PDA

Επιστροφή στο Forum : Wifi: Πρόβλημα σε pigtail, κεραία ή Dlink900AP+



NeK
03-02-04, 20:02
Καλησπέρα,

Παιδιά έχω ψάξει παντού και έχω ρωτήσει παντού αλλά δεν έχω βρει άκρη.

Έχω εδώ και μήνες μία ασύρματη σύνδεση με ένα φιλαράκι. Ο εξοπλισμός είναι ο εξής:

2 DLink 900AP+
2 Ηλεκτρολογικά κουτιά που φυλλάσουν τα dlink
2 Κεραίες Stella Doradus 19άρες
2 Pigtails
2 Ιστούς
2 μούφες που ενώνουν τα pigtails με τις κεραίες

Με UTP καλώδιο φτάνουν στα pc μας.

Η απόσταση είναι 400-450 μέτρα, υπάρχει οπτική επαφή πεντακάθαρη.

Δούλευε άψογα τόσο καιρό με full signal και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εδώ και 2-3 εβδομάδες όμως ξαφνικά δεν λειτουργούσε και τελικά από πολλές δοκιμές και προσπάθειες βρήκαμε ότι δεν λειτουργεί η κεραία η δική μου.

Και αυτό είναι σίγουρο γιατί όταν βάζω left anntena στο dlink πιάνει, έστω και με λάθη και με κακό σήμα.

Ενώ με right antenna (εξωτερική) δεν πιάνει τίποτα.

Το κατεβάσαμε και το δοκιμάσαμε στο σπίτι (ελπίζω να μην πάθαμε τίποτα καρκίνο!!!) όλα ωραία και καλά.

Τελικά πάλι τα ίδια δεν δούλευε με τίποτα η εξωτερική κεραία.

Όμως στο τέλος της ημέρας ανακαλύψαμε το εξής, ότι την στιγμή που βιδώναμε το pigtail (ενωμένο βέβαια με την κεραία) ΔΕΧΟΤΑΝ packets, δηλαδή, αν κατάλαβα καλά όταν κουνούσαμε το καλώδιο σαν να έπιανε σήμα, αλλά στιγμιαίως.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει; Είναι η κεραία; Είναι το καλώδιο; (pigtail); Είναι το Dlink;

Έψαξα για νέα κεραία, νέο pigtail αλλά δεν βρήκα πουθενά, ακόμη και στο www.tridimas.gr.

Μόνο στο www.wirelessfan.gr βρήκαμε αλλά είναι στην Θεσσαλονίκη και το επείγουμε.

Αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω pigtails, κεραίες κλπ στην Αθήνα (που να ΜΗΝ κλείνει μετά τις 17:00).

Ευχαριστώ πολύ.

JamesBond
04-02-04, 00:56
Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο ΑWMN?
ίσως να έχει κάποιος περίσσευμα....
Από όσα λές μάλλον το pigtail ή το feeder φταίει.
Καλή τύχη
James

macgiorgosgr
04-02-04, 01:26
Δοκίμασε και στο priveshop.gr (στείλτους mail, μπορεί να έχουν καλώδια και να μην το αναφέρουν στο σάιτ). Πάντως το wirelesslan.gr στέλνει και με αντικαταβολή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.