλοι την χρειαζόμαστε την ISDN για πολλούς λόγους οι οποίοι είναι γνωστοί και αν θες δεν υπάρχει καν λόγος να αναφέρω... Δεν είναι αυτό το θέμα...
[...]
Ας μας πει οτι όσοι θέλουν aDSL πρέπει να αλλάξουν σε PSTN για συγκεκριμένους λόγους... Όχι να μας δουλεύουν και να μην μας δίνουν θύρες και να μας εξαναγκάζουν π**στικα να αλλάξουμε σε PSTN.
Τις προάλλες οταν πήρα (για 1000 φορά) τον πΟΤΕτζή του ΟΤΕ μου, μου λέει εντελώς αδιάφορα: Μα γιατί δεν αλλάζετε σε PSTN, πιο φθηνά modem, πιο γρήγορα θα βάλετε και aDSL και θα έχετε και λιγότερο πάγιο;;; Ρε φίλε είσαι καλά, του λέω;;; εσύ θα μου πεις αν χρειάζομαι η όχι την ISDN και τι θα κάνω;;; Εγώ δεν ξέρω απο μόνος μου... Δεν σκέφτηκα εγω τίποτα;
[...]
Ήταν σωστή κίνηση για την εταιρεία, ώστε να αντιμετωπίσει μια κατάσταση χωρίς χρηματικό κόστος. Όπως ξέρεις ο ΟΤΕ είναι εδώ και πολλά χρόνια Ανώνυμος Εταιρεία, και μάλιστα το ποσοστό του Δημοσίου είναι γύρω στο 35%. Αυτό σημαίνει ότι είναι μια κερδοσκοπική εταιρεία, άλλο αν ακόμα ο υπουργός Μεταφορών & Επικοινωιών μπορεί ακόμα να κάνει κάποιες παρεμβάσεις (όπως στο θέμα του ADSL).

Νομίζω ήταν εμφανής η άποψή μου. Είπα ότι θα έπρεπε η αναλογία PSTN και ISDN θυρών στα DSLAM να μην είναι 1 προς 1 (αλλά π.χ. 1 προς 2). Εξ άλλου όπως βλέπεις αναγκάστηκε να αναβαθμίσει έτσι κι αλλιώς τα DSLAM με νέες θύρες για ISDN.

Ούτε είπα βέβαια ότι δεν χρειάζεται κανείς πλέον το ISDN, το αντίθετο μάλιστα. Ανέφερα συγκεκριμένα: «... υπάρχουν χρήστες που χρειάζονται ακόμα τις ISDN γραμμές, είτε γιατί μιλάνε πολύ στο τηλέφωνο (ευκαιρία λοιπόν να μειώσουν τα τηλεφωνήματά τους!) είτε διότι έχουν δύο (ή περισσότερους) διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς (υπηρεσία του ISDN) είτε διότι είναι επιχειρήσεις! Ιδιαίτερα για τις τελευταίες πολλές φορές είναι σημαντικό να έχουν δύο γραμμές διαθέσιμες». Μάλιστα έχω κι εγώ ISDN, αφού έτσι συνδέω δύο ορόφους με δύο διαφορετικούς τηλεφωνικούς αριθμούς.

Κι εγώ θα ήθελα ο ΟΤΕ να είχε αντιμετωπίσει διαφορετικά το πρόβλημα, π.χ. με καταγγελία της σύμβασής του με την Intracom, παραγγελία τερματικού εξοπλισμού (NT) από άλλη πηγή και απαίτηση αποζημίωσης για τις συσκευές. Όμως δεν ξέρω τις λεπτομέρειες της σύμβασης με την Intracom, οπότε δε μπορώ να κρίω τι περιθώρια είχε ο ΟΤΕ.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι πολλοί πλέον δεν το χρειάζονται. Ξεκάθαρα. Η τεράστια εκστρατεία του ΟΤΕ για την προώθηση του ISDN όμως;...

Απλά συμπέρανα ότι ήταν μια λύση ανάγκης, μια λύση της τελευταίας στιγμής. Μπορεί να είχε χρηματικό όφελος («εξοικονόμηση» Netmod), αλλά είχε σημαντική απώλεια όσον αφορά το κύρος της εταιρείας και την εικόνα της στους καταναλωτές της (τους γνωρίζοντες)!

IlliGoS
14-02-04, 18:29
Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι το κείμενο είναι φανταστικό και το έγραψα για λόγους διασκέδασης και σάτιρας του ΟΤΕ.

IlliGoS
14-02-04, 18:33
Ζητώ συγγνώμη απ'όλους για την παρανόηση που δημιουργήθηκε.

PReD
14-02-04, 18:41
Έ εντάξει δεν έγινε και τίποτα...

Κοίτα να δείς όμως, (όπως ξαναείπα) πόσο αληθοφανές ήταν που την πατήσαμε...

False alarm guru... :(

Αλήθεια όμως βρε IlliGoS αυτή με τις ηλιακές καταιγίδες πως σου ήρθε??? :D

IlliGoS
14-02-04, 19:18
Έγιναν ηλιακές καταιγίδες την περίοδο που αναφέρω. Υπήρχαν ανησυχίες οτι θα δημιουργήσουν πρόβλημα στις τηλεπικοινωνίες χώρις να επαληθευτούν τελικά. Είπα να το προσθέσω για ποιο ενδιαφέρον. (: :)

PReD
14-02-04, 19:21
Ναι το ξέρω και εγώ αυτό και ήταν ένας σημαντικός λόγος που το πίστεψα και έδειχνε αληθοφανές

IlliGoS
14-02-04, 19:25
Παραθέτω το παρακάτω αρθρο για τις ηλιακές καταιγίδες (: :)

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=493604

PReD
14-02-04, 19:36
για πιο επαγγελματική ενημέρωση... :

http://sohowww.nascom.nasa.gov

ggeorgan
14-02-04, 21:29
Reality is stranger than fiction !
Χωρίς αστεία, όμως. Τι θα γίνει όταν τα NetMod αρχίσουν να χαλάνε ; Η IntraCom λέει ότι στην 5ετία επάνω θ' αρχίσουν να χαλάνε όλο και πιο συχνά. Θα έχει τότε γραμμή παραγωγής ανοικτή η IntraCom ή θα πρέπει να πετάξουμε και τα ADSL over ISDN modems που έχουμε ; Ή θα γίνει μαύρη αγορά σε NetMod ;

PReD
14-02-04, 21:44
Γιατί να πετάξουμε τα aDSL modem που έχουμε... Ας κόψει ο ΟΤΕ τον λαιμό του να αντικαταστήσει τα netmod ή να βρεί καλύτερα η οτι θέλει ας κάνει... υποχρέωσή του είναι!

guru
14-02-04, 22:36
Τι να πω;;; Προσπάθησα να πιστέψω ότι υπάρχουν και κάποιοι λογικά σκεπτόμενοι στην κορυφή του ΟΤΕ!
http://www.langkawi.dk/o37.gif [jack-ass] http://www.langkawi.dk/s60.gif

Πώς αλλιώς να δικαιολογήσω την αναλογία 1 προς 1 PSTN - ISDN θυρών;;;

shaq141a
15-02-04, 02:45
Ρε παιδιά την πατήσατε.Αν είναι δυνατόν.Έβγαζε μάτι!!!!!.Γαμάτο αυτό με τις ηλιακές κατεγίδες

@ ADSLgr.com All rights reserved.