PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδέσμευση γραμμών σε περίπτωση πώλησης της εταιρείας;



Schumipes11
30-07-10, 10:45
Καλημέρα σας


Έχω από το 2005 σύνδεση adsl με Τελλας , έχω την εξής απορία από την στιγμή που το νούμερο που έιχα προήλθε από φορητότητα και ΔΕΝ ήταν νέα αριθμοδότηση 211..... , αν η εταιρία πουληθεί η κλείσει με όλα αυτά που ακούγονται το τελευταίο διαστημα όσοι έχουμε τηλεφωνία + ιντερνετ τι θα απογίνει το παλιό νούμερο και οι υπηρεσίες adsl που πληρώνω?

giwrgosth
30-07-10, 10:53
Το νούμερο σου ανήκει, οπότε μπορείς να το μεταφέρεις σε άλλη εταιρεία, η γραμμή (ο χαλκός δηλαδή από τον ΟΤΕ προς το σπίτι σου) ανήκει στον ΟΤΕ, οπότε μπορείς να πας σε άλλο πάροχο με την ίδια γραμμή και απλά θα χάσεις το υπόλοιπο που έχεις πληρώσει.

nm96027
30-07-10, 11:09
Καλημέρα σας


Έχω από το 2005 σύνδεση adsl με Τελλας , έχω την εξής απορία από την στιγμή που το νούμερο που έιχα προήλθε από φορητότητα και ΔΕΝ ήταν νέα αριθμοδότηση 211..... , αν η εταιρία πουληθεί η κλείσει με όλα αυτά που ακούγονται το τελευταίο διαστημα όσοι έχουμε τηλεφωνία + ιντερνετ τι θα απογίνει το παλιό νούμερο και οι υπηρεσίες adsl που πληρώνω?

Οτι και να γίνει σε περίπτωση μεταφοράς γραμμής από τον Α παρόχο στον Β, ακριβώς επειδή το RUO δεν προβλέπει την παρέμβαση του παρόχου Α στην διαδικασία, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δηλαδή είτε τώρα αποφασίσεις να φύγεις από την εταιρεία είτε σε μία άλλη χρονική συγκυρία, η Wind και η κάθε Wind δεν συμμετέχει στην διαδικασία μεταφοράς της γραμμής.

akkiiss55
30-07-10, 16:49
Καλημέρα σας


Έχω από το 2005 σύνδεση adsl με Τελλας , έχω την εξής απορία από την στιγμή που το νούμερο που έιχα προήλθε από φορητότητα και ΔΕΝ ήταν νέα αριθμοδότηση 211..... , αν η εταιρία πουληθεί η κλείσει με όλα αυτά που ακούγονται το τελευταίο διαστημα όσοι έχουμε τηλεφωνία + ιντερνετ τι θα απογίνει το παλιό νούμερο και οι υπηρεσίες adsl που πληρώνω?

Βασικα θα γινει ο,τι και με τν περιπτωση Teledome.ολες οι γραμμες πανε σε μορφη καταργησης.απλα μετα γινεται απο το νεο παροχο αιτηση νεας γραμμης με τν αριθμο σ

thenetpoet
30-07-10, 19:54
δεν προκειται να κλείσει, αλλα και να την πάρει άλλος μέτοχος, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι..

akkiiss55
30-07-10, 20:34
δεν προκειται να κλείσει, αλλα και να την πάρει άλλος μέτοχος, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι..

οντως...εχει ακομα 2 ετη ζωης τουλαχιστον κυνηγωντας τν εξαγορα της βεβαια,αν κ ειναι κατι δυσκολο(λογω δομης τλφ κεντρου)εκτος αν γινει κατι οπως με τη Vivodi και τν ΟΝ

thenetpoet
02-08-10, 16:32
οντως...εχει ακομα 2 ετη ζωης τουλαχιστον κυνηγωντας τν εξαγορα της βεβαια,αν κ ειναι κατι δυσκολο(λογω δομης τλφ κεντρου)εκτος αν γινει κατι οπως με τη Vivodi και τν ΟΝ

Η οποιαδήποτε εξαγορά, αν τελικά γίνει εξαγορά και δεν την ξανα αγοράσει ο ίδιος ιδιοκτήτης, θα έχει κλεισει μέσα στον Οκτώβρη..έχει ανακοινωθεί και επίσημα αυτό.

giwrgosth
02-08-10, 16:42
Άσχετο αλλά ο φίλος μας δούλευε σε πάροχο στην υποστήριξη πελατών και μάλιστα σε 2nd level και δεν γνωρίζει τη διαδικασία? :whistle:

ΚΟΥΦΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ 2nd LEVEL support ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΟ

Schumipes11
02-08-10, 21:52
Άσχετο αλλά ο φίλος μας δούλευε σε πάροχο στην υποστήριξη πελατών και μάλιστα σε 2nd level και δεν γνωρίζει τη διαδικασία? :whistle:

Το κάθε τμήμα είναι αυτοδύναμο υπάρχει το FLLU, το TCS, το NMC και άλλα ακόμα που δεν υπάρχει λόγος να τα ονομάσω εδώ πέρα, δεν την ξέρω την διαδικασία διότι δεν περίμενα ότι θα έφτανε η εταιρία στο σημείο που είναι τώρα να κινδυνεύει μέχρι και να κλείσει αν δεν βρεθεί κάποιος να την ξεχρεώσει και να την φτιάξει από την αρχή, για αυτό και δεν ξέρω τι γίνεται/έγινε με τον βρόγχο και αν είδες μιλήσα για φορητότητα κάτι που σημαίνει ότι το νούμερο υπήρχε στον ΟΤΕ πολύ πιο πριν από τον κάθε πάροχο , και επειδή είναι αποτυχημένοι όλοι στα διοικητικά κλιμάκια θα την πληρώσουμε όσοι έχουμε στηρίξει στο να μας παρέχει υπηρεσίες και να μας αφήσουν ξεκρέμαστους...?

thenetpoet
03-08-10, 13:02
Το κάθε τμήμα είναι αυτοδύναμο υπάρχει το FLLU, το TCS, το NMC και άλλα ακόμα που δεν υπάρχει λόγος να τα ονομάσω εδώ πέρα, δεν την ξέρω την διαδικασία διότι δεν περίμενα ότι θα έφτανε η εταιρία στο σημείο που είναι τώρα να κινδυνεύει μέχρι και να κλείσει αν δεν βρεθεί κάποιος να την ξεχρεώσει και να την φτιάξει από την αρχή, για αυτό και δεν ξέρω τι γίνεται/έγινε με τον βρόγχο και αν είδες μιλήσα για φορητότητα κάτι που σημαίνει ότι το νούμερο υπήρχε στον ΟΤΕ πολύ πιο πριν από τον κάθε πάροχο , και επειδή είναι αποτυχημένοι όλοι στα διοικητικά κλιμάκια θα την πληρώσουμε όσοι έχουμε στηρίξει στο να μας παρέχει υπηρεσίες και να μας αφήσουν ξεκρέμαστους...?
απορώ πως έχεις συμπεράνει οτι η εταιρεία κινδυνεύει μεχρι και να κλείσει αν δεν ξεχρεώσει και δεν ξαναφτιαχτεί από την αρχή.
Η αναδιάρθωση του χρέους είναι η ίδια διαδικασία με αυτή που έγινε πέρσι και φυσικά δεν έχει να κάνει με το οτι δεν μπορεί να πληρώσει, απλά αυτά που καλείται να πληρωσει μπορεί να τα μειώσει. Γνώμη μου οτι καλά κάνει καθώς το καλύτερο ισοζύγιο διασφαλίζει κάπως και τις θέσεις εργασίας τόσων ανθρώπων.
Όπως αναφέρει και ο τύπος, το ενδιαφέρον των επενδυτών για συμμετοχή ξεπέρασε αυτό της προηγούμενης φοράς.
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=48679153
Όποιος την πάρει (αν δεν παραμείνει στον ίδιο) δεν θα ξεχρεώσει τίποτα, απλά με μία επένδυση σχετικά χαμηλή θα ρίξει τα χρέη κάτω από το μισό των τωρινών. Κανείς δεν θα ενδιαφερόταν να επενδύσει αν η εταιρεία ήταν για κλείσιμο.

giwrgosth
03-08-10, 13:15
Το κάθε τμήμα είναι αυτοδύναμο υπάρχει το FLLU, το TCS, το NMC και άλλα ακόμα που δεν υπάρχει λόγος να τα ονομάσω εδώ πέρα, δεν την ξέρω την διαδικασία διότι δεν περίμενα ότι θα έφτανε η εταιρία στο σημείο που είναι τώρα να κινδυνεύει μέχρι και να κλείσει αν δεν βρεθεί κάποιος να την ξεχρεώσει και να την φτιάξει από την αρχή, για αυτό και δεν ξέρω τι γίνεται/έγινε με τον βρόγχο και αν είδες μιλήσα για φορητότητα κάτι που σημαίνει ότι το νούμερο υπήρχε στον ΟΤΕ πολύ πιο πριν από τον κάθε πάροχο , και επειδή είναι αποτυχημένοι όλοι στα διοικητικά κλιμάκια θα την πληρώσουμε όσοι έχουμε στηρίξει στο να μας παρέχει υπηρεσίες και να μας αφήσουν ξεκρέμαστους...?
Πιστεύω πως κάποιος στη θέση σου, τεχνική υποστήριξη σε έναν πάροχο, θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτό, είναι πολύ απλό θέμα.
Και όχι η Τελλάς δεν θα κλείσει, μην φοβάσαι :whistle:

Schumipes11
06-08-10, 11:38
Πιστεύω πως κάποιος στη θέση σου, τεχνική υποστήριξη σε έναν πάροχο, θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτό, είναι πολύ απλό θέμα.
Και όχι η Τελλάς δεν θα κλείσει, μην φοβάσαι :whistle:


Ας κλείσει ότι θέλει ας κάνει, ερασιτεχνική ήταν μια ζωή , αστα τα ξέρω εκ των έσω.......

giwrgosth
06-08-10, 11:46
Ας κλείσει ότι θέλει ας κάνει, ερασιτεχνική ήταν μια ζωή , αστα τα ξέρω εκ των έσω.......
Άρα εσύ φταις που επέλεξες σύνδεση σε μια ερασιτεχνική εταιρεία και όχι μια επαγγελματική και πέρα από αυτό μειώνεις τον εαυτό σου σαν τεχνικό, αφού στην ουσία λες πως ούτε σε μια "ερασιτεχνική" εταιρεία δεν μπόρεσες να δουλέψεις.
Ξέρεις πως αν αυτό το έκανες επώνυμα δεν θα μπορούσες να βρεις δουλειά πουθενά, όχι γιατί ο επόμενος θα φοβόταν μήπως τον κατηγορήσεις, αλλά δε θα σε θεωρούσε ικανό, σου λέει τι να τον πάρω? Σε μια "ερασιτεχνική" εταιρεία δούλευε, άρα άχρηστος! ;)

Schumipes11
06-08-10, 12:01
Άρα εσύ φταις που επέλεξες σύνδεση σε μια ερασιτεχνική εταιρεία και όχι μια επαγγελματική και πέρα από αυτό μειώνεις τον εαυτό σου σαν τεχνικό, αφού στην ουσία λες πως ούτε σε μια "ερασιτεχνική" εταιρεία δεν μπόρεσες να δουλέψεις.
Ξέρεις πως αν αυτό το έκανες επώνυμα δεν θα μπορούσες να βρεις δουλειά πουθενά, όχι γιατί ο επόμενος θα φοβόταν μήπως τον κατηγορήσεις, αλλά δε θα σε θεωρούσε ικανό, σου λέει τι να τον πάρω? Σε μια "ερασιτεχνική" εταιρεία δούλευε, άρα άχρηστος! ;)


Ερασιτεχνική από θέμα οργάνωσης , να σου πω ότι σε εξοπλισμό και μηχανήματα δεν είχαν κάτι που άλλοι να μην το έχουν, εμείς οι τεχνικοί εκεί πέρα είχαμε πολλά εργαλεία που βοηθούσαν στο να διευκολύνουμε την εργασία μας, άρα όπως το λες δεν ισχύει , ερασιτεχνική μια εταιρία μπορείς να την χαρακτηρίσεις κρίνοντας το επίπεδο λειτουργίας ΕΝΟΣ η ΠΟΛΛΩΝ από τα τμήματα της, εγώ στο τμήμα που ήμουν δεν ήμασταν ερασιτέχνες το αντίθετο,και δεν είπα ερασιτέχνες ούτε τους ανθρώπους με τους οποίους λέγαμε μια καλήμερα για 3 χρόνια, εν αντιθέσει με αυτά που λές ερασιτεχνική χαρακτήρισα την οργάνωση της εταιρίας στα υπόλοιπα επίπεδα, έγινα σαφής έχεις κάποια άλλη απορία πάνω σε αυτό?????

giwrgosth
06-08-10, 12:15
Έγινες σαφής! Ερασιτεχνικά όλα τα άλλα τμήματα εκτός από το δικό σου :oneup:

Schumipes11
06-08-10, 12:33
Έγινες σαφής! Ερασιτεχνικά όλα τα άλλα τμήματα εκτός από το δικό σου :oneup:

Ετσι ετσι........Το TCS τα σπάει .....................

:twisted:

nEC
06-08-10, 13:38
every pikramenos his pain :lol:

στο θέμα μας,
η εξαγορά της εταιρίας ( οπου μάλιστα υπάρχει και μεγάλο ενδιαφέρον από επένδυτές / telco ) θα γίνει εντελώς διάφανα ...ούτε ip δεν θα αλλάξουμε!

για να κλείσει δεν υπάρχει περίπτωση...η εταιρία είναι κερδοφόρα ,με μόνο πρόβλημα τον μεγάλο δανεισμό της ...γιαυτό γίνονται όλα αυτά τα 'κολπα' για τις αναδιαρθρώσεις του χρέους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.