PDA

Επιστροφή στο Forum : Remove Password



3lv11985
30-07-10, 17:36
Γεια σε ολους..
Λοιπον εχω ενα Notebook ThinkPad Z60 ενος φιλο μου (ο οποιος φιλος μου =βλα***) δεν θυμαται αν εχει βαλει κωδικο η δακτιλικο αποτυπωμα στο Notebook. δωκιμασα να το βγαλω με το Hires Boot CD αλλα προγραμμα που εισαγεις τον κωδικο και το δακτυλικο αποτυπομα ειναι της ΙΒΜ....:p
ξερει κανεις πως να το κανω να μπει στα Windows παλι χωρις να του κανω Format\????
Ευχαριστω πολυ..

deniSun
30-07-10, 21:12
Δεν νομίζω να γίνεται αφού τον έλεγχο τον έχει αποκλειστικά το sw της IBM.

GREEKBACHELOR
30-07-10, 21:29
καλησπέρα,

Αν υπάρχουν αρχεία που δεν πρέπει να χαθούν (επαγγελματικά, εργασίες κλπ) και αξίζουν, μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποια εταιρία που το αναλαβάνουν. Για περισσότερα στείλε mail στο

daffy
30-07-10, 21:47
Τα thinkpads έχουν διάφορα μέρη που παίρνουν κωδικούς για extra ασφάλεια. Εσύ δεν μας λες σε ποιό σημείο ακριβώς έχει βάλει τον κωδικό/fingerprint ο φίλος σου. Είναι στο κλασικό login των windows; Είναι στο boot; Είναι στο access του σκληρού; Είναι στο power on του σκληρού;

Για να λες και fingerprint θα υποθέσω οτι εννοείς τον κανονικό κωδικό για να μπεις στα win (μιας και στις τρεις άλλες περιπτώσεις δεν δέχεται αποτυπώματα, μόνο passwords). Άρα ουσιαστικά μιλάμε οτι δεν έχεις τον κωδικό των windows για να μπεις. Υπάρχουν διάφορα προγραμματάκια ανάλογα με την έκδοση των win που τραβάνε τα hashes και σου δείχνουν τον κωδικό. Αν δεν βρεις άκρη έτσι, ρίξτου ένα ubuntu livecd, bootαρε από κει, τσίμπα οτι αρχείο θες για backup κτλ και καπάκια format.

3lv11985
31-07-10, 10:30
καλημερα... ο κωδικος ειναι για τα Windows...οποτε τελικα καταλιγουμε στο να παρουμε τα πραγαμτα που εχει μεσα και του κανουμε ενα ωραιο... Format???

deniSun
31-07-10, 12:01
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις...

hellasyoda
31-07-10, 12:35
Μήπως ο administrator δεν έχει κωδικό? Δοκίμασε να μπεις από safe mod και δες από εκεί αν σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις σαν administrator και να αλλάξεις το κωδικό του χρήστη.

mixlis
31-07-10, 12:43
Μήπως ο administrator δεν έχει κωδικό? Δοκίμασε να μπεις από safe mod και δες από εκεί αν σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις σαν administrator και να αλλάξεις το κωδικό του χρήστη.
σωστος με safe mode μπενεις και κανεις καινουριο χρηστη

deniSun
31-07-10, 14:34
Εκτός και αν δούλευε με μόνο ένα χρήστη και αυτός ήταν ο Administrator

mixlis
31-07-10, 22:17
κανονικος administrator einai αυτος που βγαινει στο safe mod.Αυτοι που χρησιμοποιουμε εμεις ειναι απλοι χρηστες με admin rights.ΝΑ πω οτι βγαινει παντα

igano
04-09-10, 01:45
καλημερα... ο κωδικος ειναι για τα Windows...οποτε τελικα καταλιγουμε στο να παρουμε τα πραγαμτα που εχει μεσα και του κανουμε ενα ωραιο... Format???

δεν γινεται?να κανει τον δισκο slave σε αλλο υπολογισή και να παρει τα αρχεια και μετα να κανει φορματ! ρωτάω εγω τωρα δεν ξέρω

3lv11985
07-09-10, 10:21
γεια σας..
τελικα αυτο εκανα.. φορματ..!! αφου τελικα δεν ειχε τιποτα μεσα στον υπολογιστη
ευχαριστω πολυ ολους..

Gallahad
24-09-10, 16:31
Αλλα να γνωρίζεισ γενικα οτι μπορουσεσ να βεις και απο safe mode στον administrator και να κανεισ απλά μια απλη καταργηση κωδικου σε οποιον χρηστη θέλεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.