PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι γνωμη εχετε για τα κινεζικα iPhone clones?



clyde
27-07-10, 15:10
Σκεφτομαι να αγορασω ενα κινεζικο κλωνο iPhone. Αλλα εχω αρκετες επιφυλαξεις.
Μερικοι λενε οτι εχουν πολυ μεκαλη ακτινοβολια καθως και αλλα προβληματα.

Ο κυριος λογος αγορας ειναι φυσικα η χαμηλοτερη τιμη, αλλα επισης εχουν WiFi, παιρνουν 2 καρτες SIM και πιανουν τηλεοραση.

Υπαρχει καποιος απο εδω που να εχει η' να ειχε ενα τετοιο τηλεφωνο για να μου πει τις εντυπωσεις του.

akilleas
27-07-10, 15:28
Έχει ένας συνάδελφος στην δουλειά.
Προσωπικά ούτε 30€ δεν θα έδινα για τέτοια πλαστικούρα.
Το ότι έχει WIFI δεν σημαίνει ότι είναι και εύκολο να περιηγηθείς στο διαδίκτυο.
Και το touch είναι χειρότερο από το χειρότερο touch επώνυμου κινητού.
Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι πιάνει τηλεόραση σε περιοχές με δυνατό σήμα.

Mouse Potato
27-07-10, 16:00
Αν μάθεις και τι SAR (http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_absorption_rate) έχουν...

IPL
27-07-10, 17:17
Καλύτερα να πάρεις ένα jailbroken από Αμερική παρά να πάρεις Κινέζικο clone. Άποψή μου.

john dubi
27-07-10, 20:37
Για 2 sim μπορεις να παρεις ενα μοντελο της samsung. Το συγκεκριμενο κινεζικο αξιζει μονο για τη λειτουργια της τηλεορασης που εχει.
Το να σερφαρεις με αυτο ξεχασε το.

balt123
17-04-12, 20:56
Η αληθεια ειναι οτι δεν προκειται να παρεις τις λειτουργίες του Iphone με λιγότερα λεφτα, ο.τι και να λενε στην περιγραφη.
Εχοντας καλυψει αυτο το θεμα εχω να πω οτι ένα που εχω δει εγω ειναι φιλότιμο, αν και εχει αρκετα προβληματα.
δλδ. 1) για ακτινοβολία δεν ειμαι σιγουρος, πάντως απο την φωτεινότητα της οθονης δεν σου αφήνει τετοια εντυπωση.
2) οι 2 sim που λειτουργουν ταυτοχρονα σου λυνουν τα χερια χωρις συζητηση.απλά πρεπει να βεβαιωθεις πρωτα απ'ολα οτι δεν θα ειναι σαν κατι κλωνους που βρηκα στο google που λεει οτι λειτουργει μονο η μια απ΄τις 2 sim καθε φορα.
3) Αν δεν ξερεις αγγλικά καλυτερα να τα αποφύγεις γιατι το και καλα ελληνικό μενου που προσφέρουν ειναι μεταφρασμένο και γω δεν ξερω απο ποιον..
μαλλον απο καποιον μαθητη της τετάρτης - πεμπτης δημοτικου.
4) το touch screen τουλαχιστον απο αυτο που εχω εγω ειναι πολυ πιο υπάκουο απ'το touch screen του original ipad ή ακόμα και πολλών original τηλεφώνων (π.χ καποια μοντελα της sony ericson, και σχεδον ολα τα LG)
5) Δεν θα σου προτεινα να παρεις καποιο με τηλεοραση, γιατι συνηθως αυτά φεύγουν πάνω απο 100 ευρώ, και δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιασουν.
Δεν ειμαι και ιδιαιτερα φαν της τηλεορασης στο κινητο και εγω οποτε σου λεω οτι εγώ δεν θα ξοδευα λεφτά για τηλεφωνο τηλεοραση (ειδικά κινέζικο τηλεφωνο με τηλεοραση)

Είδα καποιος παραπανω προτεινε καποια τηλεφωνα original που παιρνουν dual sim αλλά αν κατσεις και το ψαξεις λιγο. τα original τηλεφωνα που παιρνουν dual sim έχουν τις δυνατοτητες του nokia 3210 και εναν ακομα πιο ασχημο σχεδιασμο. υπήρχαν 1-2 καλουτσικα LG με 2 sim αλλά αυτά οποτε και να ρωτησα σε vodafone cosmote Κλπ ουτε που τα ειχαν ακουσει και οταν τους εβαλα να ψαξουν να δουν αν υπάρχουν οντως, μου ελεγαν οτι ειναι αρχαια μοντέλα και οτι δεν υπάρχουν πια. (Η ανεπίσημη εξηγηση ήταν οτι εφόσον τα εβρισκες στο e-shop και δεν τα εβρισκες σε cosmote vodafone κλπ, μαλλον δεν κυκλοφόρησαν ποτέ επισήμως στην Ελλάδα και τα είχαν εισάγει τα e-shop και 1-2 αλλοι).

Το βασικότερο πρόβλημα που εχουν παντως ειναι οτι ειναι υπερευαίσθητα. έχω χαλάσει 2 μεχρι τωρα: το 1 μου έπεσε απο το μισο μετρο περιπου και χαλασε η LCD και το αλλο το είχα βαλει στην κωλοτσεπη και καθησα πανω του, με αποτέλεσμα να σπάσει η lcd.
Επειδή δεν ειχαν περάσει 5 μέρες απο τότε που το πήρα το έστειλα πίσω στον κινέζο και μου το εφτιαξε με 10$ αν θυμαμαι καλα, και απο τότε αντέχει πολύ καλύτερα στις πτώσεις. (έχει πεσει απο το 1.5 μετρο 3-4 φορές και ενω ειμαι σιγουρος οτι εχει γινει 1000 κομμάτια το ανοιγω και λειτουργεί κανονικότατα.

Αυτά απο εναν σχεδον φαν των κινεζικων τηλεφωνων. Θεωρητικά αν δεν προτιμήσεις εναν κλωνο του στυλ Iiphone ή Hiphone ή δεν ξερω και γω τι και προτιμισεις εναν ανωνυμο κλώνο απο ebay ή ακομα καλύτερα έναν κλώνο CECT έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνεις ευχαριστημένος με το τηλεφωνο. (τα ελληνικά μαγαζιά που πουλάνε κλωνους δεν τα εμπιστεύομαι γιατι στο 90% των περιπτωσεων οι κλώνοι ειναι αγορασμένοι απο ebay, στους πουλάνε 50-100% παραπάνω και αν παθει τιποτα το τηλέφωνο θα ψαξουν να βρουν ακομα και το παραμικρό σημάδι για να δικαιολογήσουν οτι και καλα ειναι εκτος εγγυησης και δεν στο φτιαχνουμε κλπ κλπ. γιατι συνηθως δεν ξερουν να το φτιάξουν οπότε θα πρεπει να μπουν σε ολόκληρη διαδικασία να το στείλουν πίσω στον κινέζο πληρώνωντας και τα μεταφορικα.

KONSTANTINOS I
19-06-12, 20:29
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ (Apple) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ 1ος ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ 2ος ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΑΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (500-800ευρώ) ΕΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 50 ΕΥΡΩ ΟΚ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ........ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ...

algedan
20-06-12, 02:05
Είχα πάρει παλιότερα!! Δεν ξανακάνω την βλακεία! Έκλαιγα τα λεφτά μου. Απομίμηση iphone 4 με dual sim κλπ κλπ. Τα τίναξε σε 2 μήνες, άσε τον browser που είχε, την ελληνική μετάφραση που ήταν κάκιστη. κλπ κλπ. :down:
Αν θες dual sim πάρε το Alcatel 918D που έχει και 119Ε με αντροιντ και όλα τα σχετικά. Αν θές κάτι απλό δες το Mototrola fire Xt με πολύ καλά στοιχεία σε καταστήματα γνωστής εταιρίας κινητής τηλεφωνίας (γ...τ) με 99Ε.
Τι σκίζεσαι; να δεις τηλεόραση; μπααα! άσε που όσο πάει το πρόγραμμα της γίνεται πιο χάλια!! :twisted:
Μην κοιτάς μούρη Iphone, δες το SAR για να έχεις το μυαλό σου ήσυχο!!! :lol:

pat122
20-06-12, 10:16
μακριά από αυτά τα κινητά βρε παιδιά. θα σας κάψουν το μυαλό. υπάρχουν και καλά επώνυμα κινητά στα 100€

celarg
20-06-12, 13:01
Μακριά παιδια. Καλύτερα να το πάρετε για φορητή τηλεόραση και να μη το βάζετε διπλα στο κεφάλι σας. Βρωμάει ο τόπος απο φτηνές και καλές συσκευές σε αυτα τα λεφτά!!

KONSTANTINOS I
20-06-12, 14:55
Μακριά παιδια. Καλύτερα να το πάρετε για φορητή τηλεόραση και να μη το βάζετε διπλα στο κεφάλι σας. Βρωμάει ο τόπος απο φτηνές και καλές συσκευές σε αυτα τα λεφτά!!

εχετε δικιο παιδια για ολα εκτοσ απο την τιμη δεν ξερω αν εχετε παρει και ηταν πιο ακριβα ή δεν ξερετε την τιμη πάντως τι συζηταμε τωρα ειναι πολυ δελεαστικη τιμη 50Ευρώ..........σε σχεση με ολα τα επωνυμα που ξεκινουν απο τα 100Ευρώ...

ippotis1000
27-03-16, 22:00
καλησπερα και απο εμενα.τα iphone 4s δεν ηταν καθολου καλα...πλεον τα καινουργια αντιγραφα ειναι ολα τα λεφτα...δεν ειναι ολα ετσι φυσικα ομως υπαρχουν αρκετα κλωνοι που ειναι πραγματικα καλοι..οσο για το θεμα sar γνωριζο απο πρωτο χερι οτι αρκετα περνανε απο δεικτη sar..στο παρελθον ολα δεν περναγανε πλεον αυτο εχει αλλαξει ομως.εγω πλεον εχω το iphone 6 τετραπυρηνο..πεταει παιδες κυριολεκτικα.πολυ καλο για τα λεφτα του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.