PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Τηλ. Κέντρα του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη



ktolis
19-06-06, 13:24
Να χαιρετήσω με τη σειρά μου όλους τους θαμώνες του adslgr.com και να συγχαρώ για την άψογη δουλειά.
:respekt:

Πάμε στο ψητό:

Έχει ένα μήνα πάνω κάτω που η γραμμή του ΟΤΕ πέφτει. Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη στις 40 Εκκλησιές και η γραμμή μου είναι ISDN με το κλασικό NetMod. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου είπαν πως φταίει το τηλ κέντρο και όχι το κουτί μου.

Ζητώντας προϊσταμένους κτλ πάλι δεν έβγαλα άκρη. Το μόνο που έμαθα είναι οτι το πρόβλημα το έχουν συνέχεια και σε κάθε μήνα χτυπάει άλλο τηλ κέντρο. Μου είπαν μέχρι και ότι ίσως πέφτει ακόμη "χέρι" από την Intracom επίτηδες (αν και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο) γιατί συμβαίνει συνέχεια για ένα μήνα και κάθε φορά σε διαφορετική περιοχή.

Στην απορία σας αν έχω DSL όχι δεν έχω αλλά ήθελα να βάλω εδώ και ένα μήνα αλλά τώρα δεν ξέρω τί να κάνω. Που μπορώ να αποταθώ?

Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν μπορούν να το λύσουν οι τεχνικοί γιατί δεν μπορούν να αλλάξουν τον εξοπλισμό τους καθότι δεν είναι οι αρμόδιοι που αποφασίζουν το τί θα αλλάξει και πως. Το μόνο που κάνουν είναι να κάθονται και να πατάνε κουμπάκια μπας και φτιάξει το πρόβλημα άντε και να αλλάξουν το NetMod που δεν φταίει τελικά. Συνολικά τον 20ήμερο ήμουν 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο και τις υπόλοιπες μόνο για 2- 3 ώρες, μέχρι δηλαδή να ξαναπέσει/κολλήσει από την πλευρά τους το κύκλωμα.

Και στους βιαστικούς που ετοιμαστούν να απαντήσουν "περίμενε να τελειώσει ο μήνας σου να πάει αλλού το πρόβλημα" ας συλλογιστούν ότι πρέπει να έχω άμεση πρόσβαση στο 166 καθώς χρειάστηκε για οικογενειακούς λόγους να το χρησιμοποιήσω 2-3 φορές μέσα στο χρόνο που μας πέρασε.

:(

ktolis
19-06-06, 14:59
Απίστευτο? Μέσα σε λιγότερη ώρα από το post μου εδώ με κάλεσαν από τον ΟΤΕ αναφέροντάς μου οτι μου άλλαξαν "τον εξοπλισμο" και τώρα θα πρέπει να μην έχω κανένα πρόβλημα? Σύμπτωση?

Be in alert όμως για παρόμοια περιστατικά.

chatasos
19-06-06, 14:59
Εφόσον είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει κάτι από την πλευρά σου:

Τα γνωστά....καταγγελία στους αρμόδιους φορείς.

[Insomniac]
19-06-06, 15:15
Τελευταία έχω κι εγώ προβλήματα με το link του Netmod (περιοχή Πολίχνη). Σκέφτηκα ότι ίσως και ν'άρχισε να τα παίζει (αρκετά παλιό+υψηλές θερμοκρασίες=RIP ready), απ'ό,τι φαίνεται όμως, μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα.

sivadws2
19-06-06, 15:36
Δεν ξέρω αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα σου με τον ΟΤΕ αλλά νομίζω οτι θα αποκτήσεις σύντομα άλλο πρόβλημα ;).
Το σήμα από το ασύρματο σου δίκτυο φτάνει σε όλο το πανεπιστήμιο (δεν νομίζω να είναι σύμπτωση ότι είσαι στις Σαράντα Εκκλησιές και το δίκτυο που πιάνει όλο το πανεπιστήμιο έχει SSID ktolis). Κάποιος "περίεργος" θα θελήσει να το ψάξει λίγο περισσότερο:)

ktolis
26-06-06, 09:19
Δεν ξέρω αν τελικά λύθηκε το πρόβλημα σου με τον ΟΤΕ αλλά νομίζω οτι θα αποκτήσεις σύντομα άλλο πρόβλημα ;).
Το σήμα από το ασύρματο σου δίκτυο φτάνει σε όλο το πανεπιστήμιο (δεν νομίζω να είναι σύμπτωση ότι είσαι στις Σαράντα Εκκλησιές και το δίκτυο που πιάνει όλο το πανεπιστήμιο έχει SSID ktolis). Κάποιος "περίεργος" θα θελήσει να το ψάξει λίγο περισσότερο:)
-> ναι, ;) παίζει από το δωμάτιό μου μέσα και είναι για την οικοδομή. Απλά λόγω καταπληκτικής θέας προς το πανεπιστήμιο παίζει και λίγο πιο έξω.. από την omni της ταράτσας πάντως είμαστε 3 άτομα μαζί (παλαιότερα ήμασταν 5) για διαμοιρασμο μιας dsl (άλλου) και μετά τον Ιούλιο θα συνδεθούμε και με twmn.

Το πρόβλημα τελικά λύθηκε. Πως λύθηκε? Μας κούμπωσαν σε άλλο κέντρο (?!?!?). Άρα κούμπωσαν κάποιον κακομοίρη εκεί που είχαν εμάς. Η γραμμή έχει να πέσει εδώ και μια βδομάδα.

ktolis
26-06-06, 09:58
α και να μην το ξεχάσω. Καταγγελία δεν παίζει. Παίζει αλλά δεν έχει νόημα. Η επικοινωνία έγινε μέχρι και με υψηλόβαθμα στελέχη του ΟΤΕ σε Αθήνα και Θεσ/νίκη. Δεν ξέρει/καταλαβαίνει κανείς τίποτα ως προς το γεγονός πως η υπηρεσία πρέπει να παίζει 24/7 και όχι best effort με 1/10 ημέρες uptime. Αν βρεί το post αυτό κανείς στο μέλλον με παρόμοια κατάσταση και βρεθούν πάνω από 3-4 άτομα πάτε απευθείας στο συνήγορο του πολίτη ή στο ινστιτούτο καταναλωτών. Ίσως βρεθεί άκρη από εκεί με ομαδική αγωγή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.