PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone: Internet Όλη - Μέρα



Σελίδες : [1] 2

graphi
25-07-10, 18:45
Τώρα η Vodafone κάνει επανάσταση στον τρόπο χρέωσης του Mobile Internet με την νέα υπηρεσία «Vodafone Internet Όλη - Μέρα». Η νέα υπηρεσία κοστίζει μόνο 1€ την μέρα - και πληρώνεις μόνο για τις ημέρες που θέλεις να κάνεις χρήση του Mobile Internet. Η υπηρεσία ενεργοποιείται με μια δωρεάν κλήση στο 1350.


Χρεώσεις:
Η χρέωση του 1€ πραγματοποιείται με την πρώτη είσοδο από το κινητό σου σε κάποια σελίδα Internet ή στο Vodafone live! / My Web και σου εξασφαλίζει απεριόριστη πλοήγηση στο Internet και Vodafone live! / My Web έως τις 4 π.μ.

Δεν απαιτείται κάποιο τέλος ενεργοποίησης της υπηρεσίας, ούτε αλλαγή των ρυθμίσεων του κινητού σου για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν χρεώνεσαι κάθε μέρα, παρά μόνο τις ημέρες που θα ελέγξεις τα email σου ή που θα πλοηγηθείς στο διαδίκτυο.

Η υπηρεσία διατίθεται με πολιτική ορθής χρήσης 10ΜΒ την ημέρα. Αλλά και σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 10MB, μην ανησυχείς γιατί δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση ούτε σταματάει η δυνατότητα πλοήγησης στο Internet. Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της.


TIP: Είναι λίγα τα 10ΜΒ για μία μέρα; Η υπηρεσία Vodafone Internet Όλη - Μέρα είναι κατάλληλη για περιστασιακή χρήση Internet πχ. αναζήτηση στο Google, πλοήγηση στο Facebook, αναζήτηση ενός χάρτη κτλ. Στις περιπτώσεις αυτές, και δεδομένου ότι η χρήση γίνεται από φορητή συσκευή, τα 10 ΜΒ είναι αρκετά για μια ημέρα, ενώ για τους περισσότερους χρήστες είναι πρακτικά απεριόριστα!


Η χρέωση του 1€ δεν ισχύει κατά την περιαγωγή.



Πηγή: vodafone.gr (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141)

nnn
25-07-10, 19:10
:hmm:
300 MB το μήνα με 30 € αν το χρησιμοποιείς συνεχώς, το καλό είναι πως δεν σε χρεώνει αν ξεπεράσεις τον όγκο των 10 MB.

Από προσωπική πείρα 10 MB είναι αρκετά για όλα εκτός από άκουσμα online radio και video streaming.

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Από την άλλη γιατί να μην πας στο mobile Internet medium ?


Μηνιαίο πάγιο συνδρομής 10,34 €
0 - 300 MB (με ρυθμίσεις Internet και WAP) Χωρίς επιπλέον χρέωση
Πλοήγηση στο Vodafone live! ή MyWeb Χωρίς επιπλέον χρέωση
Χρέωση μετά το τέλος του προσφερόμενου όγκου δεδομένων 0,0009 € / KB
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5662

ipo
25-07-10, 19:13
Μήπως η νέα υπηρεσία είναι και για καρτοκινητά;

pakitis
25-07-10, 19:17
Μου το έστειλε σε sms τη Δευτέρα που μας πέρασε. Είμαι σε συμβόλαιο..

nnn
25-07-10, 19:19
Μήπως η νέα υπηρεσία είναι και για καρτοκινητά;
Υποθέτω πως είναι και για τα 2 :hmm:

stelios4711
25-07-10, 19:22
Επιτέλους !! επανάσταση ... τι να λέμε .... 10 ! ολόκληρα MB είναι αυτά :rofl:
Ευτυχώς έβαλε «πολιτική ορθής χρήσης» μή τυχόν κάποιοι το εκμεταλλευτούν και κατεβάσουν 15

Ρε άντε από δω που δεν ντρέπονται και βάζουν και την λέξη «απεριόριστα» μέσα στην είδηση

nnn
25-07-10, 19:27
Έστειλα ερώτημα στην Vodafone να μας πουν σχετικά.

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επιτέλους !! επανάσταση ... τι να λέμε .... 10 ! ολόκληρα MB είναι αυτά :rofl:
Ευτυχώς έβαλε «πολιτική ορθής χρήσης» μή τυχόν κάποιοι το εκμεταλλευτούν και κατεβάσουν 15

Ρε άντε από δω που δεν ντρέπονται και βάζουν και την λέξη «απεριόριστα» μέσα στην είδηση
Δεν σου κόβει την πρόσβαση, αλλά σου χαμηλώνει ταχύτητα αν το ξεπεράσεις το όριο, οπότε είναι απεριόριστα :whistle:

graphi
25-07-10, 19:28
Το μόνο που μένει είναι να μάθουμε τι θα πει ακριβός το « Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της.». Γιατί άμα είναι να σου ρίξει την ταχύτητα από 7.200kbps στα 300kbps, τότε δεν παίζει πρόβλημα, αφού έτσι κι αλλιώς υπάρχει παρόμοιο όριο από το σήμα. :p

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι και για τα δύο, αφού σε άλλα προγράμματα διευκρινίζει ότι είναι για παράδειγμα μόνο για πρόγραμμα συμβολαίου.

Ax0R7aG0z
25-07-10, 19:34
Χρεώσεις για συνδρομητές χωρίς πακέτο Mobile Internet ή Unlimited Daily Internet

Σε περίπτωση που ο χρήστης δεν έχει ενεργοποιημένο κάποιο από τα πακέτα Mobile Internet ή την νέα υπηρεσία Vodafone Internet Όλη - Μέρα τότε η πρόσβαση στο Internet χρεώνεται ανάλογα με τον όγκο δεδομένων (ΚΒ / ΜΒ) που καταναλώνεται

Εάν έχεις ρυθμίσει το κινητό σου με ρυθμίσεις Internet η χρέωση είναι 0,00724 € / ΚΒ ενώ με ρυθμίσεις Vodafone live! (WAP) η χρέωση είναι 0,0123 € / ΚΒ.

Οι χρεώσεις αυτές δεν ισχύουν κατά την περιαγωγή (roaming).

Επειδή είμαι λίγο βλάκας, αυτό σημαίνει πώς πρέπει να έχεις πακέτο με Mobile
internet απο πρίν για να δουλέψει το κόλπο ή απλώς το αναφέρει για να δει
κάποιος την "ελεύθερη" χρέωση εκτός πακέτου καθώς
το "Vodafone: Internet Όλη - Μέρα" μετράει ως "πακέτο με Mobile internet" ;

wisdompa
25-07-10, 19:43
και εγω προσπάθησα να το ενεργοποιήσω στη σύνδεση μου καλώντας το 1350 αλλά το ηχογραφημένο μου λεει πως έχει ήδη στο πακέτο μου free net....Κάλεσα στη Vodafone και μου πε πως ΟΧΙ δεν εχω free net και πως έστειλε αίτημα για να μπορώ να ενεργοποιήσω το 1 ευρώ την ημέρα.
Κάλεσα το πρωί και μου είπε το πολύ σε μια ώρα θα σας έρθει ενα μήνυμα πως το αίτημα εστάλη και το πολύ σε 4 ώρες θα έρθει μήνυμα επιβεβαίωσης...θα καλέσετε στο 1350 θα ενεργοποιηθεί και απλά θα κάνετε μια επανεκκίνηση το κινητό σας.

Έχουν περάσει 7 ώρες και δεν έχει γίνει τίποτα........Να καλέσω ξανά η να περιμένω;

Evander
25-07-10, 20:15
Δεν σου κόβει την πρόσβαση, αλλά σου χαμηλώνει ταχύτητα αν το ξεπεράσεις το όριο, οπότε είναι απεριόριστα


Όντως είναι πολύ καλό αυτό που έκανε η voda

Άρης13
25-07-10, 20:32
Εγω θελω να δω απο τι ταχυτητα σε τι ταχυτητα θα την παει την συνδεση

mixlis
25-07-10, 20:37
Το μόνο που μένει είναι να μάθουμε τι θα πει ακριβός το « Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της.». Γιατί άμα είναι να σου ρίξει την ταχύτητα από 7.200kbps στα 300kbps, τότε δεν παίζει πρόβλημα, αφού έτσι κι αλλιώς υπάρχει παρόμοιο όριο από το σήμα. :p

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι και για τα δύο, αφού σε άλλα προγράμματα διευκρινίζει ότι είναι για παράδειγμα μόνο για πρόγραμμα συμβολαίου.
Δεν με χαλανε τα 300kbps με 1 € ουτε καν τα 128 με 1 €

ababa641
25-07-10, 20:53
με 1€ το μηνα η Q σου δινει 100mb και η wind σου δινει 40mb με 4.13€ το μηνα. ε δε νομιζω να συμφερει.

arak
25-07-10, 20:55
δουλεια δεν ειχαμε, ας ειμαστε ολη μερα στο νετ......

[DSL]MANOS
25-07-10, 21:12
Ελπίζω να ισχύει για όλα τα καρτοκινητά Vodafone. Και αν ισχύει, λέτε να συνδυάζετε με το πακέτο των 60ΜΒ (τώρα 120ΜΒ). Δλδ 60ΜΒ για 30 ημέρες και αν το περάσεις να έχεις +10ΜΒ/ημέρα με 1 ευρώ ημέρα, χωρίς να έχεις extra χρέωση ανά ΚΒ???

edit: To mobile on demand ισχύει και για τα καρτοκινητά ή είναι μόνο για sim χωρίς δυνατότητα τηλεφώνου και sms???

Georgevtr
25-07-10, 21:21
Πολύ καλή κίνηση.

Περιμένω αύριο και την cosmote που θα ανακοινώσει το δικό της καρτοπακέτο.

euklidis
25-07-10, 21:48
με 1€ το μηνα η Q σου δινει 100mb και η wind σου δινει 40mb με 4.13€ το μηνα. ε δε νομιζω να συμφερει.

Βασικα εχει και το αλλο πακετο που εχω βαλει, με 3 ευρω 120 MB το μηνα για το καλοκαιρι και 60ΜΒ τον χειμωνα...

ababa641
25-07-10, 22:26
Βασικα εχει και το αλλο πακετο που εχω βαλει, με 3 ευρω 120 MB το μηνα για το καλοκαιρι και 60ΜΒ τον χειμωνα...

σε ποια εταιρια ειναι αυτο?

grigsgr
25-07-10, 22:26
Το όριο των 10 μου αρέσει. Ποιον κοροϊδεύουν; θα ξεκινήσω απο τα βασικά. Μπορεί κάποιος κάλιστα να το ξεπεράσει εαν κάνει οσα δείχνει η εταιρεία στη διαφήμισή της. Καθώς οι κοπέλες στη διαφήμιση δεν κοιτάζουν απλά τα mail τους. Απο εκεί και πέρα. Εγω προσωπικά εχω το Xperia X10i το οποίο δεν έχει ραδιόφωνο και οταν βγαίνω βόλτα με το ποδήλατο ακούω μουσική απο το διαδίκτυο. Κάτι που σημαίνει πως μέχρι να επιστρέψω σπίτι έχω ήδη ξεπεράσει τα 10.

[DSL]MANOS
25-07-10, 22:37
σε ποια εταιρια ειναι αυτο?Vodafone

euklidis
25-07-10, 22:40
Το όριο των 10 μου αρέσει. Ποιον κοροϊδεύουν; θα ξεκινήσω απο τα βασικά. Μπορεί κάποιος κάλιστα να το ξεπεράσει εαν κάνει οσα δείχνει η εταιρεία στη διαφήμισή της. Καθώς οι κοπέλες στη διαφήμιση δεν κοιτάζουν απλά τα mail τους. Απο εκεί και πέρα. Εγω προσωπικά εχω το Xperia X10i το οποίο δεν έχει ραδιόφωνο και οταν βγαίνω βόλτα με το ποδήλατο ακούω μουσική απο το διαδίκτυο. Κάτι που σημαίνει πως μέχρι να επιστρέψω σπίτι έχω ήδη ξεπεράσει τα 10.

Αν διαβαζες ολο το θεμα θα εβλεπες οτι ειναι 10ΜΒ με full 3G speed και απο εκει και περα μπαινει κοφτης και σου μειωνουν την ταχυτητα...

[DSL]MANOS
25-07-10, 22:43
Το όριο των 10 μου αρέσει. Ποιον κοροϊδεύουν; θα ξεκινήσω απο τα βασικά. Μπορεί κάποιος κάλιστα να το ξεπεράσει εαν κάνει οσα δείχνει η εταιρεία στη διαφήμισή της. Καθώς οι κοπέλες στη διαφήμιση δεν κοιτάζουν απλά τα mail τους. Απο εκεί και πέρα. Εγω προσωπικά εχω το Xperia X10i το οποίο δεν έχει ραδιόφωνο και οταν βγαίνω βόλτα με το ποδήλατο ακούω μουσική απο το διαδίκτυο. Κάτι που σημαίνει πως μέχρι να επιστρέψω σπίτι έχω ήδη ξεπεράσει τα 10.
Είναι για συγκεκριμένη χρήση. Υπάρχει και με 10 ευρώ για 300ΜΒ / μήνα αν θυμάμαι καλά. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα και ένα 2ρο πακέτο 60ΜΒ απεριόριστο (χωρίς extra χρέωση μετά τα 60ΜΒ) με 3 ευρώ / μέρα. Τα on demand με 3,5 ευρώ ως 19 ευρώ τα προσφέρει στα καρτοκινητά ή μπα??? Και αυτά καλή περίπτωση είναι για περιστασιακή χρήση.

geoal
25-07-10, 23:57
αυτο και αν ειναι ανακαλυψη!!! απεριοριστη συνδεση αλλα με περιορισμους... :rofl: τι αλλο θα σκεφτουν οι μαρκετιστες για να ψαρωσουν αυτους που δεν το πολυψαχνουν.

lvs
26-07-10, 00:40
Η παραπλανητική ανακοίνωση σε όλο της το μεγαλείο!!!!Ιντερνετ όλη μέρα λέει:worthy: μετά λέει απεριόριστο :worthy: και στο τέλος λέει την αλήθεια 10mb την μέρα με 1 ευρώ!Τόσο δύσκολο ήταν να γράψουν 10mb με 1 ευρώ αλλά ξέρανε οτι είναι πολύ λίγο και είπαν μήπως πιάσουν κανένα κορόιδο..Καλά εδώ και κάτι μήνες η Q δίνει με 1 ευρώ 100mb το μήνα αυτό δεν το βλέπει η vodafone???Τι ανταγωνισμός είναι αυτός :rofl:

jimaras
26-07-10, 01:06
10MB με 1 ευρω την μερα!!!!!!τι λεει ρε παιδι μου???απιστευτο!!!
εγω θα προτιμω cosmote 60 απεριοριστα με inernet 1,5 GB το μηνα!ειχα vodafone οταν προτοεφερε το iphone και μετα δρομο!!!!!τι πληρωνα στην vodafone!!!!!!μακρια λεμεεεεεεεεε

spartacus
26-07-10, 01:24
τσιγγουναρίες απεριόριστες, ουστ

euklidis
26-07-10, 02:57
Διαβάζει κανείς τι κάνει αυτό το προγραμμα η απαντάτε στην τύχη; έλεος. Είναι απεριοριστο απλα μετα τα 10ΜΒ μπαίνει όριο στην ταχυτητα. Σερφαρεις κανονικότατα μετα απλά λιγακι πιο αργα...

Sent from my HTC desire

aiolos.01
26-07-10, 04:15
Θα έπρεπε να ξυπνήσει κάποιος εκεί στην ΕΕΤΤ και να απαγορεύσει να χρησιμοποιούν όλοι τη λέξη απεριόριστα. Απο τη στιγμή που μιλάς για πολιτική ορθής χρήσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ. Πές 10ΜΒ και μετά μειωμένη ταχύτητα. Και οχι με μικρά γραμματάκια κατω κατω.

ATG
26-07-10, 07:00
Εχετε αντιληφθει οτι ειναι για περιστασιακους χρηστες και οχι για heavy users?
Εχετε αντιληφθει οτι ανταγωνιζεται τα προγραμματα 7 ευρω/ MB?

Η απλα λετε για να πειτε?

Και εγω καθε μερα κανω surfing 100 MB
Αυτο τι σημαινει? Οτι το πακετο ειναι χαλια ή οτι ειμαι λακαμας αν το διαλεξω αντι να παρω ενα αλλο?

tassos1978
26-07-10, 08:35
10MB με 1 ευρω την μερα!!!!!!τι λεει ρε παιδι μου???απιστευτο!!!
εγω θα προτιμω cosmote 60 απεριοριστα με inernet 1,5 GB το μηνα!ειχα vodafone οταν προτοεφερε το iphone και μετα δρομο!!!!!τι πληρωνα στην vodafone!!!!!!μακρια λεμεεεεεεεεε

Ρε δε μας παρατάτε; Πληρώστε €7,2/1ΜΒ να γουστάρετε!
Δεν το καταλαβαίνετε ότι η vf με αυτή την κίνηση 1) δημιουργεί για ακόμη μια φορά ανάγκες σε καταναλωτές και 2) θέλει να αποφύγει δυσαρεστημένους πελάτες με χρεώσεις εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ για κατα-λάθος πλοήγηση στο ίντερνετ. Έλεος πια με τη γκρίνια.

stelios4711
26-07-10, 09:34
Για ξεκαθαρίστε λίγο στο μυαλό σας τι σημαίνει περιστασιακή χρήση Internet
Σημαίνει να πάρω ένα email με συνημμένο πχ ένα pdf με το manual μιας συσκευής ή να κατεβάσω τους drivers κάποιας συσκευής ή να ρίξω μια ματιά στο browser game που ασχολούμαι ή να διαχειριστώ απομακρυσμένα έναν υπολογιστή και για όλα τα παραπάνω τα 10 mb είναι γελοία
Δεν σημαίνει να κάνω πλοήγηση σε συγκεκριμένες σελίδες μικρού όγκου
Κάτι τέτοιες σαχλαμάρες μου θυμίζουν προγράμματα όπως το vodafone live! ή i-mode ή όπως αλλιώς θέλουν να τις βαφτίσουν κατά καιρούς οι εταιρίες όχι μόνο είναι κοροϊδία για τον καταναλωτή αλλά είναι και πλήρης αποτυχία για την εκάστοτε εταιρία γιατί τα κορόιδα είναι λίγα
Γνωρίζουν καλά τι θέλει ο καταναλωτής αλλά κάνουν τα στραβά μάτια , το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς για τις γελοίες «προσφορές» τους, και που το συζητάμε αυτό το θέμα πολύ τους είναι

potis21
26-07-10, 10:28
θα σταθώ στα εξής.

1) 10mb με πλήρη ταχύτητα και απο κει και πέρα ταχύτητες dialup 9,6kbps απεριόριστα.

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καλό με βάση την τιμή, πολυ ωραίο. Το γαμώτο ειναι οτι πρέπει να εχεις οπως εχουμε πει κλειστές αναβαθμίσεις για τα πάντα και ξηλωμένο επιμελώς το flash για τις κwλοδιαφημίσεις, αλλά απο κει και πέρα το πακέτο ΕΙΝΑΙ πανάκεια. Σώζει κάτι τρελές καταστάσεις.

Συγχαρητήρια στην Vodafone.

Στέλιο, δεν σε νοιάζει. Ο driver μετά απο 2 ώρες (εκτός αν ειναι τα προγράμματα οδήγησης της HP οπότε μεγάλε την εκατσες, 200MB ο driver του πολυμηχανήματος αλλά ποιά κινητή θα σου δώσει τόσα με ενα ευρώ?!?) θα κατέβει. Πινεις τον καφέ σου, και αν δεν σου κάτσει κανενα Disconnect (η και ας σου κάτσει αν προνόησες κι εβαλες download manager) εισαι μιά χαρά.

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


2) θέλει να αποφύγει δυσαρεστημένους πελάτες με χρεώσεις εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ για κατα-λάθος πλοήγηση στο ίντερνετ.

αν θέλει όντως να το κάνει αυτό, ας βάλει ενα redirect στο συστημά της ωστε μόλις περάσεις το όριο, να σε οδηγει κατευθείαν εκεί και να σου πει "φτάσατε το όριο για τον μήνα, αν επιθυμείτε να συνεχίσετε απο δω και πέρα η χρέωση ειναι τόσο ανα MB, για να συνεχίσετε τσεκάρετε το κουτάκι παρακάτω που γράφει "ειμαι κορόιδο/ το φυσώ το παραδάκι ο που$τ|$" και πατήστε "αποστολή".:rofl:

ipo
26-07-10, 10:43
Αν και γενικότερα η χρέωση είναι καλύτερη από τα 7€/Mbyte, μην ξεχνάτε ότι θα υπάρξει κόσμος που θα ενεργοποιήσει την υπηρεσία και κατόπιν θα τρώει καθημερινά το 1€ της ενεργοποίησης αν έχει ξεχάσει ανοικτό κάποιο πρόγραμμα που κάνει update μερικά kbytes (weather report, mail client).

Απαράδεκτα τα 10MByte/ημέρα από 3G. Αντί να πουλάνε νερό με το λίτρο, το δίνουν με τις γουλιές. Αν πιεις πάνω από μία γουλιά, η βρύση θα αρχίζει να στάζει αντί να τρέχει.

potis21
26-07-10, 11:14
...για μένα που εχω μια ανάγκη 1 φορά το μήνα και άν, ογκο 10MB, ειναι μιά χαρά. Βάζω μια καρτουλα των 10 ευρώ, και με καλύπτει για 10μηνο (δεν χάνεται κι ο αριθμός μου ετσι).

3G? ποιό 3G? GPRS θα δουλευει ή θα χρεώνεται συμβατικά αυτό το πράγμα? Γιατι εδω που ειμαι 3G ΔΕΝ. Εψαξα στο Site και δεν αναφέρει πουθενά 3G ή GPRS αρα ισχύει και στα 2, ή μήπως όχι?

Επίσης, τί εννοει "ως τις 4πμ"? Δηλαδή αν ενεργοποιήσεις στις 3 σε μία ώρα πήρες τον πούλο? Δεν μετρά 24ωρο απο την ενεργοποιηση ως οφείλει?

euklidis
26-07-10, 11:19
Ρε παιδια οντως ειναι για συγκεκριμενες περιπτωσεις που θες net για να δεις 1-2 πραγματα. Τωρα ο αλλος μου λεει να κατεβασω driver... Μα ειμαστε σοβαροι; Θα μπω να κατεβασω τον driver απο το κινητο μου; Απο εκει και περα αν εχεις κινητο με updates για τον καιρο και για το βρακι τις απεναντι, ε πηγαινε κανε συμβολαιο με ιντερνετ αλλιως κακως πηρες τετοια συσκευη. Εγω μεχρι το τελος του καλοκαιριου εχω το desire και οταν ειμαι εκτος σπιτιου τα 120MB του surf&mail μου αρκουν, μετα το καλοκαιρι θα κανω μια παρα πολυ ωραια συνδεσουλα με data και τελειωνει το θεμα. Τωρα για να μπεις να δεις το facebook σου εκει που καθεσαι στην παραλια και βαριεσαι, τα 10ΜΒ ειναι υπεραρκετα και για αυτο το κοινο απευθυνεται, οχι για καποιον που θα μπει να δει 45 βιντεακια στο youtube και θα κανει απομακρισμενη στο pc στη δουλεια.

[DSL]MANOS
26-07-10, 11:27
Για ξεκαθαρίστε λίγο στο μυαλό σας τι σημαίνει περιστασιακή χρήση Internet
Σημαίνει να πάρω ένα email με συνημμένο πχ ένα pdf με το manual μιας συσκευής ή να κατεβάσω τους drivers κάποιας συσκευής ή να ρίξω μια ματιά στο browser game που ασχολούμαι ή να διαχειριστώ απομακρυσμένα έναν υπολογιστή και για όλα τα παραπάνω τα 10 mb είναι γελοία
3,5 ευρώ για 2 ώρες 500ΜΒ ή 7 ευρώ για 8 ώρες 1GB με mobile internet on demand (ξέρει κανείς αν ισχύει και για κινητό αυτά τα προγράμματα???). Δεν νομίζω ότι ο μέσος καταναλωτής έχει σκοπό να κάνει απομακρυσμένη διαχείριση του υπολογιστή τους από το κινητό και ούτε να κατεβάσει manual από το κινητό. 10ΜΒ είναι για απλή χρήση και μόνο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα προγράμματα για το κινητό 300ΜΒ 10 ευρώ και πάει λέγοντας.

........Auto merged post: [DSL]MANOS πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αν έχει ξεχάσει ανοικτό κάποιο πρόγραμμα που κάνει update μερικά kbytes (weather report, mail client).
Αν έχεις ξεχάσει ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα και δεν έχεις την συγκεκριμένη υπηρεσία πληρώνεις 7 ευρώ το ΜΒ. ;)

ipo
26-07-10, 11:33
Δε διαφωνούμε στο γεγονός ότι η υπηρεσία έχει κοινό που θα ικανοποιηθεί με τα 10MByte/ημέρα. Όμως απέχει παρασάγγας από της ανάγκες της εποχής και αναγκάζει πολύ κόσμο να μετράει σταγόνες, προκειμένου να μην έχει τις χρεώσεις προγραμμάτων data συμβολαίου. Είναι εξειδικευμένη υπηρεσία, εκτός του πνεύματος της εποχής.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


MANOS;3613372']Αν έχεις ξεχάσει ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα και δεν έχεις την συγκεκριμένη υπηρεσία πληρώνεις 7 ευρώ το ΜΒ. ;)
Ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα για update κάποια KByte.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αντί να βγάλουν ένα πακέτο που να καλύπτει πολύ κόσμο, πάνε και βγάζουν 20 διαφορετικά και καλείται ο συνδρομητής να προβλέψει με ακρίβεια το χρόνο που θα ασχοληθεί ή τα data που θα διακινήσει, εξαντλώντας τα περιθώρια οικονομία σε αμφότερους τους περιορισμούς. Μπερδεύουν τους καταναλωτές και αποθαρρύνουν τη χρήση mobile internet, αντί να την προωθήσουν κερδίζοντας την εμπιστοσύνη του πελάτη. Δεν πάμε μπροστά έτσι.

[DSL]MANOS
26-07-10, 11:36
...για μένα που εχω μια ανάγκη 1 φορά το μήνα και άν, ογκο 10MB, ειναι μιά χαρά. Βάζω μια καρτουλα των 10 ευρώ, και με καλύπτει για 10μηνο (δεν χάνεται κι ο αριθμός μου ετσι).

3G? ποιό 3G? GPRS θα δουλευει ή θα χρεώνεται συμβατικά αυτό το πράγμα? Γιατι εδω που ειμαι 3G ΔΕΝ. Εψαξα στο Site και δεν αναφέρει πουθενά 3G ή GPRS αρα ισχύει και στα 2, ή μήπως όχι?

Επίσης, τί εννοει "ως τις 4πμ"? Δηλαδή αν ενεργοποιήσεις στις 3 σε μία ώρα πήρες τον πούλο? Δεν μετρά 24ωρο απο την ενεργοποιηση ως οφείλει?
Καλή ερώτηση. Δλδ αν το ενεργοποιήσεις 4 παρά 1, θα έχεις για 1 λεπτό 10ΜΒ??!!!

"Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της."
Η αναπροσαρμογή γίνετε στο 3G όπως λέει. Οπότε στο GPRS επειδή έτσι και αλλιώς θα έχεις χάλια ταχύτητα και μάλλον δεν θα αλλάζει την ταχύτητα. Έτσι και αλλιώς και να θέλει κάποιος να την χρησιμοποιήσει την σύνδεση ως κανονική για το PC αντί για ADSL (βλέπε παλιά με το πακέτο της WIND) και με ταχύτητα GPRS θα πρέπει να δίνει 30 ευρώ / μήνα. :p Οπότε λογικά θα το κόβουν στο 3G κάπου στα 3ΚΒ/s (10ΜΒ/ ώρα). Μένει να δούμε τι γίνετε στην πράξη.

tiatrou
26-07-10, 14:20
Μία διευκρινίση για να μην μπερδευόμαστε. Το πρόγραμμα δεν έχει σχέση με mobile internet. Είναι για άτομα που απλά θέλουν να χρησιμοποιούν από ελάχιστο έως καθόλου το internet μέσω του κινητού και όχι φυσικά μέσω φορητού υπολογιστή. Και μάλιστα για χρήση μία φορά στις 3-4 ημέρες, για να ελέγξει κάποιος τα email του, δηλαδή 8-10€ το μήνα, αλλιώς δεν συμφέρει να πληρώνεις 30€ το μήνα.

Αν κάποιος θέλει mobile internet, διαλέγει άλλα προγράμματα όπως της wind με 56€ το μήνα για 48GB!!!!! και χωρίς συμβόλαιο, με δυνατότητα ενεργοποίησης για διαστήματα ανά 7 ημέρες ή το αντίστοιχο με το ίδιο κόστος και όριο δεδομένων, της vodafon. Δηλαδή με 2€ την ημέρα, έχεις περίπου 1,7GB την ημέρα!!!!!!!! Ή αλλιώς με διπλάσια χρήματα, έχουμε 170 φορές περισσότερα δεδομένα.

Πάντως απ΄ ότι διάβασα σε forum άλλου site, χρήστης που έφτασε τα 600MB στο παραπάνω πρόγραμμα μέσα σε μία ημέρα, δεν του μείωσαν την ταχύτητα. Ίσως ακόμη δεν έχουν κάνει τις ανάλογες ρυθμίσεις. Και σημασία έχει πότε και πόσο μειώνουν την ταχύτητα, για να μπορέσουμε να εκτιμήσουμε καλύτερα το προιόν.

ipo
26-07-10, 15:06
Αν κάποιος θέλει mobile internet, διαλέγει άλλα προγράμματα όπως της wind με 56€ το μήνα για 48GB!!!!! και χωρίς συμβόλαιο, με δυνατότητα ενεργοποίησης για διαστήματα ανά 7 ημέρες ή το αντίστοιχο με το ίδιο κόστος και όριο δεδομένων, της vodafon. Δηλαδή με 2€ την ημέρα, έχεις περίπου 1,7GB την ημέρα!!!!!!!!
Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 56€ ανά μήνα (πρόσθεσε και το 12% του κρατικού φόρου, άρα 63€) για περιορισμένη υπηρεσία χαμηλής ποιότητας. Το να κάνεις αναγωγή στη μέρα για να σου φανεί πιο λίγο, βοηθά μόνο στο να χάνεις το λογαριασμό στα οικονομικά σου.

Αν κάνουμε αναγωγή στο έτος μιλάμε για 750€ για υπηρεσία με περιορισμό στον όγκο και χαμηλή ποιότητα. Όπως και να το δούμε είναι πανάκριβο. Η ίδια η Wind δίνει τηλέφωνο και απεριόριστο ADSL με 15€/μήνα, ενώ στην κινητή ζητάει τα 4πλάσια για περιορισμένη υπηρεσία mobile internet.

euklidis
26-07-10, 15:15
Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 56€ ανά μήνα (πρόσθεσε και το 12% του κρατικού φόρου, άρα 63€) για περιορισμένη υπηρεσία χαμηλής ποιότητας. Το να κάνεις αναγωγή στη μέρα για να σου φανεί πιο λίγο, βοηθά μόνο στο να χάνεις το λογαριασμό στα οικονομικά σου.

Αν κάνουμε αναγωγή στο έτος μιλάμε για 750€ για υπηρεσία με περιορισμό στον όγκο και χαμηλή ποιότητα. Όπως και να το δούμε είναι πανάκριβο. Η ίδια η Wind δίνει τηλέφωνο και απεριόριστο ADSL με 15€/μήνα, ενώ στην κινητή ζητάει τα 4πλάσια για περιορισμένη υπηρεσία mobile internet.

Στην κινητη τηλεφωνια ειμαστε χρονια πισω, τι ψαχνεις; Ο κολλητος μου λονδινο εχει 10 ωρες δωρεαν ομιλια και απεριοριστο νετ (fair use αλλα δεν το εχει ξεπερασει ποτε και το χρησιμοποιει καθημερινα και πολυ συχνα για την δουλεια του) με 40 λιρες περιπου. Και το Iphone 4 που πηρε τσαμπα... ;)

Nrod
26-07-10, 15:15
Εχετε αντιληφθει οτι ειναι για περιστασιακους χρηστες και οχι για heavy users?
Εχετε αντιληφθει οτι ανταγωνιζεται τα προγραμματα 7 ευρω/ MB?
Η απλα λετε για να πειτε?


Δεν υπάρχουν "προγραμματα 7 ευρω/ MB" στη Vodafone αν δε με απατά η μνήμη μου. 7.4€/ΜΒ είναι η χρέωση για συνδρομητές (καρτοκινητής ή συμβολαίου) που δεν έχουν κανένα πρόγραμμα data.


Ρε δε μας παρατάτε; Πληρώστε €7,2/1ΜΒ να γουστάρετε!
Δεν το καταλαβαίνετε ότι η vf με αυτή την κίνηση 1) δημιουργεί για ακόμη μια φορά ανάγκες σε καταναλωτές και 2) θέλει να αποφύγει δυσαρεστημένους πελάτες με χρεώσεις εκατοντάδες/χιλιάδες ευρώ για κατα-λάθος πλοήγηση στο ίντερνετ. Έλεος πια με τη γκρίνια.


Ρε παιδια οντως ειναι για συγκεκριμενες περιπτωσεις που θες net για να δεις 1-2 πραγματα.


Μία διευκρινίση για να μην μπερδευόμαστε. Το πρόγραμμα δεν έχει σχέση με mobile internet. Είναι για άτομα που απλά θέλουν να χρησιμοποιούν από ελάχιστο έως καθόλου το internet μέσω του κινητού και όχι φυσικά μέσω φορητού υπολογιστή.

Επειδή βλέπω πολλούς να υποστηρίζουν ότι το πρόγραμμα είναι για περιστασιακή χρήση, φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ότι η Vodafone με το συγκεκριμένο πρόγραμμα αυτοαναιρείται σε μεγάλο βαθμό.

Μόλις πρόσφατα, ανακοίνωσε νέες τιμές και χρεώσεις για τα "μικρά" προγράμματα Mobile Internet (για συνδρομητές συμβολαίου) και Surf & Email 60 (για την καρτοκινητή). Αυτά τα προγράμματα είναι ιδανικότερα και πολύ πιο φτηνά για "περιστασιακούς χρήστες" από το συγκεκριμένο που ανακοίνωσε χτες.

Για να κάνουμε και άμεσα μια σύγκριση:

- Vodafone Surf & Email 60 (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661), όγκος: 120ΜΒ, χρέωση: 3€, κόστος ανά MB: 0.025€
- Vodafone Internet Όλη - Μέρα (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141): 10ΜΒ, χρέωση: 1€, κόστος ανά MB: 0.1€

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιο λόγο ένας περιστασιακός χρήστης να μην προτιμήσει το πρώτο πρόγραμμα που είναι τέσσερις φορές φτηνότερο από το δεύτερο, αν σώνει και καλά θέλει να μείνει στη Vodafone.

Αν βέβαια δε θέλει να μείνει στη Vodafone, οι ανταγωνιστές προσφέρουν πολύ καλύτερες και φτηνότερες λύσεις. Η Q δίνει 100ΜΒ με 1€ (και ως 400ΜΒ/μήνα), η Wind 1GB/μήνα με 9.90€ ενώ ακόμα και η Cosmote (την προσφορά της οποίας αντέγραψε η Vodafone με το νέο Surf & Email 60), έχει την ίδια τιμή με τη Vodafone αλλά επιτρέπει απεριόριστες ενεργοποιήσεις του πακέτου και όχι μόνο μία φορά το μήνα όπως η Vodafone.

Και για να μη παρεξηγηθώ ότι έχω κάτι εναντίον της Vodafone, το μήνυμα το γράφω συνδεδεμένος με Vodafone On Demand (τώρα, λέγεται καρτοInternet). Αν και είναι για υπολογιστή (κυρίως) και πάλι οι συγκρίσεις με το "Internet Όλη - Μέρα" είναι αναπόφευκτες για τις τιμολογιακές πολιτικές της Vodafone. Εγώ με το "καρτοInternet" πληρώνω 1.7€/μέρα για 1GB/μέρα, ενώ ο άλλος με το "Internet Όλη - Μέρα" θα πληρώνει μόλις 0.7€ λιγότερα τη μέρα για να έχει 100 φορές λιγότερο όγκο. :whistle:

gcf
26-07-10, 15:16
H Wind δίνει και το προπληρωμένο πακέτο 1GB για ένα μήνα με 10€, νομίζω πως συμφέρει περισσότερο εκτός αν κάποιος κάνει πολύ περιστασιακή χρήση.

Nrod
26-07-10, 15:27
Σαφώς και συμφέρει περισσότερο, ειδικά αν δε χρησιμοποιεί τον Opera Mini αλλά τα Opera Mobile, iPhone Safari κλπ που καταναλώνουν 5-7 φορές περισσότερο όγκο από τον Mini.

ipo
26-07-10, 16:32
- Vodafone Surf & Email 60 (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661), όγκος: 120ΜΒ, χρέωση: 3€, κόστος ανά MB: 0.025€
- Vodafone Internet Όλη - Μέρα (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141): 10ΜΒ, χρέωση: 1€, κόστος ανά MB: 0.1€

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιο λόγο ένας περιστασιακός χρήστης να μην προτιμήσει το πρώτο πρόγραμμα που είναι τέσσερις φορές φτηνότερο από το δεύτερο, αν σώνει και καλά θέλει να μείνει στη Vodafone.

Απαραίτητη προϋπόθεση για εγγραφή στην υπηρεσία Mobile Internet είναι ο συνδρομητής να έχει ενεργό πρόγραμμα συμβολαίου με τη Vodafone και να έχει μία συμβατή συσκευή.
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Αν δεν απατώμαι το δεύτερο πρόγραμμα συνδυάζεται και με καρτοκινητά.

Nrod
26-07-10, 16:44
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Αν δεν απατώμαι το δεύτερο πρόγραμμα συνδυάζεται και με καρτοκινητά.

Σωστά αλλα το πρώτο πρόγραμμα (που είναι και φτηνότερο) είναι αποκλειστικά για καρτοκινητά. Αντιγράφω από τη σελίδα που παράθεσες (λίγο πιο κάτω):

"Πρόγραμμα Δεδομένων για Συνδρομητές Καρτοκινητής.
Αν είστε συνδρομητής καρτοκινητής μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση στο Internet στο κινητό σας εύκολα και γρήγορα με το πρόγραμμα δεδομένων Surf & Email 60."

ipo
26-07-10, 16:49
Σωστά. Διάβασα την επικεφαλίδα όπου λέει ότι τα προγράμματα αφορούν συνδρομητές συμβολαίου και δεν είδα την εξαίρεση μετά.

button
26-07-10, 16:52
APN: κάνεις ???

tiatrou
26-07-10, 17:07
Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά τα 56€ ανά μήνα (πρόσθεσε και το 12% του κρατικού φόρου, άρα 63€) για περιορισμένη υπηρεσία χαμηλής ποιότητας. Το να κάνεις αναγωγή στη μέρα για να σου φανεί πιο λίγο, βοηθά μόνο στο να χάνεις το λογαριασμό στα οικονομικά σου.

Αν κάνουμε αναγωγή στο έτος μιλάμε για 750€ για υπηρεσία με περιορισμό στον όγκο και χαμηλή ποιότητα. Όπως και να το δούμε είναι πανάκριβο. Η ίδια η Wind δίνει τηλέφωνο και απεριόριστο ADSL με 15€/μήνα, ενώ στην κινητή ζητάει τα 4πλάσια για περιορισμένη υπηρεσία mobile internet.

Εννοείται ότι το mobile internet είναι πολύ πιο ακριβό από το ενσύρματο ADSL, αφού είναι διαφορετική τεχνολογία, γι' αυτό και δεν έκανα καμία σύγκριση. Συμφωνώ ότι είναι πανάκριβο, απλά οι προτάσεις που ανέφερα είναι ότι πιο οικονομικό υπάρχει στην Ελλάδα σήμερα για mobile internet και μέχρι πριν δύο χρόνια δεν μπορούσαμε ούτε να τις ονειρευτούμε.

Τώρα το αν δικαιολογείται η τιμή του, δεδομένου ότι η τεχνολογία ακόμη δεν έχει αναπτυχθεί τόσο όσο το ADSL, αυτό είνα θέμα προς συζήτηση. Απ' ότι φαίνεται πάντως, μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια θα πέσουν οι τιμές του πάρα πολύ, καθώς βρίσκεται σε φάση κατακόρυφης αύξησης των συνδρομητών, ενώ και η τεχνολογία εξελίσσεται ταχύτατα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.