PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σύνδεσή μου έγινε μόνη της 512/192 και η χρέωσή της (σχεδόν) 1024!



Kthulhu
19-06-06, 18:28
Διαβάζω τόσους που έχουν ζητήσει υψηλότερες ταχύτητες και καταλήγουν με χαμηλότερες. Η δικιά μου ιστορία όμως, πώς εξηγείται?

Είχα, ωραία και καλά, μια 384 γραμμούλα, μια 384 συνδρομούλα και η ζωή τραβούσε την ανηφόρα. Κοιτάζοντας όμως τις προάλλες τις ιδιότητες του USR 9106, Μου έλεγε 512/192.

"Κάποιο λάθος θά 'ναι" λέω. Υποψιαζόμουν πώς ίσως και το router να είχε πρόβλημα με την ελληνική πραγματικότητα. Και δε δίνω σημασία.

Έλα μου ντε που πούλησα πρόσφατα το USR σ' ένα φίλο. Το στήνω σπίτι του. 384/128. Βάζω το καινούριο USR στο δικό μου σπίτι (9108). 512/192. Ζητάω πριν από κανένα 20-λεπτο ένα demo 512 από τη Forthnet. Και, ω του θαύματος, πιάνω ταχύτητες αντίστοιχες μιας 512! (55k και άνω).

Τώρα αυτό, πώς έγινε? Αίτηση εγώ για 512 δεν έκανα και σίγουρα δεν έκανε ούτε η Γιαγιά μου, που είναι στο όνομά της η γραμμή. Επειδή δεν πληρώνω εγώ το λογαριασμό, δεν είδα αν μας χρεώθηκαν τα 50 ευρώ της αναβάθμισης.

Αλλα, τα ωραία του πΟΤΕ έρχονται τώρα. Κοιτάζω λοιπόν τον τελευταίο λογαριασμό, Μαρτίου-Απριλίου. Χρέωση, 31,80 συν ΦΠΑ. Μπαίνω OTEshop. Βλέπω πως η χρέωση αυτή είναι αρκετά παραπάνω από το πάγιο της 512 και ένα κλικ χαμηλότερη από τη 1024.

Τώρα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό για να δω τι ακριβώς χρέωση θα μου έχει, για να ξέρω αν θα χρειαστεί να τ' ακούσει ένα χέρι ο ΟΤΕ.

pstratos
19-06-06, 18:42
μια χαρά είναι!!

Η 384 έχει 15,89/μηνα ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.
άρα 31,8 /2μηνές -όπως στο λογαριασμό σου-

+ ΦΠΑ = 37.52 Τελική τιμή για 2 μήνες. το oteshop εχει τις τιμές ΜΕ ΦΠΑ ενώ στο λογαριασμό σου το ΦΠΑ μπαίνει στο τέλος!

Kthulhu
19-06-06, 20:13
Δηλαδή, έχω τσάμπα 512?

Yea baby... Καιρός ήταν να κάνει ο πΟΤΕ και κανένα λάθος εις βάρος του...


μια χαρά είναι!!

Η 384 έχει 15,89/μηνα ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.
άρα 31,8 /2μηνές -όπως στο λογαριασμό σου-

+ ΦΠΑ = 37.52 Τελική τιμή για 2 μήνες. το oteshop εχει τις τιμές ΜΕ ΦΠΑ ενώ στο λογαριασμό σου το ΦΠΑ μπαίνει στο τέλος!

manoulamou
19-06-06, 20:41
Χωρις να θελω να σε ανησυχησω ή να στο χαλασω
μηπως θα ηταν καλο να ρωταγες καποιον πρωτα στον παροχο σου
(αυτος ποιος ειναι και δεν το ξερει?) και μετα στον ΟΤΕ γιατι υπαρχει παντα
μια ελαχιστη πιθανοτητα να το παθει το ξαφνικο η γιαγια σου
αν δει μαζεμενα καποια τρελλα αναδρομικα στον λογαριασμο της!
Και τα αναδρομικα μονα τους, μπορει να ναι λιγα τα πανωπροικια φοβαμαι...:hmm:
Εκτος αν μπηκες σε καποιο πιλοτικο προγραμμα, του διπλασιασμου των ταχυτητων:rofl:

Kthulhu
19-06-06, 22:05
Ξέρεις τι λένε, φίλε μου? If' it's not brocken, don't fix it. Κι όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρων οι κότες.

Δεν υπάρχει πουθενά δικιά μου αίτηση για αλλαγή της γραμμής, πουθενά υπογραφή ή τηλεφωνική συνομιλία που να με έχει καταγράψει να ζητάω 512.

Αναδρομικά? Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να με αγγίξει. Το χειρότερο που θα μπορούσε να κάνει, θα ήταν να ανακαλύψει το λάθος και να κατεβάσει ξανά την ταχύτητα. Αλλά, έτσι "οργανωμένοι" που είναι, ούτε καν αυτό δεν βλέπω να γίνεται... ΚΑι σίγουρα δεν πρόκειται να τους τονίσω εγώ το λάθος τους. Για μαλάκες ψάχνουν?

υ.γ. Η γραμμή είναι έτσι από το Δεκέμβρη του 2004. Αναρωτιέμαι, τώρα με το διπλασιασμό, τι θα γίνει? :) :) :)



Χωρις να θελω να σε ανησυχησω ή να στο χαλασω
μηπως θα ηταν καλο να ρωταγες καποιον πρωτα στον παροχο σου
(αυτος ποιος ειναι και δεν το ξερει?) και μετα στον ΟΤΕ γιατι υπαρχει παντα
μια ελαχιστη πιθανοτητα να το παθει το ξαφνικο η γιαγια σου
αν δει μαζεμενα καποια τρελλα αναδρομικα στον λογαριασμο της!
Και τα αναδρομικα μονα τους, μπορει να ναι λιγα τα πανωπροικια φοβαμαι...:hmm:
Εκτος αν μπηκες σε καποιο πιλοτικο προγραμμα, του διπλασιασμου των ταχυτητων:rofl:

poromenos
19-06-06, 22:34
δεν θέλω να στο χαλάσω αλλα δες και αυτό το θέμα (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=39238) .δεν είναι ίδιο με την περίπτωση σου αλλα έχει ομοιότητες!

edit:και αποτι βλέπω το δικό σου θέμα έχει αρχίσει απο τον δεκεμβριο του 2004! (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=11422)σχεδον 2 χρόνια!

tsekouras
19-06-06, 22:59
Και με μένα το ίδιο συμβαίνει. Πληρώνω 384 γραμμή και πάροχο (Connex) ενώ το μόντεμ μου συγχρονίζει στα 512/128. Δες και το ακόλουθο θέμα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38317

manoulamou
20-06-06, 11:54
Μπορει φιλοι μου να εχετε ΤΟ δικιο και να θεωρειτε οτι νομικα ειστε απολυτα κατοχυρωμενοι.
Αλλα γιατι παιζετε με τη φωτια, γιατι να μην εισαστε ενταξει, να ανταποδιδετε στον ΟΤΕ οσα σας εκανε τοσα χρονια?
Κι αν σας πω οτι την εχετε πατησει αγρια, απλα δεν το συνηδητοποιησατε ακομη, τι θελετε να μπλεξετε?
Στη θεση σας παντως, θα το ξεκκαθαριζα αμεσα, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Αφου ειναι σε πληρη γνωση σας και μπορει να αποδειχθει οτι κανατε τοσο καιρο χρηση του λαθους.
Για μια προσωρινη (τεχνολογικη) χαρα και οικονομια θελετε να τρεχετε μετα και να μην φτανετε?

Kthulhu
20-06-06, 12:03
Μπορει φιλοι μου να εχετε ΤΟ δικιο και να θεωρειτε οτι νομικα ειστε απολυτα κατοχυρωμενοι.
Αλλα γιατι παιζετε με τη φωτια, γιατι να μην εισαστε ενταξει, να ανταποδιδετε στον ΟΤΕ οσα σας εκανε τοσα χρονια?
Κι αν σας πω οτι την εχετε πατησει αγρια, απλα δεν το συνηδητοποιησατε ακομη, τι θελετε να μπλεξετε?
Στη θεση σας παντως, θα το ξεκκαθαριζα αμεσα, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Αφου ειναι σε πληρη γνωση σας και μπορει να αποδειχθει οτι κανατε τοσο καιρο χρηση του λαθους.
Για μια προσωρινη (τεχνολογικη) χαρα και οικονομια θελετε να τρεχετε μετα και να μην φτανετε?

Φίλε μου, αν ψάχνεις για βλάκες, τότε χαράς ευαγέλλια, σ' αυτόν τον κόσμο θα βρεις πάρα μα πάρα πολλούς.

Από την άλλη μεριά, εγώ δεν έχω ουδεμία ευθύνη να τονίσω το λάθος σε έναν ολόκληρο οργανισμό, είτε είναι υπέρ μου, είτε είναι εναντίον μου. Υπέγραψα ποτέ συμβόλαιο που να λέει "Σε περίπτωση λάθους, οφείλω να ενημερώσω τον ΟΤΕ?". Όχι.

Πραγματικά, δεν ξέρω τι σου συνέβη και τό 'χεις πάρει τόσο από φόβο. Και, ειλικρινά, ότι κι αν σου έχει συμβεί, μην πας να το φορτώσεις και στους άλλους. Είναι που είναι το Internet σε αυτή τη χώρα το ακριβότερο στην Ευρώπη (και μάλλον στον κόσμο). Ας γίνει μια κίνηση καλής θέλησης προς αυτή την κατεύθυνση, έστω και από λάθος.

Υπάρχει κανένας moderator να σβήσει αυτό το topic, να μην διαβάζουμε εγώ και άλλοι τέτοιου είδους συμβουλές από καλοθελητές? Προσωπικά, είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι.

Xguru
20-06-06, 12:46
Νομικά αν γνώριζες το λάθος και το χρησιμοποιούσες προς όφελός σου νομίζω ότι ο ΟΤΕ μπορεί να αξιώσει να αποζημιωθεί γι αυτό. Αν δεν το γνώριζες δεν έχεις πρόβλημα.

Η μόνη απόδειξη που έχει ο ΟΤΕ για τον kthulhu ότι γνώριζε και έκανε χρήση τους λάθους του χωρίς να ειδοποιήσει είναι το παρόν thread...το οποίο προφανώς μάλλον κακώς το άνοιξες για τον ευατό σου.

manoulamou
20-06-06, 13:20
Φίλε μου, αν ψάχνεις για βλάκες, τότε χαράς ευαγέλλια, σ' αυτόν τον κόσμο θα βρεις πάρα μα πάρα πολλούς.
Πραγματικά, δεν ξέρω τι σου συνέβη και τό 'χεις πάρει τόσο από φόβο. Και, ειλικρινά, ότι κι αν σου έχει συμβεί, μην πας να το φορτώσεις και στους άλλους. Είναι που είναι το Internet σε αυτή τη χώρα το ακριβότερο στην Ευρώπη (και μάλλον στον κόσμο). Ας γίνει μια κίνηση καλής θέλησης προς αυτή την κατεύθυνση, έστω και από λάθος.
Υπάρχει κανένας moderator να σβήσει αυτό το topic, να μην διαβάζουμε εγώ και άλλοι τέτοιου είδους συμβουλές από καλοθελητές? Προσωπικά, είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι.
Λυπαμαι ειλικρινα οταν διαβαζω τετοια μηνυματα.
Απαντησα με απολυτα καλη προθεση να συμβουλεψω αυτο που πιστευα πως επρεπε να γινει.
Αν θεωρειται βλακεια και φοβος το να ειναι καποιος σωστος πολιτης, το παραδεχομαι:
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ ΒΛΑΚΑΣ και δεν θα ξανα απαντησω σε παρομοιου υφους νηματα ξανα!
end of flame

euri
20-06-06, 13:46
Από την άλλη μεριά, εγώ δεν έχω ουδεμία ευθύνη να τονίσω το λάθος σε έναν ολόκληρο οργανισμό, είτε είναι υπέρ μου, είτε είναι εναντίον μου. Υπέγραψα ποτέ συμβόλαιο που να λέει "Σε περίπτωση λάθους, οφείλω να ενημερώσω τον ΟΤΕ?". Όχι.

Δε θυμάμαι τη σύμβαση του ΟΤΕ, αλλά νομίζω ότι έχεις δίκιο στο ότι δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος όρος.

Αλλά...

'Εχει γίνει ένα λάθος από τον ΟΤΕ και επειδή είναι από τη μεριά του δικού σου συμφέροντος δεν ενημερώνεις.

Αν γινόταν το ανάποδο λάθος, δηλαδή είχες ζητήσει, ας πούμε, γραμμή 1024 και ο ΟΤΕ ενεργοποιούσε πρόσβαση 512 θα ενημέρωνες ή όχι; ;)


Υπάρχει κανένας moderator να σβήσει αυτό το topic, να μην διαβάζουμε εγώ και άλλοι τέτοιου είδους συμβουλές από καλοθελητές? Προσωπικά, είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζομαι.

Υπάρχουν πολλοί moderators. Δε βλέπω το λόγο όμως να πρέπει να σβηστεί ένα ολόκληρο θέμα επειδή δε συμφωνείς με τις απόψεις που παρατίθενται. Αν δε συμφωνείς μπορείς πλέον να μη συμμετέχεις στη συζήτηση. Οι υπόλοιποι χρήστες μπορούν να κρίνουν οι ίδιοι αν πρέπει ή δεν πρέπει να διαβάζουν τέτοιες συμβουλές.

Kthulhu
20-06-06, 14:24
Αν γινόταν το ανάποδο λάθος, δηλαδή είχες ζητήσει, ας πούμε, γραμμή 1024 και ο ΟΤΕ ενεργοποιούσε πρόσβαση 512 θα ενημέρωνες ή όχι; ;)

Δεν θα είχα την παραμικρή υποχρέωση να ενημερώσω. Θα ενημέρωνα επειδή θα ήθελα. Αν ήθελα. Μπορεί να ήμουν βιτσιόζος και να ήθελα να πληρώνω για 1024 ενώ θα είχα 512.

Τώρα, δεν θέλω και δεν ενημερώνω:twisted:. Δεν έχω κάποιο φόβο να με παρακινεί. Δεν έχω βάρος στη συνείδησή μου. Δεν είμαι παράνομος. Είμαι απλά τυχερός μέσα στην ατυχία της ελληνικής πραγματικότητας.

Και, στο κάτω κάτω, δεν κλέβω κανέναν. Αν έμενα π.χ. στο Βέλγιο (που είδα να αναφέρεται σε κάποιο άλλο topic), με 31 ευρώ θα είχα γραμμή τουλάχιστον 2ΜΒ (τυχαίο νούμερο, μάλλον είναι αρκετά περισσότερο) - και μισθό τουλάχιστον € 1.600 το μήνα...

Τώρα, αν ο ΟΤΕ έχει ζημιές λόγω που εγώ προσωπικά του στερώ κάθε μήνα τα δισεκατομμύρια ευρώ, έτσι κι αλλιώς τις καλύπτει ο προϋπολογισμός...

Βασικά, ο λόγος που θα έπρεπε να σβυστεί το topic είναι γιατί είναι εξ' ορισμού off topic. Γιατί το ξεκίνησα για κάτι εντελώς διαφορετικό, επειδή νόμιζα πώς πλήρωνα παραπάνω χρήματα. Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε και αν γράφεται είναι εντελώς άσχετο με το λόγο ύπαρξης αυτού του topic.

Αλλά, και να μη σβυστεί, δε βαριέσαι...

Αντιλαβού?

No-Name
20-06-06, 14:34
Δεν θα είχα την παραμικρή υποχρέωση να ενημερώσω. Θα ενημέρωνα επειδή θα ήθελα. Αν ήθελα. Μπορεί να ήμουν βιτσιόζος και να ήθελα να πληρώνω για 1024 ενώ θα είχα 512.

Τώρα, δεν θέλω και δεν ενημερώνω:twisted:. Δεν έχω κάποιο φόβο να με παρακινεί. Δεν έχω βάρος στη συνείδησή μου. Δεν είμαι παράνομος. Είμαι απλά τυχερός μέσα στην ατυχία της ελληνικής πραγματικότητας.

Και, στο κάτω κάτω, δεν κλέβω κανέναν. Αν έμενα π.χ. στο Βέλγιο (που είδα να αναφέρεται σε κάποιο άλλο topic), με 31 ευρώ θα είχα γραμμή τουλάχιστον 2ΜΒ (τυχαίο νούμερο, μάλλον είναι αρκετά περισσότερο) - και μισθό τουλάχιστον  1.600 το μήνα...

Τώρα, αν ο ΟΤΕ έχει ζημιές λόγω που εγώ προσωπικά του στερώ κάθε μήνα τα δισεκατομμύρια ευρώ, έτσι κι αλλιώς τις καλύπτει ο προϋπολογισμός...



Δηλαδή το πρόβλημα σου είναι που δεν παίρνεις 1600 Ε ?:whistle:
Τελικά η μιζέρια βλάπτει σοβαρά.....:down:

Kthulhu
20-06-06, 15:01
Δηλαδή το πρόβλημα σου είναι που δεν παίρνεις 1600 Ε ?:whistle:
Τελικά η μιζέρια βλάπτει σοβαρά.....:down:

1ον) Ναι, όταν μου πουλάνε ένα κατώτερο προϊόν ή μια κατώτερη υπηρεσία και ακριβά σε απόλυτους αριθμούς και ακριβά σε σχέση με το μισθό μου, έχω πρόβλημα. Εσύ δεν έχεις? Τότε πρέπει να είσαι πολύ ευτυχισμένος σ' αυτή τη χώρα...

2) Είναι μιζέρια το γεγονός πώς έχουμε από τους χαμηλότερους μισθούς της Ευρώπης, ενώ παράλληλα - σύμφωνα με τις στατιστικές - εργαζόμαστε περισσότερες ώρες απ' όλους τους Ευρωπαίους?

Αν αυτό το λες μιζέρια, εγώ το λέω γεγονός.

Κατα τη γνώμη σου AngelN20, ποιά θα ήταν η "σωστή" αντιμετώπιση?

No-Name
20-06-06, 15:36
Να ενημερώσεις για το λάθος,διότι έαν σου έρθει κάποια καμπάνα από τον ΟΤΕ που ας υποθέσουμε έχεις καιρό 512 και πληρώνεις 384 θα έχεις λόγο να γκρινιάξεις για κάτι ουσίας.Το να πετάς στο άσχετο τους χαμηλούς μισθούς της χώρας μας(που όντως είναι κοινωνικό πρόβλημα) ώς αιτία για να "κλέψεις"(ως μη έχοντας ενημερώσει τον ΟΤΕ)ε τι να σου πώ είναι τουλάχιστον βλακώδες.

Και ναι είμαι ευτυχισμένος σε αυτή τη χώρα διότι δόξα το Θεώ δεν έχω παράπονο.Βλέπεις δεν με τρώει η μιζέρια απλά την αποβάλλω

Kthulhu
20-06-06, 15:49
ναι είμαι ευτυχισμένος σε αυτή τη χώρα διότι δόξα το Θεώ δεν έχω παράπονο.Βλέπεις δεν με τρώει η μιζέρια απλά την αποβάλλω

Και την απολαμβάνεις...

No-Name
20-06-06, 15:52
Καλά κάτσε τραγούδα μόνος σου αγαπητέ... :)
Με κολλημένους δεν έχω να πώ κάτι!

Kthulhu
20-06-06, 17:28
Εν πάση περιπτώσει, δεν είμαι στο forum για να κάνω εχθρούς. Είμαι εδώ για να ενημερωθώ, να μοιραστώ τις εμπειρίες μου και να βρω μια καλή παρέα - όπως όλοι μας, θέλω να πιστεύω.

Ζητώ συγνώμη λοιπόν αν έθιξα τα "πιστεύω" του οποιουδήποτε εδώ μέσα. Το μόνο που ζητώ είναι να σεβαστείτε τα δικά μου "πιστεύω", όχι απαραίτητα ως γεγονότα, αλλά ώς μια προσωπική άποψη.

euri
20-06-06, 17:32
Το θέμα καταλήγει προσωπική διαμάχη, οπότε :lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.