PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγές στις τιμες ADSL από την TELLAS



blackjim
03-02-04, 23:58
Εφοσον στο προηγουμενο post ειχαμε παρεξηγησεις για το θεμα του (και η αλήθεια ειναι οτι ξεφυγε τελειως απο το θεμα του...),
οποιος εχει κατι να πει σχετικα με τις αλλαγές στις τιμες ADSL από την TELLAS στον Φεβρουαριο (που αρκετοι απο εμας περιμενουμε...) ας το πει εδω...
8)

chrispen
04-02-04, 00:04
καλα έφτιαξες topic για κάτι που ΘΑ γίνει ; Δέν πάμε καλά , δεν πάμε καθόλου καλά

blackjim
04-02-04, 00:10
Εχω παρει τηλεφωνο αρκετες φορες στην Tellas και μου ειπαν "θα γινουν μειωσεις στις τιμες ADSL αλλα δε μπορουμε να πουμε ποτε και ποσο".

Λεω ,αν καποιος εχει πληροφορηθει κατι να το πει και σε μας...
8) 8)

Dreamkid
04-02-04, 03:55
εγώ δεν ξέρω πότε και πόσο....

Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι, αν δεν πέσει το μηνιάτικο γύρο στα 15 προ φόρου, βλέπω να χάνουν μεγάλο μερίδιο από το κομμάτι της αγοράς adsl που έχουν τώρα στην κατοχή τους.

ogenikos
05-02-04, 14:11
Εγώ πάντως είμαι στο τσακ να αλλάξω σε forthnet, γιατι δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω πότε θα δεήσουν απο την tellas να κάνουν μειώσεις και εντωμεταξύ να πληρώνω 10 ευρώ παραπάνω το μήνα για την 384.. :evil: :twisted:
Ας πρόσεχαν να τα άλλαζαν νωρίτερα.
Μάλλον περιμένουν να στείλουν τους λογαριασμούς με τις προκαταβολικές χρεώσεις του επόμενου διμήνου και μετα να ανακοινώσουν τις μειώσεις... :twisted: :x
Νομίζω;;

blackjim
05-02-04, 14:16
ogenikos, και εγω στο ιδιο τσακ ειμαι αλλα λεω να τους δωσω "διορια" μεχρι τα μεσα Φεβρουαριου μπας και μας ικανοποιησουν... 8)
Παντως δε θελω απαραιτητα να παει στα 20 Ευρα...
και κατω απο 25 μια χαρα θα ειναι με τα δεδομενα που εχουμε ως τωρα.
:lol: :lol: Αν και πρεπει να μας TELLAnei λιγο... :lol: :lol:

PALADIN
05-02-04, 14:26
τα 25 ευρώ είναι πάρα πολλά για την Τελλάς.

Μην ξεχνάτε ότι η τελλάς ούτε Dial-up/pstn/isdn back up έχει καί οι ταχύτητες της είναι λίγο πιό αργές απο την Forthnet.

Τα 20 ευρώ είναι η καλή τιμή για την Τελλάς.

ermis333
05-02-04, 15:23
τα 25 ευρώ είναι πάρα πολλά για την Τελλάς.

Μην ξεχνάτε ότι η τελλάς ούτε Dial-up/pstn/isdn back up έχει καί οι ταχύτητες της είναι λίγο πιό αργές απο την Forthnet.

Τα 20 ευρώ είναι η καλή τιμή για την Τελλάς.


Αυτό το ότι είναι πιο αργή από Forthnet έιναι μεγάλο ψέμμα και δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοι το αναπαράγετε!!!!!

Πού την ίδατε την διαφορά αφου πάντα στο ΜΑΧ είμαι (όταν το επιτρέπει το DSLAM)....δηλαδή πόσο ποιο πάνω από 370Κ πάει η Forthnet;;


Για να τελειώνουμε και Forthnet και Tellas προσφέρουν τις ίδιες άψογες (για Ελλάδα) υπηρεσίες...ΚΑΜΙΑ ουσιαστική διαφορά σε μερικά σημεία κερδίζει η Τελλάς σε άλλα η Forthnet...

Από τη στιγμή που η 4ΝΕΤ είναι 10Ε φτηνότερη τότε αξίζει πολύ περισσότερο να βάλει τώρα κάποιος 4ΝΕΤ από Τελλάς. Έτσι απλά...


Άρα άν ρίξει η Τελλάς την τιμή στα 24€ (εγώ πιστεύω κάτω από 20) ΔΕΝ υπάρχει λόγος να προτημίσει κάποιος κάποιον από τους 2 πέρα από συναισθηματικούς λόγους γιατί πολύ απλά η BACK-UP είναι άχρηστη.... εκτός και αν έχεις εξοχικά και θες να μπαίνεις από εκεί...

Η Τ(ρ)ελλάς ΔΕΝ ΈΧΕΙ την υποδομή να δώσει buck-up με ΕΠΑΚ σε όλη την Ελλάδα που δίνει ADSL παρά μόνο σε Αττική,Θεσσ,Λάρισα,Πάτρα...Γι αυτό και δεν δίνει...


Απλή λογική

blackjim
05-02-04, 15:26
H TELLAS εχει το μεγαλυτερο Bandwidth (2.5Gb) με διαφορα...
Πλακα κανουμε?? :lol:
Παντα μα παντα ειναι στο MAX-->48κΒ/sec...
Δηλαδη ποσο παει η FORTHnet?? :?:

DK
05-02-04, 15:33
τα 25 ευρώ είναι πάρα πολλά για την Τελλάς.

Μην ξεχνάτε ότι η τελλάς ούτε Dial-up/pstn/isdn back up έχει καί οι ταχύτητες της είναι λίγο πιό αργές απο την Forthnet.

Τα 20 ευρώ είναι η καλή τιμή για την Τελλάς.


Αυτό το ότι είναι πιο αργή από Forthnet έιναι μεγάλο ψέμμα και δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοι το αναπαράγετε!!!!!

Πού την ίδατε την διαφορά αφου πάντα στο ΜΑΧ είμαι (όταν το επιτρέπει το DSLAM)....δηλαδή πόσο ποιο πάνω από 370Κ πάει η Forthnet;;

Μα ρε ermi δεν είσαι μόνος σου την Ελλάδα.Άμα είσαι ο μόνος που είσαι πάντα max τότε κάτσε μόνος σου στην Tellas να έχεις όλο το bandwidth δικό σου μην τρελαθούμε... Το θέμα είναι τι κάνουν και οι άλλοι χρήστες...

DK
05-02-04, 15:35
H TELLAS εχει το μεγαλυτερο Bandwidth (2.5Gb) με διαφορα...
Πλακα κανουμε?? :lol:
Παντα μα παντα ειναι στο MAX-->48κΒ/sec...
Δηλαδη ποσο παει η FORTHnet?? :?:

Η Τελλάς έχει 2.5 Gbps με έξω όμως άμα η διασύνδεσή της με τον ΟΤΕ είναι στα 155mbps όσον αφορά τις ADSL συνδέσεις τότε και εμέις δεν έχουμε 2.5Gbps αλλά 155 mbps με έξω (Μιλάω για Αττική).

PALADIN
05-02-04, 15:37
επαναλαμβάνω,

η Τελλάς είναι πιό αργή απο την φρθνετ.
εγώ έχω Τελλάς καί φορθνετ σε demo.

σε όλα τα τεστ που έκανα ή τελλάς ήταν λίγο πιό αργή.
όταν ήμουνα με φορθνετ το κομπιούτερ ήταν πιό αεράτο στα κατεβάσματα κλπ.

Τα 2.5G είναι καλά, πολύ καλά, αλλά τι να τα κάνεις άμα φλομώνει το BBRAS της Τελλάς. Αμα φλομώνει το δίκτυο μέχρι να φτάσει στο Long Haul τότε τα 2.5G είναι δώρο άδωρον.
Είναι όπως το μποτιλιάρισμα καί το σπάσιμο των νεύρων μέχρι να βγούμε στην Αττική οδο για να το πάμε τσίτα.

ogenikos
05-02-04, 15:41
Η tellas μου συμπληρώνει ένα μηνα στις 12/2 και μάλλον θα αποδημήσω για forthnet πρίν κλείσω τον μήνα μπάς και γλυτώσω την χρέωση του διμήνου.
Ετσι κι αλλιώς στο intracom dslam που έχω πέσει το downloading μου είναι 35-39 και σε ιδανικές συνθήκες 41, δεν έχω να χάσω και τίποτε αφου τα pings της forthnet πάντα ήταν καλά, όπως και της tellas οφείλω να ομολογήσω.

ermis333
05-02-04, 17:06
H TELLAS εχει το μεγαλυτερο Bandwidth (2.5Gb) με διαφορα...
Πλακα κανουμε?? :lol:
Παντα μα παντα ειναι στο MAX-->48κΒ/sec...
Δηλαδη ποσο παει η FORTHnet?? :?:

Η Τελλάς έχει 2.5 Gbps με έξω όμως άμα η διασύνδεσή της με τον ΟΤΕ είναι στα 155mbps όσον αφορά τις ADSL συνδέσεις τότε και εμέις δεν έχουμε 2.5Gbps αλλά 155 mbps με έξω (Μιλάω για Αττική).

155 έχει και η Forthnet....


dsl_ole Αυτό που λες δεν ισχύει στο λέω για μια ακόμη φορά..... Κάνε τα τεστ σε ISDN (όπυ είναι εγγυημένης ταχύτητας μέχρι τον παροχέα) και θα δεις ποιος έχει καλύτερο Routing (ελάχιστη διαφορά μεν, αλλά υπάρχει, πάρε μια Νετ-key από Forthnet και μπες με το "Free" της Tellas κάνε speedtests και trceroute και θα το διαπιστώσεις).


Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο ότι σου φαινόταν πιο αεράτη με το ήταν πιο αεράτη.....Δεν σε είδα να παίρνεις τίποτα χρονόμετρα και να τις συγκρίνεις ταυτόχρονα...


ΥΓ. Και για να τελειώνουμε είπα πως τώρα ΣΥΜΦΕΡΕΙ η Forthnet και χίλιες φορές αξίζει κάποιος (ΤΩΡΑ το ξαναλέω) να βάλει Forthnet παρά Tellas...

Αλλά η Tellas δεν είναι ούτε κατά 0.000001% ποιο αργή από την Forthnet.

PALADIN
05-02-04, 17:32
εγώ μιλάω για την DSL καί όχι για ISDN.
Βασικά η ISDN δεν με ενδιαφέρει πιά.

Οπως λέει καί ο DK παραπάνω για την Αττική το Bandwidth είναι 155Μ, αυτή είναι η διασύνδεση της Τελλάς με τον ΟΤΕ. Αρα τα 2.5G είναι άχρηστα για εμάς.
Ακόμα καί 100G να ήταν εμείς τα ίδια θα βλέπαμε.

Η τελλάς πρέπει να αυξήσει την διασύνδσή της με τον ΟΤΕ στην Αθήνα καί να φτίαξει καί τον δικό της server για να χτυπήσει την φορθνετ.

Ετσι είναι ρε ερμή, πρέπει να παραδεχθείς την κατάσταση.

GeorgeH
05-02-04, 19:04
Ρε ερμη μην τους πιεζεις.Ολοι κρινουν με γνωμονα καποια πραγματα.Ακουνε Forthnet απο δω,Forthnet απο κει ,εριξε και τις τιμες της, ανθρωποι ειναι και επηρεαζονται.Βασικα σε λιγακι που η Tellas θα ειναι η φτηνοτερη και παλι ολοι θα τρεχουν να γυρισουν πισω.Αφου ειμαστε περιεργα οντα εμεις οι ανθρωποι.Ολοι βλεπουν κοντοφθαλμα... Αλλα ρε παιδια πηγαινετε στη Forthnet και αφηστε μας στην Tellas στην ησυχια μας με ολο το bandwith στη διαθεση μας.Θα μεινουμε εγω,ο Ερμης,ο Blackjim και τα μηρμηγκια!!!Α,και κατι αλλο.... Siemens Rulez!!!

PALADIN
05-02-04, 20:01
καί τι θα κάνετε μόνοι σας; νομίζετε οτι θα πάτε πιό γρήγορα;

καλά έε, το marketing της Τελλάς είναι εντελώς για τα μπαζα.
Μηρμηγκια βρήκανε να βάλουνε για να διαφυμίσουν τη ταχύτητα;
Ευτυχώς που δεν βάλανε καί καμμιά χελώνα.

Εγώ δεν είμαι κοντόφθαλμος, απλώς ανησυχώ ότι η Τελλάς δεν θα ρίξει τις τιμές τόσο πολύ ώστε να έχει το μεγάλο πλεονέκτημα που είχε μέχρι πρότινος.

blackjim
05-02-04, 20:19
GeorgeH, καλα τα λες... :lol:
Οπου θελει ας παει ο καθενας. Εμεις TELLAS βλεπουμε ως την καλυτερη και σ'αυτην θα ειμαστε οσο μας ικανοποιει...
Εξαλλου τα μηρμηγκια (ως τα πιο δυνατα πλασματα στον πλανητη :wink: ) δειχνουν οτι η TELLAS ειναι μια εταιρια που εχει τις προυποθεσεις και την φιλοδοξια να ειναι (αν οχι η κορυφαια) απο τις κορυφαιες στον χωρο της...
Εχω αδικο? 8)
Ισα ισα ο ανταγωνισμος (οπως στις τιμες αυτην την στιγμη) μονο ΚΑΛΟ θα κανει σε εμας τους πελατες...
:lol:


Αντε να δουμε καμια μειωση γιατι ωραια ως εδω αλλα εχουμε και περιορισμενο budget...

GeorgeH
05-02-04, 20:24
Ρε φιλε,Expert ή μη,τι μπουρδες ειναι αυτες που καθεστε και λετε για ζωακια και χελωνες και κουραφεξαλα?Ο Ερμης σου ειπε με επιχειρηματα οτι η Tellas δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τη Forthnet σε ταχυτητα.Αλλα εσυ εκει κολλημενος ετσι γουσταρεις να αντιπαρατειθεσαι με τον κοσμο... Αν οχι,τοτε τι νοημα ειχε το προηγουμενο post σου?Ή μηπως θεωρησες οτι αναφερομουν σε σενα με το κοντοφθαλμος?Καμια σχεση απλα γενικα εκανα μια διαπιστωση ... οτι με το που ριχνει καποιος τις τιμες ολοι τρεχουν προς τα εκει.Και με τι Vivodi το ιδιο.Τελοσπαντων,προσωπικη μου εκτιμηση οτι αξιζει τον κοπο να εμπιστευτεις την Τελλας γιατι ειναι σοβαρη εταιρεια.Μονο μεμπτο οτι δε μπορεις να διακοψεις αμεσα τη συνδεση πραγμα που πολυ απλα δε με απασχολει... και δε θα με απασχολει και στο αμεσο μελλον.

PALADIN
05-02-04, 20:46
κολλημένος είσαι εσύ που δεν βλέπεις ότι η Τελλάς ΑΥΤΗ την ΣΤΙΓΜΗ είναι από τις πιό ακριβές εταιρείες.

Αν σου αρέσει να τα σκάς, κεφι σου.
Οταν θα ανακοινώσει η Τελλάς τις νέες τιμές θα δούμε τι θα κάνουμε.
Αλλά δεν την βλέπω να κάνει θεαματικές μειώσεις τύπου Φορθνετ.

GeorgeH
05-02-04, 22:36
Δηλαδη πρεπει να πεις την τελευταια κουβεντα σωνει και καλα ρε αρχηγε μου?Μα και μονο που με λες κολλημενο επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου στο προηγουμενο μου post.Κολλησες παλι στο πως θα μου την πεις... Εγω σα σχημα λογου το χρησιμοποιησα... και επιτελους σεβασου οτι δεν προσπαθω να πεισω κανεναν απλα λεω την προσωπικη μου αποψη.Και επαναλαμβανω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τις υπηρεσιες της Τελλας,λαμβανοντας βεβαια ως σημειο αναφορας τον εαυτο μου και καποιους γνωστους μου.Κλασσικο επιχειρημα αποτελει το παρακατω:Οταν η Forthnet ειχε υψηλες τιμες καποιοι ελεγαν πως οτι πληρωνεις παιρνεις(ενω η Τελλας ηταν στα ιδια υψηλα επιπεδα υπηρεσιων,εκμεταλλευομενοι βεβαια και μια περιοδο λιγο πριν τα χριστουγεννα οταν εκανε αναβαθμιση).Ε λοιπον ναι.Οντας πιο ακριβη αν και πιστευω οτι θα υπαρξουν μειωσεις λιαν συντομως!

Kerl
05-02-04, 22:58
O isp ΜΟΥ είναι καλύτερος απο τον δικό σου!!! It`s mine ....my precious....

DK
05-02-04, 23:13
Ρε φιλε,Expert ή μη,τι μπουρδες ειναι αυτες που καθεστε και λετε για ζωακια και χελωνες και κουραφεξαλα?Ο Ερμης σου ειπε με επιχειρηματα οτι η Tellas δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τη Forthnet σε ταχυτητα.Αλλα εσυ εκει κολλημενος ετσι γουσταρεις να αντιπαρατειθεσαι με τον κοσμο... Αν οχι,τοτε τι νοημα ειχε το προηγουμενο post σου?Ή μηπως θεωρησες οτι αναφερομουν σε σενα με το κοντοφθαλμος?Καμια σχεση απλα γενικα εκανα μια διαπιστωση ... οτι με το που ριχνει καποιος τις τιμες ολοι τρεχουν προς τα εκει.Και με τι Vivodi το ιδιο.Τελοσπαντων,προσωπικη μου εκτιμηση οτι αξιζει τον κοπο να εμπιστευτεις την Τελλας γιατι ειναι σοβαρη εταιρεια.Μονο μεμπτο οτι δε μπορεις να διακοψεις αμεσα τη συνδεση πραγμα που πολυ απλα δε με απασχολει... και δε θα με απασχολει και στο αμεσο μελλον.

Ο Ερμής σύγκρινε μήλα με πορτοκάλια.Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις δρομολόγηση ISDN με δρομολόγηση DSL,είναι τουλάχιστον αστείο.Στο ISDN ισχύει το QOS στο ADSL δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια.Δεν ενδιαφέρει αλλά και εγώ σήμερα έκοψα από Τελλάς και πήγα φορθνετ άμα φτιάξει η τελλάς και η φόρθνετ χαλάσει τότε θα πάω τελλάς ακόμα και αν είναι 20 ευρώ ακριβότερη από φόρθνετ πάντως τώρα δεν πάω γιατί εκτός από τα 11 ευρώ μου προσφέρει και μια σαφώς υποδεέστερη υπηρεσία.

GeorgeH
05-02-04, 23:21
Τα σχολια περιττευουν!!Μιλανε ολοι,μιλαει και το ... Golum!Βασικα το δικο σου προβλημα ειναι ο εαυτος σου!Οντας διχασμενη προσωπικοτητα θα πρεπει να πεισεις τον εαυτο σου... Τη μια θα λες ο καλυτερος ISP ειναι η Τελλας και την αλλη η Forthnet.Μωρε καλα σου κανανε στο Return Of The King .... Εισαι και πανασχημο παρεπιπτοντως!!! :D :D 8) 8) :lol: :mrgreen:

PALADIN
05-02-04, 23:41
GeorgeH,

καί εγώ την προσωπική μου αποψη λέω.

Εσύ είσαι ικανοποιημένος με την Τελλάς,
εγώ δεν είμαι γιατί θέλω ISDN-back up
εσύ δεν θέλεις Back up;

GeorgeH
06-02-04, 00:02
Σαφως και δε θελω λογω του οτi:
1)Εστειλα στο καλο ολα τα 56Κ Modems που ειχα :D :D
2)Εχω τη συνδεση της Παναφονετ,αν τυχον και χρειαστω ποτε κατι και
3)Μονο η DSL υπαρχει ... Η χρονοχρεωση για μενα εληξε!

Εν κατακλειδι,θαρρω πως κατι τετοιο μου ειναι παντελως αχρηστο...
Το χειροτερο βεβαια ολων ειναι πως σημερα ολη μερα καθομαι και ποσταρω ανα μισαωρο επι παντος επιστητου και εχω εργασια πανω στα πληροφοριακα συστηματα αλλα δινω και μαθηματα και δευτερα και τριτη... Αχχχχχχχ!!!!Τελοσπαντων,η αληθεια ειναι καπου στη μεση δοντ γιου θινκ??Αλλα δοντ φοργετ.... Τελλας ρυλζ!! :D

Greg
06-02-04, 00:17
και τώρα τι κάνουμε????

πήρα 3μερο DEMO από forthnet πού λήγει αύριο... και είμαι σχετικά ικανοποιημένος... και τώρα forthnet ή tellas? Η tellas όμως δεν δίνει demo αν δεν κάνω λάθος. Και τί παίρνουμε? tellas ή forthnet?

καμμία :idea:

GeorgeH
06-02-04, 00:32
Παρε Forthnet φιλε μου που ειναι και πιο φτηνη και αν δε σε ικανοποιησει αλλαζεις ειτε σε Τελλας ειτε σε καποια αλλη... Νομιζω ομως πως για να κανεις αοριστου συμβαση χρειαζεσαι πιστωτικη καρτα ενω απο κει και περα αγοραζεις τοις μετρητοις προπληρωμενου χρονου,πχ 3μηνη,6μηνη κοκ... Απο την αλλη η Τελλας κανει αοριστου συμβασεις πολυ ευκολα και χωρις πιστωτικη(πληρωνεις το λογαριασμο σχεδον καθε διμηνο-ολα τα λογιστηρια εχουν τα μικροπροβληματακια τους,μπορει να υπαρξουν και εξαιρεσεις!)...

avatarious
06-02-04, 00:46
πάντως πολύ στρατηγική η κίνηση της τελλάς να κόβει τη σύνδεση σε ένα μήνα.το 90%που λένε ότι περιμένουν λίγο απλά μάλλον δε μπορούν να φύγουν...(εννοώ βαριούνται όλη τη διαδικασία),διότι αν από 15 Φλεβάρη την κόψουν θα κοπεί στις 15 Μάρτη που μέχρι τότε σίγουρα θα έχει κάνει κίνηση η τελλάς.εννοείται πως και εγώ είμαι σε αυτή τη θέση.αντε να δούμε

trelamenos
06-02-04, 00:53
Ωπ μάγκες ξέρει κανένας με τι PVC συνδέεονται οι ISPs με τον ΟΤΕ και μετά ενδιαφέρει με τι συνδέονται με έξω. Αν η σύνδεση ISP με ΟΤΕ είναι μικρή τότε δεν ενδιαφέρει πόσο έχει έξω και μάλιστα ενδιαφέρει ο λόγος OTE-ISP προς τον αριθμό των συνδρομητών που έχουν. Άμα μας το πουνε ποτέ εγώ θα πάω για παπάς πάντως. Έτσι θα πετάνε έχουμε 1 Terabit με το υπερπέραν και θα ψωνίζουμε τα ψάρια.

DK
06-02-04, 01:17
H TELLAS εχει το μεγαλυτερο Bandwidth (2.5Gb) με διαφορα...
Πλακα κανουμε?? :lol:
Παντα μα παντα ειναι στο MAX-->48κΒ/sec...
Δηλαδη ποσο παει η FORTHnet?? :?:

Η Τελλάς έχει 2.5 Gbps με έξω όμως άμα η διασύνδεσή της με τον ΟΤΕ είναι στα 155mbps όσον αφορά τις ADSL συνδέσεις τότε και εμέις δεν έχουμε 2.5Gbps αλλά 155 mbps με έξω (Μιλάω για Αττική).

155 έχει και η Forthnet....


Όντως και η Forthnet 155 mbps έχει αλλά το διευκρύνησα για να μην μπερδεύουμε και συγκρίνουμε τις διεθνείς χωριτηκότητες των παροχέων με τις τοπικές χωριτηκότητες που έχουν από τον ΟΤΕ,όπως έκανε ο φίλος πιο πάνω.

ogenikos
06-02-04, 01:46
Όντως και η Forthnet 155 mbps έχει αλλά το διευκρύνησα για να μην μπερδεύουμε και συγκρίνουμε τις διεθνείς χωριτηκότητες των παροχέων με τις τοπικές χωριτηκότητες που έχουν από τον ΟΤΕ,όπως έκανε ο φίλος πιο πάνω.
Εδώ (http://www.forthnet.gr/network/index.html) λέει ότι η Forthnet έχει 2 Χ 155Μbps = 310 Μbps ή κάνω λάθος;

DK
06-02-04, 02:01
Όντως και η Forthnet 155 mbps έχει αλλά το διευκρύνησα για να μην μπερδεύουμε και συγκρίνουμε τις διεθνείς χωριτηκότητες των παροχέων με τις τοπικές χωριτηκότητες που έχουν από τον ΟΤΕ,όπως έκανε ο φίλος πιο πάνω.
Εδώ (http://www.forthnet.gr/network/index.html) λέει ότι η Forthnet έχει 2 Χ 155Μbps = 310 Μbps ή κάνω λάθος;

Όχι δεν κάνεις αλλά αυτά τα 310 mbps είναι η διασύνδεσή της με το εξωτερικό(δηλαδή τα αντίστοιχα 2.5Gbps της Τελλάς)τα 155 που προανέφερα είναι η ταχύτητα σύνδεσής της με τον ΟΤΕ στην Αττική,στη προκειμένη περίπτωση είναι ίδια με της Τελλάς.

trelamenos
08-02-04, 13:49
Παίδες,

Προσέχτε υπάρχει μια διαφορά. ’λλο το rate (Mb/s) που έχει το link μεταξύ του ΟΤΕ και του ISP και άλλο το PVC rate που είναι το ουσιαστικό. Αν κοιτάξετε στο Hellastream ο ΟΤΕ πουλάει PVC και μάλιστα το μοσχοπουλάει. Μπορεί λοιπόν το Interface να είναι 155 Mb/s (149 760 Kb/s διαθέσιμο για την ακρίβεια) αλλά μπορεί η Tellas να έχει αγοράσει 10 Mb/s PVC όπου τελικά αυτό είναι το πραγματικό rate και η Forthnet να έχει αγοράσει 12 Mb/s και μάλιστα υπάρχει διαφορά μεταξύ του CBR 12 Μb/s και του rt-VBR 12 Μb/s PCR γιατί ορίζει και το SCR στο 1/2 ή 1/3 ή 1/4 κλπ και τελικά στο rt-vBR με PCR 12 αλλά SCR 4 τελικά ο μέσος ρυθμός είναι 4 Mb/s και μπορεί για κάποια δεδομένη στιγμή να δώσει 12 Mb.s αλλά η μέση τιμή είναι 4.

Αν μάθουμε ποτέ τελικά αυτά τα νούμερα τότε θα ξέρουμε ποιός είναι πιό γρήγορος (και μάλιστα πρέπει να ξέρουμε τον λόγο πραγματικό bandwodth προς τον αριθμό των χρηστών).


Γιαυτό ΜΗΝ πιστεύετε ότι ακούτε...

blackjim
08-02-04, 13:58
Μπορουμε να πιστευουμε ομως αυτο που βλεπουμε και "αισθανομαστε" ,ετσι? :lol:
Ουσιαστικα ειναι και θεμα του τι ταχυτητα πιανει ο καθενας εκει που βρισκεται.
Σ'εμενα παντως πιο MAX δε νομιζω οτι θα μπορουσε να παει μια 384 (μιλαω χωρις overheads παντα). 8)

Υ.Γ.
Τι θα γινει ρε TELLAS??
Θα ριξετε ποτε τις τιμες??
:roll:

mikelis
08-02-04, 14:19
Σημερα παιδια μου ηρθε ενα email απο την tellas το οποιο λεει οτι μεχρι το τελος φεβρουαριου θα γινουν οι ανακοινωσεις για τις μειωσης.

blackjim
08-02-04, 14:23
Καλο αυτο... :)
Πως και σου εστειλαν mail??

ermis333
08-02-04, 14:32
Σημερα παιδια μου ηρθε ενα email απο την tellas το οποιο λεει οτι μεχρι το τελος φεβρουαριου θα γινουν οι ανακοινωσεις για τις μειωσης.

Για κάνε ένα paste το e-mail αν γίνεται

Dead_
08-02-04, 15:54
Σχετικά με τις ταχύτητες, 155Mbps είναι στο physical layer.
Σε αυτό αν βάλετε τα overheads από ATM Adaptation Layer (AAL), ATM Header, SDH header θα δείτε ότι η πραγματική ταχύτητα των IP πακέτων είναι πολύ μικρότερη, γύρω στο 60% αυτού του rate. Σε όλη την ευρώπη το standard στα δίκτυα είναι 10gigbit (SDH) και πάνω (WDM από κει και πέρα).

mikelis
08-02-04, 19:10
τους ειχα στειλει εγω να τους ρωτησω.


TELLAS

CRM [crm@mail.tellas.gr]


Αγαπητέ κύριε,


Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία σας, καθώς και για το ενδιαφέρον που επιδείξατε για τη Tellas.

Σχετικά με το ερώτημά σας που μας αποστείλατε μέσω e-mail, σας ενημερώνουμε ότι η εταιρεία μας θα ανακοινώσει τις νέες μειωμένες της τιμές για το ADSL μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου.

Σε περίπτωση που χρειαστείτε περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της Tellas, καλώντας το 13800 χωρίς χρέωση από το σταθερό σας τηλέφωνο.

Με εκτίμηση

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών
TELLAS A.E.

-----Original Message-----
From: michalisp@tellas.gr [mailto:michalisp@tellas.gr]
Sent: Thursday, January 22, 2004 4:34 PM
To: crm@tellas.gr
Subject: New contact


FROM: πετσας μιχαλης
Telephone:
Email: michalisp@tellas.gr
Question: Γεια σας μπορω να ρωτησω κατι?επειδη ολες οι εταιρειες για το indernet εχουν προβει σε μειωσης ειδικα στην adsl με ποιο προσφατη της forthnet η οποια μειωσε το παγιο της στα 24,90ε για την 384 θα κανει και η τελλας καμια τετοια μειωση?η θα μεινει σταθερη?

GeorgeH
08-02-04, 19:58
Φιλε Μικελε πρεπει να προσεξεις λιγο την ορθογραφια σου,το υφος σου αλλα και την εκφραση σου οταν απευθυνεσαι σε εταιρειες,επιχειρησεις και οχι σε καποιον γνωστο σου... Στο λεω για το καλο σου, μιας και π.χ. απο το mail που θα στειλεις μια δεδομενη στιγμη θα κριθεις και ενδεχομενως θα απορριφθεις... Εκεινη τη στιγμη για καποιους ανθρωπους το mail αυτο αντικατοπτριζει στοιχεια του χαρακτηρα σου, οποτε πιστεψε με μονο αρνητικα σχολια εκλαμβανεις απο τετοια λαθη και παραλειψεις... Φιλικα παντα οι παρατηρησεις μου αυτες και οχι επικριτικα...

Kerl
08-02-04, 20:31
Ο πελάτης έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο ανεξαρτήτως ύφους και ορθογραφείας . Όσο πληρώνει βέβαια :)

GeorgeH
08-02-04, 21:32
Whiteman εγω μια συμβουλη εδωσα... Αλλα ομοιος ομοιω αει πελαζειν!Εσυ θα εισαι χειροτερος ,εφοσον μου τη λες επειδη προσπαθησα να βοηθησω σε κατι... Και αν το θες και πιο λα'ι'κα ... εισαι 4 the dick!Φιλικα κι εγω... Α,κερλ η ορθογραφια γραφεται ετσι!Μιλαμε για σπασικλακι ε?? :D

Kerl
08-02-04, 23:54
Όχι , γράφετε ορθογραφία . Μονοτονικό έχουμε :P

PALADIN
09-02-04, 09:57
Πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορέσει η Τελλάς να πέσει κάτω από τα €20 όπου είναι καί η αντκειμενική της αξία για το service που προσφέρει.

PALADIN
09-02-04, 10:09
Σχετικά με τις ταχύτητες, 155Mbps είναι στο physical layer.
Σε αυτό αν βάλετε τα overheads από ATM Adaptation Layer (AAL), ATM Header, SDH header θα δείτε ότι η πραγματική ταχύτητα των IP πακέτων είναι πολύ μικρότερη, γύρω στο 60% αυτού του rate. Σε όλη την ευρώπη το standard στα δίκτυα είναι 10gigbit (SDH) και πάνω (WDM από κει και πέρα).

Μην είσαι υπερβολικός τα 10g δεν είναι τόσο διαδεδομένα όσο νομίζεις.
Υπάρχουν δεν λέω όχι, αλλά δεν είναι το standard.
Αν μου έλεγες για 2.5 θα συμφωνούσα καί αυτά όχι ανα provider αλλά σε συνολική δυνατότητα του κυκλώματος, λόγω end of the line gear.
Ολα τα LH and ULH μπορούν να χρησιμοποιούν WDM καί DWDM. Απλώς το λ δεν ανήκει όλο στον ίδιο provider. Εκεί παίζει ο όρος "carrier of the carriers" ο οποίος αναλαμβάνει το management.

whiteman7
09-02-04, 12:56
οκ αγοράκι μου ότι πεις...να στο πω πιο λαικά το 4 the dick?...λαγουδάκιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :twisted:

PALADIN
09-02-04, 13:29
GeorgeH,

γιά συμβουλές μπορείς να χρησιμοποιείς τα PMs.

idleboneZ
09-02-04, 17:38
Whiteman εγω μια συμβουλη εδωσα... Αλλα ομοιος ομοιω αει πελαζειν!Εσυ θα εισαι χειροτερος ,εφοσον μου τη λες επειδη προσπαθησα να βοηθησω σε κατι... Και αν το θες και πιο λα'ι'κα ... εισαι 4 the dick!Φιλικα κι εγω... Α,κερλ η ορθογραφια γραφεται ετσι!Μιλαμε για σπασικλακι ε?? :D

Μα καλα, ενα thread δεν μπορειται να ανοιξεται χωρις να γινει flaming?
Ξερολα, μην ριχνεις τι επιπεδο του φορουμ με προσωπικες αναφορες του στυλ: εισαι φορ δε d**k και οπως σου ειπε και ο φιλος ο dsl_ole υπαρχουνε και τα PM για συμβουλες.

Παρεπιπτοντως και εμενα δεν μου αρεσει το υφακι σου. :wink:

Αυτα.
Παντα φιλικα

GeorgeH
10-02-04, 05:19
Καλα εφοσον ειστε πολλοι δεν εχει νοημα να μπλεκω σε καβγαδες και να τσακωνομαι με ολους ...αγορακια! :P Οσο για τις προσωπικες αναφορες idlebonez, το σπασικλακι δεν ακουσα να το σχολιασεις.Α, by the way σε ευχαριστω που με θεωρεις και ξερολα... Αλλα τελοσπαντων,αλλη φορα συμβουλες σε pm.Το σωστο να λεγεται... Chill!

@ ADSLgr.com All rights reserved.