PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά γραμμής



makis
28-07-10, 00:00
Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια σας.
Τα στατιστικά γραμμής είναι καλά????
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:03:37

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 928 / 14.126

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,0 / 33,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 4.306 / 0

Έχω από το πρωϊ πάρα πολλά disconect και το τηλέφωνο εκείνη την ώρα έιναι νεκρό.Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το 1212 της tellas από το κινητό μου,με ενημέρωσαν ότι μπλοκάρει την γραμμή μου κάποια ασύρματη τηλεφωνική συσκευή.Να ενημερώσω ότι έχω συνδεδεμένες μια ενσύρματη crypto 110,και ασύρματη panasonic kx-tg7301.Σε έλεγχο που έκανα και εγώ ο ίδιος μετά το τηλεφώνημα με την tellas, διαπίστωσα ότι τελικά η σταθερή τηλεφωνική συσκευή τύπου crypto 110 κατά την ώρα που μιλάς χωρίς να ακούς θόρυβο,στο ξαφνικό κάνει ένα σαν σφύριγμα ίσα που το ακούς.Το ασύρματο ακούγετε normal ούτε θόρυβος ούτε τίποτε.Άλλαξα 3 φίλτρα adsl,έβγαλα το ασύρματο, και πάλι κάνει το ίδιο.Την ώρα που ακούγετε ο θόρυβος σβήνουν τα λαμπάκια dls - internet του thomson tg585v7...τι στο καλό είναι πάλι αυτό.στο τελείως ξαφνικό δημιουργήθηκαν τα προβλήματα ....Τι συσκευή να πάρω τελικά???Αυτήν την στιγμή έχω στην γραμμή μόνο το ασύρματο kx-tg7301 και δεν έχω προβλήματα τι να κάνω????

Ευχαριστώ πολύ

anestisth
29-07-10, 10:47
Μία από τα ίδια είχα και εγω και αλλαξα το ενσύρματο (παλιό τηλεφωνο) με ασύρματο...

Τα δικά μου φτωχα συμπεράσματα, χωρίς να ξέρω πολλά, μετά από πολλές δοκιμές δύο μηνών είναι πως όλες οι ενσύρματες συσκευές τροφοδοτουνται με ρεύμα από την γραμμή τηλ. γιανα μπορέσουν να δουλέψουν απλά ως ηλεκτρικές συσκυές με αποτέλεσμα να τρώνε το ρεύμα της γραμμής (ονόματι ΦΟΡΤΩΜΑ ΓΡΑΜΜΗΣ).

Θα πείτε γιατί δεν γινόταν το ίδιο και στον ΟΤΕ...... Σύμφωνα με Ευρωπαϊκη απόφαση έχει καθοριστεί όλες οι τηλ γραμμές να έχουν τάση ρεύματος 48V και ο ΟΤΕ επιμένει παρανομα να δίνει 52V.

Και τέλος οι συσκεύες που φορτώνουν περισσότερο την γραμμη με αύξουσα σειρά είναι:
1. Οι αναλογικές συσκευές (με την ροδέλα που βαζαμε δακτυλο). Την πετάμε ασυζητητη....
2. Οι ενσύρματες τηλ. συσκευές με ανοιχτή ακρόαση. Αυτές θα πρέπει να έχουν οπωσδήποτε μπαταρίες που δουλεύοουν. Βεβαια θα ήταν καλύτερα να την αλλάξετε με συσκευή ανοιχτής ακροάσης με δικό της ρεύμα (ρεύμα 220v)
3. Οι ενσύρματες ψηφιακές τηλ. συσκευές χωρίς ανοιχτή ακρόαση. 2-3 τέτοιες συκευές και το router. OXI παραπάνω φόρτωμα.
4. Ασύρματες τηλ. συησκευές. (Φορητό τηλ.) Αυτές δουλεύουν 100% με δικό τους ρεύμα και το φορτωμα που δημιουργούν στην γραμμή είναι πολύ μικρό.

panzeruser
06-08-10, 11:42
Από τις λίγες δικές μου γνώσεις και από ότι μου έχουν πει.
Δοκίμασε με ένα splitter πάνω στο καλώδιο που πάει στο modem (απομονώνεις όλα τα υπόλοιπα)
Ίσως χρειαστείς να αλλάξεις και το splitter στο modem.
Έγω είχα φίλτρα στο σπίτι για τις συσκευές αλλά προέκυψαν κάποια προβλήματα και τα άλλαξα όλα με splitter. Από ότι μου είπαν είναι καλύτερα ποιοτηκά από τα φίλτρα.
Βέβαια μετά από κάνα χρόνο και ένα από τα splitter παρουσίασε πρόβλημα.
Και να έχεις υπ'όψιν σου ότι μην θεωρείς τίποτα ως δεδομένο (καινούργιο φίλτρο/spliter = φίλτρο/splitter που δουλεύει σωστά). Βέβαια άλλαξες 3 φίλτρα, αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια

stavrakaki
07-08-10, 01:25
Επίσης κάνε μια δοκιμή συνδέοντας το ρούτερ κατευθείαν πάνω στην πρίζα για να σιγουρευτείς 100% ότι φταίει το τηλέφωνο. Ενόχλησέ τους και ρώτα μήπως έχουν αυτοί κάποια συσκευή υπόψην τους που σίγουρα δε δημιουργεί πρόβλημα.

dbal
07-08-10, 15:09
3. Οι ενσύρματες ψηφιακές τηλ. συσκευές χωρίς ανοιχτή ακρόαση. 2-3 τέτοιες συκευές και το router. OXI παραπάνω φόρτωμα.


Εξαιρετικό post με πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία για τα οποία κυριολεκτικά δεν είχα ιδέα! :oneup:
Θα μπορούσες όμως να διευκρινίσεις λίγο τι εννοείς για τα ενσυρματα στο σημείο που παραθέτω παραπάνω και ειδικότερα το "2-3 συσκευές και το router"?? :hmm:
Γιατί αντιλαμβάνομαι τελικά σαν να εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα ασύρματα από άποψη ρεύματος και μου φαίνεται λίγο αντιφατικό...

Επίσης, ξέρουμε πως η "κατανάλωση" ρεύματος από μια τηλεφωνική συσκευή επηρεάζει την γραμμή γενικά? Αυξημένα disconnects σαν του φίλου, SNR, ταχύτητα συγχρονισμού, όλα μαζί...????

anestisth
11-08-10, 03:12
Εξαιρετικό post με πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία για τα οποία κυριολεκτικά δεν είχα ιδέα! :oneup:
Θα μπορούσες όμως να διευκρινίσεις λίγο τι εννοείς για τα ενσυρματα στο σημείο που παραθέτω παραπάνω και ειδικότερα το "2-3 συσκευές και το router"?? :hmm:
Γιατί αντιλαμβάνομαι τελικά σαν να εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τα ασύρματα από άποψη ρεύματος και μου φαίνεται λίγο αντιφατικό...

Επίσης, ξέρουμε πως η "κατανάλωση" ρεύματος από μια τηλεφωνική συσκευή επηρεάζει την γραμμή γενικά? Αυξημένα disconnects σαν του φίλου, SNR, ταχύτητα συγχρονισμού, όλα μαζί...????

Αναφέρομαι στις απλές τηλεφωνικές ψηφιακές συσκευές που ΔΕΝ είναι φορητές, αλλά το ακοστικό που μιλάμε είναι με καλώδιο. Μια ενσύρματη συσκευή ομαδοποιείται με τα ασύρματα αν έχει δικό της ρεύμα....

Και στο δεύτρο ερώτημα.... Δεν ξέρω να σου απαντήσω με ακρίβεια, αλλά τα προβλήματα που αντιμετώπιζα εγώ ήταν πολλά disconnects, αποσυγχρονισμός της γραμμής και η ομιλία στο τηλέφωνο γινόταν με πάρα πολές, συχνές και μικρούλες διακοπές, πράμα που δυσκόλευαι αρκετά την επικοινωνία. Οι διακοπές ήταν κάπως έτσι: Δ.. κα... λαβαί.... τι λε... Το ...έφωνο κά... δι...πές. Και το snr και η ταχύτητα συγχρονισμού δεν άλλαξαν, ήταν ίδια με τώρα.

rstone
16-08-10, 02:13
Μία από τα ίδια είχα και εγω και αλλαξα το ενσύρματο (παλιό τηλεφωνο) με ασύρματο...

Τα δικά μου φτωχα συμπεράσματα, χωρίς να ξέρω πολλά, μετά από πολλές δοκιμές δύο μηνών είναι πως όλες οι ενσύρματες συσκευές τροφοδοτουνται με ρεύμα από την γραμμή τηλ. γιανα μπορέσουν να δουλέψουν απλά ως ηλεκτρικές συσκυές με αποτέλεσμα να τρώνε το ρεύμα της γραμμής (ονόματι ΦΟΡΤΩΜΑ ΓΡΑΜΜΗΣ).

Θα πείτε γιατί δεν γινόταν το ίδιο και στον ΟΤΕ...... Σύμφωνα με Ευρωπαϊκη απόφαση έχει καθοριστεί όλες οι τηλ γραμμές να έχουν τάση ρεύματος 48V και ο ΟΤΕ επιμένει παρανομα να δίνει 52V.

Και τέλος οι συσκεύες που φορτώνουν περισσότερο την γραμμη με αύξουσα σειρά είναι:
1. Οι αναλογικές συσκευές (με την ροδέλα που βαζαμε δακτυλο). Την πετάμε ασυζητητη....
2. Οι ενσύρματες τηλ. συσκευές με ανοιχτή ακρόαση. Αυτές θα πρέπει να έχουν οπωσδήποτε μπαταρίες που δουλεύοουν. Βεβαια θα ήταν καλύτερα να την αλλάξετε με συσκευή ανοιχτής ακροάσης με δικό της ρεύμα (ρεύμα 220v)
3. Οι ενσύρματες ψηφιακές τηλ. συσκευές χωρίς ανοιχτή ακρόαση. 2-3 τέτοιες συκευές και το router. OXI παραπάνω φόρτωμα.
4. Ασύρματες τηλ. συησκευές. (Φορητό τηλ.) Αυτές δουλεύουν 100% με δικό τους ρεύμα και το φορτωμα που δημιουργούν στην γραμμή είναι πολύ μικρό.


Μεταξύ του 1 και 2 σίγουρα πρέπει να βάλεις και τους αυτόματους τηλεφωνητές!

@ ADSLgr.com All rights reserved.