PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχη στον λογαριασμο ΟΤΕ



redcom7
22-07-10, 12:49
καλημερα σε ολους ..

ανοιγω αυτο το topic για να επιστήσω την προσοχη σας στους λογαριασμους του ΟΤΕ...


ο τελευταίος μου ηρθε με μια "περιεργη " χρεωση "ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ " 29,340 :hmm:


http://img825.imageshack.us/img825/1140/96578071.jpg

μετα απο τηλεφωνο που εκανα στο 13888 πλεον.. μου ειπαν οτι ειναι λαθος και πρεπει να παω σε oteshop να το αφαιρεσουν.....



γι'αυτο λοιπον προσοχη απο ολους στους λογαριασμους...

kostthem
22-07-10, 13:07
Ακριβως το ιδιο επαθα. Εμ κανουν την μαμακία, εμ πρέπει και να τρέχουμε!

redcom7
22-07-10, 13:48
το θεμα ειναι οτι εαν ειναι καποιος και τα πληρωσει θα του πουν οτι εχει γινει λαθος???


ή θα τσεπωσουν τα 30ε υπερ πιστεως και πατριδας??

pstratos
22-07-10, 13:55
Ωχ και σε εμάς το ίδιο......

efthlouk
22-07-10, 14:31
Αν το ψάξεις και όντως δε σχετίζεται με κάποια ενέργεια απο σένα, τότε στο κάνουν πίστωση στους επόμενους λογαριασμούς! Είχε τύχει κάτι παρόμοιο σε γνωστό μου παλαιότερα..

Ερώτηση τώρα: αυτό που σημειώνεται στη φωτογραφία, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε ή πχ σε κάποιον που έχει κάνει προσφάτως νέα σύνδεση;;

daffy
22-07-10, 14:36
Είδες όμως κάτι πράγματα ε; Πάντα τα λάθη είναι υπερ του οτε και ποτέ υπέρ του πελάτη. Τι περίεργο :whistle:

sdikr
22-07-10, 15:07
Είδες όμως κάτι πράγματα ε; Πάντα τα λάθη είναι υπερ του οτε και ποτέ υπέρ του πελάτη. Τι περίεργο :whistle:


το μόνο που θα γίνει είναι απλά να τα πληρώσεις μετά θα πιστωθούνε σίγουρα, χωρίς να κάνεις τίποτα.

Στον Οτε θα πρέπει να πας αν δεν θέλεις να τα πληρώσεις με αυτό τον λογαριασμό, σίγουρα είναι λίγο χαζό, αλλά λεφτά δεν χάνεις.


Μου έχει συμβεί το αντίθετο, να μου κάνουν δωρο τα πάγια σε εναν λογαριασμό, φυσικά δεν είπα τίποτα, φυσικά μου ήρθαν μαζεμένα στον επόμενο.

tempo
22-07-10, 15:13
Αν το ψάξεις και όντως δε σχετίζεται με κάποια ενέργεια απο σένα, τότε στο κάνουν πίστωση στους επόμενους λογαριασμούς! Είχε τύχει κάτι παρόμοιο σε γνωστό μου παλαιότερα..

πάντως δεν μας εξασφαλίζει κανένας ότι θα έχουμε επιστροφή..... :down:

xmperop1
22-07-10, 22:14
πάντως δεν μας εξασφαλίζει κανένας ότι θα έχουμε επιστροφή..... :down:

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει λάθος χρέωση σε λογαριασμό του ΟΤΕ και να μην δικαιωθείς,μια είσκεψη σε ένα ΟΤΕσοπ χρειάζεται.
Αλλά εσύ τι κόπτεσαι Φόρθνετ δεν είσαι?

tempo
22-07-10, 22:58
ναι, forthnet είμαι άλλα έχω νομίζω δικαίωμα να σχολιάζω μερικά πράγματα.

όσο για την επίσκεψη στο OTEshop σίγουρα είναι μια λύση, άλλα δεν ξέρω κατά πόσο ο γεροντάκος θα καθήσει να δει και να κάνει έλεγχο στον λογαριασμο του OTE ή ο επαγγελματίας θα μπορεί να αφιερώσει έστω και μισή ώρα απο την εργασία του για να πάει να βρει το δίκιο του.

με άλλα λόγια είναι ανεπίτρεπτο στα καλά καθούμενα να σε χρεώνουν για κάτι τόσο παράλογο

maik
22-07-10, 23:45
ναι, forthnet είμαι άλλα έχω νομίζω δικαίωμα να σχολιάζω μερικά πράγματα.

όσο για την επίσκεψη στο OTEshop σίγουρα είναι μια λύση, άλλα δεν ξέρω κατά πόσο ο γεροντάκος θα καθήσει να δει και να κάνει έλεγχο στον λογαριασμο του OTE ή ο επαγγελματίας θα μπορεί να αφιερώσει έστω και μισή ώρα απο την εργασία του για να πάει να βρει το δίκιο του.

με άλλα λόγια είναι ανεπίτρεπτο στα καλά καθούμενα να σε χρεώνουν για κάτι τόσο παράλογο

Οπως ειπαν και αλλοι τιποτε δεν χρεωνεται χωρις να υπαρχει λογος. Αν γινει λαθος αφαιρειται απλα ευκολα και γρηγορα.
Οσο για το λογιστηριο της forthnet ειναι γεματο το φορουμ.

tempo
23-07-10, 00:00
δεν υπερασπίζομαι το λογιστήριο της forthnet,της hol,του ΟΤΕ και κανενός άλλου.....

αυτό που λέω είναι ότι δεν έχουν όλοι τον χρόνο, την διάθεση, το χρήμα να τρέχουν για κάτι που η υπηρεσία τους έστειλε λάθος.
Πιο λογικό βρίσκω να ελένξει ο ΟΤΕ έναν-έναν τους λογαριασμούς και να ενημερώσει για το δικό του σφάλμα τον ΚΑΘΕ πελάτη (μην μου πείτε δεν μπορεί, για προσφορές μπορεί να παίρνει τηλέφωνα τον ΚΑΘΕ έναν) παρά να πρέπει ο καθένας να πληρώνει για υπηρεσίες που δεν έλαβε ποτέ. Δηλ. αν πληρώνει κάποιος τον ΟΤΕ με πάγια εντολή μέσω τραπέζης θα του εισπράξουν τα χρήματα (τα έξτρα χρήματα) και θα του τα γυρίσουν πίσω με τον επόμενο λογαριασμό; Θα τα γυρίσουν έτσι απλά ή με τόκο; για ρωτήστε και έναν συνταξιούχο που τα φέρνει τσίμα-τσίμα αν για αυτόν 25ευρώ είναι μικρό ή μεγάλο ποσό....

επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι με καμια εταιρεία, είμαι με όλους εμάς που πληρώνουμε κανονικά και στην ώρα τους τις εταιρείες και θέλουμε να τρέχουν αυτές για εμάς (για αυτό πληρώνουμε) και όχι εμείς για αυτές.

xmperop1
23-07-10, 00:28
Λάθη στα λογιστήρια συνέβαιναν,συμβαίνουν και θα συμβαίνουν.
Το θέμα είναι να βρίσκεται και να διορθώνεται το συντομότερο δυνατόν και με τον λιγότερο κόπο για τον πελάτη.
Πάντως ο ΟΤΕ έχει αποδείξει ότι δεν χάνεται σεντ.

sexrazat
23-07-10, 00:33
ναι, forthnet είμαι άλλα έχω νομίζω δικαίωμα να σχολιάζω μερικά πράγματα.

όσο για την επίσκεψη στο OTEshop σίγουρα είναι μια λύση, άλλα δεν ξέρω κατά πόσο ο γεροντάκος θα καθήσει να δει και να κάνει έλεγχο στον λογαριασμο του OTE ή ο επαγγελματίας θα μπορεί να αφιερώσει έστω και μισή ώρα απο την εργασία του για να πάει να βρει το δίκιο του.

με άλλα λόγια είναι ανεπίτρεπτο στα καλά καθούμενα να σε χρεώνουν για κάτι τόσο παράλογο

Δεν χρειάζεται να πας σε Oteshop. Και στο 13888 να πάρεις τηλ. το αφαιρούν στον επόμενο ή στο μεθεπόμενο.
Συνήθως αυτό συμβαίνει με την εφαρμογή κάποιων νέων προγραμμάτων επειδή κάποιο σαίνι ξέχασε να προσθέσει μια παράμετρο. Συνήθως το βρίσκουν άμεσα αλλά καμιά φορά όταν σκάσει το πρώτο παράπονο οπότε και ενημερώνετε το Μ/Κ για την αποχρέωση και των υπολοίπων συνδρομητών.

Όταν πχ είχαν περασθεί τα πρώτα πιλοτικά Conn-X TV κάποιος δεν σκέφθηκε να τσεκάρει την επιλογή που πίστωνε την επίσκεψη τεχνικού (κάτι τέτοιο δεν δουλεύω και στο Μ/Κ) με αποτέλεσμα οι πρώτοι 100 περίπου να έχουν χρεωθεί ένα ποσό κάπου 40 € αν θυμάμαι καλά για δήθεν επίσκεψη τεχνικού. Το είδε κάποιος τεχνικός όταν κατέβηκε στον Προμηθέα για να το κατασκευάσει, ειδοποίησε τους υπευθύνους και τρέχανε να τα μαζέψουν μια ολόκληρη μέρα.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 3 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν υπερασπίζομαι το λογιστήριο της forthnet,της hol,του ΟΤΕ και κανενός άλλου.....

αυτό που λέω είναι ότι δεν έχουν όλοι τον χρόνο, την διάθεση, το χρήμα να τρέχουν για κάτι που η υπηρεσία τους έστειλε λάθος.
Πιο λογικό βρίσκω να ελένξει ο ΟΤΕ έναν-έναν τους λογαριασμούς και να ενημερώσει για το δικό του σφάλμα τον ΚΑΘΕ πελάτη (μην μου πείτε δεν μπορεί, για προσφορές μπορεί να παίρνει τηλέφωνα τον ΚΑΘΕ έναν) παρά να πρέπει ο καθένας να πληρώνει για υπηρεσίες που δεν έλαβε ποτέ. Δηλ. αν πληρώνει κάποιος τον ΟΤΕ με πάγια εντολή μέσω τραπέζης θα του εισπράξουν τα χρήματα (τα έξτρα χρήματα) και θα του τα γυρίσουν πίσω με τον επόμενο λογαριασμό; Θα τα γυρίσουν έτσι απλά ή με τόκο; για ρωτήστε και έναν συνταξιούχο που τα φέρνει τσίμα-τσίμα αν για αυτόν 25ευρώ είναι μικρό ή μεγάλο ποσό....

επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι με καμια εταιρεία, είμαι με όλους εμάς που πληρώνουμε κανονικά και στην ώρα τους τις εταιρείες και θέλουμε να τρέχουν αυτές για εμάς (για αυτό πληρώνουμε) και όχι εμείς για αυτές.

Έχουμε καταλάβει μην ανησυχείς.

tsorbi
23-07-10, 01:45
Αντιλογισμός:(Χρέωση-Πίστωση).
Πάντως είναι ένας καλός τρόπος άτοκου δανεισμού.
Υ.Γ.
Τον ΟΤΕ τουλάχιστον ξέρεις που θα τον βρεις και όλο και κάποιος "γεροντάκος" η καμιά "γερόντισσα" θα ασχοληθεί μαζί σου προσωπικά.

psyxakias
23-07-10, 03:42
το μόνο που θα γίνει είναι απλά να τα πληρώσεις μετά θα πιστωθούνε σίγουρα, χωρίς να κάνεις τίποτα.Δε μ'αρέσει η λογική της σιγουριάς, λες και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχαστεί κάποια χρέωση. Τόσο τέλειοι είναι; :hmm:

sexrazat
23-07-10, 09:27
Δε μ'αρέσει η λογική της σιγουριάς, λες και δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχαστεί κάποια χρέωση. Τόσο τέλειοι είναι; :hmm:

Μπορεί να ξεχασθεί κάποια χρέωση. Αναφερόμαστε σε 5 εκατ. λογαριασμούς και ένα σωρό παραμέτρους που πρέπει να τσεκαρισθούν. Δεν μπορείς να αποκλείσεις κάτι τέτοιο

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 6 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αντιλογισμός:(Χρέωση-Πίστωση).
Πάντως είναι ένας καλός τρόπος άτοκου δανεισμού.
Υ.Γ.
Τον ΟΤΕ τουλάχιστον ξέρεις που θα τον βρεις και όλο και κάποιος "γεροντάκος" η καμιά "γερόντισσα" θα ασχοληθεί μαζί σου προσωπικά.

Πολύ περισσότερο κοστίζει η λύση του προβλήματος στον ΟΤΕ παρά ο άτοκος δανεισμός.
Δεν υπάρχει τέτοια λογική/ Είναι καθαρά θέμα μαμακίας και κακής οργάνωσης όσον αφορά ασφαλιστικές δικλείδες του συστήματος. Βέβαια μιλάμε για 5 σκατ. λογαριασμούς και πολλαπλάσια εκατ. παραμέτρων που τρέχουν από πίσω. Είναι τόσα πολλά πλέον τα προγράμματα και οι καταχωρήσεις που είναι μαθηματικά βέβαιο ότι τέτοια λάθη θα γίνονται. Δεν γίνονται όμως επίτηδες. Ακόμα και να το σκεφθεί κανένας βαρεμένος, πρακτικά δεν μπορεί να το εφαρμόσει.

bolos
24-07-10, 00:28
καλησπέρα με πήραν τηλ. απο HOL και μου ειπαν το εξης κουλο!Ενω εχω υπογραψει 12μηνο συμβολαιο φοιτιτικο με ΟΤΕ μπορω να παω σε εναλλακτικο παροχο και ας μην εχει ληξει το συμβολαιο και δεν θα πληρωσω μια !!!
Μαλιστα με παρεπεμψε στο site της ΕΕΤΤ για εξακριβωση!!
Ισχυει κατι τετοιο;;;;

thanasisge
27-07-10, 22:03
αν πας και το ψάξεις δε θα χάσεις τα λεφτά σου. θα σου τα πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό. Αν δε το ψάξεις όμως δε θα το κάνουν μόνοι τους. Μη τους αγιοποιούμε!

sdikr
27-07-10, 22:06
αν πας και το ψάξεις δε θα χάσεις τα λεφτά σου. θα σου τα πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό. Αν δε το ψάξεις όμως δε θα το κάνουν μόνοι τους. Μη τους αγιοποιούμε!

Ναι το κάνουν μόνοι τους

sexrazat
28-07-10, 00:43
καλησπέρα με πήραν τηλ. απο HOL και μου ειπαν το εξης κουλο!Ενω εχω υπογραψει 12μηνο συμβολαιο φοιτιτικο με ΟΤΕ μπορω να παω σε εναλλακτικο παροχο και ας μην εχει ληξει το συμβολαιο και δεν θα πληρωσω μια !!!
Μαλιστα με παρεπεμψε στο site της ΕΕΤΤ για εξακριβωση!!
Ισχυει κατι τετοιο;;;;

'Οχι. Πληρώνεις κανονικά τους υπολοιπόμενους μήνες

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αν πας και το ψάξεις δε θα χάσεις τα λεφτά σου. θα σου τα πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό. Αν δε το ψάξεις όμως δε θα το κάνουν μόνοι τους. Μη τους αγιοποιούμε!

Αν γίνει γνωστό από σένα ή στον ΟΤΕ σου επιστρέφουν τα λεφτά ακόμα κι αν εσύ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

thanasisge
14-08-10, 17:45
Αν δεν τους υποδείξεις εσύ το λάθος δεν υπάρχει περίπτωση να το βρουν. Εγώ όλα για αναβάθμιση γραμμών ακούω και για προσφορές πακέτα αλλά ακόμα 110+ ευρώ το μήνα πληρώνω και η ταχύτητα χάλια. Αν έπρεπε να πληρώνω λιγότερα θα μου τα επιστρέψουν αυτά που πληρωσα στον προηγούμενο λογαριασμό αν εγώ δεν αποδείξω ότι έιμαι ελέφαντας?Δημόσιο...

sdikr
14-08-10, 17:47
Αν δεν τους υποδείξεις εσύ το λάθος δεν υπάρχει περίπτωση να το βρουν. Εγώ όλα για αναβάθμιση γραμμών ακούω και για προσφορές πακέτα αλλά ακόμα 110+ ευρώ το μήνα πληρώνω και η ταχύτητα χάλια. Αν έπρεπε να πληρώνω λιγότερα θα μου τα επιστρέψουν αυτά που πληρωσα στον προηγούμενο λογαριασμό αν εγώ δεν αποδείξω ότι έιμαι ελέφαντας?Δημόσιο...

θα το βρούνε, εκτός αν έχεις επιλέξει κάποιο άλλο πακέτο, βέβαια 4αρα δεν υπάρχει πλέον όποτε........

110 τον μήνα λίγο δύσκολο το 2μηνο ίσως

emeliss
14-08-10, 20:10
Αν δεν τους υποδείξεις εσύ το λάθος δεν υπάρχει περίπτωση να το βρουν. Εγώ όλα για αναβάθμιση γραμμών ακούω και για προσφορές πακέτα αλλά ακόμα 110+ ευρώ το μήνα πληρώνω και η ταχύτητα χάλια. Αν έπρεπε να πληρώνω λιγότερα θα μου τα επιστρέψουν αυτά που πληρωσα στον προηγούμενο λογαριασμό αν εγώ δεν αποδείξω ότι έιμαι ελέφαντας?Δημόσιο...
Βάζω στοίχημα ότι δεν σου έχει τύχει πρόβλημα με το λογιστήριο ποτέ.

Όσο για τις προσφορές και τα σημερινά συνδυαστικά πακέτα πληροφορίες θα βρεις στο www.oteshop.gr και στο oteshop της περιοχής σου. Ή μιλάς πολύ χωρίς κάποιο πρόγραμμα ομιλίας ή έχεις μπερδέψει τον μήνα με το δίμηνο. Αν είναι η πρώτη υπόθεση σωστή τότε δες το "Conn-x 24 Mbps + Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις + 60' κλήσεις προς κινητά" με 45,5 ευρώ το μήνα.
http://oteshop.ote.gr/storefront/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html

tasanas
17-08-10, 23:36
Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι το λογαριασμό μας τον κοιτάμε και πρώτα από ολα για να ξέρουμε τι πληρώνουμε. Κανείς δεν είναι ούτε άγιος ούτε τέλειος και λάθη γίνονται απλά και μόνο από το γεγονός ότι υπάρχει ο παράγοντας άνθρωπος. Κανείς δε μπορεί να διασφαλίσει ότι το σύστημα θα βρει όλα τα λάθη γιατί αν ήταν αυτό δυνατό δε θα υπήρχαν λάθη εξαρχής. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους. Κανείς δε μπορεί να διασφαλίσει ότι ακόμη και ο καλύτερος υπάλληλος δεν θα έχει μια "κακή μέρα" και δε θα του ξεφύγει κάτι. Άλλωστε ο φόρτος του λογιστηρίου σε τέτοιους οργανισμούς είναι τεράστιος. Η άποψη (γιατί πρακτικά η ίδια είναι) ότι τα λάθη δεν βρίσκονται ποτέ ή ότι τα λάθη βρίσκονται πάντα είναι κατ' εμέ αφελής.

totsi10
18-08-10, 09:31
Καλημέρα,

Αυτό έχει γίνει σε πολλούς λογαριασμούς στην έκδοση 08/2010.Το πρόβλημα έχει εντοπιστεί και θα γίνει η ανάλογη αποχρέωση στην επόμενη έκδοση λογαριασμού, χωρίς να χρείαζεται να κάνουν κάτι οι συνδρομητές.

tsorbi
18-08-10, 16:00
Πως το ξέρεις;
Έχεις εσωτερική πληροφόρηση;

George28
18-08-10, 16:35
εμενα μου ηρθε σημερα ο λογαριασμος και το ειχαν αφαιρεσει το εξτρα παγιο που μου ειχε ερθει αλλα ειχα παει σε καταστημα να το δηλωσω για σιγουρια

totsi10
18-08-10, 19:18
Πες το και έτσι....

thanasisge
18-08-10, 22:26
Με το λογιστήριο του ΟΤΕ ακόμα δεν έχω εμπειρία αλλά φοβάμαι να μπω στη διαδικασία γιατί δε θα βγάλω άκρη.Τουλάχιστον όχι εύκολα.
Τι να πει κι έτσι? Ότι το είχε δηλώσει και για αυτό του το κάνανε? Άρα όντως αν δε το κηνυγήσεις δεν πρόκειται να στο κάνουν.

maik
19-08-10, 00:27
Με το λογιστήριο του ΟΤΕ ακόμα δεν έχω εμπειρία αλλά φοβάμαι να μπω στη διαδικασία γιατί δε θα βγάλω άκρη.Τουλάχιστον όχι εύκολα.


Πως κρινεις κατι χωρις να το εχεις δοκιμασει;
Ή απλα θελεις να πεις κατι ετσι για να πεις;

psyxakias
23-08-10, 02:19
Θέλω να ελπίζω ότι το λογιστήριο έχει βελτιωθεί αρκετά από τα προβλήματα που είχε το 2003 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2531993&postcount=35).

thanasisge
31-08-10, 23:51
Βασικά λέω ότι έχω εμπειρία με τους τεχνικούς του που έκαναν πολύ καιρό να καταλήξουν ότι ήταν χαλασμένο το μοντεμ που μου δώσανε αφού έκαναν 1 εβδομάδα κάθε φορά καποιον να στείλουνε να τσεκάρει μια τη γραμμή μια το καφάο και μια δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ε απλά κάνω τον παραλληλισμό ότι αν προσπαθήσω να βρω το πόσα λεφτά έχω πληρώσει χωρίς να έχω υπηρεσία ή το πόσα ακριβά πληρώνω την όποια υπηρεσία τότε θα κάνω περισσότερο χρόνο. Απλά μαθηματικά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.