PDA

Επιστροφή στο Forum : AC202 SATA External Hard Drive Problem



Speedwilli
23-07-10, 22:38
Έχω σκάσει με το συγκεκριμένο. Συνδέω το δίσκο σε Windows 7 64bit και ενώ δείχνει να το αναγνωρίζει δεν φαίνεται στο Ο Υπολογιστής μου ενώ στο Device manager το βγάζει σαν άγνωστη συσκευή.Στην διαχείριση δίσκων φαίνονται όλοι οι δίσκοι εκτός από αυτόν.
Καμία πρόταση; Έχω ψάξει αλλά μέχρι στιγμής δεν βρίσκω τίποτα.
Σας παρακαλώ μια λύση!!!:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

hellasyoda
23-07-10, 22:44
Δοκίμασε να το κουμπώσεις στις πίσω θύρες αν δε το έχεις κάνει.

Speedwilli
23-07-10, 23:14
μια από τα ίδια.Έxω αλλάξει και usb καλώδιο

cranky
26-07-10, 01:01
Linux live cd, δοκίμασες ;

Speedwilli
26-07-10, 02:45
Χμμ !! όχι δεν έχω δοκιμάσει τι ακριβώς χρειάζομαι?

cranky
26-07-10, 02:51
1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ (http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download), και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
2.Το αρχείο που θα κατεβεί, τον καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
Το Linux, θα φορτωθεί στην μνήμη του υπολογιστή σου, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.

6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, κούμπωσε τον δίσκο σε μιά usb θύρα, και δες άν τον βλέπει.

Speedwilli
27-07-10, 19:55
Τελικά ούτε με Linux έβγαλα άκρη μάλλον το δίνω για αλλαγή.
Ευχαριστώ πάντος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.