PDA

Επιστροφή στο Forum : Championship Managers only...



blackjim
03-02-04, 18:11
Μιας και επιτελους εχουμε μια Broadband συνδεση καιρος ειναι να παιξουμε το αγαπημενο μας CM ολοι μαζι... :D

http://images-eu.amazon.com/images/P/B0000DC182.02.MZZZZZZZ.jpg

Προσπαθησα να συμμετασχω στα τουρνουα του CMGreece αλλα δεν επαιξα λογω της καθυστερησης στην εξελιξη και επειδη επιμένουν στο ελληνικο πρωταθλημα το οποιο δεν κανει για multiplayer (οι 10 σχεδον παιχτες θα εχουν μεγαλα προβληματα σε σχεση με αυτους που εχουν τις μεγαλες ομαδες...) και οπως και να το κανουμε αλλο να αγοραζεις τον Βυντρα και τον Ταραλιδη και αλλο να συζητας με τον Henry και τον Reyes πχ... :lol:

Γι' αυτο εφοσον ειμαστε αρκετοι managerαδες ας το συζητησουμε μπας και εχουμε το βραδυ (ωραριο manager παντα) ενα ενδιαφερον CM... :lol:

http://www.spam-revolution.com/games/gamecube/sports/virtua_striker_2002_argentina.jpg

Προτασεις και συμμετοχες δεκτες... :)

gregmav
06-02-04, 01:42
Ας το οργανώσουμε..Οσοι θελουν να συμμετάσχουν να το δηλώσουν σ'αυτό το topic!CM και τα μυαλά των managers στα κάγκελα!

blackjim
08-02-04, 02:01
Ρε παιδια , που πηγαν οι μεγαλοι Manager? :roll:
Μαλλον δε πηραν ολοι DSL ακομη...
8)

agadooo
10-02-04, 16:44
Ego mesa eimai kai panetimos!
steilte mou minima i mail
sskgr@tellas.gr

Perimeno!

blackjim
10-02-04, 16:58
Σημερα αρχιζει και το HELLAS II που διοργανωνεται απο το CMGREECE
http://www.cmgreece.com/modules.php?name=P_static&p_page=onlinetourneform

@sskgr, ελπιζω να γινουμε περισσοτεροι. Το MSMessenger και το ICQ ειναι λιγο πιο αμεσα απο το mail! :lol:
Βαλε καποιο απο τα 2 και ελα για chatting...

bill
10-02-04, 22:28
Μιας και επιτελους εχουμε μια Broadband συνδεση καιρος ειναι να παιξουμε το αγαπημενο μας CM ολοι μαζι... :D

http://images-eu.amazon.com/images/P/B0000DC182.02.MZZZZZZZ.jpg

Προσπαθησα να συμμετασχω στα τουρνουα του CMGreece αλλα δεν επαιξα ποτε , επειδη:

1. Δεν δεχονται τους παντες , αλλα διαλεγουν τους παιχτες (δε ξερω και πως ακριβως) και


Αγαπητέ blackjim,
Με έκπληξη ενημερώθηκα για την αποστολή αυτού του μηνύματος σου, και τα παραπονά σου σχετικά με την επιλογή παικτών στα τουρνουά που διοργανώνει το CMGREECE.COM.
Οι κανόνες όμως είναι ξεκάθαροι. Επιτρέπονται χρήστες οι οποίοι έχουν σύνδεση τουλάχιστον ISDN και η επιλογή ομάδων γίνεται με σειρά προτεραιότητας, όποιος δήλωσε πρώτος, επιλέγει και πρώτος, η οποία θα τηρηθεί και σε περίπτωση που οι χρήστες είναι περισσότεροι από αυτούς που θεωρούμε ότι αντέχει το σύστημα.
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το υπονοούμενο σου.


2. κυριως επειδη επιμένουν στο ελληνικο πρωταθλημα το οποιο δεν κανει για multiplayer (οι 10 σχεδον παιχτες θα εχουν μεγαλα προβληματα σε σχεση με αυτους που εχουν τις μεγαλες ομαδες...) και οπως και να το κανουμε αλλο να αγοραζεις τον Βυντρα και τον Ταραλιδη και αλλο να συζητας με τον Henry και τον Reyes πχ... :lol:

Η επιλογή του Ελληνικού πρωταθλήματος έχει γίνει γιατί αυτό έχει μεγαλύτερη ζήτηση από τους χρήστες μας... :)

Παρεπιπτόντως από ότι είδα στο τουρνουά του CMGreece έχεις επιλέξει τον ΟΦΗ και σήμερα ξεκινάτε, οπότε να σου ευχηθώ και καλή επιτυχία... :wink:

Αν έχεις κάποια απορία-παρατήρηση-σχόλια, να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουμε αν μας απευθυνθείς είτε στο forum μας είτε με pm είτε με e-mail.
Φιλικά,
Βασίλης

ΥΓ: btriad στο CMGreece.com ....

blackjim
11-02-04, 14:17
Μετα απο την πρωτη λοιπον συμμετοχη μου στο HELLAS II απο το CMGreece νομιζω πως ειχα δικιο ως προς την ακαταλληλοτητα του Ελληνικου πρωταθληματος (δε μπορουσαμε να κανουμε καμμια μεταγραφη της προκοπης και το Roster ηταν... :shock: ).
Προσωπικα αποκλειεται να ξανασυμμετασχω (εξαλλου και την Τριτη 10/2 μονο 1,5 ωρες εμεινα στο παιχνιδι) γιατι ειναι καπως εκνευριστικη η ολη εξελιξη του παιχνιδιου (αργει πολυ... :shock: μα πολυ...).

@bill , Δεν θελω σε καμμια περιπτωση να πω πως "εγω τα ξερω ολα" και "εσεις δεν ξερετε να παιζετε" ή αλλα παρομοια...
Καταλαβαινω τις δυσκολιες που υπαρχουν στο να οργανωσετε ενα τετοιο παιχνιδι και προφανως προσπαθειτε για το καλυτερο.

Οι κανόνες όμως είναι ξεκάθαροι.
Απλα , ρε παιδια ειναι κουραστικο και χωρις ενδιαφερον ετσι οπως θελετε να το διοργανωνετε. :cry:
Αποψη μου...
Και παλι δε θελω ουτε να σας μειωσω ,ουτε να κατηγορησω οποιονδηποτε για κατι που δεν αρεσε σε εμενα.
Thanx

Χτες (τριτη) 2 απο εμας που ειμασταν στο HELLAS II και 3 φιλοι μας αρχισαμε ενα Campionato και ωφειλω να πω οτι ο Server "πετουσε" και φτασαμε μεχρι και την πρεμιερα μεσα σε 3 ωρες. :lol:
Οποιος θελει να συμμετασχει καλοδεχουμενος...

bill
11-02-04, 15:45
Μετα απο την πρωτη λοιπον συμμετοχη μου στο HELLAS II απο το CMGreece νομιζω πως ειχα δικιο ως προς την ακαταλληλοτητα του Ελληνικου πρωταθληματος (δε μπορουσαμε να κανουμε καμμια μεταγραφη της προκοπης και το Roster ηταν... :shock: ).
Προσωπικα αποκλειεται να ξανασυμμετασχω (εξαλλου και την Τριτη 10/2 μονο 1,5 ωρες εμεινα στο παιχνιδι) γιατι ειναι καπως εκνευριστικη η ολη εξελιξη του παιχνιδιου (αργει πολυ... :shock: μα πολυ...).

Εξαρτάται τι εννοείς ακαταλληλότητα.
Θέλεις εύκολες μεταγραφές, και ΠΟΛΛΑ χρήματα στην ομάδα που θα αναλάβεις;
Σίγουρα το Ελληνικό πρωτάθλημα δεν είναι κατάλληλο για κάτι τέτοιο.
Θέλεις πραγματική δυσκολία, λίγα χρήματα και μέτριους παίκτες, τότε πας στο Ελληνικό πρωτάθλημα με επίπεδο δυσκολίας σαφώς μεγαλύτερο. Το δεύτερο έχουμε επιλέξει, καθώς οι περισσότεροι χρήστες μας προτιμούν κάτι τέτοιο.



@bill , Δεν θελω σε καμμια περιπτωση να πω πως "εγω τα ξερω ολα" και "εσεις δεν ξερετε να παιζετε" ή αλλα παρομοια...
Καταλαβαινω τις δυσκολιες που υπαρχουν στο να ωργανωσετε ενα τετοιο παιχνιδι και προφανως προσπαθειτε για το καλυτερο.

Οι κανόνες όμως είναι ξεκάθαροι.
Απλα , ρε παιδια ειναι κουραστικο και χωρις ενδιαφερον ετσι οπως θελετε να το διοργανωνετε. :cry:
Αποψη μου...
Και παλι δε θελω ουτε να σας μειωσω ,ουτε να κατηγορησω οποιονδηποτε για κατι που δεν αρεσε σε εμενα.
Thanx


Το ότι είναι χωρίς ενδιαφέρον για σένα δεν σημαίνει το ίδιο και για τους άλλους.
Δεν θες να μειώσεις, ούτε να κατηγορήσεις αλλά το κάνεις. Μάλιστα 2η φορά, και δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου σε αυτό. Ειδικά την 1η φορά μας κατηγόρησες για αδιαφάνεια στην επιλογή παικτών, και δεν έκανες καν τον κόπο να το διορθώσεις όταν ήρθε η σειρά σου να επιλέξεις ομάδα και -προφανώς- τότε κατάλαβες πως γίνεται η επιλογή παικτών.




Χτες (τριτη) 2 απο εμας που ειμασταν στο HELLAS II και 3 φιλοι μας αρχισαμε ενα Campionato και ωφειλω να πω οτι ο Server "πετουσε" και φτασαμε μεχρι και την πρεμιερα μεσα σε 3 ωρες. :lol:
Οποιος θελει να συμμετασχει καλοδεχουμενος...


Για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο. Το αν θα φτάσει στην πρεμιέρα ένα online game σε 10 λεπτά ή σε 5 ώρες έχει σχέση με ΠΟΛΛΑ πράγματα:
1. Ταχύτητα CPU.
2. Ταχύτητα σύνδεσης.
3. Αριθμός παικτών.
4. Ύπαρξη πολλών φιλικών στην περίοδο προετιμασίας
5. Άλλοι λόγοι

1-2) Το παιχνίδι εχθές έτρεχε σε cpu ATHLON 3000 με 1 GB RAM με ταχύτητα σύνδεσης στο internet η οποία περιορίζεται ΜΟΝΟ από την κάρτα δικτύου του υπολογιστή (100Mbps), ο οποίος έτρεχε αποκλειστικά το CM.
Δεν ξέρω σε τι συνδέσεις αναφέρεσαι εσύ, αλλά πιστεύω ότι ο παραπάνω συνδυασμός είναι πολύ καλός. Δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να βρούμε κάτι καλύτερο να διαθέσουμε, και αυτό ακόμα έχει γίνει με την βοήθεια του uefa.gr, καθώς μόνοι μας δεν έχουμε τέτοιες δυνατότητες.
3) Ο αριθμός παικτών στον σερβερ σε κάποια στιγμή ήταν 10 άτομα + 1 ο admin. Δηλαδή διπλάσιοι από το παιχνίδι στο οποίο αναφέρεσαι.
4) Αν υπάρχουν 10 παίκτες οι οποίοι έχουν όλοι φιλικά σε διαφορετικές ημερομηνίες λογικό είναι να καθυστερήσει αρκετά η έναρξη του πρωταθλήματος. Εκτός αν ακυρωθούν τα φιλικά...
5) Ένας λόγος καθυστέρησης εχθές ήταν και το ότι οι περισσότεροι παίκτες δεν είχαν διαβάσει τους κανόνες με αποτέλεσμα να εκφράζουν τις απορίες τους την ώρα του παιχνιδιού, αλλά και να κάνουν κινήσεις οι οποίες απαγορεύονται (για πρόληψη cheating).


Καταλαβαίνω ότι όταν γράφεις τα παραπάνω δεν το κάνεις για να μας θείξεις, αλλά σε τελική ανάλυση αυτό κάνεις, οπότε νιώθω αναγκασμένος να σου απαντήσω σε αυτά...

Καλή επιτυχία στην διοργάνωση του online game, και αν έχεις οποιαδήποτε απορία μην διστάσεις να μας ρωτήσεις και αν μπορούμε να είσαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουμε...

chrispen
11-02-04, 16:36
για πες λεπτομέριες , το έχω το παιχνίδι και ασχολούμαι , πώς θα γίνει να παίξω και εγώ στο καμπιονάτο..

agadooo
11-02-04, 17:10
Απόψεις - Συμπεράσματα

Χτες πήρα μέρος και εγώ στο τουρνουά που διοργανώθηκε από το cmgreece.gr και το uefa.gr και θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου.
1) Θέλω να συγχαρώ την ομάδα του cmgreece για την μέχρι τώρα άψογη διοργάνωση του παιχνιδιού (bredinio), είναι πολύ άμεσοι και σε βοηθούν σε οποιοδήποτε πρόβλημα και ήταν πανταχού παρόν για να προλάβουν το οποίο cheat στις μεταγραφές ή κάπου αλλού.
2) Για το θέμα του εξοπλισμού ταχύτητας έχω να πω ότι η κατάσταση ήταν μέτρια. Σίγουρα όταν τρέχει ένας server και έχει 11 – 12 παίχτες δεν μπορούμε και να ζητάμε το απόλυτο. Το μόνο πρόβλημα που είδα ήταν κάποια υψηλά ping που αυτά πιστεύω πως ήταν κάποια αίτια για την καθυστέρηση.
3) Το πραγματικό πρόβλημα στο παιχνίδι υπήρχε από κάποιους παίχτες που έκαναν 5 ολόκληρα λεπτά για μία κίνηση! Με αποτέλεσμα 7 παίχτες να περιμένουν 2 – 3. Ορισμένοι θεώρησαν λογικό το να παίζουν τα όποια φιλικά είχαν κλείσει και μάλιστα καθόντουσαν και τα έβλεπαν κιόλας! Εκεί νομίζω πως έπρεπε να επέμβει ο admin, κάτι που δυστυχώς δεν έγινε! Γιατί πάνω από όλα το παιχνίδι είναι για την διασκέδαση και μόνο, αν είναι να εκνευριζόμαστε τι νόημα έχει?
4) Ότι αφορά την επιλογή του πρωταθλήματος πιστεύω πως είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Τι αρέσει στον καθένα περισσότερο, π.χ. κάποιος επιθυμεί να αναδείξει το ταλέντο του σε ένα μικρό πρωτάθλημα σαν της Ελλάδας του γνωρίζει καλύτερα και την κατάσταση. Κάποιος άλλος πάλι επιθυμεί γνωστά ονόματα καλύτερη κατάσταση επιλέγεί κάποιο πρωτάθλημα γνωστό Ιταλίας, Ισπανία, Αγγλία το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό!

Τέλος θέλω να πω πως εγώ μαζί με τον anton έχοντας φτάσει σε οριακό σημείο με την κατάσταση που επικρατούσε χτες στο Hellas II ξεκινήσαμε ένα Ιταλικό πρωτάθλημα όπου στην συνέχεια μπήκαν και 2 ακόμη φίλοι μας, με απώτερο στόχο την διασκέδαση στο παιχνίδι και πάνω σε αυτόν τον τομέα τα καταφέραμε άριστα νομίζω. Καλούμε όποιον ενδιαφέρετε να συμμετάσχει να στείλει ένα mail sskgr@hotmail.com ή ας στείλει pm σε μένα ή στον anton.
Κλείνοντας θέλω να εκφράσω το παράπονο μου ως προς το cmgreece.gr forum γιατί μου έσβησαν το χθεσινό post που είχα κάνει όπου καλούσα οποίον ήθελα να συμμετάσχει στο Ιταλικό πρωτάθλημα.

Ευχαριστώ,
sskgr@hotmail.com

bill
11-02-04, 19:45
Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, ο χρόνος που χρειάζονται οι παίκτες για να παίξουν αυξάνει με την εμπειρία τους...

Το post σου ΔΕΝ ΣΒΗΣΤΗΚΕ, αλλά μεταφέρθηκε στο σωστό μέρος του φόρουμ, αφού ήταν offtopic εκεί που το έγραψες.. :)
Μπορείς να δεις ότι υπάρχει ακόμα εδώ:
http://www.cmgreece.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=67631#67631

Παρεπιπτόντως υψηλα ping μπορεί να είχες λόγω των δεδομένων που μεταφέρονταν στον υπολογιστή σου την ώρα που έκανες ping, σου ξαναλέω ότι ο server ο συγκεκριμένος δεν είναι εύκολο να φορτωθεί...


Φιλικά,
Βασίλης

bill
11-02-04, 19:59
ο χρόνος που χρειάζονται οι παίκτες για να παίξουν αυξάνει με την εμπειρία τους...
μειώνεται και όχι αυξάνει έπρεπε να γράψω, αλλα δεν μπορώ να κάνω edit... :oops:

blackjim
18-09-04, 13:30
λοιπον managers , μιας και τελειωσε η εξεταστικη 8) λεω να αρχισουμε κανα CM 03/04 online εν αναμονη και του FM2005.
Αν ενδιαφερεται καποιος ( και τολμαει να κοντραριστει βεβαια :lol: ) ας ερθει...

profitis
18-09-04, 15:31
Παιδια,επειδη το Cm ειναι η μεγαλυτερη αγαπη μου και το αντικειμενο μου(αλλωστε εκανα εκπομπη στον champions 89.2 μαζι με ενα αλλο παιδι για το παιχνιδι και γενικοτερα για manager game).

Ας τα παρουμε ενα ενα.

Φιλε blackjim,δεν υπαρχει μονο το www.cmgreece.gr αλλα και www.man2man.gr(ας με συγχωρεσουνε οι moderators αμα θεωρειται spam).Το site διοργανωνει και αυτο online τουρνουα(Ελληνικο,Αγγλικο,Ισπανικο,Ιταλικο,Conference)--σε μερικα στα οποια περνω μερος και εγω--.Αρκει μονο μια isdn συνδεση και τη στιγμη που μιλαμε υπαρχουνε παρα πολλες ελευθερες ομαδες.

Ωσπου να βγει το Fm2005 θα συνεχισουνε τα τουρνουα με το cm 03/04.

Περνα μια βολτα απο το site ,γινε μελος στο forum και δες τον αντοιστιχο τομεα για τα Touρνουα.Αμα θες επισης να σου στειλω με pm τα e-mail για να λαβεις μερος στα τουρνουα.

coftaras
18-09-04, 16:01
Φιλε blackjim,δεν υπαρχει μονο το www.cmgreece.gr αλλα και www.man2man.gr(ας με συγχωρεσουνε οι moderators αμα θεωρειται spam).Το site διοργανωνει και αυτο online τουρνουα(Ελληνικο,Αγγλικο,Ισπανικο,Ιταλικο,Conference)--σε μερικα στα οποια περνω μερος και εγω--.Αρκει μονο μια isdn συνδεση και τη στιγμη που μιλαμε υπαρχουνε παρα πολλες ελευθερες ομαδες.


Το side ειναι κλειστο. Μηπως ξερεις περισσοτερα profitis?

blackjim
18-09-04, 16:24
Φιλε profitis , δεν αναφερθηκα σε κανενα site ( τα παραπανω μυνηματα ειναι παλαιοτερα οπως θα δεις και αφορουσαν αλλες "καταστασεις" ;) ).
Εχω ADSL συνδεση και απλα ψαχνω μεσω του ADSLgr αλλα ατομα με ADSL και το μικροβιο του CM για να κανουμε κανα τουρνουα. Τα ετοιμα τουρνουα απο site που υπαρχουν δε με πολυενδιαφερουν, γιατι καταντανε πολυ βαρετα...
Αν μαζευτουμε 2-3 απο εδω μεσα για να παιζουμε τα βραδιa εχει καλως.
8)

profitis
18-09-04, 16:24
Παιδια, το site ειναι under construction(συγγνωμη που ξεχασα να σας το πω).Ανανεωνει ΠΛΗΡΩΣ το περιοχομενο του και γραφεται τελειως νεος κωδικας.Αυτο συμβαινει λογω της αυξησης των manager παιχνιδιων και οτι εδινε περιορισμεδες δυνατοτητες οπως ηταν.Το αποτελεσμα θα ειναι εντυπωσιακο.Τελη Σεπτεμβριου θα ανεβει.Προς το παρων γραφτειται στο forum .Αξιζει.

profitis
18-09-04, 16:27
Φιλε profitis , δεν αναφερθηκα σε κανενα site ( τα παραπανω μυνηματα ειναι παλαιοτερα οπως θα δεις και αφορουσαν αλλες "καταστασεις" ;) ).
Εχω ADSL συνδεση και απλα ψαχνω μεσω του ADSLgr αλλα ατομα με ADSL και το μικροβιο του CM για να κανουμε κανα τουρνουα. Τα ετοιμα τουρνουα απο site που υπαρχουν δε με πολυενδιαφερουν, γιατι καταντανε πολυ βαρετα...
Αν μαζευτουμε 2-3 απο εδω μεσα για να παιζουμε τα βραδιa εχει καλως.
8)

Υπο αλλες συνθηκες θα ελεγα αμεσως ναι αλλα τωρα δεν γινεται.Παρα πολυ βαρυ προγραμμα και υποχρεωσεις!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.