PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα της forthnet, του ΟΤΕ ή χαλασμένο modem



kostasgr75
19-06-06, 12:01
Από το Σάββατο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το adsl. Δεν μπορώ να μπω σε καμία σελίδα στους διάφορους explorers. Αφού επικοινώνησα τρεις τέσσερις φορές με την forthnet και αφού μου είπαν τα γνωστά, ότι δηλαδή φταίει ιός, ή φταίει το firewall ή όλα εκείνα τα συνηθισμένα που λένε διαπίστωσα το εξής: ότι με dial-up μπαίνω κανονικότατα σε όλες στις σελίδες. Και έτσι ξαναπαίρνω τηλέφωνο και τους το αναφέρω και έτσι μετά από περίπου 3 ώρες δοκιμών κατέληξαν ότι φταίει το modem. Το modem που έχω είναι αυτά που δίνει η forthnet με το πακέτο adsl-in-a-box, της crypto. Το βράδυ όμως διαπίστωσα ότι ενώ το pc μέσω της adsl δεν μπορεί να κάνει download (έκανε περίπου 0.2 kb/s) το upload λειτουργούσε κανονικά. Δηλαδή ανοίγοντας το μtorrent έστελνε κανονικά δεδομένα αλλά το download ήταν με 0.1 kb/s. Αυτό όμως δεν το ανέφερα στην forthnet επειδή το διαπίστωσα μετά. Τελικά ποια είναι η άποψή σας για αυτό το μπάχαλο. Φταίνει η forthnet, ο ΟΤΕ ή το modem;

BlindG
19-06-06, 13:31
χμμμμμμμμμμ
ωραία περίπτωση.

Λοιπόν, τι ιδέες μου έρχονται στο μυαλό:

DNS servers.

α) Δοκίμασες να μπεις κάπου αλλού εκτός από σελίδες? Π.χ. να τσεκάρεις τα e-mail σου, να μπείς msn, irc κάποιο ftp ίσως? Αν μπορείς να κάνεις κάτι από τα προηγούμενα, τότε οπωςδήποτε φταίνε οι DNS server τους οποίους μάλλον έχεις βάλει λάθος, αν τους έχεις βάλει.

β) Ποιό modem έχεις? Μπορείς να πείς στο περιβάλλον του και να κάνεις update το firmware? Αν όχι, τότε έχουν δίκιο οτι αυτό είναι προβληματικό...

Δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες...
Π.χ.: Ποιό modem-router έχεις? Είναι συνδεδεμένο με USB? Ethernet? Πάνω σε τι λειτουργικό?

Hwoarang
19-06-06, 13:33
Μα σου λέει ότι έχει το crypto:hmm:

Δοκίμασε φίλε μου να του κάνεις ένα unistall και να βάλεις τους τελευταίους drivers

Patentman
19-06-06, 13:42
Μπες και στο menu του Crypto (f200 φανταζομαι) και δες τα S/N και dB και πες τι γραφει εκει. Μπαινεις απο το AccessRunner Control Panel και με ALT+P μπαινεις στο menu.
Δειχνει την ποιοτητα της γραμμης σου.

kostasgr75
19-06-06, 13:49
Μα σου λέει ότι έχει το crypto:hmm:

Δοκίμασε φίλε μου να του κάνεις ένα unistall και να βάλεις τους τελευταίους drivers

Δυστυχώς το έχω δοκιμάσει αλλά μία από τα ίδια...

manicx
19-06-06, 14:05
Κάνε ότι σου λέει ο Patentman (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=16210). Εκεί μπορείς να δεις αν έχει πρόβλημα η γραμμή σου.

kostasgr75
19-06-06, 14:41
Κάνε ότι σου λέει ο Patentman (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=16210). Εκεί μπορείς να δεις αν έχει πρόβλημα η γραμμή σου.

Πρέπει να πάω στο σπίτι για να δω. Τώρα είμαι στο γραφείο... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια:oneup:

kostasgr75
19-06-06, 16:47
Πριν λίγο μπήκα στο σπίτι αφού πέρασα από έναν φίλο για να πάρω το δικό του modem (ένα της intracom) για να το δοκιμάσω. Πριν όμως το βάλω κάνω ακόμη μία δοκιμή. Συνδέομαι στο internet και ανοίγω τον firefox και θαύμα !!! όλα δουλεύουν μία χαρά. Άρα ή πρόβλημα της forthnet ήταν ή του ΟΤΕ. Το θέμα είναι τελικά πως στο helpdesk της forthnet πρέπει να είναι πολύ σχετικοί με το θέμα. Σε δύο εβδομάδες το πακέτο λήγει... Αν με ξαναδούν στην forthnet να μου γράψουν...

Hwoarang
19-06-06, 16:50
Αν όμως είχε πρόβλημα η γραμμη σου δεν φταίει η 4νετ :hmm:

Μην είμαστε απόλυτοι. Κακό πραγμα ο φανατισμός

kostasgr75
19-06-06, 16:58
Αν όμως είχε πρόβλημα η γραμμη σου δεν φταίει η 4νετ :hmm:

Μην είμαστε απόλυτοι. Κακό πραγμα ο φανατισμός

Δεν θα έπρεπε όμως να το ψάξει και να δηλώσει την βλάβη στον ΟΤΕ; Για όταν τους λες ότι έχεις πρόβλημα αυτοί με το ζόρι θέλουν να σου πουν πως φταις εσύ. Και όταν τους απέδειξα ότι δεν έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου αφού μπαίνω με dial-up, τα ρίξανε στο modem... Μην ξεχάσω να αναφέρω κάτι που μου την έδωσε πάρα πολύ. Όταν τους είπα πως μπαίνω με dial-up με έβαλαν να συνδεθώ ξανά με dial-up και μου είπαν να μπω σε κάποιες σελίδες και να τους διαβάσω τι γράφουν έτσι ώστε να πεισθούν ότι όντως μπαίνω μέσω dial-up. Νομίζουν πως όλοι οι άλλοι είναι άχρηστοι... Εμένα δεν με ενόχλησε πως χάλασε η γραμμή (όλα τα πράγματα χαλάνε) αλλά με ενόχλησε πως τελικά ήταν σίγουροι πως φταίνει το modem, δεν μπορούν να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ και εγώ να πάρω το modem και να πάω στην crypto στο Μαρούσι για να μου το φτιάξουν ή να μου το αλλάξουν.

Hwoarang
19-06-06, 17:00
Είσαι σίγουρος ότι αν ήσουν σε άλλη εταιρία θα σου έλεγαν άλλα? Έχω περάσει απο Οτενετ και 4νετ και πίστεψε με τα ίδια λένε. Λες και έχουν γραμμένες τις απαντήσεις και τις διαβάζουν

Anyway. Μην βγούμε εντελώς offtopic πια;)

mindthegap
19-06-06, 17:17
Εαν εισαι Αθηνα και το τηλ σου αρχιζει απο 76 τοτε το προβλημα ηταν απο το κεντρο. Ειχα προβλημα και με ενημερωσαν πριν απο λιγο απο τη 4νετ οτι ξεπεραστηκε (φαινεται αλλωστε).

amar
20-06-06, 09:19
Σφάλμα 721. Ο απομακρυσμένος Η/Υ δεν αποκρίθηκε. Έχει 4 μέρες και δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο της Forthnet. Έχει κανείς να προτείνει κάτι? Έχω ADSl 512/128 με το f200...

Άλλαξα τους drivers έλενξα τις ρυθμίσεις και πάλι τίποτα..Χτες με δηλώσαν τη γραμμή σαν βλάβη...

Ευχαριστώ

ownagE_
20-06-06, 10:12
Σφάλμα 721. Ο απομακρυσμένος Η/Υ δεν αποκρίθηκε. Έχει 4 μέρες και δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο της Forthnet. Έχει κανείς να προτείνει κάτι? Έχω ADSl 512/128 με το f200...

Εμένα μου το έβγαζε αυτό το μήνυμα το f200 όταν ειχα λάθος VPI/VCI

paris
20-06-06, 10:42
Μπορεις να κατεβάσεις και τους νέους drivers απο το site της Crypto f200

amar
20-06-06, 11:39
το έχω ήδη κάνει
Ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.