PDA

Επιστροφή στο Forum : SHUT DOWN ενώ παίζω



Clouseau
01-08-10, 08:25
Καλημέρα. Έπαιζα starcraft 2 και μετά από λίγη ώρα ακούω από το tower έναν ήχο τρρρρρρ, έπειτα από δευτερόλεπτα ακούω τα ηχεία να κάνουν ένα ντουπ σα να σβήνουν και ξαφνικά το μηχάνημα σβήνει. Το ξεκινάω κάνει πάλι τρρρρρ αλλά μπουτάρει κανονικά (ούτε πρόταση για safe mode ούτε τίποτα). Βάζω Call of Duty MW2 και το ίδιο μετά από λίγη ώρα. Τι μπορεί να φταίει? :(

ΥΓ : Το κάνει μόνο όταν βάζω παιχνίδι. Αν κάνω άλλα πράγματα, κανένα πρόβλημα.

jim_p
01-08-10, 09:45
Ποια καρτα γραφικων εχεις και ποιο τροφοδοτικο να την τροφοδοτει?

Clouseau
01-08-10, 10:31
Μια GTX 295 και ένα Chieftec 750watt. Παρατήρησα πριν λίγο ότι αφού απενεργοποίησα το shut down when CPU temp >85 στο BIOS ΔΕΝ κλείνει όταν παίζω.. :hmm:

mixlis
01-08-10, 10:34
ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΩΡΑ
θα καψεις τον επεξεργαστη σου, οταν κρυωσει παλι μπες στο adsl και μην ανοιγεις απαιτετικες εφαρμογες

jim_p
01-08-10, 10:37
Φτανει την cpu σου στους 85oC ενα και μονο παιχνιδι? Μπραβο!

Clouseau
01-08-10, 10:40
Οκ ξαναέβαλα το shut down 85 στο BIOS αλλά παραδόξως ήταν κρύος, κάπου 58 βαθμούς. Πάω για ψύκτρα χάλκινη με πολλές στροφές? :hmm:Ένας Quad 9450 είναι.

mixlis
01-08-10, 10:44
κρυος ειναι οταν τον αγγιζεις και δεν καιγεσαι... δηλ το πολυ 40 δες μηπως δεν παταει καλα η ψυκτρα

Clouseau
01-08-10, 10:50
Η ψύκτρα πατάει οκ. Παρόλα αυτά δείτε αυτό : http://s856.photobucket.com/albums/ab122/Arxidis/?action=view&current=PROBLEM.jpg :hmm:

mixlis
01-08-10, 10:54
Η ψύκτρα πατάει οκ. Παρόλα αυτά δείτε αυτό : http://s856.photobucket.com/albums/ab122/Arxidis/?action=view&current=PROBLEM.jpg :hmm:

καλα το pc ειναι χωρις 1 fan ?\sorry δεν ειδαι καλα

Clouseau
01-08-10, 10:58
καλα το pc ειναι χωρις 1 fan ?\
Έχει fans αλλά δεν τους ανιχνεύει. 3 fans, 1 μπρος, 1 πισω, 1 πλαι.

mixlis
01-08-10, 11:01
το τρρρρρ ακουστικε απο τα ηχεια η απο τον υπολογιστη :hmm:
και αυτο το προβλημα παρουσιαστηκε τωρα η το ειχες

Clouseau
01-08-10, 11:02
το τρρρρρ ακουστικε απο τα ηχεια η απο τον υπολογιστη :hmm:
από το tower. από τα ηχεία έκανε έναν ήχο σα να σβήνει. ξεψύχησε..

mixlis
01-08-10, 11:07
δες αν πιανει κανα καλωδιο σε ολους τους ανεμιστηρες και δες αν τα βυσματα στον hard drive & dvd πατανε καλα.Επισης οταν εκλεισε πρωτη φορα μηπως ακουεσ ενα τσακ σαν να πεφτει μια ασφαλεια ?

Clouseau
01-08-10, 11:08
δες αν πιανει κανα καλωδιο σε ολους τους ανεμιστηρες και δες αν τα βυσματα στον hard drive & dvd πατανε καλα.Επισης οταν εκλεισε πρωτη φορα μηπως ακουεσ ενα τσακ σαν να πεφτει μια ασφαλεια ?
Όχι τσακ δεν άκουσα. Τα καλώδια είναι όλα στη θέση τους κανονικά. Χθες βράδυ το παρατήρησα πρώτη φορά το θέμα. Υπερθέρμανση CPU? (και έχω και ανοιχτό το κλιματιστικό):hmm:

mixlis
01-08-10, 11:19
τρρρρρ κανει κατι κινητο ανεμιστηρες-ΗDD-dvd-τροφοδοτικο. υποπτευομαι το τροφοδοτικο εχει προβλημα, ανεβαζει τις τασεις-ζεσταινονται τα parts
Σε τελειως κρυο μηχανημα ανοιξε το και δες τι αρχιζει να ζεσταινεται πρωτο(μηπως το τροφοδοτικο-βραχυκλωμα)
παντως με 3 ανεμιστηρες δεν δικαιολογουνται τα 85c,εδω εγω εχω 1 και ειμαι στους 35

η παλι μηπως τα εχει πεξει h motherboard και βγαζει λαθως θερμοκρασιες.ειναι πραγματικα καυτο το μηχανημα ?

yiapap
01-08-10, 11:58
Οι 85 δεν διακιολογούνται με τίποτε. Πρώτος ύποπτος η ψύκτρα/ανεμιστηράκι της CPU φυσικά.

JohnPro
01-08-10, 12:10
ειχα και εγω παρομοιο προβλημα... Η λυση ηταν να αγορασω καινουρια ψυχτρα... Δες αν εχει σκονη και καθαρισε το... (αλλος παραγοντας)

Clouseau
01-08-10, 12:11
Άνοιξα το καπάκι και έβαλα να παίξω. ΔΕΝ κάνει shutdown. Θα βάλω καινούργιους υψηλόστροφους ανεμιστήρες και νέα καλή ψύκτρα. :)

JohnPro
01-08-10, 12:21
σου συστηνω ενα cooler master 12-15€ ανεμιστερακι με αεροδυναμικο σχεδιασμο και δυο pipelines... Επισης η ψυχτρα δεχεται και 2 ανεμιστερακι

........Auto merged post: JohnPro πρόσθεσε 4 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

hyper 101 pwm... 3000 rpm! Σβηνει φωτιες!

harris
01-08-10, 12:35
Άνοιξα το καπάκι και έβαλα να παίξω. ΔΕΝ κάνει shutdown. Θα βάλω καινούργιους υψηλόστροφους ανεμιστήρες και νέα καλή ψύκτρα. :)

Και να ρίξεις ένα πολύ καλό καθάρισμα με αέρα. Είναι πολύ σημαντικό ;)

JohnPro
01-08-10, 12:47
Και να ρίξεις ένα πολύ καλό καθάρισμα με αέρα. Είναι πολύ σημαντικό ;)

Αυτό πρέπει να γίνεται κάθε 1-2 χρόνια... Όπως γνωρίζουμε η σκόνη δεν κάνει καλό στα chip και μπλοκάρει τον αερισμό του κουτιού...

harris
01-08-10, 12:48
Αυτό πρέπει να γίνεται κάθε 1-2 χρόνια... Όπως γνωρίζουμε η σκόνη δεν κάνει καλό στα chip και μπλοκάρει τον αερισμό του κουτιού...

Εξαρτάται... το δικό μου θέλει κάθε εξάμηνο ;)

JohnPro
01-08-10, 12:51
:hmm: Ναι εξαρτάται... :p

mixlis
01-08-10, 16:26
Άνοιξα το καπάκι και έβαλα να παίξω. ΔΕΝ κάνει shutdown. Θα βάλω καινούργιους υψηλόστροφους ανεμιστήρες και νέα καλή ψύκτρα. :)

και μισο τονο σκονη να εχει παλι τα 85 δεν δικαιολογουνται με 3 ανεμιστηρες
με καλες ψυχτρες αντε να κερδισεις 10 βαθμους 75 παλι πολυ ειναι
κατι αλλο πεζει.

το κουτι ειναι αερατο η γινεται χαμος απο καλωδια

εχεισ βαλει τον μπροστινο και στα πλαγια να ρουφανε ενω να βγαζει ο πισω

harris
01-08-10, 16:38
και μισο τονο σκονη να εχει παλι τα 85 δεν δικαιολογουνται με 3 ανεμιστηρες

Εμένα πάντως, σε βαριά χρήση, τους ανεβάζει τους 80+ η κάρτα γραφικών, μόνο λόγω σκόνης... Τον καθαρίζω, και κερδίζω 10 βαθμούς, που είναι και όλη η ουσία που θέλω... :)

mixlis
01-08-10, 16:41
Εμένα πάντως, σε βαριά χρήση, τους ανεβάζει τους 80+ η κάρτα γραφικών, μόνο λόγω σκόνης... Τον καθαρίζω, και κερδίζω 10 βαθμούς, που είναι και όλη η ουσία που θέλω... :)

overclocked ?

harris
01-08-10, 16:43
overclocked ?

Nope... Και από fans έχω τα προφανή: 1 στο case, 1 η CPU, 1 η Κ/Γ, 1 το τροφοδοτικό...

mixlis
01-08-10, 19:20
Nope... Και από fans έχω τα προφανή: 1 στο case, 1 η CPU, 1 η Κ/Γ, 1 το τροφοδοτικό...

τι καρτα γραφικων εχεις
εγω εχω μια asus3650 silent magic εχει μια τεραστια ψυκτρα και χωρις ανεμιστηρες παει μεχρι 55 το πολυ..

harris
01-08-10, 19:59
τι καρτα γραφικων εχεις
εγω εχω μια asus3650 silent magic εχει μια τεραστια ψυκτρα και χωρις ανεμιστηρες παει μεχρι 55 το πολυ..

Μια ΑΤΙ HD 2600, με μικρή ψύκτρα κι έναν 8άρι ανεμιστήρα πιασμένο πάνω της με tie-warps γιατί ο δικός της έκανε φασαρία :crazy: :lol:

cranky
01-08-10, 20:56
Κλουζώ, άλλα παιχνίδια δοκίμασες, ή μόνο αυτά τα δύο ;

Να προσθέσω, οτι ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού, ελάχιστα (έως "καθόλου") επιρρεάζει το air flow του κουτιού.
Της κάρτας γραφικών, ανεβάζει την θερμοκρασία, αν φυσάει τον ζεστό αέρα μέσα στο κουτί.

Χάρη, tie wraps, λέγονται.

harris
01-08-10, 21:07
Χάρη, tie wraps, λέγονται.

Προφανώς! Γράψε ένα μαργαριτάρι :p

JohnPro
02-08-10, 00:43
Tι μπορεί να είναι? Υπάρχει και κατι άλλο που ανεβάζει τις θερμοκρασίες: το cpu... Αν κάνεις πολύ workload, και γενικά παιζεις games που ζοριζεται το cpu ανεβάζει θερμοκρασίες (έτυχε σε φίλο)... Καθάρισε τη σκόνη, μαζεψε τα καλώδια για να μην εμποδίζουν όπως είπε ο φίλος μας πιο πριν και πες μας αποτελέσματα... Επίσης θέλω μοντέλο της motherboard και της cpu...

........Auto merged post: JohnPro πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρέλειψα να πώ για το cpu: όταν λέω οτι ανεβάζει θερμοκρασίες εννόω οτί κατί χαλάει στο εσωτερικό...:hmm:

cmaniac
02-08-10, 01:00
http://www.youtube.com/watch?v=UVPDpov5LsM
:whistle:

Hint: Γινεται και με Ηλεκτρικη σκουπα.

JohnPro
02-08-10, 01:07
Μπορείς να ρίξεις και βόμβα αέρος...:rolleyes:

mixlis
02-08-10, 08:08
Μπορείς να ρίξεις και βόμβα αέρος...:rolleyes:
εγω ρε πεδια απο τοτε που πηρα ενα φτηνιαρικα case εχω απαλλαγει απο την σκονη
για να φανταστειτε η σκονη μαζευεται κατω απο το Pc και στο πατωμα μεσα δεν εχει ιχνος....

JohnPro
02-08-10, 12:21
εγω ρε πεδια απο τοτε που πηρα ενα φτηνιαρικα case εχω απαλλαγει απο την σκονη
για να φανταστειτε η σκονη μαζευεται κατω απο το Pc και στο πατωμα μεσα δεν εχει ιχνος....

:hmm: :lamer :lol: Τι case πήρες? Έτσι ρωτάω από περιέργεια δεεεν είναι οτι θέλω να το αγοράσω... :rolleyes:

cranky
02-08-10, 12:30
Την ίδια περιέργεια έχω κι' εγώ.
Για να μήν μπαίνει σκόνη σ' ένα κουτί, πρέπει :
1.Να είναι τοποθετημένο ψηλά (πχ, τραπέζι, γραφείο).
2.Να μήν έχει ανεμιστήρες εισαγωγής, ή να τους έχεις απενεργοποιήσει.

Asas
02-08-10, 12:44
Εγώ όμως δεν έχω ανεμιστήρες εισαγωγής και κάθε χρόνο την βγάζω με το τσουβάλι...:)

Banditgr
02-08-10, 12:52
Δεν παίζει απλά να μην μπαίνει σκόνη σε κουτί, όπου και να είναι τοποθετημένο, εκτός αν μιλάμε για ερμητικά κλειστό κουτί και κάτι τέτοιο δεν υφίσταται by default, για λόγους airflow. Τώρα να μου πείτε για φίλτρα σκόνης, δεκτόν. Το θέμα είναι ότι όλα τα κουτιά (ακόμα και τα καλύτερα) χρειάζονται κάποιο είδος maintenance σε επίπεδο καθαρισμού, όσο περνάει ο χρόνος.

JohnPro
02-08-10, 13:04
Όντως...:rolleyes:

psolord
02-08-10, 13:44
Καλημέρα. Έπαιζα starcraft 2 και μετά από λίγη ώρα ακούω από το tower έναν ήχο τρρρρρρ, έπειτα από δευτερόλεπτα ακούω τα ηχεία να κάνουν ένα ντουπ σα να σβήνουν και ξαφνικά το μηχάνημα σβήνει. Το ξεκινάω κάνει πάλι τρρρρρ αλλά μπουτάρει κανονικά (ούτε πρόταση για safe mode ούτε τίποτα). Βάζω Call of Duty MW2 και το ίδιο μετά από λίγη ώρα. Τι μπορεί να φταίει? :(

ΥΓ : Το κάνει μόνο όταν βάζω παιχνίδι. Αν κάνω άλλα πράγματα, κανένα πρόβλημα.




Οκ ξαναέβαλα το shut down 85 στο BIOS αλλά παραδόξως ήταν κρύος, κάπου 58 βαθμούς. Πάω για ψύκτρα χάλκινη με πολλές στροφές? :hmm:Ένας Quad 9450 είναι.




Η ψύκτρα πατάει οκ. Παρόλα αυτά δείτε αυτό : http://s856.photobucket.com/albums/ab122/Arxidis/?action=view&current=PROBLEM.jpg :hmm:

Δεν βλέπω πουθενά στο sshot καμία αναφορά για 85C! Μου διαφεύγει κάτι?:hmm:

Φίλε μου για να δεις να έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, κάνε ένα τεστ με OCCT (μην κάνεις ταυτόχρονια και στην κάρτα γραφικών-νομίζω είναι επιλέξιμο) και την ώρα που θα τρέχει, δες σε τι θερμοκρασία θα φτάσει. Μέχρι 75C είσαι ΟΚ.

Άν το τεστ ολοκληρωθεί ομαλώς (θέλει μία ώρα), μετά ξανατρέχ'το μαζί με την κάρτα. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το μηχάνημα θα ξανασβήσει!

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και με furmark που δοκιμάζει μόνο την κάρτα γραφικών. Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου ξανασβήσει. Αν σβήσει και στις δύο περιπτώσεις και μάλιστα αν ολοκληρώσει το CPU test του OCCT χωρίς να σβήσει και αν δεν δείξει artifacts στο furmark, τότε θα έλεγα οτι φταίει το τροφοδοτικό.

ΥΓ. Αν κατάλαβα καλά, το "SHUT DOWN" του τίτλου, εννοεί POWER OFF, ε? (shut down είναι όταν γίνεται ομαλά η διαδικασία κλεισίματος του υπολογιστή, με αποθήκευση δεδομένων στο δίσκο, μουσικές χαιρετισμού κλπ)

JohnPro
02-08-10, 14:00
Δεν βλέπω πουθενά στο sshot καμία αναφορά για 85C! Μου διαφεύγει κάτι?:hmm:

Φίλε μου για να δεις να έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή, κάνε ένα τεστ με OCCT (μην κάνεις ταυτόχρονια και στην κάρτα γραφικών-νομίζω είναι επιλέξιμο) και την ώρα που θα τρέχει, δες σε τι θερμοκρασία θα φτάσει. Μέχρι 75C είσαι ΟΚ.

Άν το τεστ ολοκληρωθεί ομαλώς (θέλει μία ώρα), μετά ξανατρέχ'το μαζί με την κάρτα. Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το μηχάνημα θα ξανασβήσει!

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και με furmark που δοκιμάζει μόνο την κάρτα γραφικών. Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου ξανασβήσει. Αν σβήσει και στις δύο περιπτώσεις και μάλιστα αν ολοκληρώσει το CPU test του OCCT χωρίς να σβήσει και αν δεν δείξει artifacts στο furmark, τότε θα έλεγα οτι φταίει το τροφοδοτικό.

ΥΓ. Αν κατάλαβα καλά, το "SHUT DOWN" του τίτλου, εννοεί POWER OFF, ε? (shut down είναι όταν γίνεται ομαλά η διαδικασία κλεισίματος του υπολογιστή, με αποθήκευση δεδομένων στο δίσκο, μουσικές χαιρετισμού κλπ)

Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά...:hmm:

psolord
02-08-10, 14:17
Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά...:hmm:

Σε ποιο πράγμα δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά?:hmm:

mixlis
02-08-10, 14:18
:hmm: :lamer :lol: Τι case πήρες? Έτσι ρωτάω από περιέργεια δεεεν είναι οτι θέλω να το αγοράσω... :rolleyes:
http://www.digiconcepts.com/coolermaster_elite330.jpg

ναι αερα εισαγωγης δεν εχω αλλα σε σχεση με το παλιο pc που το case τραβουσε την σκονη σαν μαγνητης....ειναι πολυ καλυτερο.Αλλα και με συγκριση σε αλλες ηλεκτρικες συσκευες..λαμπει
μεγαλο ρολο παιζει ο στατικος ηλεκτρισμος

JohnPro
02-08-10, 14:48
o shit! Αυτο σχεδιαζα να αγορασω στο πλαισιο!

Sauber
03-08-10, 21:42
Βαλε το speefan http://www.almico.com/speedfan.php στα charts επελεξε την θερμοκρασια cpu/mb/gpu και παιξε κανενα παιχνιδι ( η μπορεις ακομα να βαλεις ενα παιχνιδι windowed και να βλεπεις παραλληλα τις θερμοκρασιες/voltages/fans στο tab Exotics του speedfan.

@ ADSLgr.com All rights reserved.