PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ: ΔΙΚΤΥΟ ΕΞΑΠΛΩΣΗΣ ADSL ΟΤΕ



nicks1974
26-07-10, 22:32
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΜΗΜΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ
ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ DSLAM ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ?

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ - ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ DSLAM ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΧΙΝΟΣ-ΣΤΡΑΒΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 2744057.. ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:worthy:

ubuntubu
26-07-10, 22:52
Ψάξτε για εναλλακτική λύση.
Μεγαλύτερη υποχρέωση απο τον ΟΤΕ,έχουν οι πάροχοι που επιδοτήθηκαν για την ευρυζωνική κάλυψη της επαρχίας.
Νομίζω είναι η HOL στην περιοχή σου.

deniSun
27-07-10, 17:52
Όσα τηλ και να κάνετε για να μπει DSLAM θα πρέπει να υπάρχουν και οι ανάλογες αιτήσεις.
Για περιοχές με μικρή ζήτηση δεν σκίζεται ο ΟΤΕ να βάλει ADSL δίκτυα.
Για παράδειγμα πάρε την Χαλκιδική που είναι άκρως τουριστική περιοχή και παρόλα αυτά σε πολλά μέρη δεν υπάρχει ακόμα τίποτε.
Εδώ θα βρεις τι περίπου γίνεται
http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx

nicks1974
27-07-10, 22:38
Το θεμα ειναι οτι τα οτεσοπ δεν δεχονται αιτησεις διοτι λενε δεν υπαρχει dslam!
Αιτησεις εχουμε καμια 50αρια

deniSun
27-07-10, 22:39
Αιτήσεις δεν δέχονται απλά κόβουν κίνηση από ενδιαφερόμενους.
50 δεν είναι τίποτε.
Στα 150 κάτι αρχίζει να συζητιέται...

karetsos
27-07-10, 22:56
Το θεμα ειναι οτι τα οτεσοπ δεν δεχονται αιτησεις διοτι λενε δεν υπαρχει dslam!
Αιτησεις εχουμε καμια 50αρια

άμα εχετε 50 υπογεγραμμενες αιτησεις κα 50 φωτοτυπιες ταυτοτητων να τις συνοδευουν (δηλαδη 50 κανονικες αιτησεις- οχι προφορικες), απευθυνθειτε κατευθειαν στον υπευθυνο τεχνικης υπηρεσιας της περιοχης σας.

tasanas
06-08-10, 01:20
Ίδιο πρόβλημα σε δήμο της Πρέβεζας (Φαναρίου) . DSL δεν έχουμε αλλά φυσικά αυτό είναι το λιγότερο. Παλαιότερα είχα πάει στον τοπικό οτέ να παραπονεθώ γιατί δεν μπορώ να μπω με dial up (με πέταγε συνέχεια) . Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν αποστομοτική.
Αυτός : Το δίκτυο της περιοχής είναι παλιό
Εγώ: Και τι θα γίνει
Αυτός : Τίποτα . Να λέτε ευχαριστώ που έχετε και νερό ...

Επική απάντηση

petasis
06-08-10, 09:02
Μεγάλο θέμα άνοιξες. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι επενδύσεις τέλος. Από τότε που πουλήθηκε ο ΟΤΕ, κύριο μέλημα είναι το άρμεγμα. Όπου δεν υπάρχουν εναλλακτικοί, ο ΟΤΕ δεν κάνει τίποτα. Οι εναλλακτικοί πολλά χρήματα δεν έχουν (οπότε δεν αναπτύσσονται), ο ΟΤΕ τα κέρδη τα μοιράζει στους μετόχους, και ο κόσμος περιμένει.
Εγώ στην περιοχή Θριάσιο Ελευσίνας, το τηλέφωνο ο ΟΤΕ στο site του το εμφανίζει με δυνατότητα για 24 Mbps εδώ και 2 χρόνια. Η ΕΕΤΤ στον χάρτη της σαν 6 Mbps από τότε που βγήκε ο χάρτης. Η πραγματικότητα είναι 2Mbps, χωρίς να δέχονται αιτήσεις για αναβάθμιση. Όταν ρώτησα για πλάνο, μου είπαν τι είναι αυτό; :p

Αλλά καλά να πάθουμε, αφού τον πουλήσαμε... :down:

deniSun
06-08-10, 18:09
Τον πουλήσαμε για να είναι περισσότερο ανταγωνιστικός.
Και όταν πάει να γίνει ανταγωνιστικός η ΕΕΤΤ τον σταματάει.
Ελλάδα το μεγαλείο σου.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=414989

petasis
06-08-10, 23:56
Γιατί αυτό είναι ανταγωνιστικότητα; Εγώ συμφωνώ με την απόφαση της EETT.
Αν ο ΟΤΕ ενδιαφέρεται για τους πολίτες, ας καταργήσει το πάγιο. Όχι να τσεπώνει 20 ευρώ τον μήνα αέρα, και να παίζουμε με τα φραγκοδίφραγκα...
Αξίζουν δηλαδή 53 ευρώ τον μήνα 2Mbps ίντερνετ και τηλέφωνα αστικά+υπεραστικά;

deniSun
07-08-10, 10:04
Γιατί αυτό είναι ανταγωνιστικότητα; Εγώ συμφωνώ με την απόφαση της EETT.
Αν ο ΟΤΕ ενδιαφέρεται για τους πολίτες, ας καταργήσει το πάγιο. Όχι να τσεπώνει 20 ευρώ τον μήνα αέρα, και να παίζουμε με τα φραγκοδίφραγκα...
Αξίζουν δηλαδή 53 ευρώ τον μήνα 2Mbps ίντερνετ και τηλέφωνα αστικά+υπεραστικά;

Αν θες αστικά και υπεραστικά πας σε πακέτα double play και δεν τα αγοράζεις χώρια.
Το πακέτο DP24+αστικά/υπεραστικά+60 κινητά τα δίνει ~45ε.

petasis
07-08-10, 23:10
Μαζί με το πάγιο; Και πως μπορείς να το αγοράσεις όταν σου λέει ότι δεν υποστηρίζει 24Mbps;

deniSun
07-08-10, 23:12
Δες εδώ:
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=138
Τα λέει καθαρά
Αυτά είναι τα πακέτα double play.
Αυτό που λες εσύ είναι αν αγοράσεις ότι σου προσφέρει το double play χώρια.

silegav
09-08-10, 21:48
Μέχρι να φτάσει ο ΟΤΕ να αναφέρεται ως ανταγωνιστικός έχει πολύ δρόμο ακόμα. Εγώ προσωπικά διαφωνώ με το να έχει εμπορικές δραστηριότητες και παράλληλα να έχει κεντρικές υποδομές. Στα μάτια μου η λύση θα ήταν η διάσπαση των λειτουργιών αυτών και η διατήρηση των υποδομών σε κεντρικό επίπεδο, υπό την εποπτεία της ΕΕΤΤ. Μέχρι τώρα η ΕΕΤΤ την δουλειά της την κάνει καλά κυνηγώντας τόσο τον ΟΤΕ για μονωπολιακές τακτικές (ειδικά στις αρχές οργίασε), αλλά και τους παρόχους για θέματα εξυπηρέτησης πελατών (που στην αρχή ήταν σοβαρότατα).

Τώρα για τιμές δε νομίζω πως τίθεται λόγος σύγκρισης, όταν ο ΟΤΕ είναι στα 45 € και εναλλακτικοί (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960)είναι στα 25€.

deniSun
09-08-10, 22:26
Μέχρι να φτάσει ο ΟΤΕ να αναφέρεται ως ανταγωνιστικός έχει πολύ δρόμο ακόμα. Εγώ προσωπικά διαφωνώ με το να έχει εμπορικές δραστηριότητες και παράλληλα να έχει κεντρικές υποδομές. Στα μάτια μου η λύση θα ήταν η διάσπαση των λειτουργιών αυτών και η διατήρηση των υποδομών σε κεντρικό επίπεδο, υπό την εποπτεία της ΕΕΤΤ. Μέχρι τώρα η ΕΕΤΤ την δουλειά της την κάνει καλά κυνηγώντας τόσο τον ΟΤΕ για μονωπολιακές τακτικές (ειδικά στις αρχές οργίασε), αλλά και τους παρόχους για θέματα εξυπηρέτησης πελατών (που στην αρχή ήταν σοβαρότατα).

Τώρα για τιμές δε νομίζω πως τίθεται λόγος σύγκρισης, όταν ο ΟΤΕ είναι στα 45 € και εναλλακτικοί (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960)είναι στα 25€.

Ο ρόλος της ΕΕΤΤ είναι άλλος.
Δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να κάνει αυτό που λες.
Εδώ και το λίγο που της έχει ανατεθεί να κάνει το κάνει τις περισσότερες φορές λάθος ή με τον λάθος τρόπο. :whistle:

petasis
09-08-10, 23:54
Δες εδώ:
http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=138
Τα λέει καθαρά
Αυτά είναι τα πακέτα double play.
Αυτό που λες εσύ είναι αν αγοράσεις ότι σου προσφέρει το double play χώρια.

Έκανα αίτηση, και θα δείξει. Η πρώτη κρυάδα είναι ότι το ίντερνετ δεν θα είναι 24, θα είναι "μέχρι" 8. Με την ίδια τιμή φυσικά... :hmm:
[Σιγά μην είναι και 8. Στα 2 θα με αφήσουν... :rofl:]

Α, και στην δική μου περίπτωση (ISDN) η τιμή έγινε ήδη 49,81, και μου είπαν ότι δεν θα έχω και κλήσεις προς κινητά (ενώ η προσφορά το αναγράφει σαφώς). Τι να πω δεν ξέρω... :sorry:

petasis
10-08-10, 10:08
Ωραία, και σήμερα μου έδωσαν ένα ωραίο άκυρο... :rofl:
Δεν μπορώ να βάλω double play και να επωφεληθώ τις καλύτερης τιμής (< 5 ευρώ την διμηνία διαφορά από αυτό που πληρώνω τώρα).

Σωστός ο ΟΤΕ; :p

Για εμένα η ΕΕΤΤ πρέπει να απαγορεύσει την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μείωση τιμών θέλει να κάνει ο ΟΤΕ, αν πρώτα δεν καλύψει και το τελευταίο τηλέφωνο της χώρας με ADSL μέχρι 24Mbps.
Όχι η μισή Ελλάδα που είναι στα 2Mbps να επιδοτεί την Ελλάδα των 2 μεγάλων πόλεων, για να έχουν μικρότερες τιμές και καλύτερες υπηρεσίες.

Αν εγώ σε προάστιο του Ασπροπύργου αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα, φαντάζομαι τι τραβάνε οι άνθρωποι στην επαρχία... :down:

Και φυσικά, όλοι καταλαβαίνουμε την απάντηση στο θέμα του νήματος. Από τότε που πουλήσαμε, σταμάτησε η ανάπτυξη και μας έμεινε μόνο το άρμεγμα (που υπήρχε και πριν πουλήσουμε, το μόνο διαχρονικό)... :down:

Εμένα με συμβούλεψε να απευθυνθώ στο πλησιέστερο κατάστημα (αυτό που έκλεισε μετά την αγορά της Γερμανός; :p) να ρωτήσω αν θα υπάρξει αναβάθμιση (φαντάζομαι θα ξέρουν... :lol:) και να δοκιμάσω σε 3 μήνες ξανά... :rofl:

emeliss
10-08-10, 10:32
Ευτυχώς για να πουλήσουν τα καινούρια τους προϊόντα (conn-x tv, metro ethernet) πρέπει να υπάρχει στην περιοχή υποδομή για adsl μέχρι 24Mbps. Αυτό σημαίνει πως βάζουν σε πολλές μικρές περιοχές. Όμως οι ρυθμοί εξάπλωσης δεν είναι όπως στην αρχή.

Το πότε θα έρθει και η σειρά σας μάλλον θα το μάθεις δύσκολα, ειδικά αφού έκλεισαν και το oteshop της περιοχής.

petasis
10-08-10, 11:39
Μα φυσικά, τι να το κάνουν το κατάστημα στον Ασπρόπυργο, τον 2ο μεγαλύτερο δήμο σε πληθυσμό της δυτικής Αττικής; Να κρατάμε ανοιχτά καταστήματα σε χωριά των 30.000 κατοίκων;;;;; :p
Που ξύπνησαν και ζητάνε και ADSL;;;; :nono:

emeliss
10-08-10, 12:11
Για τα καταστήματα που δυστυχώς έκλεισαν έχει γίνει μεγάλη κουβέντα στο forum.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι έγγραφο παράπονο στον ΟΤΕ για την εγκατάλειψη πολλών περιοχών κλείνοντας τα ιδιόκτητα καταστήματα για να σπρώξουν τα franchise "Γερμανός".

deniSun
10-08-10, 15:54
Ωραία, και σήμερα μου έδωσαν ένα ωραίο άκυρο... :rofl:
Δεν μπορώ να βάλω double play και να επωφεληθώ τις καλύτερης τιμής (< 5 ευρώ την διμηνία διαφορά από αυτό που πληρώνω τώρα).

Σωστός ο ΟΤΕ; :p

Για εμένα η ΕΕΤΤ πρέπει να απαγορεύσει την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μείωση τιμών θέλει να κάνει ο ΟΤΕ, αν πρώτα δεν καλύψει και το τελευταίο τηλέφωνο της χώρας με ADSL μέχρι 24Mbps.
Όχι η μισή Ελλάδα που είναι στα 2Mbps να επιδοτεί την Ελλάδα των 2 μεγάλων πόλεων, για να έχουν μικρότερες τιμές και καλύτερες υπηρεσίες.

Αν εγώ σε προάστιο του Ασπροπύργου αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα, φαντάζομαι τι τραβάνε οι άνθρωποι στην επαρχία... :down:

Και φυσικά, όλοι καταλαβαίνουμε την απάντηση στο θέμα του νήματος. Από τότε που πουλήσαμε, σταμάτησε η ανάπτυξη και μας έμεινε μόνο το άρμεγμα (που υπήρχε και πριν πουλήσουμε, το μόνο διαχρονικό)... :down:

Εμένα με συμβούλεψε να απευθυνθώ στο πλησιέστερο κατάστημα (αυτό που έκλεισε μετά την αγορά της Γερμανός; :p) να ρωτήσω αν θα υπάρξει αναβάθμιση (φαντάζομαι θα ξέρουν... :lol:) και να δοκιμάσω σε 3 μήνες ξανά... :rofl:

Γιατί δεν μπορείς να πας σε double play σου είπαν;

petasis
10-08-10, 16:36
Γιατί δεν μπορείς να πας σε double play σου είπαν;

Φυσικά. Δεν το υποστηρίζει η περιοχή μου... :p

........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 1 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για τα καταστήματα που δυστυχώς έκλεισαν έχει γίνει μεγάλη κουβέντα στο forum.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι έγγραφο παράπονο στον ΟΤΕ για την εγκατάλειψη πολλών περιοχών κλείνοντας τα ιδιόκτητα καταστήματα για να σπρώξουν τα franchise "Γερμανός".

Δεν με απασχολεί το κατάστημα. Το ότι δεν έχω υπηρεσίες με απασχολεί.
Και κανείς δεν μπορεί να κάνει κάτι. Η ΕΕΤΤ μου είπε προφορικά να μαζέψω υπογραφές... :p

deniSun
10-08-10, 16:37
Φυσικά. Δεν το υποστηρίζει η περιοχή μου... :p

Κοίτα αυτό είναι φυσιολογικό.
Απλά δεν έχουν αναβαθμίσει ακόμα τα κέντρα τους.
Φαντάσου ότι πολλές περιοχές δεν έχουν ακόμα ούτε απλό ADSL.
Και μάλιστα άκρως τουριστικές όπως η Χαλκιδική.
Το ίδιο συμβαίνει και με όλους τους εναλλακτικούς.

petasis
11-08-10, 01:03
Κοίτα αυτό είναι φυσιολογικό.
Απλά δεν έχουν αναβαθμίσει ακόμα τα κέντρα τους.
Φαντάσου ότι πολλές περιοχές δεν έχουν ακόμα ούτε απλό ADSL.
Και μάλιστα άκρως τουριστικές όπως η Χαλκιδική.
Το ίδιο συμβαίνει και με όλους τους εναλλακτικούς.

Στα λόγια μου έρχεσαι. Να απαγορευτούν οι μειώσεις τιμών, και τα χρήματα που περισσεύουν να πάνε σε επενδύσεις.

deniSun
11-08-10, 07:31
Γενικά αυτό που κάνουν είναι να μαζεύουν αιτήσεις (όχι απαραίτητα γραπτές) από πελάτες.
Δηλαδή κόβουν κίνηση.
Αν υπάρχει ζήτηση, πάνω από 50 άτομα, αρχίζουν να σκέφτονται ADSL, DSLAM και πόρτες.
Διαφορετικά μην περιμένεις.

petasis
11-08-10, 11:04
Γενικά αυτό που κάνουν είναι να μαζεύουν αιτήσεις (όχι απαραίτητα γραπτές) από πελάτες.
Δηλαδή κόβουν κίνηση.
Αν υπάρχει ζήτηση, πάνω από 50 άτομα, αρχίζουν να σκέφτονται ADSL, DSLAM και πόρτες.
Διαφορετικά μην περιμένεις.

Πλάκα κάνεις; Δεν υπάρχει πόρτα ελεύθερη καν για τα 2, και δεν κάνουν τίποτα...
Ούτε βάζουν πόρτες, ούτε αναβαθμίζουν τους υπάρχοντες.
Να στο πω απλά: αν δίνοντάς μας τα 2Mbps βγάζουν από μας 50 ευρώ τον μήνα, γιατί να μας αναβαθμίσουν; Αφού ενδέχεται να βγάζουν και λιγότερα. Είναι μονοπώλιο στην περιοχή...

deniSun
11-08-10, 16:59
Δεν έχει σχέση η ταχύτητα αλλά οι αιτήσεις.
Ο ΟΤΕ και κάθε εταιρεία αναπτύσσει το δίκτυό της ανάλογα με τις αιτήσεις και το ενδιαφέρον.

tasanas
17-08-10, 23:51
Δεν έχει σχέση η ταχύτητα αλλά οι αιτήσεις.
Ο ΟΤΕ και κάθε εταιρεία αναπτύσσει το δίκτυό της ανάλογα με τις αιτήσεις και το ενδιαφέρον.

Έχεις απόλυτο δίκιο και δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα. Αυτό που ορίζεται ως κοινωνική υποδομή/αγαθό και ένα από αυτά είναι η επικοινωνία θα πρέπει να παρέχεται σε όλους τους πολίτες άσχετα με το αν η επένδυση για την παροχή του είναι επικερδής ή όχι. Δηλαδή αν ιδιωτικοποιηθεί πλήρως η ΔΕΗ τότε οι κάτοικοι ακριτικών περιοχών δε θα πρέπει να έχουν ρεύμα γιατί δεν είναι "επικερδές" να εγκατασταθούν οι αναγκαίες υποδομές. Ο ΟΤΕ ως διαχειριστής της υποδομής του last mile έχει ευθύνη να καλύπτει τις ανάγκες άσχετα από τη ζήτηση γιατί προσφέρει ( :down: :down: ) κοινωνικό αγαθό. Στην τελική το μεγαλύτερο μέρος της υποδομής που αυτή τη στιγμή καλύπτει τη χώρα κατασκευάστηκε όταν ο ΟΤΕ ήταν δημόσιος και τον έχουμε πληρώσει όλοι και αυτό η εταιρεία πρέπει να το σεβαστεί ή να την αναγκάσει η ΕΕΤΤ να το σεβαστεί.

emeliss
18-08-10, 00:08
Όλα τα παρακάτω έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν.


Αυτό που ορίζεται ως κοινωνική υποδομή/αγαθό και ένα από αυτά είναι η επικοινωνία θα πρέπει να παρέχεται σε όλους τους πολίτες άσχετα με το αν η επένδυση για την παροχή του είναι επικερδής ή όχι.
Υπάρχει αυτό που ονομάζεται "καθολική υπηρεσία". Μόνο η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία. Αν πιστεύεις πως θα πρέπει να προστεθεί η ευρυζωνική πρόσβαση στείλε ένα email στην ΕΕΤΤ.


Ο ΟΤΕ ως διαχειριστής της υποδομής του last mile έχει ευθύνη να καλύπτει τις ανάγκες άσχετα από τη ζήτηση γιατί προσφέρει ( :down: :down: ) κοινωνικό αγαθό. Στην τελική το μεγαλύτερο μέρος της υποδομής που αυτή τη στιγμή καλύπτει τη χώρα κατασκευάστηκε όταν ο ΟΤΕ ήταν δημόσιος και τον έχουμε πληρώσει όλοι και αυτό η εταιρεία πρέπει να το σεβαστεί ή να την αναγκάσει η ΕΕΤΤ να το σεβαστεί.
Η υποδομή ανήκει στην ΟΤΕ ΑΕ. Η υποδομή μετοχοποιήθηκε και πουλήθηκε. Αυτή ήταν η επιλογή μας ως Έλληνες πολίτες μέσω τον πολιτικών αντιπροσώπων μας. Το last mile εξάλλου δεν αρκεί για ευρυζωνική πρόσβαση.Το Ελληνικό κράτος επιδότησε μέσω του μέτρου 4.2 την ανάπτυξη υποδομών στην επαρχία μέσω των Forthnet, HOL, Tellas και CYTA. Δες τι προβλέφθηκε και τι ποσοστό των επιδοτούμενων περιοχών είδαν πρώτη φορά ευρυζωνική πρόσβαση χάρις σε αυτό το μέτρο. Το ποσοστό είναι εξαιρετικά μικρό.

Όπως είπα και παραπάνω η ΕΕΤΤ μπορεί να προσθέσει ως καθολική υπηρεσία την ευρυζωνική πρόσβαση. Για να γίνει πετυχημένα θα πρέπει όμως ως πολίτες να δεχτούμε να πληρώσουμε επιδότηση για να γίνει αυτό. Το δεχόμαστε;

kiriakosk
18-08-10, 19:27
Τώρα για τιμές δε νομίζω πως τίθεται λόγος σύγκρισης, όταν ο ΟΤΕ είναι στα 45 € και εναλλακτικοί (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960)είναι στα 25€.

Τώρα τι συγκρίνεις μίλα με αχλάδια; τα 25 είναι DP lite που ΕΕΕΤ δεν επιτρέπει στο ΟΤΕ να έχει τέτοιο πακέτο, DP απεριόριστα σταθερά είναι ανταγωνιστικός ο ΟΤΕ με διαφορά 5-6 € στα πακέτα με ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα ίντερνετ και σούπερ χρέωση προς κινητά καμιά σχέση με αυτή των ανταγωνιστών του.

prjohn
18-08-10, 20:28
Αυτό που με ενδιαφέρει σαν καταναλωτή είναι τι τελικά πληρώνω. Αν κάποιος καλύπτεται από τα lite πακέτα (και οι περισσότεροι καλύπτονται γιατί δωρεάν κλήσεις προς κινητά έχουμε και από τα κινητά μας) γιατί να πληρώσει την διαφορά από τα 25 στα 45. Όντας σε hol παλαιότερα και τώρα σε forthnet λόγω nova δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από μικροπράγματα τύπου πως να στήσω τον εξοπλισμό και τα ρέστα. Από τη δική μου εμπειρία δεν υπάρχει ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα που να δικαιολογεί να βγουν τα λεφτά από την τσέπη κάποιου.

sdikr
18-08-10, 21:43
Αυτό που με ενδιαφέρει σαν καταναλωτή είναι τι τελικά πληρώνω. Αν κάποιος καλύπτεται από τα lite πακέτα (και οι περισσότεροι καλύπτονται γιατί δωρεάν κλήσεις προς κινητά έχουμε και από τα κινητά μας) γιατί να πληρώσει την διαφορά από τα 25 στα 45. Όντας σε hol παλαιότερα και τώρα σε forthnet λόγω nova δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από μικροπράγματα τύπου πως να στήσω τον εξοπλισμό και τα ρέστα. Από τη δική μου εμπειρία δεν υπάρχει ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα που να δικαιολογεί να βγουν τα λεφτά από την τσέπη κάποιου.

με τα 25 απλά δεν βγαίνουνε, ώς πότε λες οτι θα το κάνουν;
βέβαια για την ώρα βολεύει, για ρώτα αυτούς που χάσανε αυτά που δώσανε γιατι εξαφανίστηκε ο παροχος τους

Ακόμα υπάρχει το κομμάτι υποστήριξη....

Εμένα σαν καταναλωτή με ενδιαφέρει το τι λαμβάνω με αυτό που πληρώνω

prjohn
19-08-10, 11:59
Το ότι δε βγαίνουν είναι δικό τους πρόβλημα αλλά δεν έτσι κι αλλιώς δεν ισχύει. Η ΒΤ στην Βρετανία δίνει triple play με 21,87 ευρώ (18 λίρες) και εδώ μπαίνουν μέσα. Γιατί μπαίνουν μέσα , μήπως επειδή πληρώνουν μεγαλύτερους μισθούς ή προσφέρουν καλύτερη υπηρεσία από τους Αγγλους σε οποιοδήποτε επίπεδο. Δέχομαι το γεγονός ότι η αγορά εδώ δεν είναι εξίσου ώριμη αλλά η διαφορά από τα 21 ευρώ για triple play στα 45 για double play είναι χαώδης τουλάχιστον. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ο ΟΤΕ βλέπει ότι καταφέρνει και διατηρεί μια βάση πελατών που είναι διατεθειμένη να του τα ακουμπάει. Οι υπόλοιποι πάροχοι κόβουν 5 ή 6 ευρώ από την τιμή του ΟΤΕ και το παίζουν φτηνοί (στο full double play) και έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι. Το θέμα είναι ότι η ελληνική αγορά δεν έχει περιβάλλον ανταγωνισμού (έστω και ρυθμιζόμενου) αλλά ολιγοπωλίου με leader thief τον ΟΤΕ που βαράει στο ψαχνό και λέει ότι βγαίνει και χαμένος. Sorry αλλά δε μπορώ να λυπηθώ τον κάθε καημένο πάροχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.