PDA

Επιστροφή στο Forum : HEEELP !!! Πρόβλημα εκτυπωτη ξαφνικο σε θυρα USB



manoulamou
03-02-04, 14:54
Πριν 3 μηνες αγορασα τον εκτυπωτη hp 5652 και τον συνεδεσα στην usb θυρα. Κατι γινοταν στην εγκατασταση και αναγκαστικα τον εμφανισα σαν 694C απλα για να εχω χρωματιστη εκτυπωση. Τα Χριστουγεννα τα παιξε ο υπολογιστης και αφου ξαναβαλα ολο το software πετυχε και η πληρης λειτουργια του HP.
Ξαφνικα σημερα δεν τυπωνει αλλα βγαζει το σχετικο εικονιδιο με ???
και ενδειξεις χρειαζεται παρεμβαση χρηστη/ χρηση εκτυπωση χωρις συνδεση. Στο control panel εμφανιζονται 3 προβληματικοι controllers
via 3038 pci σε usb με !!!
Εκανα διαφορες ρυθμισεις αλλα τπτ. Ο εκτυπωτης αναγνωριζεται και τα βοηθητικα προγραμματα λειτουργουν κανονικα μονο που δεν τυπωνει.
ΥΓ
Λετε να φταιει το war3roc που κατεβασε ο γιος μου δια νυκτος?!?!
(ειναι ενα patch του wαρcraft 3)
και το pc εκανε να φορτωσει 10' στην εκκινηση...
:evil: :twisted: :x :(

manoulamou
03-02-04, 17:14
Εχω νεωτερα: Τώρα εμφανιζεται το εικονιδιο εκτυπωσης και τα βοηθηματα
και μετα απο λιγο ολα κλεινουν χωρις ενδειξεις η ειδοποιησεις για προβληματα,
σαν να ειχε πραγματοποιηθει κανονικα η εκτυπωση.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

kmike
03-02-04, 17:46
Δεν ξέρω αν αυτό θα σε βοηθήσει, αλλά αν η motherboard σου έχει chipset της VIA, μερικές συσκευές USB για να λειτουργήσουν κανονικά χρειάζονται ένα patch στον driver του VIA USB controller. Έχεις Windows 98 SE και AMD cpu;
Ίσως το παρακάτω link βοηθήσει:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=http://support.microsoft.com:80/support/kb/articles/Q240/0/75.asp&NoWebContent=1

manoulamou
04-02-04, 18:49
Ευχαριστω για το link.... παρολο που το λειτουργικο μου ειναι windows millenium original ελληνικα.
Εχω προσεξει οτι διορθωθηκαν τωρα οι controllers usb αλλα δεν τυπωνει ουτε τη δοκιμαστικη. Εχω μια ακομα απορια: εμφανιζονται 2 τοπικες θυρες usb001 και USB001 δεν μπορω να καταργησω καμμια, μηπως αυτο ειναι προβλημα επικοινωνιας υπολογιστη και εκτυπωτη,
αλλα παλι πως εμφανιζει πχ τις σταθμες μελανιων?
Δεν εχω αλλες usb συσκευες και πριν κανω επανεγκατασταση τι ακριβως ειναι ο spooler (συμβουλη καποιου φιλου) και τι μπορω να ελεγξω/αλλαξω στις ρυθμισεις του? Γιατι απ το πουθενα εμφανιζονται απειρες σελιδες προς εκτυπωση παρολο που καθε φορα τις ακυρωνω.
Καποια mana αναστεναζει ....
:cry: :cry: :cry:

kmike
04-02-04, 20:14
Επειδή έχω και εγώ HP, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι πρέπει πρώτα να βάλεις το software της HP και μετά τη σχετική οδηγία από το Setup Wizard της HP να συνδέσεις τον εκτυπωτή. Το σχετικό παράθυρο "Εντοπίστηκε νέο υλικό" από τα Windows πρέπει να το αγνοήσεις και να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση μόνο από το software της HP. Αλλιώς συνήθως δεν δουλεύει σωστά.
Θα σου πρότεινα, σε περίπτωση που δεν ακολούθησες αυτή τη διαδικασία κατά την εγκατάσταση του εκτυπωτή, να αποσυνδέσεις τον εκτυπωτή από το PC, να αφαιρέσεις το λογισμικό της HP εντελώς και τον ίδιο τον εκτυπωτή από τον πίνακα ελέγχου->Εκτυπωτές και να επανεκκινήσεις το PC (με τον εκτυπωτή αποσυνδεδεμένο). Στη συνέχεια κάνε εγκατάσταση του λογισμικού της HP από την αρχή και ακολούθησε της οδηγίες που σου εμφανίζει. Τυχόν παράθυρα των Windows για εντοπισμό νέου υλικού αγνόησε τα εντελώς (άφησε τα απλά στο παρασκήνιο). Αν αυτά εξακολουθούν να υπάρχουν μέχρι το τέλος της εγκατάστασης του λογισμικού, πάτησε "Άκυρο". Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό (Δύο γνωστοί μου είχαν παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε με την παραπάνω διαδικασία.).
Όσον αφορά στις στάθμες των μελανιών, οι ενδείξεις έιναι (τουλάχιστον σε όσα μοντέλα της HP έχω δει) πλασματικές και δεν απαιτούν επικοινωνία με τον εκτυπωτή. Αν αποσυνδέσεις εντελώς τον εκτυπωτή θα δεις ότι συνεχίζουν να υπάρχουν οι εκτιμήσεις για τα μελάνια.
Τέλος ο spooler είναι ο διαχειριστής των Windows για τα έγγραφα προς εκτυπώση.
Περιέχει όλα τα έγγραφα που η εκτύπωσή τους εκκρεμεί και είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχουν συσσωρευθεί εκεί όλα όσα δεν έχεις καταφέρει να εκτυπώσεις. Δεν νομίζω ότι μπορείς να ρυθμίσεις κάτι που θα σου λύσει το πρόβλημα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις έιναι να αλλάζεις την προτεραιότητα των εγγράφων προς εκτύπωση ή να τα ακυρώσεις (πράγμα που γίνεται πιο αξιόπιστα και γρήγορα με το ειδικό κουμπάκι ακύρωσης στον εκτυπωτή και απαιτεί την σωστή εγκατάσταση του). Αν ο εκτυπωτής σου απεγκατασταθεί και μετά εγκατασταθεί σωστά...τότε ο spooler θα κάνει reset από μόνος του.

manoulamou
05-02-04, 17:59
Τελικα εκανα πληρη επανεγκατασταση και τωρα μοιαζει να λειτουργει σωστα.
Οι συμβουλες ηταν πολυ χρησιμες, τις αποθηκευσα κιολας, αν και ελπιζω να μην χρειαστουν στο εγγυς μελλον. Ανησυχω μονο γιατι δεν βρηκα τι στραβη ειχε γινει,
μιας και το pc ειναι οικογενειακης χρησης.
:D :) :lol:

kmike
05-02-04, 18:10
Πλήρη επανεγκατάσταση του εκτυπωτή ή των windows;
Χαίρομαι αν βοήθησα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.