PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοκιμαζόμενο add-on του Firefox υποκλέπτει κωδικούς



ipo
31-07-10, 13:43
Η Mozilla αφαίρεσε από το αποθετήριο των add-on του Firefox ένα πρόσθετο, ένα μήνα μετά την αποκάλυψη της υποκλοπής κωδικών του χρήστη. Επίσης ένα γνήσιο add-on προστέθηκε επίσης στη μαύρη λίστα εξαιτίας κενού ασφαλείας που βοηθούσε στην εκτέλεση επιβλαβούς κώδικα εξ αποστάσεως.

Το πρόσθετο, αποκαλούμενο ως “Mozilla Sniffer” αποστέλλει σε απομακρυσμένη τοποθεσία τις εισαγόμενες στον browser πληρφορίες. Ως εκ τούτου είναι ένα πρόγραμμα υποκλοπής κωδικών που αναμεταδίδει πληροφορίες από τον υπολογιστή του χρήστη. Το πρόσθετο δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα addons.mozilla.org στις 6 Ιουνίου 2010 και διενεργούσε την υποκλοπή των στοιχείων πρόσβασης σε οποιοδήποτε website, τα οποία αναμετέδιδε σε απομακρυσμένο server.

Η Mozilla δήλωσε ότι μόλις ανακαλύφθηκε η επιβλαβής εφαρμογή, στις 12 Ιουλίου 2010, το πρόσθετο απενεργοποιήθηκε και προστέθηκε σε μαύρη λίστα. Ο στόχος της προσθήκης ενός πρόσθετου σε μαύρη λίστα είναι η ενημέρωση των χρηστών για την απεγκατάστασή του.

Οι ερευνητές ασφαλείας είπαν ότι το πρόσθετο βρισκόταν σε φάση ελέγχου και οι χρήστες που το είχαν εγκαταστήσει, θα είχαν λάβει ειδοποίηση ότι είναι μη εκτενώς δοκιμασμένο. Τα μη δοκιμασμένα add-on είναι ελεγμένα για ιούς, trojan και άλλα είδα επιβλαβούς κώδικα, αλλά, σύμφωνα με τη Mozilla, μικρό μέρος του κώδικα μπορεί να ανιχνευθεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης του λογισμικού.

Αν και το πρόσθετο ήταν σε καθεστώς δοκιμής, είχε κατέβει από το αποθετήριο 1800 φορές. Επιπλέον, η ιστοσελίδα στην οποία αποθηκεύονταν οι κλεμμένες πληροφορίες είναι εκτός λειτουργίας αυτή τη στιγμή. Οι ειδικοί σε ζητήματα ασφαλείας συστήνουν σε όλους τους χρήστες που είχαν κατεβάσει το add-on να αλλάξουν πάραυτα τους κωδικούς τους.

Η Mozilla γνωστοποίησε ένα ακόμα πρόσθετο επιρρεπές σε επιθέσεις, γνωστό ως CoolPreviews, το οποίο εν δυνάμει εκθέτει σε hacker τους υπολογιστές στους οποίους βρίσκεται εγκατεστημένο. Το κενό ασφαλείας που περιέχει, μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο εκμετάλλευσης συνδυαζόμενο με ειδικά σχεδιασμένο σύνδεσμο. Αν ο χρήστης τοποθετήσει το δείκτη του ποντικιού στο σύνδεσμο, κατεβαίνει κώδικας JavaScript, που επιτρέπει στο hacker να πάρει στα χέρια του τον έλεγχο του υπολογιστή.

Βέβαια, δεν είναι η πρώτη φορά που ένα add-on της Mozilla αποτελεί αντικείμενο επίθεσης. Στο παρελθόν, δύο πρόσθετα του Firefox ξέφυγαν από τους ελέγχους ασφαλείας της εταιρείας και μόλυναν περίπου 4.600 υπολογιστές με (http://www.zdnet.com/blog/security/mozilla-firefox-hit-by-malware-add-ons/5408)Windows (http://www.zdnet.com/blog/security/mozilla-firefox-hit-by-malware-add-ons/5408).




Πηγή: SPAMfighter (http://www.spamfighter.com/News-14810-Mozilla-Add-on-Extension-Steals-Login-Details.htm)

no_logo
31-07-10, 13:48
Να δούμε πότε θα πάρει η mozilla χαμπάρι πως η λογκή των add ons λειτουργεί ενάντια στην ασφάλεια του προιόντος της. Ενάντια στην ασφάλεια όσων επιλέγουν να χρησιμοποιούν firefox.
Εκτός και αν ήδη το ξέρει αλλά δεν θέλει να κάνει κάτι. Όπως για παράδειγμα όταν εν γνώση της είχε προεγκατεστημένο spyware addon σε γερμανική έκδοση του ff γιατί έβγαζε φράγκα

nnn
31-07-10, 13:59
μπράβο μπράβο, απαράδεκτοι :down:

WAntilles
31-07-10, 14:21
Να δούμε πότε θα πάρει η mozilla χαμπάρι πως η λογκή των add ons λειτουργεί ενάντια στην ασφάλεια του προιόντος της. Ενάντια στην ασφάλεια όσων επιλέγουν να χρησιμοποιούν firefox.
Εκτός και αν ήδη το ξέρει αλλά δεν θέλει να κάνει κάτι. Όπως για παράδειγμα όταν εν γνώση της είχε προεγκατεστημένο spyware addon σε γερμανική έκδοση του ff γιατί έβγαζε φράγκα

Μιλάει χρήστης ενός κλειστού-proprietary web browser που είναι adware και spyware.

flamelab
31-07-10, 14:25
Να δούμε πότε θα πάρει η mozilla χαμπάρι πως η λογκή των add ons λειτουργεί ενάντια στην ασφάλεια του προιόντος της. Ενάντια στην ασφάλεια όσων επιλέγουν να χρησιμοποιούν firefox.
Εκτός και αν ήδη το ξέρει αλλά δεν θέλει να κάνει κάτι. Όπως για παράδειγμα όταν εν γνώση της είχε προεγκατεστημένο spyware addon σε γερμανική έκδοση του ff γιατί έβγαζε φράγκα

O Firefox ειναι τα extensions του και το μεγαλύτερο ατού του. Κάποια "κακά" extensions δεν γίνεται να αποτελέσουν το λόγο να σταματήσει το όλο θεμα με τα extensions.

no_logo
31-07-10, 14:30
Μιλάει χρήστης ενός κλειστού-proprietary web browser που είναι adware και spyware.

βγάλε την κασέτα ή τουλάχιστον να βάζεις [κασετα mode]μπλα μπλα [/κασετα mode]

1. Χρησιμοποιώ κυρίως τον OS Konqueror
2. Spyware και adware έχει αποδεδειγμένα (και όχι μόνο μία φορά) ο αγαπημένος σου firefox

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


O Firefox ειναι τα extensions του και το μεγαλύτερο ατού του. Κάποια "κακά" extensions δεν γίνεται να αποτελέσουν το λόγο να σταματήσει το όλο θεμα με τα extensions.

Αν θεωρεί το Mo-Fo πως κάποια add ons αξίζουν και προσδίδουν τον χαρακτήρα που έχι η φωφώ σήμερα, μπορεί να τα ενσωματώσει και να εγγυάται την διαφανή και καλή λειτουργία τους. Αντίθετα επιτρέπει να υπάρχει αυτό το σκορποχώρι
Τυχαίο;
Δεν νομίζω

marios88
31-07-10, 14:40
Να δούμε πότε θα πάρει η mozilla χαμπάρι πως η λογκή των add ons λειτουργεί ενάντια στην ασφάλεια του προιόντος της. Ενάντια στην ασφάλεια όσων επιλέγουν να χρησιμοποιούν firefox.
Εκτός και αν ήδη το ξέρει αλλά δεν θέλει να κάνει κάτι. Όπως για παράδειγμα όταν εν γνώση της είχε προεγκατεστημένο spyware addon σε γερμανική έκδοση του ff γιατί έβγαζε φράγκα

Σε όποιον δεν αρέσουν τα addons και είναι παρανοϊκός με την ασφάλεια ας μην τα εγκαταστήσει δεν σε υποχρεώνει κανένας να βάλεις untested addon στον browser σου.

Το σκορποχώρι που λες είναι η διαφορά που έχει ο Firefox σε σχέση με τους άλλους browser, αν ο χρήστης δεν είναι ικανός να καταλάβει μετά από πολλαπλά μυνηματα ασφαλείας οτι το addon που βάζει δεν είναι εγκεκριμένο είναι άξιος της μοίρας του και καλά να πάθει.

WAntilles
31-07-10, 14:42
Spyware και adware έχει αποδεδειγμένα (και όχι μόνο μία φορά) ο αγαπημένος σου firefox

1. Άρχισαν τώρα και τα ψεύδη πανικού.

2. Κλασικά χωρίς καμμία απόδειξη.

3. Software που είναι open-source, εξορισμού, δεν γίνεται να είναι spyware.

no_logo
31-07-10, 14:43
αν ο χρήστης δεν είναι ικανός να καταλάβει μετά από πολλαπλά μυνηματα ασφαλείας οτι το addon που βάζει δεν είναι εγκεκριμένο είναι άξιος της μοίρας του και καλά να πάθει.

Αν δεν μπορεί να καταλάβει από την είδηση που παραθέτει ο ipo στο αρχικό post πως ακόμα και tested add on αφαίρεσαν γιατί ήταν malware;
Τότε τι είναι αυτός ο χρήστης; :whistle:

touristas0
31-07-10, 14:44
Πάντως τι να πώ;...όπως πρέπει να προσέχουμε τι κόσμος μπαίνει στο σπίτι μας έτσι και τι add-ons του firefox!...και καλύτερα να έχουμε μόνο αυτά που όντως χρειαζόμαστε και όχι να παίζουμε δοκιμάζοντας add-ons που το μόνο που μπορεί να κάνουν είναι πιο βαρύ τον browser και να μας δημιουργήσουν σε προβλήματα ασφαλείας και φυσικά να τσεκάρουμε μετά από εγκαταστάσεις utilities και codecs αν έχει εγκατασταθεί κανένα άχρηστο πρόσθετο/επέκταση/πρόσθετη λειτουργία στον firefox για να έχουμε το κεφάλι μας και τον firefox ήσυχο...τώρα αυτό το πρόσθετο είχε κατέβει 1800 φορές....εντάξει με τόσους χρήστες που έχει το firefox 1800 "βλάκες" πάει να πει ότι έχει ένα καλό μέσο level χρηστών σε αντίθεση με μερικούς εκατομμύρια βλάκες που χρησιμοποιούν άλλους "περίεργους" και προσαρμοσμένους browsers δεν νομίζεται;...τώρα βέβαια πρέπει καλύτερα η Mozilla να περνάει από καλύτερες-εκτενέστερες δοκιμές και ελέγχους πριν ανεβάσει add-ons εννοείται...αλλά και οι χρήστες να έχουν αυτό σαν παράδειγμα και να μην κατεβάζουν καν add-ons που βρίσκονται στο στάδιο ελέγχου.

xolloth
31-07-10, 14:50
firefox=addons,ειδαλλως θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε αλλους γρηγοροτερους browsers.
επιπλεον υπαρχουν addons στον firefox τα οποια ειναι εργαλεια πολυτιμα για bloggers και τα οποια δεν υπαρχουν για κανεναν αλλο browser.
τι να λεμε τωρα!

c4lex
31-07-10, 14:50
O Firefox ειναι τα extensions του και το μεγαλύτερο ατού του. Κάποια "κακά" extensions δεν γίνεται να αποτελέσουν το λόγο να σταματήσει το όλο θεμα με τα extensions.

Κάτι που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε: Η mozilla κινείται προς την δυνατότητα να επιταχύνει JS κώδικα δίνοντας πρόσβαση σε δυνατότητες της GPU. Το πρωτότυπο (http://groups.google.com/group/jetpack-to-cuda/) το είχε φτιάξει ο Alex Miltsev και κέρδισε το jetpack 0.5 contest (http://mozillalabs.com/jetpack/2009/11/10/jetpack-0-5-contest-a-winner/) με το Jetpack-to-CUDA πέρσυ. :oneup:

Raven84
31-07-10, 14:51
Αν δεν μπορεί να καταλάβει από την είδηση που παραθέτει ο ipo στο αρχικό post πως ακόμα και tested add on αφαίρεσαν γιατί ήταν malware;
Τότε τι είναι αυτός ο χρήστης; :whistle:

Δεν θες πατερούληδες(έτσι λες τουλάχιστον) στην πολιτική και θες πατερούλη στον υπολογιστή σου;;;:whistle:


Και ναι αυτός ο χρήστης στην ΑΡΧΗ είναι άσχετος, πρόβατο, ζώον και δεν ξέρω τι άλλο χαρακτηρισμό σκέφτεσαι.

Θα μάθει αν πάθει.Αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο καλά να πάθει .ΑΥΤΟΣ μόνο.

Οι υπόλοιποι δεν φταίνε να πληρώνουν την δικιά του ατομική ανευθυνότητα.

voithostyrempora2
31-07-10, 15:52
O Firefox ειναι τα extensions του και το μεγαλύτερο ατού του.


firefox=addons,ειδαλλως θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε αλλους γρηγοροτερους browsers.


Mόνο εγω δεν έχω ούτε ενα extension στη Φωφη μου? :hmm::hmm::hmm:

ipo
31-07-10, 15:54
Mόνο εγω δεν έχω ούτε ενα extension στη Φωφη μου? :hmm::hmm::hmm:
Αν δεν ήθελα τα extension του firefox, θα χρησιμοποιούσα Chrome.

voithostyrempora2
31-07-10, 16:08
Αν δεν ήθελα τα extension του firefox, θα χρησιμοποιούσα Chrome.

Xρησιμοποίησα και Chrome χωρις add-ons και συνεχιζω να προτιμαω Φωφη.

Οπότε πιθανως να ειμαι ο μοναδικος :p.

trd64
31-07-10, 16:09
3. Software που είναι open-source, εξορισμού, δεν γίνεται να είναι spyware.

Το σωστό είναι: δεν γίνεται να είναι spyware για πολύ καιρό.

Πριν από λίγο καιρό είχα δει ένα προγραμματάκι για gmail λογαριασμούς που καθόταν στο task-bar. Μετά από 2 εβδομάδες κάποιος είδε ότι μετέφερε τους κωδικούς στο server του developer (ο ίδιος είπε ότι έγινε κατά λάθος αλλά ποιος ξέρει)

ownagE_
31-07-10, 16:20
Mόνο εγω δεν έχω ούτε ενα extension στη Φωφη μου? :hmm::hmm::hmm:

Κι εγώ έτσι ήμουν, αλλά πλέον θεωρώ υποχρεωτικό το AdBlock Plus :p

nnn
31-07-10, 17:05
Adblock plus και noscript nothing else για εμένα.

Giorgos18
31-07-10, 18:17
Adblock plus και noscript nothing else για εμένα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=409046

uncharted
31-07-10, 18:50
Αν θεωρεί το Mo-Fo πως κάποια add ons αξίζουν και προσδίδουν τον χαρακτήρα που έχι η φωφώ σήμερα, μπορεί να τα ενσωματώσει και να εγγυάται την διαφανή και καλή λειτουργία τους. Αντίθετα επιτρέπει να υπάρχει αυτό το σκορποχώρι
Τυχαίο;
Δεν νομίζω
κοιταξε, καποια add-ons (π.χ. adblock plus) δεν μπορουν να ενσωματωθουν λογω εμπορικης πολιτικης

αυτο ισχυει για ολους τους γνωστους/δημοφιλεις browsers, αλλιως θα κατερρεε το διαφημιστικο μοντελο του internet...


1. Άρχισαν τώρα και τα ψεύδη πανικού.

2. Κλασικά χωρίς καμμία απόδειξη.
αυτο ισχυει και για τον opera

κανενας εκ των 2 (firefox, opera) δεν ειναι spyware


3. Software που είναι open-source, εξορισμού, δεν γίνεται να είναι spyware.
γινεται, αν δεν το εχουν δει αρκετα ματια... τα add-ons σε javascript (open-source) δεν ειναι γραμμενα?

γι' αυτο καλο ειναι να βαζουμε μονο πολυ γνωστα add-ons, που τα χρησιμοποιει πολυς κοσμος και οχι το καθε τυχαρπαστο που το κατεβασαν μονο 1800 ατομα...

ps: αλλη μια καλη λυση για να αποφευγονται τετοια φαινομενα, θα ηταν το sandboxing του browser... δηλαδη ενα add-on να μην μπορει να εχει προσβαση στους κωδικους

mathcore
31-07-10, 18:53
Adblock plus και noscript nothing else για εμένα.

:oneup: exactly! Έχω βάλει και ένα ακόμα, το morning coffee, που ανοίγει με ένα κλικ όλα τα αγαπημένα sites (που εσύ ορίζεις) σε tabs..Ξέρω είμαι lazy αλλά το πρωί στην δουλειά βαριέμαι τι να κάνω..

WAntilles
31-07-10, 18:53
αυτο ισχυει και για τον opera

Όχι βέβαια.

Είναι γιατί είναι κλειστός web browser.


κανενας εκ των 2 (firefox, opera) δεν ειναι spyware

Ο Opera είναι γιατί είναι κλειστός web browser.

uncharted
31-07-10, 18:57
Όχι βέβαια.

Είναι γιατί είναι κλειστός web browser.



Ο Opera είναι γιατί είναι κλειστός web browser.
κανεις τεραστιο αλμα λογικης

το TCP/IP και το http ειναι ανοικτα πρωτοκολλα

αν ξερεις τι ειναι το wireshark και τι κανει, θα καταλαβεις οτι κανενας "κατεργαρης" δεν μπορει να κρυφτει...

no_logo
31-07-10, 19:16
κοιταξε, καποια add-ons (π.χ. adblock plus) δεν μπορουν να ενσωματωθουν λογω εμπορικης πολιτικης

αυτο ισχυει για ολους τους γνωστους/δημοφιλεις browsers, αλλιως θα κατερρεε το διαφημιστικο μοντελο του internet...


Από browsers που χρησιμοποιώ σε linux έχουν όλοι adblock λειτουργία ενσωματωμένη

........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κανεις τεραστιο αλμα λογικης

το TCP/IP και το http ειναι ανοικτα πρωτοκολλα

αν ξερεις τι ειναι το wireshark και τι κανει, θα καταλαβεις οτι κανενας "κατεργαρης" δεν μπορει να κρυφτει...

Απλά τρολάρει

Είναι σε άρνηση
Αδυνατεί να δει πως ο μόνος browser που με δόλο ο ίδιος ο δημιουργός του είχε εγκαταστήσει spyware ήταν ο firefox

Τα γεγονότα είναι πεισματάρικα :arrow: http://www-archive.mozilla.org/press/mozilla-2004-11-22.html

:arrow: http://yro.slashdot.org/story/09/08/07/1521208/Ubuntus-New-Firefox-Is-Watching-You

:arrow: http://news.cnet.com/Mozilla-backtracks-in-eBay-privacy-flap/2100-1032_3-5463442.html

πιάστηκε στα πράσα σαν παιδάκι με το χέρι χωμένο στο βάζο με το γλυκό και έβγαλε δελτίο τύπου ζητώντας συγγνώμη.

Και από οτι φαίνεται το ιδιο τροπάρι -κατα λάθος βέβαια- συνεχίζει το mozilla foundation και σήμερα

internal
31-07-10, 19:35
Κι εγώ έτσι ήμουν, αλλά πλέον θεωρώ υποχρεωτικό το AdBlock Plus :p

+1

ένα add-on έχω μόνο και είναι αυτό, αλλά άκρως απαραίτητο. Σε γλυτώνει από ενοχλητικές διαφημίσεις και εμποδίζει σκριπτάκια όπως του google-analytics να μαζεύουν προσωπικά σου δεδομένα. Και κάνει και τις σελίδες να φορτώνουν γρηγορότερα αφού μπλοκάροντας όλα αυτά τα άχρηστα οι σελίδες γίνονται πανάλαφρες.

ipo
31-07-10, 19:52
Ομοίως βρίσκω την αξία του firefox στην πληθώρα των add-ons. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία add-on για να καλύψει πολλές από τις διαφορετικές επιθυμίες του συνόλου των χρηστών του. Καθένας βάζει ό,τι χρειάζεται την εκάστοτε εποχή, χωρίς να επιβαρύνεται από λειτουργίες που δε χρειάζεται. Έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Προσωπικά θεωρώ σημαντικά τα adblock plus, tabmix plus (μου είναι απαραίτητη η "closed tab list" και το duplicate tab") και τον ορθογραφικό έλεγχο.

marios88
01-08-10, 15:26
Αν δεν μπορεί να καταλάβει από την είδηση που παραθέτει ο ipo στο αρχικό post πως ακόμα και tested add on αφαίρεσαν γιατί ήταν malware;
Τότε τι είναι αυτός ο χρήστης; :whistle:



Αδυνατεί να δει πως ο μόνος browser που με δόλο ο ίδιος ο δημιουργός του είχε εγκαταστήσει spyware ήταν ο firefox

Τα γεγονότα είναι πεισματάρικα :arrow: http://www-archive.mozilla.org/press/mozilla-2004-11-22.html

:arrow: http://yro.slashdot.org/story/09/08/07/1521208/Ubuntus-New-Firefox-Is-Watching-You

:arrow: http://news.cnet.com/Mozilla-backtracks-in-eBay-privacy-flap/2100-1032_3-5463442.html

πιάστηκε στα πράσα σαν παιδάκι με το χέρι χωμένο στο βάζο με το γλυκό και έβγαλε δελτίο τύπου ζητώντας συγγνώμη.

Φαντάζομαι ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά. Οπότε θα ήθελα να μου μεταφράσεις την παρακάτω πρόταση από το πρώτο link που έδωσες.


referred to a URL of a partner company of eBay Germany, instead of to eBay directly. This URL was provided by eBay Germany. The Mozilla Foundation allowed this URL to be implemented not realizing the privacy implications.Όταν μπλέκουν πολλοί άνθρωποι σε μία δουλειά γίνονται λάθη, το θέμα είναι πόσο γρήγορα διορθώνονται, και όταν μου λες για 4000-6000 μολυσμένα PC σε 6 χρόνια λειτουργίας όταν υπάρχουν 125 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ εγκαταστάσεις του Firefox 3.6 είναι το 0.000032% του συνόλου.

Νομίζω οτι μπορώ να είμαι ήσυχος...

no_logo
01-08-10, 15:30
Φαντάζομαι ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά. Οπότε θα ήθελα να μου μεταφράσεις την παρακάτω πρόταση από το πρώτο link που έδωσες.



Στα ελληνικά ονομάζεται δικαιολογία
Με πιάνουν στα πράσα και βρίσκω δικαιολογίες για να την γλιτώσω.

Το άλλο link που ήρθε σε συμφωνία η mozilla με την εταιρία canonical του ubuntu για να βάλει spyware στον ff, το κάνεις γαργάρα :whistle:

albatross
01-08-10, 15:57
Το άλλο link που ήρθε σε συμφωνία η mozilla με την εταιρία canonical του ubuntu για να βάλει spyware στον ff, το κάνεις γαργάρα :whistle:

Δεν είναι ακριβώς spyware... είναι το customized search page που χρησιμοποιείται σαν home page προκειμένου να έχουν έσοδα από τις διάφορες μηχανές αναζήτησης. Απλώς το τροποποίησαν ώστε να ανοίγει σε κάθε νέο tab (αν κατάλαβα σωστά)

Αυτό υπάρχει και στον opera...

Desktop

On desktop, Opera collects revenue in several different ways:

1. Search partners
The Opera Browser features integrated search and shopping bars, and partner companies pay a fee to Opera every time a user utilizes the integrated search or shopping bar. Opera cooperates with a few select partners it feels can contribute value to its product and users. Deals with companies like Google, Fast, Lycos, InfoSeek, Yahoo, Amazon, and eBay are showing constant growth in revenues for Opera.
2. Rendering engine as a separate product
Opera delivers a full-featured, embeddable version of its desktop browser that can be integrated into a wide range of applications. Adobe and Macromedia are important partners in this segment.
3. Opera Web Mail
Opera provides a free and a pay service Webmail. When users pay for the premium service, Opera splits the revenue with Outblaze, the company that operates the service.

http://www.opera.com/company/investors/faq/#faq3

no_logo
01-08-10, 17:14
Δεν είναι ακριβώς spyware... είναι το customized search page που χρησιμοποιείται σαν home page προκειμένου να έχουν έσοδα από τις διάφορες μηχανές αναζήτησης. Απλώς το τροποποίησαν ώστε να ανοίγει σε κάθε νέο tab (αν κατάλαβα σωστά)

Αυτό υπάρχει και στον opera...

Δεν νομίζω να είναι το ίδιο
Κάθε browser που ενσωματώνει search bar πληρώνεται για κάθε search που πραγματοποιεί ο χρήστης από την google, yahoo, bing κτλ

Σε αυτή την περίπτωση γινόταν μάζεμα των στοιχείων (ποιων; ) και τα λεφτά πήγαιναν στην canonical

albatross
01-08-10, 17:30
Δεν νομίζω να είναι το ίδιο
Κάθε browser που ενσωματώνει search bar πληρώνεται για κάθε search που πραγματοποιεί ο χρήστης από την google, yahoo, bing κτλ

Σε αυτή την περίπτωση γινόταν μάζεμα των στοιχείων (ποιων; ) και τα λεφτά πήγαιναν στην canonical


In terms of "what kind of usage data" are we collecting, it's simply the same data that is already sent to Google and Mozilla: the requested search, and the channel for the search. This is the data that are already provided and collected every time a user performs a search with a search engine anywhere on the web, and we are simply using stock Google tools to see the aggregated results.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/firefox-3.0/+bug/402767/comments/24

Για τον ίδιο λόγο ο opera έχει δεύτερο search box στο speed dial ;) Ουσιαστικά αυτό έκαναν και οι τύποι στην canonical. Έβαλαν τη δική τους search page να εμφανίζεται σε κάθε νέο tab (οπως και το speed dial ενα πράμα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.