PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθυστερημένη πληρωμή λογαριασμού στην hol. Τι γίνεται;



stmaria2
29-07-10, 14:56
Καλησπέρα θα ήθελα να κω μια έρωτηση έχω να πλήρωσω 1 μηνα τη hol και σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι θα υπαρξει φραγή αν δεν το πληρωσω μέχρι αύριο τουλάχιστον τη ληξηπρόθεσμη οφειλή (στο μεταξύ εκδόθηκε και άλλος λογαριασμός), εξήγησα στην κυρία που με πήρε ότι μόλις απόλυθηκα από τη δουλειά μου και ότι μέχρι τέλους Αυγούστου θα έχει τακτοποιθεί το θέμα.
Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος στην εξυπηρέτηση πελατών που μπορεί να με βοηθήσει διότι το Internet το χρειάζομαι έτσι ώστε να βρω γρήγορα δουλειά και να είμαι εντάξει στους λογαριασμούς μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Seitman
29-07-10, 15:04
Μπορείς να πας σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα Vodafone και να δώσεις κάποιο ποσό έναντι.

extasy
29-07-10, 20:44
Η hol μέχρι τώρα ήταν ιδιαίτερα ελαστική στο θέμα των λογαριασμών, πολλοί μάλιστα περίμεναν να μαζευτούν 3-4 για να τους πληρώσουν, γλιτώνοντας έτσι την προμήθεια. Τώρα αν έχουν αλλάξει πολιτική, δεν το ξέρω, πάντως δύσκολα να σου κόψουν το ίντερνετ, έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Λογικά όλα καλά θα πάνε. :)

tasos88
29-07-10, 21:26
Μήπως και παλαιότερα δεν πλήρωνες λογαριασμούς και έχεις πλέον μπεί στη μαύρη λύστα τους....;;;

Vitruvian78
30-07-10, 00:44
Μου κάνει εντύπωση, γιατί όπως είπανε και πιο πάνω συνήθως δεν καλούνε στον πρώτο απλήρωτο μήνα να σε απειλήσουν οτι θα σου κόψουν το τηλέφωνο αν δεν τους πληρώσεις εως την επόμενη μέρα! Τους ρώτησες αν μπορείς να το διευθετήσεις κάπως; Κουράγιο και καλή δύναμη στην εύρεση νέας δουλειάς, όλα θα πάνε καλά στο τέλος, μην ανησυχείς! ;)

talidipa
30-07-10, 20:58
Το λογιστήριο της ΗΟL πάντα ήταν προβληματικό. Αν φτάσουν να σου κόψουν και το τηλ για ένα απλήρωτο λογαριασμό ε τότε δεν έχουν το Θεό τους κι όταν ειδικά τους έχεις εξηγήσει σε τι φάση βρίσκεσαι. Μήπως όμως έχουν αρχίσει κι έχουν πρόβλημα εσόδων και κυνηγάνε με το τουφέκι?

Όλα θα πάνε καλά (όσον αφορά την εύρεση εργασίας σου, γιατί με το λογιστήριο της HOL μάλλον θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή για να εξηγήσεις σε 30 νοματέους την κατάσταση)

alt10alt10
31-07-10, 00:17
εγω προσωπικα επειδη ελειπα σταδιακα απο Ελλαδα για 3 μηνες δεν ειχα πληρωσει τιποτα και δεν με ενωχλησε κανεις.. πιστευω οτι ειναι σχετικα ελαστικοι με τους λογ/σμους. Συμφωνα και με μια οδηγια της ΕΕΕΤ λεει οτι μπορει ειτε να προπληρωνεται το παγιο της υπηρεσιας για ενα χρονο και να παρεχεται η αναλογη εκπτωση απο την εταιρια ή μπορουν να εξοφλουνται ολα στο τελος του χρονου. Αυτο με ειχε σωσει σε μια περιοδο οικονομικης προσαρμογης και δεν ειχα πληρωσει κινητο και σταθερο για ενα χρονο χωρις απολειες μονο λιγα τηλεφωνα απο τις εταιριες τηλεφωνιας χεχε αλλα και παλι δεν μου εκαναν κατι παραπανω νομικα αλλα ουτε και διακοπη υπηρεσιων.

orestis7
31-07-10, 12:54
Εγώ περιμένω να μαζευτούν 2 με 3 λογαριασμοί και μετά πάω να πληρώσω και δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ! Πολύ περίεργο που σε πήραν με την μια..

tasanas
01-08-10, 00:49
Το holογιστιήριο είναι ,μυθικό για τις γκάφες του. Πάντως μην πολυδίνεις σημασία θα τους μπερδέψεις...

Asas
01-08-10, 15:15
Το λογιστήριο της ΗΟL πάντα ήταν προβληματικό.


Σκέτη ζουγκλα λέμε...;)

wezor
01-08-10, 20:46
Όπως τα λένε είναι τα παιδιά. Και εγώ ξέρω ότι είναι αρκετά χαλαρά στον να μην πληρώσεις τον ένα μήνα (δεν είναι σαν τον ΟΤΕ που στις 10 μέρες αν δεν πληρώσεις σου κόβει το internet ) ετσι έκανα και εγώ πριν 7 μήνες περίπου τους πλήρωνα 3 μήνες μαζί (οπότε πάντα χρωστούσα 2 μήνες) τώρα αν άλλαξαν α πράγματα δεν ξέρω λίγο τρελό μου φαίνεται γιατί από λογιστήριο πάσχουν..
Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά..

vasileios13
01-08-10, 23:00
Εγώ είμαι της άποψης ότι καλό θα είναι να πληρώνονται οι λογαριασμοί κανονικά,αν υπάρχει η δυνατότητα... Και το λέω εγώ που είμαι και άνεργος αυτό τον καιρό....:cry:

Asas
01-08-10, 23:07
Εγώ είμαι της άποψης ότι καλό θα είναι να πληρώνονται οι λογαριασμοί κανονικά,αν υπάρχει η δυνατότητα... Και το λέω εγώ που είμαι και άνεργος αυτό τον καιρό....:cry:

Ναι και εγώ συμφωνώ διότι έτσι έχουμε καλύτερες υπηρεσίες...

vasileios13
01-08-10, 23:41
Ναι και εγώ συμφωνώ διότι έτσι έχουμε καλύτερες υπηρεσίες...

Ένας τρόπος είναι ο έρανος από θείες-μανάδες-γιαγιάδες...αυτό κάνω εγώ και πιάνει πάντα,γιατί αν μου κόψουν το ίντερνετ θα "σαλτάρω"...:worthy:

bviolet
02-08-10, 01:45
και εμενα με πηραν σε καποια φαση πριν κανα μηνα...
_Τους λογαριασμους τους πληρωνω παντα καθε 2 η 3 μηνες εδω και δυο χρονια που εχω hol
Λογικα μαλλον βγαινει πως πρεπει να περνουνε στην τυχη για εκφοβισμο...

Η φαση ειναι πως ενω την εχω προτεινει σε πολυ κοσμο!!!
... μετα ομως απο αυτο το τηλεφωνημα, επαθα καποια ξενερα...

:nono:...για να δουμε που το πανε
Α ..και σου λενε ενδεχομενος να κοπει και οχι πως θα κοπει σιγουρα

Ενδιαφερον και το παρακατω:


εγω προσωπικα επειδη ελειπα σταδιακα απο Ελλαδα για 3 μηνες δεν ειχα πληρωσει τιποτα και δεν με ενωχλησε κανεις.. πιστευω οτι ειναι σχετικα ελαστικοι με τους λογ/σμους. Συμφωνα και με μια οδηγια της ΕΕΕΤ λεει οτι μπορει ειτε να προπληρωνεται το παγιο της υπηρεσιας για ενα χρονο και να παρεχεται η αναλογη εκπτωση απο την εταιρια ή μπορουν να εξοφλουνται ολα στο τελος του χρονου. Αυτο με ειχε σωσει σε μια περιοδο οικονομικης προσαρμογης και δεν ειχα πληρωσει κινητο και σταθερο για ενα χρονο χωρις απολειες μονο λιγα τηλεφωνα απο τις εταιριες τηλεφωνιας χεχε αλλα και παλι δεν μου εκαναν κατι παραπανω νομικα αλλα ουτε και διακοπη υπηρεσιων.

dkmaster
02-08-10, 13:50
Παιδιά, όμως απο τη στιγμή που η υπηρεσία είναι χρεώσιμη ανα μήνα το θεωρείται παράλογο να ζητάει η εταιρία τα λεφτά της ανα μήνα; Σίγουρα για έναν δύο λογαριασμούς δεν θα κόψουν τις υπηρεσίες, αλλά bviolet για παράδειγμα έφαγες ξενέρα επειδή έχεις απλήρωτους 3 μήνες και σε πήραν τηλέφωνο; Στον μπακάλη σου τρως ξενέρα όταν σου ζητάει λεφτά; Εγώ πάντως όσες φορές του έχω ζητήσει του μπακάλη να τον πληρώσω 3 μήνες μετά για έναν περίεργο λόγο αρνείται συνεχώς. :hmm:


Πάντως πραγματικά δεν νομίζω για έναν λογαριασμό να κόψουν ίντερνετ και τηλέφωνο.

bviolet
02-08-10, 18:54
στον μηνα με πηρανε κ εμενα:cool:

_Αμα σε παρουν τηλεφωνο και σου πουν με καπως ''απειλητικο'' σοβαρο υφος πως αν δεν πληρωσεις εως τελος του μηνα ενδεχομενος... να σου κοψουνε τις υπηρεσιες
εσυ δε θα φας ξενερα?
Στον μπακαλη χρωστα βερεσε η μιση Ελλαδα
_Τι σου λεει εσενα...! Αλλαξε μπακαλη τοτε...

_Το ατου των παροχων και των μπακαληδων ειναι ''το ανθρωπινο προσωπο" (που δεν δειχνει ο ΟΤΕ και τα super market)
Αμα το χασουν και αυτο, μαλλον κλεισανε...
η κλεισαμε:sorry:
Τεσπα αν ξερει καποιος αν και ποσο ισχυει ακομα... το παρακατω:

εγω προσωπικα επειδη ελειπα σταδιακα απο Ελλαδα για 3 μηνες δεν ειχα πληρωσει τιποτα και δεν με ενωχλησε κανεις.. πιστευω οτι ειναι σχετικα ελαστικοι με τους λογ/σμους. Συμφωνα και με μια οδηγια της ΕΕΕΤ λεει οτι μπορει ειτε να προπληρωνεται το παγιο της υπηρεσιας για ενα χρονο και να παρεχεται η αναλογη εκπτωση απο την εταιρια ή μπορουν να εξοφλουνται ολα στο τελος του χρονου. Αυτο με ειχε σωσει σε μια περιοδο οικονομικης προσαρμογης και δεν ειχα πληρωσει κινητο και σταθερο για ενα χρονο χωρις απολειες μονο λιγα τηλεφωνα απο τις εταιριες τηλεφωνιας χεχε αλλα και παλι δεν μου εκαναν κατι παραπανω νομικα αλλα ουτε και διακοπη υπηρεσιων.

Seitman
02-08-10, 19:03
Γιατί να φας ξενέρα φίλε μου????
Εμ τους χρωστάς εμ από πάνω? Δε γίνονται αυτά.
Όσο για το ανθρώπινο πρόσωπο, εξήγησέ το στους εργαζόμενους του κάθε μπακάλικου που θα φάνε το αντίστοιχο "πιστόλι" στις πληρωμές τους

bviolet
02-08-10, 19:15
Γιατί να φας ξενέρα φίλε μου????
Εμ τους χρωστάς εμ από πάνω? Δε γίνονται αυτά.
Όσο για το ανθρώπινο πρόσωπο, εξήγησέ το στους εργαζόμενους του κάθε μπακάλικου που θα φάνε το αντίστοιχο "πιστόλι" στις πληρωμές τους
Εχεις αποψη γιατι εχεις ασχοληθει με το εμποριο?
τοτε πασο...
_Οι πληρωμες ειναι μια η αλλη
η hol δεν χανει γιατι τοτε θα ειχαν κοψει ποδαρια απο την αρχη
ασε που κ ετσι ακομα αυξανουν τους πελατες κ ρεφαρουν
_Αμα ακομα δεν καταλαβες ρωτα τον μπακαλη
η τον μπακαλογατο

vasileios13
02-08-10, 19:29
Εχεις αποψη γιατι εχεις ασχοληθει με το εμποριο?
τοτε πασο...
_Οι πληρωμες ειναι μια η αλλη
η hol δεν χανει γιατι τοτε θα ειχαν κοψει ποδαρια απο την αρχη
ασε που κ ετσι ακομα αυξανουν τους πελατες κ ρεφαρουν
_Αμα ακομα δεν καταλαβες ρωτα τον μπακαλη
η τον μπακαλογατο

Ηρέμησε φιλαράκο....ο καθένας έχει την άποψη του.... Μην πάρεις στραβά την παρέμβαση μου....:respekt:

Seitman
02-08-10, 19:30
Φυσικά και έχω ασχοληθεί (και ασχολούμαι) με το εμπόριο.
Μα είναι απλά τα πράγματα φίλε μου. Εσύ όταν τρως "πιστόλι" από τον εργοδότη σου (που δεν το εύχομαι), δεν δυσανασχετείς (τουλάχιστον)?
Μπορεί να μην "έκοβε ποδάρια" γιατί ίσως τους "έπαιρνε" να είναι ελαστικοί και τώρα να "ήρθε το αυγό στον πισινό" ;)

makis
05-08-10, 23:34
Στον δέυτερο απλήρωτο λογαριασμό στο κόβουνε,η τουλάχιστον έτσι έκαναν στην αδερφή μου χωρίς να τις στείλουνε μήνυμα.Πάντος το λεει στους όρους περι διακοπής ότι ενημερώνετε ο πελάτης με μήνυμα πρίν την διακοπή

Asas
05-08-10, 23:52
Στον δέυτερο απλήρωτο λογαριασμό στο κόβουνε,η τουλάχιστον έτσι έκαναν στην αδερφή μου χωρίς να τις στείλουνε μήνυμα.Πάντος το λεει στους όρους περι διακοπής ότι ενημερώνετε ο πελάτης με μήνυμα πρίν την διακοπή


Εμένα δεν με ενημέρωσαν όταν το έκοψαν...Μόνο ακουσα στο τηλ. Έχει ενργοποιηθεί η φραγή εισαρχομένων κλήσεων

@ ADSLgr.com All rights reserved.