PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση συμβατότητας του BROADBAND ROUTER USRobotics 8000



ZT2000
04-02-04, 05:18
Μήπως υπάρχει κανείς που να δοκίμασε το USRobotics 8000 πάνω σε ADSL και με πιο Modem?
Επειδή είναι και για DialUp συνδέσεις και για ADSL, το δοκίμασα με το NetMod αλλά δεν δούλεψε και αναγκάστηκα να πάρω ISDN-TN της Zyxel(το Omni Plus) και δουλεύει τωρα. Μήπως έχω παρόμοια προβλήματα με το ADSL Modem πού σκέφτομαι να πάρω (SIEMENS XPRESSLINKD).
Η διεύθυνση της σελίδας του ROUTER είναι: http://www.usr-emea.com/products/p-networking-product.asp?prod=net-bb-rout02&loc=emea

pyrroa
05-02-04, 15:31
Εγώ εχω εγκαταστήσει ένα σε ένα γραφείο με 6 PC εδώ και 4 μήνες και πηγαίνει σφαίρα, μεγάλες ταχύτητες. Δουλεύει με την Back UP συνδεση για ISDN. To μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η συμβατότητα του modem με το δίκτυο του ΟΤΕ. Μετα πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα είναι ethernet και IP protocol rputing

ZT2000
06-02-04, 00:17
Εγώ εχω εγκαταστήσει ένα σε ένα γραφείο με 6 PC εδώ και 4 μήνες και πηγαίνει σφαίρα, μεγάλες ταχύτητες. Δουλεύει με την Back UP συνδεση για ISDN. To μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι η συμβατότητα του modem με το δίκτυο του ΟΤΕ. Μετα πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα είναι ethernet και IP protocol rputing


Τα 6 PC προφανώς συνδέθηκαν μεσω hub γιατί το USRobotics έχει 4 θύρες για LAN.
Δύο απορίες:
-Το χρησιμοποιείς μονο με Dial Up σύνδεση ή έχεις και ADSL σύνδεση και με πιο Modem
-Τι θέλεις να πείς με την συμβατότητα. Μιλάς για το ADSL Modem ή για την Back Up συνδεση
Και κάτι ακόμα
Αν για την Back Up συνδεση χρησιμοποιέις το NetMod της Intracom, πως το πέτυχες, γιατί εγώ δεν τα κατάφερα

pyrroa
06-02-04, 01:43
Όντως έχω και ένα 5 port switch. Δεν υπάρχει προς το παρόν ADSL σύνδεση χρησιμοπιώ το Netmode του OTE. Μάλιστα πάνω στο router έχω και ένα εκτυπωρή Laser HP με πανω από 10.000 σελίδες κίνηση το μήνα. Όταν ο router δεν βρίσκει σύνδεση από τη WAN θύρα, δεν βλέπει κάποιο IP δίκτυο, τότε μέσα από τη σειριακή που έχει ανοίγει Dial Up σύνδεση. Από ότι θυμάμαι χρειάζεται μόνο τηλέφωνο του ISP username passwd τίποτε αλλο. Την επιλογή reconnect μην ενεργοποιήσεις. Προφανώς όλα τα PC πρέπει να φορτώνουν ρυθμίσεις μόνο από το DHCP. Δηλαδή πειράζεις μόνο το πεδίο Primary Setup. Σπίτι μου έχω ένα ADSL router Zyxel, θα συνέδεα το USR router σε μια θύρα του Lan του Zyxel και αμέσως όσοι υπολογιστές είναι πέφτουν στο USR router οταν θέλουν internet θα τους στέλνει ο USR router στο Zyxel router και αυτός στο Modem του. ΠΡΟΣΟΧΗ με τις IP και τα subnet mask και το ΝΑΤ (να μη σου κρύβει τελέιως το δίκτυο από έξω).

ZT2000
09-02-04, 10:53
Το δικό μου το router δεν κάνει τίποτα με το NetMod. Μόνο με ένα παλιό modem της USRobotics 54K που είχα, δουλέυει. Λές να είναι χαλασμένο?
Το Zyxeλ το πήγα πίσω γιατί είτε το ρύθμιζα για μόνιμη 128Κ ή MLPP(64K ή 128K άνόλογα με το downloading πολυ έχω) εν άνοιγε το κανάλι Β και ας το δοκίμασα και με το interface του modem και με ΑΤ εντολές

zoo
05-08-04, 18:54
Νέος (εδώ) και σχετικά νέος στην aDSL.
Έχω κι εγώ το USRobotics 8000A σε aDSL over ISDN και το jetSpeed 520i modem της Intracom.

Έχω συνδέσει το μόντεμ στη WAN θύρα του USRobotics αλλά δεν γίνεται τίποτε (δεν έχω πρόσβαση στο net). Αντίθετα, συνδέω το jetSpeed σε μία απλή LAN θύρα του USRobotics και έχω κανονικά πρόσβαση στο net (έτσι είναι συνδεδεμένο τώρα...).

Ξέρει κανείς πώς θα μπορέσω να συνδέσω το jetSpeed κανονικά στη WAN θύρα του USRobotics, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ όλες τις δυνατότητες του USRobotics και να μη το χρησιμοποιώ ως ένα απλό switch; :(

Ευχαριστώ.

sdikr
05-08-04, 19:12
zoo, θα πρέπει να γυρίσεις το jetspeed σε bridged mode, κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ και θα βρείς το πώς

zoo
06-08-04, 11:30
sdikr, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ίσως το πρόβλημά μου να είναι οι ρυθμίσεις του USRobotics γιατί το jetspeed το γύρισα σε RFC1483 bridged και δε μου δούλεψε...

Βέβαια εν τω μεταξύ διάβασα κάτι πολύ πληροφοριακά posts του cosmos για firewalls & NATs και είδα ότι το jetspeed έχει και ΝΑΤ και firewall σε αντίθεση με το USRobotics που δεν έχει ΝΑΤ... οπότε αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το USRobotics σαν απλό switch & print server...

@ ADSLgr.com All rights reserved.