PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas LLU: Σε πόσο χρόνο ενεργοποιήθηκε η γραμμή σας???



Σελίδες : [1] 2

sdn
19-06-06, 21:40
Καλό είναι να υπάρχει αυτή η ενότητα σε όλους τους εναλλακτικούς για να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Σε άλλη ενότητα υπάρχει το πραγματικό δράμα ενός ατόμου και κοντεύουν να βγάλουν την tellas για πέταμα.


Καλό είναι να αναφέρεται αν παίρνεται μόνο σύνδεση ή ΚΑΙ γραμμή Από tellas. Ή να γίνει ξεχωριστή ενότητα?

tugito
20-06-06, 13:22
Γραμμή δεν νομίζω ότι γίνεται να πάρεις από την τελλάς. Εγώ πάντως έκανα αίτηση 26/05 στην τελλάς (αναλαμβάνει αυτή όλη την διαδικασία,ακόμα και για την γραμμή του οτέ) και ανακάλυψα στις 07/06 ότι το modem μου διαβάζει την γραμμή του οτέ (512/128). Πήρα την τελλάς και μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα για να πάρω τους κωδικούς. Εδώ μόνο φταίει λίγο η τελλάς γιατί καθυστέρησε και τους κωδικούς με πήραν να μου τους δώσουν στις 10/06 αλλά εντάξει, 3-4 μέρες που περίμενα είχα πάρει μια κάρτα netkey και έκανα την δουλειά μου...Πιστεύω γενικώς ότι με συνδέσαν πολύ γρήγορα (7 εργάσιμες περίπου)...

Varsos
21-06-06, 00:47
19 εργάσιμες......

sdn
21-06-06, 16:13
Γραμμή δεν νομίζω ότι γίνεται να πάρεις από την τελλάς. Εγώ πάντως έκανα αίτηση 26/05 στην τελλάς (αναλαμβάνει αυτή όλη την διαδικασία,ακόμα και για την γραμμή του οτέ) και ανακάλυψα στις 07/06 ότι το modem μου διαβάζει την γραμμή του οτέ (512/128). Πήρα την τελλάς και μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα για να πάρω τους κωδικούς. Εδώ μόνο φταίει λίγο η τελλάς γιατί καθυστέρησε και τους κωδικούς με πήραν να μου τους δώσουν στις 10/06 αλλά εντάξει, 3-4 μέρες που περίμενα είχα πάρει μια κάρτα netkey και έκανα την δουλειά μου...Πιστεύω γενικώς ότι με συνδέσαν πολύ γρήγορα (7 εργάσιμες περίπου)...

Μα πλέων δίνει LLU

Valandil
21-06-06, 16:30
Εγω για την προσφορα της 1024 με 39,90 ευρω ειχα κανει αιτηση και μετα απο 20 μερες λενε χαθηκε η αιτηση σας.Τελικα το ακυρωσα και πηγα ΟΤΕνετ..

katdoc
21-06-06, 16:38
εμενα σε περιπου 15 μερες.

tsarbo
21-06-06, 18:16
Εγώ έκανα αίτηση για την προσφορά στα 1024/256 με 39,9 στις 25/5 αφού είχε διακοπεί πρώτα η σύνδεση dsl που είχα στο όνομά μου στην ίδια γραμμή. Μέχρι τις 15/6 με πήρανε 3 φορές από tellas να μου πούνε ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε από τον οτε γιατί ήταν ήδη ενεργοποιημένο το dsl στην γραμμή μου και ότι θα έκαναν καινουργια αίτηση. Εγώ εντωμεταξύ έπερνα το adsl helpdesk του οτε και μου λέγανε ότι αυτοί στο σύστημα τους βλέπανε ότι δεν έχω ενεργοποιημένο dsl και ότι δεν έχει γίνει καμμιά αίτηση για ενεργοποίηση. Τώρα ποιός από τους δυο 'εκανε μ@λ@κιες δεν ξέρω. Ο οτε για να με ταλαιπωρήσει όσο το δυνατόν περισσότερο μιας και θα έπερνα γραμμή μέσω τελλας? Ή η tellas γιατί περίμενε να μαζευτούν πολλές αιτήσεις για να αγοράσει χονδρικά γραμμές?
Τέλοσπάντων από 15/6 που έγινε η τελευταία αίτηση, αυτή φαίνεται στο σύστημα του οτε ότι εκκρεμει (άρα δεν απορρίφθηκε) και περιμένω ενεργοποίηση είτε αυτή είτε στις αρχές της άλλης εβδομάδας (αν όλα πάνε καλά). Δηλάδή περίπου ένας μήνας αναμονή (+/-).............

drmaslow
21-06-06, 18:23
Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για τη σελίδα σας! Είμαι νέο μέλος και τώρα σιγά-σιγά μαθαίνω.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ενεργοποίηση.
Εγώ έχω στείλει τα χαρτιά (αίτηση, δικαιολογητικά κλπ.) στην τελλάς για το ΔΙΟΔΟΣ internet (η σύζυγος μου είναι φοιτήτρια και δικαιούτε φοιτιτικό) εδώ και 20 μέρες περίπου. Ακόμα δεν μας έχουν πάρει από την τελλάς για να μας ενημερώσουν...

Υπάρχει τρόπος να μάθω από αλλού (οτε, site στο ιντερνετ) αν η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί;

Ευχαριστώ,
Μάκης

kostelo
22-06-06, 01:35
2-3 βδομαδες εγω ουτε που θυμαμαι ακριβως μερες. Θυμαμαι μονο οτι ειχα αγανακτισει.

drf
23-06-06, 15:22
αίτηση Tellas: 26/5
dslam: Ρέντη
status: αναμονή για πόρτες..
11/6: Ο ΟΤΕς έβαλες 'πόρτες'
15/6: Το 'θέμα' πέρασε στον ΟΤΕ
22/6: ενεργοποίηση.. :)

tasos1917
23-06-06, 22:10
Μόνο δώδεκα (ημερολογιακές-όχι εργάσιμες) ημέρες για ενεργοποίηση στα Εξάρχεια.Έχοντας τον εξοπλισμό μου μπήκα στην προσφορά με 17,90 (τελική με φπα) για αόριστο συμβόλαιο στα 384.Έκανα και προεπιλογή στο τηλέφωνο με 4 ώρες μηνιαίως δωρεάν και στο εξής ο ακατονόμαστος οργανισμός θα πληρώνεται μόνο το πάγιο.Συγχαρητήρια στην τελλάς...Μέχρι στιγμής η γραμμή φαίνεται να πηγαίνει καλά.

ARISTIDIS
24-06-06, 00:25
γρηγορα Μεν Απαραδεκτα Δε!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λοιπον Δευτερα 12/06 Ζηταω Απο Τον Οτε Διακοπη Τησ Adsl Over Isdn Που Ειχα Στο Ονομα Μου.την Επομενη Δευτερα 19/06 Γινεται Η Διακοπη Και Κανω Αιτηση Στην Tellas Με Δικο Μου Εξοπλισμο Για 512. Τεταρτη 21/06 Δεν Εχω Καθολου Τηλεφωνο!!! (απο Τον Οτε Στισ Βλαβεσ(121) Λενε Πωσ Βλεπουν Ενεργοποιημενη Γραμμη Adsl Τησ Tellas) Στην Tellas Δεν Εχουν Ιδεα. Παρασκευη 23/06 Πρωι Ερχεται Σπιτι Τεχνικοσ Του Οτε Και Απο Το Καφαο Μιλαει Με Κεντρο Και Επαναλειτουργει Το Τηλεφωνο. Το Μεσημερι Μιλαω Με Tellas Βλεπουν Πωσ Η Ενεργοποιηση Τησ Γραμμησ Εγινε Σημερα Το Πρωι Και Λενε Πωσ Κωδικουσ Θα Παρω Αυριο Σαββατο 24/06.τουσ Παρακαλω Για Σημερα Και Μου Λενε Να Περιμενω Τηλεφωνημα Το Απογευμα. Ξαναπαιρνω 21:00 Και Με Ενημερωνουν Πωσ Το Αρμοδιο Τμημα Εκλεισε Και Πωσ Δεν Λειτουργει Σαβ-κυρ Και Τα Λεμε Την Δευτερα!!! Ποσο XXXXXx Ειναι?/???/!!!!!!!

Υ.Γ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΜΕ DEMO ACCOUNT 5ΩΡΟ ΑΠΟ HOL!

minovg
24-06-06, 01:24
Αναφέρετε όμως και αν είστε μέσω ΑΡΥΣ ή μέσω llu... Έχει μεγάλη διαφορά... (μιλάει ο καμένος :p :( )

didaskalo
24-06-06, 07:54
Τετάρτη 7/6 έγινε η αίτηση,τετάρτη 21/6 είδα οτι το λαμπάκι της adsl στο ρούτερ ανάβει.Παίρνω λοιπόν να ζητήσω τους κωδικούς και λένε οτι δεν μπορούν να τους δώσουν αν πρώτα δεν ενημερωθούν επίσημα απο τον οτε οτι η γραμή παραδόθηκε....Απο Δευτέρα λοιπόν και βλέπουμε...

tugito
25-06-06, 21:08
Πάρε αμέσως την forthnet και ζήτα demo σύνδεση (3 ημέρες είναι τσάμπα) και θ ασου δώσουν κατευθείαν κωδικούς να μπεις. Μην χάνεις χρόνο,εγώ έτσι έκανα ώσπου να μου έρθει η τελλας. Αν σε ρωτήσουν απλά πες τους ότι έχεις κάποια προβλήματα με την σύνδεση της τελλας και θες να δοκιμάσεις. Δίνεις τα στοιχεία σου για καθαρά στατιστικούς λόγους και δεν σε ξαναενοχλούν ποτέ.
Αυτά...

Gollelio
27-06-06, 12:57
4 εργάσιμες! Περιοχή Κορίνθου.

grg
28-06-06, 11:50
7 ergasimes meres

terper
28-06-06, 19:19
Εγώ μάλλον ήμουν πολύ τυχερός... Δεν με κατέπληξε μόνο η Tellas αλλά και ο ΟΤΕ αφού είμαι με ΑΡΥΣ


Παρασκευή 2 Ιουνίου κάνω αίτηση στην Tellas χωρίς να έχω ζητήσει διακοπή της aDSL που έχω ήδη στο όνομα μου...

Δευτέρα 5 Ιουνίου κάνω αίτηση διακοπής στο 134

Τετάρτη 7 Ιουνίου τα λαμπάκια της 512/128 σβήνουν

Παρασκευή 9 Ιουνίου τα λαμπάκια της 1024/256 ανάβουν


Περίμενα ότι θα κρατούσε τουλάχιστον 3 με 4 φορές περισσότερο αφού στην πρώτη μου ενεργοποίηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6804) aDSL είχα περάσει ένα δράμα...

drmaslow
30-06-06, 16:45
Εγώ περιμένω "σταθερά" στην αναμονή, αφού έχουν ήδη περάσει 4 μέρες από τη μέρα που ΟΤΕ έκανε την ενεργοποίηση (το βλέπω στο λαμπάκι του router και μπαίνω και κανονικά μέσω netkarta) και η ΤΕΛΑΣ ακόμα μου λέει οτι δεν έχουν επίσημη ενημέρωση από τον ΟΤΕ!!! Δηλαδή πρέπει να τους το πει το Διοικητικό Συμβούλιο του ΟΤΕ για να είναι επίσημο?!

minovg
30-06-06, 20:21
Εγώ περιμένω "σταθερά" στην αναμονή, αφού έχουν ήδη περάσει 4 μέρες από τη μέρα που ΟΤΕ έκανε την ενεργοποίηση (το βλέπω στο λαμπάκι του router και μπαίνω και κανονικά μέσω netkarta) και η ΤΕΛΑΣ ακόμα μου λέει οτι δεν έχουν επίσημη ενημέρωση από τον ΟΤΕ!!! Δηλαδή πρέπει να τους το πει το Διοικητικό Συμβούλιο του ΟΤΕ για να είναι επίσημο?!
Έχει απίστευτη γραφειοκρατία ο ΟΤΕ... Τι φταίει η Τελλάς; Λες να μη θέλει να σε συνδέσει να πληρώνεται και η ίδια; Απλά τηρούνται κάποιες διαδικασίες. Να τα ακούνε αυτά μερικοί μέσα από τον ΟΤΕ...

antonis70
08-07-06, 04:15
Στο Ν.Ψυχικό πριν 1,5 χρονο περίμενα 32 ημερολογιακές ημέρες για νέα σύνδεση.
(και το ιντερνετ και τη γραμμη τοθ οτε μεσω της τελλας)

Στο Γαλάτσι έκανα μεταφορά επειδή μετακόμισα για το ίδιο πακέτο 8 ημέρες

micrace
11-07-06, 07:39
αίτηση για 1024 στις 7-6-06
DSLAM=Πάτρα
ενεργοποίηση στις 7-7-06 !
και ο λόγος ?
δεν με είχαν ρωτήσει αν έχω PSTN η ISDN γραμμή ! όταν τους πληροφόρησα ότι έχω ISDN μες σε 2 μέρες έγινε η ενεργοποίηση...
αυτά για να μην τα πάθει κανένας άλλος...

quirky9
11-07-06, 11:34
απο 14-6 και ακομη και σημερα δεν εχω παρει account απο Tellas παρολο που το router εχει αναψει απο τις 5-7 εχουν περασει 6 μερες και μου λενε.... ειναι στον κατανεμητη...(τι θα πει αυτο δεν ξερω)
παντος παρα το οτι εχω κανει αιτηση για 1024 αυτες τις μερες που μπαινω με καρτα... altec δεν πιανει περισσοτερο απο 40-42 kbs αλλα μαλλον εχει να κανει με την altec... (γνωριζει κανεις για το τελευτεο... αν θα επρεπε δηλαδι να εχω καλυτερη ταχυτητα με την καρτα της altec)

em_seven
13-07-06, 15:17
Στις 4 Ιουλιου εκανα αιτηση και στις 11 Ιουλιου η Tellas με πηρε τηλεφωνο και μου εδωσε κωδικο, αρκετα γρηγορα νομιζω :)

dimitris233
14-07-06, 02:07
έκανα αίτηση 14/6 για tellas llu 2048/512 , η γραμμή ενεργοποιήθηκε 6/7 και 10/7 πηρα κωδικους και συνδέθηκα 11/7 λόγω κάποιου μικρού προβλήματος...συνολικά δηλαδή 18 εργάσιμες.

katakouzina
14-07-06, 17:50
11/7 έγινε η αίτηση. 14/7 ενεργοποιήθηκε από τον ΟΤΕ.:) Νομίζω υπερβολικά γρήγορα!!! Μπαίνω με demo και περιμένω το τηλέφωνο από TEΛΛΑΣ

katakouzina
18-07-06, 17:16
Ακόμα να μου δώσουν κωδικούς από TELLAS, αν και η γραμμή από ΟΤΕ είναι πανέτοιμη από τις 14/7. Να είναι καλά η demo που έχω...γιατί αν περίμενα από την Τελλάς....

minovg
18-07-06, 18:44
Ακόμα να μου δώσουν κωδικούς από TELLAS, αν και η γραμμή από ΟΤΕ είναι πανέτοιμη από τις 14/7. Να είναι καλά η demo που έχω...γιατί αν περίμενα από την Τελλάς....
Εσύ έχεις ΑΡΥΣ όμως έτσι; Γιατί είναι αδύνατο να έχεις llu μέσα σε 3 μέρες. Βασικά το τόπικ αυτό άνοιξε απότι έχω καταλάβει για να λέμε χρόνο ενεργοποίησης για llu γραμμές, όχι μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.

sdn
18-07-06, 21:32
Ακριβός!!!!!!!

GoofyX
20-07-06, 19:56
20/7: Τηλέφωνο στο 134 για διακοπή της ADSL (μέσω ΟΤΕ μέχρι τώρα).
21/7: Διακοπή της ADSL από ΟΤΕ και παράλληλα παραγγελία για 512 από Tellas.

Πρόλαβα την προσφορά. Από εδώ και πέρα βλέπουμε.

Manick
21-07-06, 11:59
Εγώ εκανα ενα τηλέφωνημα στο 1242 και μου είπαν ότι η αιτηση της Τελλας για ενεργοποιηση στον αριθμο μου, ειναι στο τελευταιο σταδιο (δλδ. σύνδεση με το δικτυο της περιοχης μου). Εννοει οτι μένει τώρα να συνδεθώ στο DSLAM της περιοχής μου?

Υ.Γ. Συγχωρείστε με αν είμαι Off-topic

agian
21-07-06, 15:28
6 Εργασιμεσ !!!!
Στουσ Αμπελοκηπουσ ,πακετο384 , Χωρισ Εξοπλισμο Με 17,90.

jimaras
22-07-06, 20:48
εχω κανει και εγω αιτηση για το ιδιοκτητο διοκτυο της tellas περιπου πριν ενα μηνα!το λαμπακι του μοντεμ μου δειχνει συγχρονισμενο το *dsl!πηρα netkey και περιμενω να παρω τους κωδικους!!μου λενε οτι ειναι share llu ακομα και βαζει το χερακι του αυτος ο χχχχχχχχ οτε!!!νομιζω οτι κανει τα απιστευτα αυτος ο οτε γιατι αν η tellas θελει να αργει στις παραδωσεις των υπηρεσιων τις!!!τοτε ειμαι μονιμος κατοικος του πλανητη αρη

GoofyX
23-07-06, 00:50
Πω πω... Πίκρα χωρίς dsl. Μπαίνω με το προϊστορικό Zoom, με το οποίο σημειωτέον δεν μπορώ να πιάσω ταχύτητες πάνω από 33600... Άντε να δούμε από βδομάδα τι θα γίνει.

GoofyX
24-07-06, 23:49
Αν τηλεφωνίσω κι εγώ στο 1242 όπως λέει ο Manick παραπάνω, θα μου πούνε σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτηση ή όχι; Πήρα σήμερα στην Tellas (εξυπηρέτηση πελατών) και μου λένε ότι έχει προωθηθεί στον ΟΤΕ η αίτηση και είναι ζήτημα δικό του...

GoofyX
25-07-06, 14:44
Συνοψίζω:

20/7: Τηλέφωνο στο 134 για διακοπή της ADSL (μέσω ΟΤΕ μέχρι τώρα).
21/7: Διακοπή της ADSL από ΟΤΕ και παράλληλα παραγγελία για 512 από Tellas.
25/7: Η γραμμή ενεργοποιήθηκε. Πήρα τηλέφωνο στο 13800 της Tellas, αλλά το κλασικό, δεν τους έχουν ενημερώσει από ΟΤΕ. Έλα ντε όμως που συνδέθηκα κανονικά (με Forthnet, ισχύει ακόμα η παλιά συνδρομή). Οπότε θεωρούμαι οκ.

3 εργάσιμες μέρες! Καθόλου μα καθόλου άσχημα! Μπράβο σε Tellas και ΟΤΕ! :up:

greekzero
25-07-06, 15:11
11 Ιουλίου έγινε αίτηση στην τελλας για 2 mbit στο δίκτυο τις την επόμενο έγινε διακοπή στο 134 τις γραμμής μου η γραμμή διακόπηκε 3 ημερες μετά..στην αναμονή.

em_seven
25-07-06, 15:12
Δεν εισαι ακομα ετοιμος, αφου δε σου εχει δωσει κωδικο η Tellas η διδαδικασια δεν εχει ολοκληρωθει, κατσε να δουμε ποτε θα σου δωσει... εμενα παντως τη μερα που αναψε το λαμπακι dsl στο router το απογευμα με πηραν τηλεφωνο και μου εδωσαν.

GoofyX
25-07-06, 15:57
Πάντως παίζω κανονικά με τον κωδικό της Forthnet. Άντε να δούμε.

em_seven
25-07-06, 16:21
Πάντως παίζω κανονικά με τον κωδικό της Forthnet. Άντε να δούμε.Ε λογικο ειναι να μπαινεις κανονικα με τη Forthnet αφου εχει ενεργοποιηθει η γραμμη απο τον οτε, τωρα πια περιμενεις τηλεφωνιμα απο Tellas οταν καταλαβει οτι εισαι ετοιμος....

gladiator79
30-07-06, 19:32
Kι εμενα μου ενεργοποιησε τη γραμμη ο οτε (1024) αλλα ακομα δεν εδωσαν κωδικους απ'την τελλας...δεν πιστευω να αργουν ακομα και γι'αυτο??!Παντως με μια νετκαρτα που μπαινω παει μεχρι 45-50,δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο?

Manick
31-07-06, 19:17
18/7: Αίτηση από Τελλάς σε ΟΤΕ για ενεργοποίηση
31/7: Ενεργοποίηση γραμμής από ΟΤΕ αλλά δεν με πήραν από Τελλάς ακόμη...κι εγώ με Νετκάρτα είμαι...

mertz1966
31-07-06, 19:49
μετα την αιτηση μου ειπαν 10 εργασιμες.και σε 10 παιδια την πηρα.

minovg
31-07-06, 23:05
Me llu είστε; Διευκρινήστε το ρε παιδιά. Έχει τεράστια διαφορά να λέτε αν είστε μέσω του δικτύου του ΟΤΕ ή με το δίκτυο της Τελλάς. Και όπως έχουμε χιλιοπεί, εδώ βασικά μιλάμε για το ιδιόκτητο δίκτυο της Τελλάς. Αν πρόκειται για δίκτυο του ΟΤΕ, δεν έχει σχέση η Τελλάς για το χρόνο ενεργοποίησης, ασχέτως αν έχετε μόνο ISP Τελλάς.

blackshadow84
01-08-06, 14:06
Λοιπον έχω κανει αιτηση για ιδιοκτητο ΤΕΛΛΑΣ, περιοχη Αλίμου(Καλαμακι)
Ήρθε ο κουριερ και υπογραψαμε το συμβολαιο στις 14 Ιουλιου και ακομη κανενα νέο
Πηρα τηλεφωνο και καλα μου είπανε οτι το ελαχιστο είναι 20 εργασιμες!
Ενω στην αρχη μου λεγανε 10 μεγιστο!
:down:

minovg
01-08-06, 16:26
Λοιπον έχω κανει αιτηση για ιδιοκτητο ΤΕΛΛΑΣ, περιοχη Αλίμου(Καλαμακι)
Ήρθε ο κουριερ και υπογραψαμε το συμβολαιο στις 14 Ιουλιου και ακομη κανενα νέο
Πηρα τηλεφωνο και καλα μου είπανε οτι το ελαχιστο είναι 20 εργασιμες!
Ενω στην αρχη μου λεγανε 10 μεγιστο!
:down:
Βάλε 20-25 ημερολογιακές εσύ να είσαι μέσα. ;)
Τόσο κάνει περίπου. Υπομονή φίλε όμως, να ξέρεις ότι αξίζει με τα 1000! Όλοι μας είμαστε καταενθουσιασμένοι με την ποιότητα των υπηρεσιών του llu της Τελλάς!! :worthy:

Σε λίγες μέρες ανοίγει το Χαλάνδρι και η Καλλιθέα!

blackshadow84
01-08-06, 16:34
Υπομονη κανω με την λογικη οτι πλεον θα έχω σωστες υπηρεσιες!! Ελπιζω να ειμαι και εγω ευχαριστημενος ετσι ωστε να παροτρυνω κι αλλουσ!! :)

GoofyX
03-08-06, 11:11
Για μένα μέσω δικτύου ΟΤΕ. Τελικά με πήραν τηλ. από Tellas τη Δευτέρα 31/7 (με πέτυχαν στις διακοπές) και με αυτό ολοκληρώνεται η διαδικασία (άσχετα που πολλές μέρες πριν είχα ενεργοποιημένη γραμμή).

blackshadow84
08-08-06, 09:15
Aπο 17/7 ακομη περιμενω καποια ειδοποιηση για το ιδιοκτητο....:hmm:

greekzero
08-08-06, 10:53
11/7 και ακόμα τίποτα στο καλαμάκι άλιμος. έχει πάει λένε στον οτε και τα σχετικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.