PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιλοτικές αναβαθμίσεις aDSL συνδέσεων οτε



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

pentium_vi
20-06-06, 12:36
Την έναρξη, στις 26 Ιουνίου, πιλοτικής φάσης αναβάθμισης των ταχυτήτων πρόσβασης ADSL ανακοινώνει ο ΟΤΕ. Η παροχή ταχύτερης πρόσβασης ADSL αποτελεί έναν από τους βασικούς επιχειρησιακούς στόχους του ΟΤΕ και εντάσσεται στη στρατηγική του για τη διάδοση της ευρυζωνικότητας.


Η πιλοτική φάση -που θα διαρκέσει περίπου ένα μήνα- αφορά στη διάθεση αναβαθμισμένων ταχυτήτων πρόσβασης ADSL σε περιορισμένη και ελεγχόμενη έκταση.

Συγκεκριμένα, από τις 26 Ιουνίου, ο ΟΤΕ ξεκινάει τον διπλασιασμό των ονομαστικών ταχυτήτων σε επιλεγμένες υποδομές του (DSLAMs), που εξυπηρετούν τμήματα των εξής περιοχών: Δάφνη, Μαρούσι, Πατήσια, Πεδίο Άρεως, Ραφήνα, Τερψιθέα, Χολαργός.

Για την πιλοτική φάση, οι υφιστάμενες ταχύτητες στις επιλεγμένες υποδομές θα διαμορφωθούν ως εξής:


Υφιστάμενες ταχύτητες|Αναβαθμισμένες ταχύτητες
πρόσβασης (downstream / upstream)|πρόσβασης (downstream / upstream)
384/128 kbps|768/192 kbps
512/128 kbps|1024/256 kbps
1024/256 kbps|2048/256

Μετά το πέρας της πιλοτικής φάσης και μέσα στο φθινόπωρο, ο ΟΤΕ σκοπεύει να αναβαθμίσει ουσιαστικά τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL, προσφέροντας ταχύτητες έως και 2Mbps, χωρίς καμία αύξηση στα μηνιαία τέλη, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη αξία στον τελικό χρήστη, ιδιώτη ή επιχείρηση.

Πηγή:http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=505

Hwoarang
20-06-06, 13:06
Προφανώς και οι πάροχοι θα προσφέρουν διπλάσιες συνδρομές στην ίδια τιμή έτσι δεν είναι?:hmm:

lamesaint
20-06-06, 13:08
Προφανώς και οι πάροχοι θα προσφέρουν διπλάσιες συνδρομές στην ίδια τιμή έτσι δεν είναι?:hmm:

Αμ έλα ντε, έτσι θα γίνει ή θα ακουμπήσουμε πάλι??
Με το Ελλαδιστάν ποτέ δεν ξέρεις.

Valandil
20-06-06, 13:10
Για Κιλκις το βλεπουμε απο του χρονου? :lol:

FestoNero
20-06-06, 13:15
Εμενα δε με νοιαζει να αυξηθει η ταχυτητα μου..
Θελω να πεσει η τιμη...:sorry:

Valandil
20-06-06, 13:24
Ναι κατσε να γλυκαθεις απο τις γρηγορες συνδεσεις να δεις πως θα θες.Και στο κατω κατω τα 19 ευρω το μηνα ειναι πολλα για μια 384 (768 απο Σεπτεμβρη?)

No-Name
20-06-06, 13:24
Τελικά το κάνει ο ΟΤΕ βγαίνουν αληθινές οι φήμες.Χαίρομαι άντε σιγά σιγά να δούμε και μία άσπρη μέρα.Λογικά και οι συνδέσεις ΑΡΥΣ θα αναβαθμιστούν έτσι?

manicx
20-06-06, 13:26
Tωρα θα δούμε αν όλοι οι ISP που γκρινιάζουν κάνουν και αυτοί την αναβάθμισή τους.

No-Name
20-06-06, 13:29
Tωρα θα δούμε αν όλοι οι ISP που γκρινιάζουν κάνουν και αυτοί την αναβάθμισή τους.

Μπορεί από την άλλη άνετα να μας γράψουν οι πάροχοι και να μείνουμε με τις ήδη υπάρχουσες συνδρομές.Είπαμε ο κακός έκανε τη καλή να δούμε και τους καλούς τώρα τι θα κάνουν.....:whistle:

artlovergr
20-06-06, 13:31
Kαλά θα ήταν να δούμε και αναβαθμήσεις και απ τους ISP's αλλά ακόμα και αν δεν γίνουν άμεσα τουλάχιστον θα δούμε καλύτερες ταχύτητες με αναβάθμιση των γραμμών στις ίδιες ταχύτητες έιναι σαν να έχεις γραμμή 1024 και πρόσβαση 512 οπότε θα βλέπεις το 100% της 512 κάτι που δεν συνέβαινε εώς τώρα με 512 γραμμή και 512 πρόσβαση και χωρίς να έχεις δώσει δραχμή .
Ελπίζω πάντως να ακολουθήσουν και οι εναλλακτικοί τον χορό των αναβαθμίσεων είναι μια καλή ευκαιρεία να ξεχωρίσουμε την ηρα απ το στάρι εκεί θα φανεί ποιοί είναι σοβαροί και ποιοί θα πιαστούν στον ύπνο

iJohnnyCash
20-06-06, 13:32
Μετά το πέρας της πιλοτικής φάσης και μέσα στο φθινόπωρο, ο ΟΤΕ σκοπεύει να αναβαθμίσει ουσιαστικά τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL, προσφέροντας ταχύτητες έως και 2Mbps, χωρίς καμία αύξηση στα μηνιαία τέλη.

Πότε τελειώνει η πιλοτική φάση; :oops:

Hwoarang
20-06-06, 13:44
Τον Σεπτέμβρη;)

wintech2003
20-06-06, 13:47
Χμμ οπότε θα μπορουμε να έχουμε και 4096/512 με ppp-multilink ;)

kiriakosk
20-06-06, 13:47
384/128 kbps --> 768/192 kbps (Παλι την κανανε την μπινιά τους 192 kbps στο upload)
512/128 kbps --> 1024/256 kbps
1024/256 kbps --> 2048/256 kbps (Μόνο 256kbps στο upload ΕΛΕΟΣ)

FFGR
20-06-06, 13:48
Τον Σεπτέμβρη

Ποιου χρόνου ; :p


Είπαμε ο κακός έκανε τη καλή να δούμε και τους καλούς τώρα τι θα κάνουν.....

Ουδείς αναμάρτυτος :whistle:
Και αυτοί θέλουν το ξύλο τους (πολύ περισσότερο ξύλο φυσικά ο πΟΤΕ)

Lionheart
20-06-06, 13:49
Tωρα θα δούμε αν όλοι οι ISP που γκρινιάζουν κάνουν και αυτοί την αναβάθμισή τους.
Όντος τώρα θα δούμε πραγματικά ποιές είναι οι προθέσεις τους και το τί μέλι γενέσθαι...
EDIT:Thx artlovergr :P

artlovergr
20-06-06, 13:52
Όντος τώρα θα δούμε πραγματικά ποιές είναι οι προθέσεις τους και το τί μέλι γενέσθε...

μελει γενεσθαι φιλικά ;)

No-Name
20-06-06, 13:57
Να φανταστώ πώς η μέγιστη ταχύτητα δεν θα είναι μόνο τα 2mbps έτσι???

HateBreeder
20-06-06, 14:00
Καλά κάνει ο ΟΤΕ και αναβαθμίζει!
Αν και να πω την αλήθεια ποτέ δεν πίστευα οτι θα το κάνει.....έμεινα με ανοιχτό στόμα!!
Τώρα όσο για τους άλλους ISP, τι λέει η λογική και οι κανόνες των επιχερήσεων;
Εσείς δηλαδή πιστεύετε οτι θα μείνουν στις ίδιες τιμές;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!

thePrince
20-06-06, 14:00
Προφανώς και οι πάροχοι θα προσφέρουν διπλάσιες συνδρομές στην ίδια τιμή έτσι δεν είναι?:hmm:Πιθανότατα όχι αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

cyberp
20-06-06, 14:00
Όντος τώρα θα δούμε πραγματικά ποιές είναι οι προθέσεις τους και το τί μέλι γενέσθε...Αν το κάνει έστω και ένας, θα ακολουθήσουν όλοι. Και μάλλον θα το κάνει ;)
Εδώ βέβαια θα αρχίσουν να μην αντέχουν οι "μικροί", γιατί αυτό ουσιαστικά θα σημάνει διπλασιασμό του bandwidth, άρα θα πρέπει να προχωρήσουν σε αναβαθμίσεις των διεθνών κυκλωμάτων τους(+ΑΙΧ).

Stelios
20-06-06, 14:02
Τελικα οι φημες βγαινουν αληθινες ! :)
Τωρα δεν εχω παρα να περιμενω τα 2mbit μου ... :D

[+=]Neo_Geo{Ech13}
20-06-06, 14:02
για να δουμε τι θα δουμε, καλη κινηση...

takisx
20-06-06, 14:02
Τώρα όσο για τους άλλους ISP, τι λέει η λογική και οι κανόνες των επιχερήσεων;
Εσείς δηλαδή πιστεύετε οτι θα μείνουν στις ίδιες τιμές;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!

Θα δείξει σύντομα...

No-Name
20-06-06, 14:03
Καλά κάνει ο ΟΤΕ και αναβαθμίζει!
Αν και να πω την αλήθεια ποτέ δεν πίστευα οτι θα το κάνει.....έμεινα με ανοιχτό στόμα!!
Τώρα όσο για τους άλλους ISP, τι λέει η λογική και οι κανόνες των επιχερήσεων;
Εσείς δηλαδή πιστεύετε οτι θα μείνουν στις ίδιες τιμές;
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!

Θα σου πούν με +10Εuros πχ από 1024 στην κάνω 2048.Ε δεν θα πείς όχι και από την άλλη θα τα φάνε κανονικά δεν είναι θέμα.Εικασίες κάνω,μακάρι να κάνουν και εκείνοι το ίδιο χωρίς επιπλέον κόστος αλλά από ότι είδαμε το τελευταίο καιρό δεν καίγονται να ρίξουν τις τιμές των αορίστων συνδέσεων.άσε τα πακέτα είναι άλλο μαργαριτάτι.

leandros
20-06-06, 14:04
Κρατάω πολύ μικρό καλάθι..
Και να γίνει ο διπλασιασμός (για επαρχία καλό 2008), θα πρέπει να τα σκάμε στους provider με το παραπάνω για να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε το bandwidth..

kostthem
20-06-06, 14:08
Όντως, το upload στις 2Mbit θα μπορούσε να το ανεβάσει.
Ένα δεύτερο θέμα τώρα είναι πως μάλλον οι συνδρομητές Otenet θα είναι αυτοί που θα επιλεγούν. Γιατί, τι νόημα έχει ας πούμε αν μου το κάνουν εμένα, αν ακόμα (και λογικά) η Forthnet δεν έχει κάνει κάποια κίνηση και περιμένει την επίσημη ανακοίνωση του Σεπτεμβρίου;

SABBATH
20-06-06, 14:11
το λογικο ειναι οι ISPs να κανουν και αυτοι δωρεαν αναβαθμιση. αλλα αν κανουν αυξησεις να ειναι μονο για την συνδρομη και οχι για το ΑΡΥΣ μιασ και οτε δεν το ανεβαζει

chatasos
20-06-06, 14:18
Χμμ οπότε θα μπορουμε να έχουμε και 4096/512 με ppp-multilink ;)
Ο καθένας με τον πόνο του...:p

ΥΓ: ήδη κάποιοι έχουν 4096/1024 με multilink:whistle:

nxenos
20-06-06, 14:20
εγω παντως και ναμου την κανει ο ΟΤΕ 2048 θα κρατησω την 1024 μου γιατι μονο τοτε θα δω πραγματικη ονομαστικη ταχυτητα στα 1024!και να αναβαθμισω την συνδρομη μου σε 2048 παλι 1024 θα εχω!οποτε....

joseph
20-06-06, 14:21
Με τα 12 μηνα πακέτα του Ιανουάρη τι θα γίνει; θα διπλασιαστουν ή θα παραμείνουν ως έχουν;

cyberp
20-06-06, 14:21
Παιδιά με τόσο ανταγωνισμό που υπάρχει δεν πρόκειται να γινουν αυξήσεις.. το μόνο πρόβλημα θα είναι αυτό που λέω παραπάνω για τους "μικρούς"..
Πάντως (στις τιμές τουλάχιστον) οι ISP έχουν κάνει το χρέος τους...εδω μπαίνουν μέσα με τις προσφορές που κάνουν συνέχεια..

gtl
20-06-06, 14:22
Οι ISPs μπορεί να μην κάνουν δωρεάν αναβάθμιση αμέσως, αλλά σίγουρα μέσω του ανταγωνισμού μεταξύ τους θα φτάσουμε και σ'αυτό το σημείο σύντομα. Μην ξεχνάτε ότι τα τελευταία χρόνια, κατά τα οποία οι τιμές του ΟΤΕ παρέμεναν στα ίδια υψηλά επίπεδα, οι συνδέσεις των παρόχων έχουν κυριολεκτικά κατρακυλήσει, συχνά και κάτω του κόστους. Να δούμε πάντως τί θα γίνει και με αυτά τα πακέτα και το voip.

Με την ευκαιρία, παρατηρήσατε τις αλλοπρόσαλλες αναβαθμίσεις στα upload? Μόνο οι συνδέσεις 1024 θα διατηρούν μια στοιχειωδώς επαρκή αναλογία. 2Mbits download, 256k upload??? Γι'αυτό και μόνο θα προτιμήσω μια LLU σύνδεση με λογικότερη αντιστοιχία (αν γίνουν επιτέλους διαθέσιμες).

thama
20-06-06, 14:24
Όντως, το upload στις 2Mbit θα μπορούσε να το ανεβάσει.
Ένα δεύτερο θέμα τώρα είναι πως μάλλον οι συνδρομητές Otenet θα είναι αυτοί που θα επιλεγούν. Γιατί, τι νόημα έχει ας πούμε αν μου το κάνουν εμένα, αν ακόμα (και λογικά) η Forthnet δεν έχει κάνει κάποια κίνηση και περιμένει την επίσημη ανακοίνωση του Σεπτεμβρίου;
:twisted::twisted: [σκέψη/υπόνοια]
Μήπως ο πΟΤΕ διάλεξε να κάνει αναβάθμιση στα κέντρα εκείνα που η ΟΤΕνετ έχει το μικρότερο ποσοστό συνδρομητών...... επειδή η δεύτερη έλει να ανεβάσει το μερίδιό της στην αγορά ?

:evil::evil::evil:

Ώρες ώρες, η επιστημονική μου φαντασία οργιάζει.....

csterg
20-06-06, 14:39
Το ζήτημα είναι ότι για άλλη μια φορά το κόστος καλούνται να το φάνε οι ISP. Γιατί, όταν ο ΟΤΕ αυξάνει τις ταχύτητες, το μόνο που κάνει είναι να "επιτρέψει" στα modem να συχρονίσουν σε πιο υψηλές ταχύτητες (ή αλλιώς να ανεβάσει λίγο τους "κόφτες"). Στην πραγματικότητα, το κόστος για κάτι τέτοιο για τον ΟΤΕ δεν είναι σημαντικό (ΟΚ, θα χρειαστεί λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες για να φέρει την κίνηση στην ΟΞΥΑ αλλά δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα χωρητικότητας backbone).

Από την άλλη, οι ISP, το bandwidth το πληρώνουν! Και μάλιστα ακριβά. Ο ΟΤΕ λοιπόν το μόνο που κάνει είναι να δίνει λίγο παραπάνω από αυτό που ήδη έχει και κρατάει "κλειδωμένο" (και το δίνει σιγά σιγά να χαιρόμαστε), από την άλλη οι ISP θα πιεστούν ακόμα περισσότερο από τον ανταγωνισμό για να δώσουν την ίδια ονομαστική ταχύτητα σε bandwidth, κάτι το οποίο όμως στοιχίζει (και όπως ήδη ξέρουμε, αυτή τη στιγμή οι ISPs χρηματοδοτούν τον ΟΤΕ στο ADSL: κάθε φορά που κάποιος βάζει ADSL, ένας ISP χρηματοδοτεί τον ΟΤΕ...).

Όντως λοιπόν, οι "μικροί" (αυτοί δηλαδή που δεν θα αντέξουν να χρηματοδοτούν κι' άλλο τον ΟΤΕ, αυτοί που θα τολμήσουν να σκεφτούν ότι θα θέλανε να κερδίζουν και λίγα λεφτά για να ζήσουν), θα πιεστούν παραπάνω: οι μεγαλύτεροι, θα βάλουν ακόμα βαθύτερα το χέρι στην τσέπη για να "αγοράσουν" νέους πελάτες με σκοπό να τους τα πάρουν αργότερα. Αν αυτό δεν είναι κατάντια, τότε τι είναι...
Και από την άλλη, εμείς ως καταναλωτές, θέλουμε τους ISP να δώσουν ακόμα περισσότερα σε χαμηλότερες τιμές!

Κώστας

wintech2003
20-06-06, 14:40
Ο καθένας με τον πόνο του...:p

ΥΓ: ήδη κάποιοι έχουν 4096/1024 με multilink:whistle:

Ναι, αλλα με 4 γραμμές στον ΟΤΕ, 4 συνδρομές στον ISP και μεγαλύτερο Cisco router για να δέχεται 4 WIC. :hmm:

JiKL
20-06-06, 14:45
Πολυ χαρμοσυνα νεα...Και μιας και μενω στον Χολαργο θα σας πω εντυπωσεις αμεσως :D

nickg78
20-06-06, 14:52
:sorry: Στο τηλ. κέντρο Αμαρουσίου γίνεται προς το παρόν η πιλοτική αναβάθμιση. Ξυστά πέρασε, είμαι στο τηλ. κέντρο Πεντέλης. Λίγα μέτρα πιο πάνω να έρθουν, δεν γίνεται; :p Τέλος πάντων, μπορώ να κάνω υπομονή ως τον Σεπτέμβρη. Πολύ καλή εξέλιξη, την περιμέναμε τόσο καιρό και επιτέλους γίνεται πραγματικότητα. Έχουμε μέλλον ακόμη μέχρι να φτάσουμε τα επίπεδα του ευρωπαϊκού Internet, αλλά ήδη έγινε ένα πρώτο βήμα. :oneup:

nnn
20-06-06, 15:05
Καιρός ήταν.:)
Για να δούμε τώρα τους καλούς Isps πως θα αντιδράσουν στο θέμα τιμής της διπλάσιας ταχύτητας.
Ας αναβαθμίσουν και τις συνδέσεις τους με το εξωτερικό γα να αντέξουν.

PopManiac
20-06-06, 15:08
...Συγκεκριμένα, από τις 26 Ιουνίου, ο ΟΤΕ ξεκινάει τον διπλασιασμό των ονομαστικών ταχυτήτων σε επιλεγμένες υποδομές του (DSLAMs), που εξυπηρετούν τμήματα των εξής περιοχών: Δάφνη, Μαρούσι, Πατήσια, Πεδίο Άρεως, Ραφήνα, Τερψιθέα, Χολαργός...

αρχίζει να σκέφτεται σοβαρά να επιστρέψει στα πάτρια εδάφη... :whistle:

frap
20-06-06, 15:09
Θα γίνω κακός αλλά να θυμίσω πόσο είχε κρατήσει το τελευταίο "πιλοτικό" του ΟΤΕ;;; :twisted: :twisted: :twisted:

kostas_pav
20-06-06, 15:09
Είμαι πολύ χαρούμενος που ζω στο Ελληνικό και εξυπηρετούμε από την Τερψιθέα!

Η Forthnet θα μου δώσει όμως την ταχύτητα συγχρονισμού που θα έχω?

spartacus
20-06-06, 15:12
τα 39 ευρο που δίνω κάθε μήνα στον οτε για 1024/256 θα πέσουν;

39 ευρο για 2054/256 αν παραμείνει η τιμή της χιλιάρας ειναι πολλά

WAntilles
20-06-06, 15:17
Πάντως (στις τιμές τουλάχιστον) οι ISP έχουν κάνει το χρέος τους...εδω μπαίνουν μέσα με τις προσφορές που κάνουν συνέχεια..

Σαφώς και ΔΕΝ το έχουν κάνει το χρέος τους.

Οι πραγματικές τιμές είναι οι αορίστου.

Οι τιμές των προσφοροπακέτων είναι πλασματικές.

Όσο για τον ΟΤΕ, ένα σχόλιο θα κάνω μόνο.

Με τα νούμερα για το upload θα γελά μαζί μας όλη η ευρώπη. Δεν έβαζε και δεκαδικά καλύτερα; :thumbdown

Εάν ο ΟΤΕ είχε ίχνος σοβαρότητας θα έκανε τις παρακάτω 5 κλάσεις συνδέσεων:

1. 1024 / 256 kbps -> €15
2. 2048 / 512 kbps -> €20
3. 4096 / 1024 kbps -> €25
4. 8192 / 2048 kbps -> €30 (σε ADSL2)
5. 16384 / 4096 kbps -> €40 (σε ADSL2)

Αυτά είναι για τιμές γραμμής λιανικής ανά μήνα, μέ το ΦΠΑ.



ΥΓ: Διεθνώς, ο,τιδήποτε κάτωθεν του 1Mbps ΔΕΝ θεωρείται ευρυζωνικό.

nikgr
20-06-06, 15:17
Λέτε ο ΟΤΕ να φοβήθηκε καμιά νέα online διαμαρτυρία Αυγουστιάτικα και προχώρησε στα πιλοτικά από τώρα? :whistle: :oneup:

Πάντως επιμένω ότι το κλειδί δεν είναι στην αναβάθμιση των ονομαστικών ταχυτήτων.
Εϊμαι με 1mbit και κατεβάζω κατά τη διάρκεια της μέρας και ειδικά τα μεσημέρια με 256-384...
Και 4mbit να μου την κάνει τη γραμμή να το βράσω... :rtfm:

(*) Ο διπλασιασμός του upload που είναι ΟΕΟ?
Μόνο στην 512/128 ισχύει...
Και τί ονομαστικές ταχύτητες είναι αυτές?... 768/192... Θυμίζω μνήμη υπολογιστή που από 128ΜΒ της εποχής win98 την αναβάθμισε με ένα φθηνο 64αρακι DIMM...
Για μένα οι 3 κλίμακες ταχυτητων θα έπρεπε να πάνε στα 1024/256, 2048/512 και 4096/1024...

sdikr
20-06-06, 15:26
Τελικά πάλι ο ΟΤΕ φταίει!! :p

Του δινάν τον γάιδαρο και αυτός τον κοιτούσε στα δόντια!!!

Η τιμή κάτω απο 15,9 δεν θα πέσει, αυτό ειναι το λεγόμενο entry level θα συνεχίσει απλα΄να ανεβάζει την ταχύτητα.
Το ιδιο κάνουν και στο εξωτερικό (μιλάμε για καθαρά μια γραμμή και όχι αναλογιά τα 24 στο 1)

antonis_wrx
20-06-06, 15:26
είμναι και εγώ Χολαργό! Πήρα τηλ και μου είπαν ότι ισχύει! Για να δούμε!

wintech2003
20-06-06, 15:33
Με τις συνδέσεις τυπου ADSL in a Box, Altec JetPack κτλ τί γινεται?

Θα διπλασιαστουν και αυτές δωρεαν? Θα διπλασιαστουν μόνο τα κυκλώματα και θα μείνουν οι συνδρομές ίδιες? Θα αρχίσουν τηλεφωνα για επιπλέον λεφτα για αναβάθμιση συνδρομής?

HellV1L
20-06-06, 15:34
μονο 256κ up στα 2048 ε?
εεε εσεις του ΟΤΕ ανεβαστε το λιγο ωρε........ αντε οχι 768 που θα επρεπε... τουλαχιστον 512 ;)

Hwoarang
20-06-06, 15:35
Το upload είναι εντελώς άθλιο. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα τους και δεν το ανεβαζουν λίγο

Στο εξωτερικό ποσο upload έχει το 1 και τα 2 mbit?

@ ADSLgr.com All rights reserved.