PDA

Επιστροφή στο Forum : stikaki και σβησμένα αρχεία



swtiria
01-08-10, 17:23
καλησπερα σε ολους και καλο μηνα.εχω μια απορια διεγραψα καποιες φωτο απο το στικακι μου και δεν τις πηγε στον καδο ανακυκλωσης.θελω να ρωτησω το εξης διαγραφηκαν τελιως απο τον υπολογιστη η καπου μπορει να εχουν παει και δεν μπορω να τις βρω?:hmm:

Asas
01-08-10, 17:28
Από το stickaki σίγουρα...Τώρα από το pc παίζετε...


Είσαι σε λάθος section όμως...


Ας το μεταφέρει κάποιος mod...

swtiria
01-08-10, 17:30
δεν γνωριζω καθολου...δεν φενεται???ευχαριστω πολυ παντω
ς

Asas
01-08-10, 17:34
Αν τις είχες στο pc και μετά τις μετέφερες στο στικακι και τις διέγραψες από το στικακι.... όπως καταλαβαίνεις θα υπάρχουν ακόμα στο pc...


Άν όμως έβαλες το στικακι στον υπολογιστή χωρίς να υπάρχουν μέσα του(pc) και τις διέγραψες απότο στικάκι... δεν θα υπάρχουν πουθενά... :)

hellasyoda
01-08-10, 17:38
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα επαναφοράς, ίσως καταφέρεις να σώσεις μερικές Π.χ http://www.piriform.com/recuva

swtiria
01-08-10, 17:39
τις ειχα αρχηκα στο Pc μετα τις εβαλα στο στικακι τις διεγραψα απο το pc και τωρα τις διεγραψα και απο το το στικακι αλλα δεν τις βρισκω....δηλαδη αν ηθελα να επαναφερω καποιες που εσβησα καταλαθος δεν τις βρισκω...πως τα καταφερα ουτε εγω ξερω.

Asas
01-08-10, 17:42
Τώρα συννενοηθήκαμε...Να κάνεις δηλαδή back up..Μπορεί να γίνετε...μπορεί και όχι...Δεν γνωρίζω...Ας πεί κάποιος άλλος...


:)

swtiria
01-08-10, 17:45
απελπιστηκες και εσυ μαζι μου.......το ξερω και εγω με τον ευατο μου.αλλα τουλαχιστον ρωταω μηπως μαθω καποια στιγμη.

cranky
01-08-10, 17:50
Δοκίμασε το πρόγραμμα που σου λέει ο hellasyoda.

Asas
01-08-10, 17:50
Κάποιος έδωσε έναλινκ παραπάνω....Δοκίμασέ το...



http://www.piriform.com/recuva

swtiria
01-08-10, 17:55
ευχαριστω πολυ θα το δω τωρα.

deniSun
01-08-10, 22:08
Από μονάδες αποθήκευσης με τεχνολογία flash... ξέχνα το.
Ότι σβήνεται... τέλος.

cranky
01-08-10, 22:16
Αυτό ισχύει και για τους SSD ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

deniSun
01-08-10, 22:19
Αυτό ισχύει και για τους SSD ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

Αν τα σβήσεις από τον κάδο, ναι.
Με λίγα λόγια τα προγράμματα που ανιχνεύουν παλιά σβησμένα αρχεία ή αρχεία από formαρισμένους δίσκους, δεν δουλεύουν με flash τεχνολογίες.

hellasyoda
02-08-10, 00:46
Αν τα σβήσεις από τον κάδο, ναι.
Με λίγα λόγια τα προγράμματα που ανιχνεύουν παλιά σβησμένα αρχεία ή αρχεία από formαρισμένους δίσκους, δεν δουλεύουν με flash τεχνολογίες.

Είναι σίγουρο ? υπάρχει κάποιο Link? Το λέω γιατί κάποτε ήθελε ένας φίλος να επαναφέρει σβησμένες φωτο από μνήμη της ψηφιακής (κάποια κάρτα τύπου sd mmc etc) και νομίζω είχε καταφέρει να πετύχει επαναφορά με κάποιο πρόγραμμα που του έστειλα.
Όταν το βρω θα τον ρωτήσω για να πω με 100%.

JohnPro
02-08-10, 01:12
Πως διεγραψες τα αρχεία? με delete button η με δεξί κλικ?

deniSun
02-08-10, 08:57
Είναι σίγουρο ? υπάρχει κάποιο Link? Το λέω γιατί κάποτε ήθελε ένας φίλος να επαναφέρει σβησμένες φωτο από μνήμη της ψηφιακής (κάποια κάρτα τύπου sd mmc etc) και νομίζω είχε καταφέρει να πετύχει επαναφορά με κάποιο πρόγραμμα που του έστειλα.
Όταν το βρω θα τον ρωτήσω για να πω με 100%.

Υπάρχουν πολλά προγράμματα που λένε ότι εξιδικεύονται σε ανάκτηση δεδομένων από flash αλλά δεν δουλεύουν.
Στην ουσία μόνο αν υπάρχει αρχείο recycle bin μπορεί να γίνει κάτι.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πως διεγραψες τα αρχεία? με delete button η με δεξί κλικ?

Όπως και να το διέγραψε οι κάρτες flash και τα flashάκια δεν διατηρούν αρχείο recycle bin αφού είναι αποσπόμενα μέσα και μπορούν να μπουν σε διαφορετικά λειτουργικά ή/και συστήματα.

JohnPro
02-08-10, 12:16
Υπάρχουν πολλά προγράμματα που λένε ότι εξιδικεύονται σε ανάκτηση δεδομένων από flash αλλά δεν δουλεύουν.
Στην ουσία μόνο αν υπάρχει αρχείο recycle bin μπορεί να γίνει κάτι.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όπως και να το διέγραψε οι κάρτες flash και τα flashάκια δεν διατηρούν αρχείο recycle bin αφού είναι αποσπόμενα μέσα και μπορούν να μπουν σε διαφορετικά λειτουργικά ή/και συστήματα.

Έχεις δίκιο...:oneup:

PiXel
02-08-10, 18:57
Αν τα σβήσεις από τον κάδο, ναι.
Με λίγα λόγια τα προγράμματα που ανιχνεύουν παλιά σβησμένα αρχεία ή αρχεία από formαρισμένους δίσκους, δεν δουλεύουν με flash τεχνολογίες.


Υπάρχουν πολλά προγράμματα που λένε ότι εξιδικεύονται σε ανάκτηση δεδομένων από flash αλλά δεν δουλεύουν.
Στην ουσία μόνο αν υπάρχει αρχείο recycle bin μπορεί να γίνει κάτι.

........Auto merged post: deniSun πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Όπως και να το διέγραψε οι κάρτες flash και τα flashάκια δεν διατηρούν αρχείο recycle bin αφού είναι αποσπόμενα μέσα και μπορούν να μπουν σε διαφορετικά λειτουργικά ή/και συστήματα.

Μάλλον κάποιο λάθος υπάρχει στην υπόθεση... Το περασμένο καλοκαίρι που πήγα διακοπές στην Κρήτη, διέγραψα απ' τη memory card (SD) έναν ολόκληρο φάκελο με φωτογραφίες από τις διακοπές κατά λάθος. Χωρίς να πειράξω τίποτε άλλο και χωρίς να αποθηκεύσω ή να σβήσω κάτι άλλο απ' τη memory, χρησιμοποιώντας το Recuva - το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα - τις έσωσα όλες χωρίς καμία απώλια... Μήπως οι μνήμες SD δεν είναι τεχνολογίας flash;
Anyway, εάν τις φωτογραφίες στις οποίες αναφέρεσαι, τις έχεις διαγράψει πριν καιρό, εν τω μεταξεί έχεις αντιγράψει/μετακινήσει και άλλα αρχεία και τώρα θες να τις σώσεις, μάλλον είναι δύσκολο έως αδύνατον. Η ανάκτηση αρχείων, βασίζεται στο ότι όταν πατάμε Διαγραφή, το αρχείο που διαγράψαμε δεν εξαφανίζεται απ' το αποθηκευτικό μέσο. Απλά ο εκάστωτε Windows Manager ενημερώνεται και αφαιρεί τις εγγραφές για το εν λόγω αρχείο. Το αρχείο, όμως, συνεχίζει να υπάρχει παρόλο που φαίνεται σαν ελεύθερος χώρος στο δίσκο. Μόνο όταν φτιάξουμε ή μεταφέρουμε σε εκείνο το αποθηκευτικό μέσο κάποιο άλλο αρχείο, τμήμα του παλιού αρχείου ή και ολόκληρο θα αντικατασταθεί απ' το νέο. Γι' αυτό, εάν κάνεις την ανάκτηση αμέσως μόλις διέγραψες το αρχείο, κατά 95% θα το ξαναβρείς. Αν, όμως, μεταξύ διαγραφής και ανάκτησης μεσολαβεί ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, στο οποίο μετέφερες/αντέγραψες άλλα αρχεία, τότε είναι απίθανο ή πολύ δύσκολο να το βρεις για τους παραπάνω λόγους.

JohnPro
02-08-10, 19:43
Όντως τα windows αποθηκεύουν προσωρινα αρχεια... Αλλά δεν ξέρω αν συμβαινει το ιδιο στα flash

deniSun
02-08-10, 21:40
Τα προσωρινά αρχεία των win που αναφέρεσαι έχουν να κάνουν με το λειτουργικό.

JohnPro
02-08-10, 22:29
Ναι? Είχα την εντύπωση οτί χρησιμοποιεί temp. αρχεια για downloads, περιηγηση, installs και μεταφορά αρχείων...:confused:
Τέλος πάντων δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος ανάκτησης σβημενων αρχείων από το flash...

deniSun
02-08-10, 22:35
Ναι? Είχα την εντύπωση οτί χρησιμοποιεί temp. αρχεια για downloads, περιηγηση, installs και μεταφορά αρχείων...:confused:
Τέλος πάντων δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος ανάκτησης σβημενων αρχείων από το flash...

Αυτό που λες ισχύει απλά αναφέρομαι σε άλλο πράγμα.

el07694
03-08-10, 08:26
Γιατί δεν επιχειρείς να κάνεις μία αναζήτηση αν θυμάσε το όνομα κάποιας photo..
Μπορεί να είναι ακόμα σε κανα Temp ή hidden folder how knows?:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.