PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση



away
18-06-06, 15:59
ΧΑΙΡΕ!
Αποφασισα να κανω γενικη αναβαθμιση υπολογιστη και ξεκινω απο τα ευκολα εκτυπωτη και σαρωτη ακουω προτασεις γιατι με τα περιοδικα και τους πωλητες δεν βγαζω ακρη.
Αυτη την στιγμη χρησιμοποιω εναν εκτυπωτη LEXMARK Z705 και ενα σαρωτη HP 3670.
Ευχαριστω.

bmwe30
18-06-06, 17:23
Καλό θα ήταν να έλεγες και για τι χρήση το θέλεις το μηχάνημα γενικά.

profitis
18-06-06, 18:54
Για scanner έχω την καλύτερη εμπειρία απο HP.Εχω 4 σχεδον χρόνια ένα hp scanjet 3500c και με ελάχιστες εξαιρέσεις λειτουργεί απροσκοπτα σε windows χp με ικανοποιητικότατο αποτελέσμα και πλήθος βέβαια επιλογων.

Πόσο ετων είναι το Scanner σου και ο εκτυπωτής σου;Αν δεν είσαι ικανοποιημένος απο το υπάρχων σαρωτή(εξαρτάται και την ηλικία του) αλλαξε τον.

Σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και το hardware του tower πέρα απο printer n scanner;

Whiteyez
19-06-06, 19:38
Επίσης καλό θα ήταν να μας έλεγες και πόσα χρήματα διαθέτεις...;)

Gordito
19-06-06, 20:16
Για scanner έχω την καλύτερη εμπειρία απο HP.Εχω 4 σχεδον χρόνια ένα hp scanjet 3500c και με ελάχιστες εξαιρέσεις λειτουργεί απροσκοπτα σε windows χp με ικανοποιητικότατο αποτελέσμα και πλήθος βέβαια επιλογων.


εχε υποψιν οτι η HP εχει πιθανοτατα το χειροτερο service που θα δεις στη αγορα

Υ.Γ. Δε μου εχει τυχει αλλα εχω δει πολλες φορες ανθρωπους με προβληματα,εχω διαβασει και ενα νημα εδω μονο γιαυτο;)

away
19-06-06, 20:27
Τα μηχανηματα ειναι σχεδον δυο χρονων.Απο τον σαρωτη δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα με τον εκτυπωτη εχω φαει μια περιουσια σε μελανακια διοτι τον χρησιμοποιω αρκετα.
Οσο για χρηματα ενταξει δεν ειμαι και εφοπλιστης,αρκει το μηχανημα να ειναι σταθερο και ν'αντεξει για δυο χρονια μεχρι το επομενο αδειασμα ταμειου.
Μιλαω για ολικη αναβαθμιση Η/Υ και ξεκιναω απο τα "ευκολα".

Gordito
19-06-06, 20:34
Μιλαω για ολικη αναβαθμιση Η/Υ και ξεκιναω απο τα "ευκολα".
kαι πολυ καλα κανεις. Για το υπολοιπο συστημα περιμενε μεχρι τον Σεπτεμβριο τις νεες τεχνολογιες,δηλαδη καινουργιους επεξεργαστες που θα βγουνε κτλ.
Αν επειγεσαι(γιατι??) εχεις ολο το φορουμ στη διαθεση σου(σαβουαρ βιβρ:p )

profitis
19-06-06, 20:47
εχε υποψιν οτι η HP εχει πιθανοτατα το χειροτερο service που θα δεις στη αγορα

Υ.Γ. Δε μου εχει τυχει αλλα εχω δει πολλες φορες ανθρωπους με προβληματα,εχω διαβασει και ενα νημα εδω μονο γιαυτο;)

Eυτηχώς ως τώρα δεν το έχω χρειαστεί.Ο Printer που είχα ήτανε ΗP.Παρέδωσε το πνεύμα πέρυσι.Δεν πηγα καν στην διαδικασία να τον φτιάξω και ένας απο τους λόγους είναι οτι οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουνε και τα καλύτερα services.

Φίλε nikchris αν όντως χρειάζεσαι τώρα την αναβάθμιση προχωρά στην έρευνα σου και ρώτα μας.Αλλιως περιμένε λιγάκι ακόμη(λόγω conroe ,μείωση τιμων dual core κτλ)

Tην αναβάθμιση πρέπει να την κάνεις ΟΤΑΝ πραγματικά την χρειάζεσαι.:oneup:

golity
19-06-06, 21:41
Για εκτυπωτή μπορείς να δείς τον παρακάτω...

CANON PIXMA IP5200 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407201)


EDIT: Ενδεικτικά μπορείς να δείς και το παρακάτω για τον εκτυπωτή...

http://www.steves-digicams.com/2005_reviews/canon_ip5200.html

Gordito
19-06-06, 23:03
Φίλε nikchris αν όντως χρειάζεσαι τώρα την αναβάθμιση προχωρά στην έρευνα σου και ρώτα μας.Αλλιως περιμένε λιγάκι ακόμη(λόγω conroe ,μείωση τιμων dual core κτλ)

Tην αναβάθμιση πρέπει να την κάνεις ΟΤΑΝ πραγματικά την χρειάζεσαι.:oneup:
Προφητη μαλλον δεν εισαι ονομα και πραμα γιατι εγω εχω μολις κανει αναβαθμιση (δεν πολυ επειγομουν αλλα με ειχε πιασει μια φαγουρα στα χερια:p )!!!:lol: Ο away εχει κανει το θεμα;)

golity
19-06-06, 23:21
Συμφωνώ και εγώ με το να περιμένει λιγάκι, μιας και η έλευση των conroe θα φέρουν και μειώσεις γενικά!

Το conroe σημαίνει κάτι;;;

gallahant
20-06-06, 00:42
H κωδικη ονομασια του τσιπ ειναι. Μια πολιτεια στο Texas. Αυτη την πολιτικη με τα ονοματα πολιτειων πολεων η και περιοχων την ακολουθουν και οι 2 εταιριες (Ιντελ + ΑΜΔ)

Δες εδω: Conroe , Texas (http://en.wikipedia.org/wiki/Conroe%2C_Texas)

Sorry, για το οφφ τοπικ:oops:

edit: με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι αρκετες ονομασιες τσιπ της Ιντελ ειναι πολιτειες/πολεις/περιοχες στην Αμερικη

edit2: μετα απο περισσοτερο ψαξιμο, αφου μου δωσες την ιδεα:p παρατηρησα οτι οι ονομασιες που δινει η Ιντελ εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση στην πολιτεια του Ορεγκον (βλεπε deschutes country oregon (P-II ηταν αυτος) tualatin river, willamete river, kentfield, cedar mill και πρεπει να εχει και αλλα πολλα που δεν εχω ψαξει ακομα.) Eξαιρεση αποτελει ο northwood Που ειναι ενα προαστιο του Λονδινου:p Οκ, πολυ οφφ-τοπικ βγηκα ζητω συγνωμη απο τους μοντς.

golity
20-06-06, 01:00
H κωδικη ονομασια του τσιπ ειναι. Μια πολιτεια στο Texas. Αυτη την πολιτικη με τα ονοματα πολιτειων πολεων η και περιοχων την ακολουθουν και οι 2 εταιριες (Ιντελ + ΑΜΔ)

Δες εδω: Conroe , Texas (http://en.wikipedia.org/wiki/Conroe%2C_Texas)

Sorry, για το οφφ τοπικ:oops:

edit: με λιγο ψαξιμο βρηκα οτι αρκετες ονομασιες τσιπ της Ιντελ ειναι πολιτειες/πολεις/περιοχες στην Αμερικη
Λες μετά από τις πολιτείες/πόλεις/περιοχές να το γυρίσουν στους στάρ;

Ο μετά conroe επεξεργαστής... monroe (από marilyn) :lol:

profitis
20-06-06, 17:05
Προφητη μαλλον δεν εισαι ονομα και πραμα γιατι εγω εχω μολις κανει αναβαθμιση (δεν πολυ επειγομουν αλλα με ειχε πιασει μια φαγουρα στα χερια:p )!!!:lol: Ο away εχει κανει το θεμα;)


:oops:...Tελικά χρειάζομαι περισσότερο ύπνο.Sorry away n nikchris .

Oύτε και εγώ ακολούθησα κατα γράμμα την συμβουλή μου.Πριν λίγες μέρες τσίμπησα τον διπύρηνο 3800 και μάλλον πάω και για έναν raptor...

away
25-06-06, 14:14
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις τελικα κατεληξα σε εκτυπωτη CANON PIXMA iP 5200 και σαρωτη HP SCANJET 4890 περιμενω γνωμες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.