PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια !!!!!!!!!!!!!!



CyberCop
15-06-06, 12:38
hello to all
Γειά σε όλους

Ρε παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με.Εχς ενα fritz! box fon και δεν δουλεύει το outlook express και το dcc του mirc δηλαδή δεν μπορώ να πάρω και να στείλω αρχεία.Αν και έχω κάνει forwarding τα κατάλληλα port πάλι τίποτα.Έχω disable το firewall των windows και πάλι τίποτα σας παρακαλώ help me γιατί προσπαθώ ένα μήνα τώρα και δεν έχς κάνει τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

manoulamou
15-06-06, 15:25
Καλως ορισες στο forum,:)
κανε ενα edit απο τα greeklish(απαγορευονται) στα ελληνικα
ή αν δεν εχεις ελληνικα γραφτο κατ ευθειαν αγγλικα.
Ετσι θα καταλαβουν και καλυτερα τι ρωτας.
Αληθεια το fritz!box ανηκει στην 3com?;)
ΕΔΙΤ
μαλλον εδω υπαγεται:http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=110
AVM ADSL modems & routers AVM (FRITZ!Box)
Βεβαια τα προβληματα σου μπορουν να αφορουν και αλλο sub-forum:hmm:
Γιαυτο κανε μια προχειρη αναζητηση μηπως βρεις τη λυση καπου.

sakisf
16-06-06, 02:20
έχω το φριτς μποξ φον από την HOL και το έχω απλά συνδεδεμένο στη γραμμή περιμένοντας την ενεργοποίηση της DSL μου από τον ΟΤΕ. στο φον έχω συνδέσει το τηλέφωνο μου επίσης και έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές και σε τυχαία χρονικά διαστήματα χτυπάει το τηλέφωνο σαν να μου κάνουν κλήση ενώ στο log του φον βγάζει συνέχεια αναπάντητες κλήσεις από άγνωστους αριθμούς (στην πραγματικότητα όμως καμία κλήση μέχρι στιγμής δεν αντιστοιχεί σε κανονική - το σηκώνω και έχει dial tone). έχει τύχει αυτό σε κάποιον από εσάς? κι αν ναι, βρήκατε κάποια λύση? γιατί έχει τύχει να χτυπήσει και 4 το πρωί και γενικά είναι αρκετά ενοχλητικό. παρεπιμπτόντως, έχω απενεργοποιήσει τα 'respond on all numbers' το 'alarm' και το 'call diversion' αλλά και πάλι συνεχίζει.

CyberCop
17-06-06, 17:57
Κατα 'ρχάς καλησπέρα

Εγω πάλι να κάνω μια ερώτηση αν τα port λένε 6667-7000 π.χ πρεπει να ανοίξω όλα αυτά τα port ένα ένα η μπορώ να κάνω μαζικό άνοιγμα ??????

CyberCop
19-06-06, 09:20
sakisf το τηλέφωνό σου γιατί το έχεις επάνω στο φον κάνεις κλείσεις μέσω internet αν όχι τότε βγάλτο από το φον.

sakisf
19-06-06, 21:17
έχω απενεργοποιημένη τη λειτουργία του ως internet phone αλλά επειδή δεν υπάρχει 2η πρίζα τηλεφώνου το έχω αναγκαστικά να παίρνει γραμμή μέσω του fritz!. έκανα ενα reset to factory defaults και κάπως διορθώθηκε η κατάσταση αλλά δεν έχει σταματήσει τελείως να χτυπά όποτε του καπνίσει

joseph
19-06-06, 22:14
με 1,5 ευρώ παίρνεις splitter .... Γιατί παιδέυεσαι ;

sakisf
20-06-06, 00:25
έχει δικό του splitter στη συσκευασία αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να τοποθετήσεις την isdn/analog έξοδο του modem στη phone είσοδο του splitter (ώστε το τηλ σου να είναι και ιντερνετόφωνο και κανονικό τηλέφωνο), οπότε χάνεις ουσιαστικά την έξοδο phone από το τηλέφωνο. προς το παρόν έχω τοποθετήσει ένα πραγματάκι που μου δίνει διπλή έξοδο στη γραμμή του τηλεφώνου και έχω συνδεδεμένο το splitter στη μία και το τηλέφωνο στην άλλη, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα όταν ενεργοποιηθεί η dsl μου (σε κανά 3μηνο έτσι όπως πάνε); πχ να σηκώνω τηλέφωνο και να αποσυνδέεται η dsl; παρόμοιο setup είχα στο εξωτερικό χωρίς πρόβλημα αλλά εδώ δεν ξέρω τι παίζει - είναι και παλιά τα καλώδια στο σπίτι (15ετίας)

joseph
20-06-06, 01:27
Δοκιμάζοντας και μόνο ...

sakisf
23-06-06, 21:39
τελικά βρήκα τρόπο να το σταματήσω να χτυπάει όποτε θέλει, αλλά πλέον δε χτυπά ούτε όταν με καλούν. στα extensions έπρεπε αναγκαστικά να του αφαιρέσω τη fixed line πού είναι analog και να του βάλω τον ίδιο αριθμό σε isdn (που δεν έχω). βέβαια πλέον δε χτυπάει στις εισερχόμενες και για να καλέσω πρέπει να δώσω το πρόθεμα αλλά τουλάχιστον δε χτυπάει όποτε θέλει. υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει να δουλέψει επιτυχώς με pstn? αν ναι, στείλτε μου κανά pm για τις ρυθμίσεις σας. (έχω στείλει και 2-3 μηνύματα στο support της avm αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμη)

Xar
27-07-06, 00:15
hello to all
Γειά σε όλους

Ρε παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με.Εχς ενα fritz! box fon και δεν δουλεύει το outlook express και το dcc του mirc δηλαδή δεν μπορώ να πάρω και να στείλω αρχεία.Αν και έχω κάνει forwarding τα κατάλληλα port πάλι τίποτα.Έχω disable το firewall των windows και πάλι τίποτα σας παρακαλώ help me γιατί προσπαθώ ένα μήνα τώρα και δεν έχς κάνει τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Το dcc του mirc δεν είναι καθόλου περίεργο να μη δουλεύει.. Ακολούθησε της παρακάτω εντολές όπου πρέπει να της πατάς κάθε φορά που θέλεις να πάρεις και να στείλεις κάποιο αρχείο γιατί έχει χρονικό διάστημα στο allow, αλλά αν θέλεις το ρυθμίζεις και αυτό απ’ τα options.

/dccallow +nickname
/dccignore off

Νομίζω… νομίζω, ότι το mirc 6.17 γενικά και η 6.16 θέλει και κάτι ακόμα ρυθμίσεις απ’ τα dcc -> options. Τεσπα άμα δεν γίνει πάλι πάτα στο mirc /help dcc και ακολούθησε ότι λέει τότε είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.