PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μεταφερω αρχεια απο παλιο Η/Υ σε καινουριο με crossover καλωδιο?



clyde
27-07-10, 15:21
Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να μεταφερω αρχεια απο παλιο Η/Υ σε καινουριο με crossover καλωδιο?
Ο παλιος εχει Windows XP PRO ενω ο καινουριος Windows 7.

hedgehog
27-07-10, 15:47
ρίξε μια ματιά στο How To: Απλό οικιακό δίκτυο σε Windows με aDSL ;)

siakattack
31-07-10, 22:15
η διαδικασια περιληπτικα:

- βαζεις static ip και στα 2 πισι

-οριζεις τα shares

-και εισαι ετοιμος

υποθετω οτι δεν θες να συνδεθεις μεσω router/swtich ,αλλα απ ευθειας με crossover καλωδιο αναμεσα στα 2 πισι,ετσι δεν ειναι?

pskouras
03-08-10, 12:14
με router πως θα συνδεθω? εγω δεν μπορω να το καταφερς...

εχω το fritz.box 7140

clyde
14-08-10, 22:28
η διαδικασια περιληπτικα:

- βαζεις static ip και στα 2 πισι

-οριζεις τα shares

-και εισαι ετοιμος

υποθετω οτι δεν θες να συνδεθεις μεσω router/swtich ,αλλα απ ευθειας με crossover καλωδιο αναμεσα στα 2 πισι,ετσι δεν ειναι?

Με πιο απλα λογια και αναλυτικα βηματα?

siakattack
17-08-10, 11:14
αν ρίξεις μια ματιά στο λινκ που εδωσε ο hedgehog πιο πανω και ειδικοτερα στα σημεια "ρυθμιση συνδεσεων δικτυου" και "μοιρασμα φακελων" θα καταλαβεις. :oneup: απλα δεν χρειαζεται να βαλεις gateway. :cool:

cranky
18-08-10, 01:30
Και χρειάζεται straight καλώδιο.
Δέν ξέρω αν κάνει το crossover.

euri
18-08-10, 01:39
Και χρειάζεται straight καλώδιο.
Δέν ξέρω αν κάνει το crossover.

Για απευθείας σύνδεση 2 υπολογιστών (δηλαδή χωρίς τη μεσολάβηση switch/hub) χρειάζεται καλώδιο cross.

psyxakias
18-08-10, 01:47
Εκτός και αν έχει αρκετά παλιές κάρτες δικτύου, οι νέες έχουν auto-mdix και δε χρειάζεται να ασχολείσαι με crossover/straight καλώδια. ;)

euri
18-08-10, 01:54
Εκτός και αν έχει αρκετά παλιές κάρτες δικτύου, οι νέες έχουν auto-mdix και δε χρειάζεται να ασχολείσαι με crossover/straight καλώδια. ;)

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής :lol:


Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι και οι κάρτες δικτύου πλέον υποστηρίζουν auto MDI/X :oops:

biozweistein22
18-08-10, 02:03
Θα κάνω μια μάλον χαζή παρέμβαση , ελπίζω να μιλάς για laptop αλλιώς βγάλε τον δισκάκο απ τον ένα και βάλτον στον άλλο (απλά επειδή δεν το είδα να αναφέρεται)

@ ADSLgr.com All rights reserved.