PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αποκρυπτογράφηση αναφοράς τεχνικού...



fuser
25-07-10, 15:46
Γειά σας ! Συγχαρητήρια για το πολύ ωραία δομημένο site !!

θα ήθελα αν μπορείτε να μου μεταφράσετε , τι σημαίνει η παρακάτω αναφορά τεχνικού της wind σχετικά με τη τηλεφωνική μου ζεύξη ,γιατί κοντεύω να τρελαθώ μ αυτούς :

Εν ολίγοις , αφού ήμουν συνδρομητής στην Tellas , εδώ και 3 χρόνια έκανα αίτηση για internet , και αφού μου έστειλαν τον τηλ/κο εξοπλισμό (μοντεμ / σπλίττερ ) δεν σταθεροποιούσε το dsl led.

οπότε έκανα όλα αυτά που μου έλεγαν απ το τηλ. η Tellas , δοκίμασα και μόντεμ φίλου αλλά πάλι δεν σταθεροποιούσε το dsl led.Οπότε δηλώθηκε ως βλάβη απ την Tellas , και έστειλαν τεχνικό για να το φτιάξει.

Εν τω μεταξύ μέχρι να έρθει μου "κόπηκε" και η γραμμή και δεν είχα καθόλου τηλ. Ο τεχνικός ήρθε και μέτρησε τη γραμμή και διαπίστωσε ό,τι είναι κομμένο το καλώδιο κάπου μέχρι το καφαο ...και η βλάβη θα πήγαινε στον ΟΤΕ.

Περνάει 1 βδομάδα έχω τηλ. αλλά internet πάλι τα ίδια ...Ξαναπαίρνω τηλ και μου στέλνουν πάλι άλλο τεχνικό που συντάσει την ακόλουθη αναφορά ( photo ) , περνάει άλλη μια βδομάδα και τίποτα , τους παίρνω ξανά τηλ. και μου λένε ό,τι έχει κλέισει η υπόθεση σας και μου λένε αν μου στείλουν τεχνικό και φταίω εγώ θα τους πληρώσω 35€ ...και τους είπα να μου στείλουν ...

Τώρα θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας αν μπορείτε να καταλάβετε κάτι απ την αναφορά ,για να μη με πιάσουν κότσο και πληρώσω χωρίς να φταίω ...

το κκ 456 εννοεί τον αριθμό του καφάο (κεντρικός κατανεμητής )? και δίπλα είναι ο αριθμός του καλωδίου που φέρει τα ζεύγη των γραμμών για τους συνδρομητές δηλ. το 19-20 που γράφει ?

Το 19 /5 αφορά το ενα ζεύγος της γραμμής μου ? και το σήμα RESET νεκρό που βλέπει τι ακριβώς είναι ? έχει να κάνει μήπως με σήμα dslam που αφορά τα data ??

Ο xxxxxxxxx που λέει παρακάτω τι είναι ρε παιδιά ??? :)
και μετά κοιτάει τις γραμμές πάνω στη ρεγκλέτα μάλλον για να δεί που αντιστοιχούν ...?

Τώρα όσο αφορά την αντίσταση που μετράει > 100KOhm είναι οκ ? και αντίστοιχα χωρητικότητα είναι οκ ?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των Προτέρων για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που θα διαθέσετε γι αυτό ..!!

Gigas
26-07-10, 22:46
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑ!

Συγγνώμη φίλε μου αλλά δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ..
Μιλάμε ότι αυτο το σημείωμα είναι ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!
Ειδικά αυτο με τον xxxxxxx !!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σορρυ που δεν μπορώ να βοηθήσω αφού δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις αλλά η φωτογραφία που έβαλες είναι εξαιρετικά αστεία.. !
Εκτός του ότι ο τύπος είναι ανορθόγραφος του θανατά, (καταλίγει, ειπάρχει, αγνοστος) γράφει σε... greeklish (opoio, opoia), είναι και εξαιρετικά χιουμορίστας με τον... xxxxxxxxx του ..


Καλή τύχη φίλε... και ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις σου

fuser
28-07-10, 00:15
Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση ! αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα θα είμαστε για αρκετό ακόμη καιρό πίσω σχετικά με άλλους λαούς , κοιτάμε πως θα πάρουμε(το συμφέρον μας) - πουλήσουμε (εξαπάτηση τις πιο πολλές φορές ) , μηδενίζοντας τη ποιότητα των προϊόντων , υπηρρεσιών , αλλά και της ίδιας της επικοινωνίας μεταξύ μας "σκοτώνοντας την γλώσσα μας " και μη μπορώντας να γράψουμε με ορθογραφία - πόσο μάλλον να σκεφτούμε και τίποτα έννοιες που απαιτούν απ το μαυαλό μας περισσότερες λέξεις ....τέσπα και είναι βράδυ :-) ...

Schumipes11
29-07-10, 17:47
Ο xxxxxxxxxxxxx είναι το επώνυμο του τεχνικού από τα κεντρικά με τον οποίο επικοινώνησε ο τεχνικός που ήρθε για να ελέγξει την γραμμή, και με τον οποίο μίλησε για να δοκιμάσει να κάνει reset από το DSLAM το οποίο προφανώς δεν απέδωσε.Θα πρέπει να δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ αν δεν το έχουν δηλώσει ήδη για να έρθει ο ΟΤΕτζής να δεί αν συγχρονίζει από τον κατανεμητή προς το κέντρο του ΟΤΕ που βρίσκεται και το DSLAM, ο τεχνικός πρέπει να είχε και κάποιο μετρητή analyzer-jsdu(από εκεί προκύπτουν και οι μετρήσεις που έχει σημειώσει στην δεύτερη φωτο), κατέβηκε κάτω και στην εισαγωγή της πολυκατοικίας, τα τινά είναι 2 σε αυτή την περίπτωση

1) Δεν έχει παραδώσει την γραμμή ο ΟΤΕ στην διεύθυνση σας από την στιγμή που η αναφορά λέει ότι δεν υπάρχει γραμμή στο όριο 19,η γραμμή εφ`όσον ετοιμαστεί ο βρόγχος παραδίδεται από τον τεχνικό του ΟΤΕ ο οποίος δεν είναι υποχρεωμένος να την μεικτονομήσει, αφήνει ένα χαρτάκι,και την μεικτονόμηση την αναλαμβάνει ο τεχνικός του παρόχου, από την αναφορά του τεχνικού φαίνεται ότι ενώ δοκίμασε όλα τα καλώδια δεν βρήκε την γραμμή σας, ούτε συγχρονισμό DSL, εκεί που του υπέδειξαν από τα κεντρικά, βάσει αυτών που είπε ο ΟΤΕ.


*Μεικτονομήσει σημαίνει να "κουμπώσει " τα καλώδια από το καλώδιο που παράδωσε ο ΟΤΕ πάνω στην ρεγκλέτα


2) Υπάρχει η γραμμή αλλά υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο χαλκού το οποίο συνδέεται από το σπίτι στο καφάο και απο εκεί στον κεντρικό κατανεμητή ορίων που βρίσκεται στο κοντινότερο κατάστημα του ΟΤΕ όχι ΟΤΕShop, είναι και εκεί που είναι τα DSLAM με τις καμπίνες όλων των παρόχων που δίνουν ιντερνετ στην περιοχή σας.


Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να δηλωθεί εκ νέου βλάβη από τον πάροχο στον ΟΤΕ, για να μπορέσει να μεταβεί τεχνικός του ΟΤΕ στο ΚΑΦΑΟ και να μετρήσει την γραμμή, αν το κομμάτι ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ - ΚΑΦΑΟ βρεθεί ότι η γραμμή συγχρονίζει, τότε προφανώς το πρόβλημα υπάρχει καλωδιακά εντός του σπιτιού. Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα ο πάροχος κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να γίνει συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ, δλδ στο κέντρο του ΟΤΕ πηγαίνει ο τεχνικός του παρόχου και ο τέχνικος του ΟΤΕ για να διορθώσουν το πρόβλημα αλλά συνήθως δεν χρειάζεται να φτάσει μέχρι εκεί εκτός αν είναι κάποια βλάβη στο χαλκό, η και στο κέντρο του παρόχου π.χ. ελαττωματική πόρτα

*πόρτα λέγεται όπως το λέει και η λέξη το σημείο όπου το καλώδιο του κάθε συνδρομητη που έχει ιντερνετ/τηλεφωνία καταλήγει στο DSLAM και υπάρχουν νούμερα που τις διαφοροποιούν για να γίνεται ξεχωρισμός των γραμμών.


Δεν υπάρχει ευθύνη του πελάτη από την στιγμή που το δίκτυο χαλκού που ο πάροχος υπενοικιάζει από τον ΟΤΕ έχει διακοπή σε οποιαδήποτε απόσταση, είτε από το ΚΑΦΑΟ, η από τον κατανεμητή ορίων είναι ευθύνη καθαρά του ΟΤΕ, και ο πάροχος ΠΡΕΠΕΙ να εισηγηθεί να σας αλλαξουν ζεύγος καλωδίων προκειμένου να διορθωθεί το πρόβλημα σας.

Μια λύση αν θέλετε οπωσδήποτε να έχετε ιντερνετ με τον συγκεκριμένο πάροχο, είναι να πάτε στο υποκατάστημα του ΟΤΕ και να απαιτήσετε να μιλήσετε με τον προϊσταμενο και να του πείτε ότι υπάρχει ΔΙΑΚΟΠΗ μέχρι το ΚΑΦΑΟ και ακόμα δεν έχει φτιαχτεί, και πείτε ότι έχει δηλωθεί ήδη βλάβη και ότι έχει έρθει και τεχνικός,είναι υποχρέωση τους να σας το φτιάξουν.

SfH
29-07-10, 18:01
γράφει σε... greeklish (opoio, opoia)

Όχι, απλά είναι ανορθόγραφος :p

emeliss
29-07-10, 21:01
Μια λύση αν θέλετε οπωσδήποτε να έχετε ιντερνετ με τον συγκεκριμένο πάροχο, είναι να πάτε στο υποκατάστημα του ΟΤΕ και να απαιτήσετε να μιλήσετε με τον προϊσταμενο και να του πείτε ότι υπάρχει ΔΙΑΚΟΠΗ μέχρι το ΚΑΦΑΟ και ακόμα δεν έχει φτιαχτεί, και πείτε ότι έχει δηλωθεί ήδη βλάβη και ότι έχει έρθει και τεχνικός,είναι υποχρέωση τους να σας το φτιάξουν.
Μέγα λάθος. Δεν έχει καμία δουλειά με τον ΟΤΕ. Μόνο με την wind μιλάει και η wind μιλάει με τον ΟΤΕ. Διακοπή στον χαλκό δεν θα υπάρχει αλλά αυτό είναι άλλο πακέτο.

@fuser,
Τα τηλέφωνα που έχεις σβήσει είναι των γειτόνων στην πολυκατοικία; Μην ανησυχείς, κατά πάσα πιθανότητα δεν φταις και δεν θα πληρώσεις. Αλλά θα ταλαιπωρηθείς.

fuser
29-07-10, 22:25
Λοιπόν ήρθε ένας τεχνικός απ την Tellas και μέτρησε απ το box της πολυκατοικίας και βρήκε ό,τι στην περιοχή αυτή πάνω απο 4 mbit πολύ χλωμό για κατέβασμα και 500kbps για upload ! προφανώς λόγω της πολλή κακής υποδομής - κατάστασης του δικτύου της περιοχής ...Γενικά δεν ήταν δικό μου το φταίξιμο και έτσι δε πλήρωσα ...η περιοχή έχει πολλές αποσυνδέσεις απ ό,τι κατάλαβα ...ακόμα και σε διπλανό διαμέρισμα με connex υπάρχει θέμα με συχνές αποσυνδέσεις ...και μικρό download ...

@emeliss δεν ξέρω ο τεχνικός που τα έγραψε μάλλον ...

Σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας !

@ ADSLgr.com All rights reserved.