PDA

Επιστροφή στο Forum : αδυναμια συνδεσης λαπτοπ ασυρματα με router connx



potoula
29-07-10, 15:08
Γεια σας
Σε μοντεμ μαλλον thomson δεν το εχω δει ακομα απλα μου ειπαν δεν ηξεραν και πολλα
δεν μπορουν να συνδεθουν ασυρματα 2 λαπτοπ που εχουνμ και ακομα οταν ειναι συνδεδεμενος ο σταθερος υπολογιστης με ethernet δεν γινεται να συνδεθει και το λαπτοπ.Αυτα μου ειπαν αυτα σας λεω. Τι μπορει να συμβαινει για να γινεται το πρωτο που ρωτησα?Ως και τεχνικοι του οτε πηγαν και δεν μπορεσαν να κανουν κατι.Τους ειπα θα αναλαβω δραση γιατι ειναι πολυ κουφο αυτο. Οταν παω σπτι τους και δω τι συμβαινει θα σας γραψω παλι αλλα με αυτα που μου ειπαν παιζει να μην εχουν ενεργοποισει το ασυρματο ή να συμβαινει τι αλλο?

deniSun
29-07-10, 15:55
α) Αυτά είναι τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ.
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm
Εσύ ποιος έχεις;
β) Τι λειτουργικό έχουν τα laptop;
γ) Μπορείς δηλαδή να έχεις ένα σταθερό και μόνο ένα laptop ή δεν μπορείς να συνδέσεις ούτε ένα laptop;

potoula
29-07-10, 16:12
η μητερα τους που μιλησα μαζι της δε ηξερε πολλα θα παω σπιτι τους το Σαββατο να δω αλλα απο αυτα που μου ειπε οτι οταν θες να συνδεθεις στο λαπτοπ δεν μπορεις να εισαι και στο σταθερο πολυ κουφο αυτο λειτουργικο χπ θα εχουν γιατι δεν ειναι προσφρα αγορασμενα εκτος αν εχουν vista. Το σαββατο που θα τα δω θα γραψω περισσοτερα

deniSun
29-07-10, 16:17
περιμένουμε λοιπόν...

wesker
29-07-10, 21:18
Υποπτεύομαι IP Conflict μεταξύ laptop - σταθερού.....

deniSun
29-07-10, 22:44
Με DHCP μάλλον δύσκολο....

potoula
29-07-10, 23:43
Υποπτεύομαι IP Conflict μεταξύ laptop - σταθερού.....

τι ειναι αυτο και πως διορθωνεται? τ πρεπει να κανω

anger
30-07-10, 00:06
Ίσως δέν ειναι ενεργοποιημένο το ασύρματο στο router,είτε στα laptop.Ή ακόμη να μήν βάζουν το σωστό κωδικό για την ασύρματη σύνδεση.Ακόμη παίζει ανάλογα με το λειτουργικό των laptop (xp,vista) να μήν είναι σωστά ρυθμισμένα ωστε να μπορούν να συνδεθουν πχ σε vista στην επιλογη κέντρο δικτυου και κοινής χρήσης ,μπορεί να θέλει για conx το δίκτυο να ρυθμιστεί ώς Δημόσιο ή Ιδιωτικό (παλαιότερα που είχα conx ήθελε να είναι Δημόσιο ,το γράφει και το βιβλιαράκι του router)!
Όσο για τις ip αφού σίγουρα στο router είναι DHCP enable δέν παιζει να έχει πρόβλημα.

deniSun
30-07-10, 10:25
τι ειναι αυτο και πως διορθωνεται? τ πρεπει να κανω

Κάθε ΗΥ που συνδέεται σε ρούτερ πρέπει να έχει μια μοναδική διεύθυνση ΙΡ.
Αυτή μπαίνει είτε χειροκίνητα στην κάρτα δικτύου κάθε ΗΥ είτε αυτόματα με το DHCP του ρούτερ που αναλαμβάνει να δώσει αυτό ΙΡ σε κάθε ΗΥ που συνδέεται.
Αν δεν έχεις πειράξει τίποτε τότε το ρούτερ δίνει μόνο του ΙΡ.
Σχεδόν όλα τα ρούτερ έρχονται με ενεργοποιημένο το DHCP ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις εσύ τίποτε.
Με DHCP δεν υπάρχει θέμα διένεξης ΙΡ.
Εξ άλλου αν υπήρχε conflict IP θα σου εμφάνιζε κατάλληλο μήνυμα στους 2 ΗΥ που θα είχαν την ίδια ΙΡ.

roiy1
31-07-10, 10:52
Επίσης αν έβαζες Open DNS στις κάρτες δικτύου των laptop, θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα. Primary : 208.67.222.222 και secondary : 208.67.220.220 'Εχω λύσει πολλά προβλήματα συνδεσιμότητας με αυτόν τον τρόπο. Καλό θα ήταν επίσης (όχι απαραίτητο όμως), να άλλαζες και τους DNS μέσα από τις ρυθμίσεις του ρούτερ.

potoula
03-08-10, 10:47
παιδια καλημερα
επανερχομαι με το θεμα αυτο
πηγα λοιπον στο σπιτι αυτο να δω τι παιζει κι ειδα οτι ειχαν σε μια τηλεφωνικη γραμμη 2 μοντεμ ενα ενσυρματο παλιο που ειχαν συνδεσει εναν στα8ερο υπολογιστη στο παταρι του σπιτιου και ειχα και ενα μοντεμ ασυρματο σε ενα δωματιο σπιτι. Τρελαθηκα οταν το ειδα. τους ειπα οτι δεν γινεται 2 μοντεμ σε μια γραμμη, Πρεπει να συνδεσουμε το ασυρματο επανω στον στα8ερο υπολογιστη κι απο εκει να συνδεονται κι ασυρματα τα 2 λαπτοπ, ομως επειδη ειναι αποσταση και κολωνες και τοιχοι θα εχει απωλειες γι αυτο θελουμε καποια ενισχυση σηματος. Αυτο θα το κανουμε τελος του μηνα γιατι φευγουν για διακοπες. Καλα πηγαν ανθρωποι που εχουν μαγαζι με συνδεσεις ιντερνετ και υπολογιστες πηγαν τεχνικοι του ΟΤΕ, μα καλα κανεις να μην τους πει 2 μοντεμ σε μια γραμμη? τι να πω? η ασχετοσυνη σ ολο της το μεγαλειο.

deniSun
03-08-10, 10:53
Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις ένα ασύρματο ρούτερ με αποσπόμενη κεραία και ένα καλώδιο επέκτασης ή ένα Access Point

potoula
03-08-10, 19:38
ναι αυτο 8α κανω. 8α τους βαλω το ασυρματο μοντεμ που εχουν και με access point θα ενισχυσω το σημα τους κι ολα καλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.