PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταλαιπωρία με την προσφορά της 1/6...



AcidCity
21-06-06, 17:24
Καλησπέρα, και καλώς σας βρήκα.
Δυστυχώς το πρώτο post μου εδώ είναι γκρινιάρικο. ;)
Θέλω όμως να μοιραστώ μαζί σας την περιπέτεια μου (που βρίσκεται εν εξελίξει) με την προσφορά της 1/1 από τη Forthnet.

Είπα κι εγώ να βάλω DSL, αφού... έχει περάσει αρκετός καιρός από όταν ήρθε στη χώρα μας, και ίσως, σκέφτηκα ο χαζός, τα προβλήματα να έχουν εξομαλυνθεί. Χα! :rofl:

Έστειλα με courier τα χαρτιά για να πάει γρήγορα στη Forthnet (2 ή 3/6).

Η ενεργοποίηση της γραμμής μου (ADSL on PSTN) έγινε στις 15/6.

Καλά μέχρι εδώ, 12 με 13 μέρες είναι οκ.

Την επόμενη μέρα μου έστειλαν το username και το password από τη forthnet, στο κινητό μου.

Όμως όποτε προσπαθούσα να συνδεθώ, ναι μεν έβλεπα την adsl συνδεδεμένη σύμφωνα με το status του Crypto F200, όμως το pc μου δεν μπορούσε να συνδεθεί με τη forthnet (Error 721, Remote computer did not respond, και κάτι τέτοια)...

Τηλέφωνο στη forthnet. "-Ναι, κατεβάστε τους νέους drivers του Crypto που θα σας σταλούν με μέιλ."

Το έκανα.

"-Φτιάξτε τα νουμεράκια... 8 και 35." Ναιιι, τόσα είναι...

"-Έχετε συναγερμό στη γραμμή;" Τι να έχω?

"-Είναι η κεντρική γραμμή σας;" Η μόνη.

Ακόμα τίποτα...

"-Θα φταίει ο ΟΤΕ. Θα δηλώσουμε βλάβη για εσάς, θα σας πάρει τηλέφωνο ο τεχνικός του ΟΤΕ."

Ο διάλογος αυτός έγινε την Παρασκευή 16/6.

Τη Δευτέρα παίρνω τηλέφωνο τον ΟΤΕ. "-Άντε ντεεε, τι θα γίνει με τη βλάβη;"
"-Θα σας ειδοποιήσουμε κύριε, μάλλον σήμερα." Μπα. :whistle:

Το πρωί της Τρίτης 20/6 με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός του ΟΤΕ στις 8 το πρωί!!!!!!!!!
Τεσπά, ας μην παραπονιέμαι, τουλάχιστον πήρε.
"-Θα κοιτάξουμε για βλάβη και θα σας πούμε αργότερα. Αλλά το Crypto είναι πολύ κακό μόντεμ, να το ξέρετε."

Στις 10 το πρωί με παίρνει ξανά. "-Βρήκα μια βλάβη στην πόρτα και την έφτιαξα."
Όντως, δοκιμάζω να μπω και ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ!!!
Κατεβάζω μάλιστα με ταχύτητες 55-60kbps και είμαι ΠΟΛΥ χαρούμενος.

Κλείνω το πισί και φεύγω για δουλειά

Το απόγευμα της ίδιας μέρας επιστρέφω σπίτι.
Χα! Πάλι βιάστηκα να χαρώ... :cool:

Δεν μπορώ να συνδεθώ. Μα τι σκατά;
Το ίδιο πρόβλημα!!! Error 721...

Παίρνω τηλέφωνο τον τεχνικό του ΟΤΕ. Είναι εκτός υπηρεσίας, αφού πήρα στο κινητό από το οποίο με είχε καλέσει. Παρόλα αυτά μιλάει με συνάδελφο του που έχει υπηρεσία και μου λέει: "-Εμείς σας βλέπουμε μια χαρά, η Forthnet έχει το πρόβλημα."
Εγώ αμφιβάλλω και του το λέω: "-Μα το μεσημέρι χάρη σε εσάς μπήκα, οπότε όντως κάποια βλάβη υπήρχε, τι να άλλαξε με τη forthnet;"
"-Πάρτε τηλ. τη forthnet να δηλώσει εκείνη βλάβη για λογαριασμό σας, για να χρεώσουμε εκείνη κι όχι εσάς."

Αμέσως μετά παίρνω τη forthnet, η οποία ισχυρίζεται πως το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ και έχουν πάρει κι άλλα τηλεφωνήματα σαν το δικό μου, ναι, ναι, φταίει ο ΟΤΕ είναι γενικευμένο το πρόβλημα. Πότε θα φτιάξει το πρόβλημα; Α, δεν ξέρουν...

Σήμερα το πρωί 21/6 παίρνω τηλέφωνο πάλι τη forthnet.
Μου ζητάνε το κινητό μου. Αργότερα παίρνει ένας τεχνικός, όπου του λέω πως έχω φρικάρει και να κάνουν κάτι σύντομα... Πότε θα αποκτήσω ADSL εγώ τέλος πάντων?

"-Θα μιλήσουμε με τον ΟΤΕ και κάποιος τεχνικός θα σας πάρει τηλέφωνο..."

Και περιμένω...

ΕΙΚΟΣΙ ΜΙΑ μέρες μετά την πληρωμή στο E-Shop και η DSL μου δεν υφίσταται...
Τις πταίει; Θα το μάθω ποτέ; Θα συνδεθώ ποτέ; Θα κατεβάσω ποτέ;

Ας είμαστε αισιόδοξοι...
Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις...

ΥΓ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΜΗΝ κατεβάσετε τους drivers του Crypto από το site της εταιρείας, μιας και εκεί είναι μόνο οι παλιοί... Ζητήστε να σας σταλούν από τη Forthnet!!!

nickolas2005
21-06-06, 17:37
O ένας ρίχνει το φταίξιμο στον άλλο και στο τέλος πάντα την πληρώνει ο καταναλωτής.:down:

Jheremias
21-06-06, 18:42
Ζήτα ονόματα και υπευθύνους, και απείλησε με καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ και τους δύο. Απαράδεκτοι και αισχροί. Κοινοποίησε και στις εφημερίδες να τρομοκρατηθούν...ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!

HaRRy
21-06-06, 19:44
Εχουμε πεί παίρνουμε το πακέτο και ΠΕΤΑΜΕ το "ΚΡΥΦΤΟ" ΠΑΤΑΤΟΜΟΝΤΕΜ!
Αγοράζουμε ενα ΣΟΒΑΡΟ router και προχωράμε...
(απάντηση τύπου W.Antilles...)

Jheremias
21-06-06, 23:18
Δηλαδή, με τους ήδη περασμένους drivers που μας δώσανε, πάλι θα έχουμε πρόβλημα;

vaggoulas
22-06-06, 01:33
Το πρωί της Τρίτης 20/6 με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός του ΟΤΕ στις 8 το πρωί!!!!!!!!!
Εγώ 2 φορές που είχα δηλώσει βλάβη ο τεχνικός με είχε πάρει στις 7:30 το πρωί :stunned:
Πως δεν άκουσε μπινελίκια ούτε γω ξέρω.:lol:

AcidCity
22-06-06, 12:14
Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο τη forthnet να δω τι γίνεται. :hmm:

Έχει δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ, και πρέπει να περιμένω τον τεχνικό του ΟΤΕ να με καλέσει.

Συνήθως, μου είπαν, αυτό παίρνει ένα εργάσιμο 48άωρο, και όντως την προηγούμενη φορά που με πήραν, τόσο είχαν κάνει.

Harry, πες ότι αλλάζω το modem της Crypto. Βρήκα ένα που μου φαίνεται καλό, το ZYXEL PRESTIGE 660HA, με 82 ευρώ τελική τιμή από το E-Shop.

Έτσι όμως... η προσφορά από τα 117 ευρώ θα πάει στα 199 ευρώ. Βράσε ρύζι δηλαδή. Κι αν δεν το πάρω? Θα έχω άλυτα προβλήματα ή όχι; Χμμμ...

ΥΓ. Ο τεχνικός της forthnet μου είπε, ΌΤΑΝ φτιαχτεί η βλάβη, να επικοινωνήσω με το 801 1000 8000, αν θυμάμαι καλά το νούμερο, και να δηλώσω πως ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ η γραμμή, ώστε να με χρεώσουν από τότε, και όχι από τις 15/6 που έγινε η... "κούφια" ενεργοποίηση.

manoulamou
22-06-06, 13:36
Εγώ 2 φορές που είχα δηλώσει βλάβη ο τεχνικός με είχε πάρει στις 7:30 το πρωί :stunned:Πως δεν άκουσε μπινελίκια ούτε γω ξέρω.:lol:
<<Στο κοφινι δεν χωρα, στο καλαθι περισσευει.>> Τυπικα στις 7 πιανουν δουλεια, τα παλικαρια στα συνεργεια του δεινοσαυρου. Αντι να πανηγυριζετε, που εδεησαν να ασχοληθουν, θα τους βρισετε κιολας?:rofl: Ασε που τωρα οσο πανε λιγοστευουν οι κηφηνες, παίρνουν ληξιπροθεσμα σκλαβακια, ιδιως στις καθαρα παραγωγικες δουλειες!;) Αυτοι δεν ξερουν απο ωραρια....

teris
22-06-06, 15:32
<<Στο κοφινι δεν χωρα, στο καλαθι περισσευει.>> Τυπικα στις 7 πιανουν δουλεια, τα παλικαρια στα συνεργεια του δεινοσαυρου. Αντι να πανηγυριζετε, που εδεησαν να ασχοληθουν, θα τους βρισετε κιολας?:rofl: Ασε που τωρα οσο πανε λιγοστευουν οι κηφηνες, παίρνουν ληξιπροθεσμα σκλαβακια, ιδιως στις καθαρα παραγωγικες δουλειες!;) Αυτοι δεν ξερουν απο ωραρια....


the best answer ever!!:respekt:

vaggoulas
22-06-06, 20:09
<<Στο κοφινι δεν χωρα, στο καλαθι περισσευει.>> Τυπικα στις 7 πιανουν δουλεια, τα παλικαρια στα συνεργεια του δεινοσαυρου. Αντι να πανηγυριζετε, που εδεησαν να ασχοληθουν, θα τους βρισετε κιολας?:rofl: Ασε που τωρα οσο πανε λιγοστευουν οι κηφηνες, παίρνουν ληξιπροθεσμα σκλαβακια, ιδιως στις καθαρα παραγωγικες δουλειες!;) Αυτοι δεν ξερουν απο ωραρια....
Συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο να σε παίρνει τηλ ο ΟΤΕτζης πρωί-πρωί.
Να με πάρει τηλ η Μπελούτσι ΝΑΙ ΝΑΙ :oneup:
Ευτυχώς που ήμουν ήδη όρθιος :clap:

AcidCity
23-06-06, 15:14
Χτες αργά το βράδυ δοκίμασα να μπω, και η DSL ΔΟΥΛΕΨΕ!

Σήμερα το πρωί με πήραν κι απο τη forthnet να το επιβεβαιώσουν. Ευγενικοί όπως πάντα.

Τώρα πρέπει να δω τι διάολο συμβαίνει με το EMULE.

Μετά από 10-30 λεπτά κατεβάσματος, κι ενώ κατεβάζω με 55-60kbps, ξαφνικά πέφτει η ταχύτητα, κλατάρει το mule και μαζί κλατάρει κι η σύνδεση. Πρέπει άμεσα να κάνω disconnect και ξανά connect, αλλιώς κολλάει και το πισί.

Το κερατάκι μου...

Πείραξα το Zone Alarm, μήπως έφταιγε. Μπα.
Άλλαξα firewall, έβαλα Kerio αντί για ZA, μήπως έφταιγε αυτό. Μπα.
Έβγαλα τα firewall. Μπα.
Πείραξα το worm protection στο Norton. Μπα.
Έφτιαξα τα settings του Emule. Μπα.
Πείραξα τη σύνδεση με το Tune Up Utilities. Μπα.
Κατέβασα ένα patch για το SP2 των XP. Μπα.

Ουφ.

Λες να φταίει το Crypto F200?

Και το ψάξιμο συνεχίζεται...

ariadgr
23-06-06, 15:58
Λες να φταίει το Crypto F200?

Λές; :lol:
Προφανώς και φταίει τo USB modem :!:
Έχει αναφερθεί ένα σωρό φορές στο forum ότι τα USB modems προκαλούν προβλήματα στα P2P. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση...

fagana2000
23-06-06, 17:52
παιδιά μη τρελαίνεστε με τα μοντεμ...
Κι εγώ το Crypto F200 έχω και άλλα άτομα που ξέρω και δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα στους 3 μήνες που το έχω. Άσε που κατεβάζω σχεδόν όλη τη μέρα με 40 (384 έχω):respekt:

manoulamou
23-06-06, 18:06
Παρομοιο εως ... ταυτοσημο...;) προβλημα:
Crypto F200- Μπουκώνει όταν κατεβάζω από e-mule η torrent [solved]
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41347&highlight=%EC%F0%EF%F5%EA%FE%ED%E5%E9

Jheremias
24-06-06, 11:58
ΟΚ, το είπαμε, όλα τα "κουτιά" δίνουν ΠΑΤΑΤΟ-μοντεμς, και η ΟΤΕνετ αυτή την ηλιθιότητα της Sagem δίνει. Τι να κάνουμε; 50-60 ευρώ για ένα καλό ρουτέρι που θα σας μείνει κ μετα δεν είναι κακή επένδυση!

Εξαίρεση αποτελεί η Ηοl που σου δίνει το Netroute2....όχι οτι είναι τίποτα κορυφαίο, τουλάχιστον καλύτερο από τα usb των άλλων....

Εγώ θα κάνω υπομονή για λίγο καιρό με το usb, και όταν γίνει αφόρητη η κατάσταση θα "χτυπήσω" ένα routeράκι να γουστάρω :)

parmenion31
25-06-06, 19:24
Γεια χαρά σε όλους,γράφω πρώτη φορά γενικά σε forum και έτυχε να κάνω αρχή με την ταλαίπωρη forthneτ.
21/06/2006 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
19/06/2006 Σε εξέλιξη η υλοποίηση από ΟΤΕ
15/06/2006 Σε εξέλιξη η υλοποίηση από ΟΤΕ
13/06/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
07/06/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
06/06/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet
Τα έγγραφα προσπαθούσα να τα στείλω από 2 Ιουνίου αλλά το fax και το e-mail της forthnet είχαν πρόβλημα λόγω της προσφοράς,τα e-mail μου έρχονταν πίσω,έτσι τα έστειλα και συστημένα για σίγουρα.Μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει τους κωδικούς μου 25-6-2006 μου έδωσαν κωδικούς demo και password αλλά δε έχω συνδεθεί ακόμη,μου είπαν ότι για να δηλώσουν βλάβη στον οτε πρέπει να έρθουν οι κωδικοί μου οι κανονικοί πρώτα.Εννοείται ότι προσπάθησα με το τεχνικό τμήμα της forthnet να λύσουμε το πρόβλημα αλλά τίποτα.Το μοντεμ δείχνει conected είναι το θρυλικό f200 της crypto,κατέβασα τους drivers από την forthnet αλλά μάταια.
Οι κωδικοί ρε παιδιά πόσο κάνουν περίπου για να τους στείλουν?
Ευχαριστώ που διαβάσατε τον πόνο μου.

FFGR
25-06-06, 20:10
Καταρχάς welcome

Πάρε κανένα τηλέφωνο γιατί μάλλον θα τα έχουν ξεχάσει :p (άνθρωποι είμαστε, με τόσα άτομα που πήραν την προσφορά σίγουρα έγινε χαμός στις αιτήσεις).

Θα σου συμβούλευα να αγοράσεις κάποιο router άμα σκοπεύεις να κάνεις βαριά χρήση της γραμμής (VoIP, P2P), διότι τα USB modem είναι αρκετά προβληματικά.

parmenion31
26-06-06, 22:54
Τελικά σήμερα 25-6-2006 μου έστειλαν τους κωδικούς με τους οποίους -παράξενο πράγμα- δε μπορώ να συνδεθώ.Το εικονίδιο στο system tray δείχνει adsl connected και adsl control adsl line established με τις 2 πράσινες γραμμές να πηγαινοέρχονται,και ομως όταν προσπαθώ να συνδεθώ όταν πάει να κάνει επαλήθευση username kai password μου βγάζει σφάλμα 721 ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίνεται.Aντε πάλι με τους τεχνικούς όσπου καταλήξαμε να το δηλώσουνε βάβη στον οτε και έχει ο θεός.Ετσι όπως πάμε ο καθένας μαζί με τον οικογενειακό γιατρό πρέπει να έχει και τον οικογενειακό τεχνικό,έτσι για να ξέρει όλο το ιστορικό της περιπτωσής μας.Αυτά προς το παρόν,still waiting!!!

parmenion31
26-06-06, 22:57
Σήμερα 26-6-2006 ήθελα να γράψω sorry, βρε πως περνάν οι μέρες!!!

parmenion31
30-06-06, 00:25
Τελικά με την προσφορά της 1 ιουνίου σώθηκε η forthnet και πνιγόμαστε εμείς,πήγε 29 ο μήνας και ακόμη περιμένω να με πάρει τεχνικός του οτε γιατί όπως μου είπαν θα δηλώσουν την περιπτωσή μου βλάβη, αυτό στις 26 του μηνός,και άντε βρες τώρα ποιος και τι φταίει.Ευτυχώς που έχω και την pstn της panafonet και βολεύομαι προς το παρόν.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η γραμμή της forthnet από ότι διαβάζω στο site κρεμάει από τώρα, που να συνδεθούμε και όλοι εμείς που περιμένουμε απ έξω.

AcidCity
30-06-06, 11:11
Ήρθε ο καλός φίλος Γιώργος, που τυγχάνει να δουλεύει και στη forthnet, βγάλαμε το Crypto F200 και συνδέσαμε ένα Microcom router.

Συνδέθηκα χτες το απόγευμα.
Σήμερα το πρωί ήμουν ακόμα συνδεδεμένος και είχα κατεβάσει κάπου 1Gb...

Τώρα τηλέφωνο forthnet να μου αλλάξουν το συγκεκριμένο Crypto που ήταν προβληματικό.

Και πιθανώς, έτσι κι αλλιώς, αγορά ενός Us Robotics router.

ThunderBYTE
01-07-06, 03:35
Γεια και από μένα. Καινούριος κι εγώ (Τι καινούργιος, τρόπος του λέγειν δηλαδή, ας δούμε πότε θα δουλέψει και μετά με καλωσορίζετε!). Δεν ξέρω σχεδον τίποτα από aDSL, εκτός φυσικά από ο,τι πρόλαβα να διαβάσω από εδώ για τα προβλήματα για τα οποία είχα ακούσει και διαπιστώνω και ο ίδιος με τη σύντομη εμπειρία μου...

Λοιπόν, πήρα τη σχετική προσφορά και έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το σφάλμα 721... Η ενεργοποίηση έγινε σχετικά γρήγορα, αν σκεφτεί κανείς οτι δεν υπήρχαν πόρτες και είχα προετοιμαστεί για πολύ μεγαλύτερη αναμονή. Την αίτηση την έστειλα 13/6 και 28/6 γράφει "Ενεργοποίηση υπηρεσίας". Αλλά δε μπορούσαν όλα να πάνε εξίσου καλά βέβαια, μην καλομάθω κιόλας!

Εδώ και 3 μέρες λοιπόν και ενώ λέει DSL connection established δε μπορώ να συνδεθώ (Με τους νέους drivers του Crypto από τη FORTHnet). Δοκίμασα ο,τι φαντάστηκα οτι θα μου έλεγαν από το τηλέφωνο (Επανεγκαταστάσεις, αλλαγή ρυθμίσεων κλπ.), αλλά έχω αρχίσει να απογοητεύομαι. Είναι όμως δυνατόν να ευθύνεται ο ΟΤΕ και πραγματικά να υπάρχει βλάβη όταν όσοι αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα έχουμε το F200; Η μήπως είναι τόσο μούφα το μόντεμ κι απλώς άμα τύχει και συνδεθεί συνδέθηκε... Να ξέρουμε κι εμείς τι μας γίνεται.

Και κάτι τελευταίο, είναι η μόνη λύση το τηλέφωνο στη FORTHnet, ή βρήκε κανείς άλλο τρόπο; Γιατί δεν είναι και το πλέον εύκολο να πετύχεις γραμμή... Πάντως άλλα λεφτά προς το παρόν δεν προτίθεμαι να δώσω, εκτός κι αν η αλλαγή του μόντεμ είναι εγγύηση για το πρόβλημα...

amar
01-07-06, 18:28
Φίλε συμπαράσταση και πολύ κουράγιο!

Τα ίδια και εγώ σχεδόν μια εβδομάδα...έφαγα τα λυσακά μου!!!


Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο modem ούτε στη Forthnet...αλλά στον άχρηστο ΟΤΕ!!!!:down:

Μήλησα με τεχνικό της Forthnet ειδικό στο adsl και μου είπε ότι είναι δαινόμενο των ημερών επειδή γίναμε πολλοί και ΟΤΕ μας βάζει στις ίδιες πόρτες....:down:

Μόνο υπομονή και επιμονή πότε θα αξιοθουόν να δουλέψουν !!! για τις κατάλληλες αναβαθμίσεις

ThunderBYTE
02-07-06, 00:16
Πω... Δηλαδή τώρα θα πρέπει να περιμένουμε πότε θα βάλει κι άλλες πόρτες ο ΟΤΕ πάνω που είχαμε χαρεί;;;... ΤΙ ΥΠΟΜΟΝΗ! Οι μέρες τρέχουνε, το καλοκαίρι φεύγει και αυτή τη στιγμή πληρώνουμε χωρίς πρακτικά να έχουμε aDSL... Τέλος πάντων, τη Δευτέρα εκτός απροόπτου θα έχω στα χέρια μου ένα ρουτεράκι της USR (9107)... Θα τσεκάρω τι παίζει και μ' αυτό, αλλιώς από Τρίτη τηλέφωνο στη FORTHnet...

sdikr
02-07-06, 02:01
Πω... Δηλαδή τώρα θα πρέπει να περιμένουμε πότε θα βάλει κι άλλες πόρτες ο ΟΤΕ πάνω που είχαμε χαρεί;;;... ΤΙ ΥΠΟΜΟΝΗ! Οι μέρες τρέχουνε, το καλοκαίρι φεύγει και αυτή τη στιγμή πληρώνουμε χωρίς πρακτικά να έχουμε aDSL... Τέλος πάντων, τη Δευτέρα εκτός απροόπτου θα έχω στα χέρια μου ένα ρουτεράκι της USR (9107)... Θα τσεκάρω τι παίζει και μ' αυτό, αλλιώς από Τρίτη τηλέφωνο στη FORTHnet...
Θα χαρεις να μάθεις, οτι μέχρι να πάρεις κωδικούς απο την forthnet δεν ξεκινά να μετράει η συνδρομη.


Φίλε συμπαράσταση και πολύ κουράγιο!

Τα ίδια και εγώ σχεδόν μια εβδομάδα...έφαγα τα λυσακά μου!!!


Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στο modem ούτε στη Forthnet...αλλά στον άχρηστο ΟΤΕ!!!!:down:

Μήλησα με τεχνικό της Forthnet ειδικό στο adsl και μου είπε ότι είναι δαινόμενο των ημερών επειδή γίναμε πολλοί και ΟΤΕ μας βάζει στις ίδιες πόρτες....:down:

Μόνο υπομονή και επιμονή πότε θα αξιοθουόν να δουλέψουν !!! για τις κατάλληλες αναβαθμίσεις
Γιατί δεν ρώτησες τον τεχνικό ποτε θα βάλει δικιες τις πόρτες η forthnet;

parmenion31
02-07-06, 16:39
Φιλαράκι το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ολόιδιο μου είπαν θα το δηλώσουν βλάβη στον οτε, δε ξέρω αν το δήλωσαν-δε με πήραν τηλέφωνο μέχρι τώρα από τον ΟΤΕ- πάντως "μπήκα" σήμερα 2-7-2006 μόνος μου , λέω ας δοκιμάσω πάλι και ως εκ θαύματος συνδέθηκα, έχω και εγώ την προσφορά της 1 ιουνίου με το crypto f200.

ThunderBYTE
03-07-06, 02:00
Ωραίος, τουλάχιστον μου δίνει κουράγιο οτι τα προβλήματα αρχίζουν σιγά-σιγά να λύνονται για κάποιους... Ελπίζω σύντομα να λυθούν για όλους!

Τους κανονικούς κωδικούς μου τους έχουν στείλει εδώ και μερικές μέρες, αλλά μέχρι στιγμής "ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίνεται"... Μπορεί να του τη σπάει η φάτσα μου, τί να πω!!! Δεν πρόλαβα δυστυχώς να πάρω τηλέφωνο αυτές τις μέρες, θα δοκιμάσω μάλλον αύριο με άλλο μόντεμ και καλού-κακού θα μιλήσω με κανένα τεχνικό εκεί μπας και μου πουν τίποτα για βλάβη ή έστω δουν αν τρέχει κάτι με τη γραμμή μου και βλέπουμε. Προς το παρόν Panafonet...

abousayad
03-07-06, 23:14
Και εγω μια απο τα ιδια ... error 721 και τα λοιπα .... ομως η τεχνικη υποστηριξη της 4νετ ειναι επιεικως για τα μπαζα .... πηρα την Παρασκευη και απανταει ενας τυπακος που βαριοταν και το μονο που ειχε να προτεινει ηταν να ξεπριζωσω το μοντεμ και να το ξαναβαλω ... μετα οταν δεν εφτιαξε τιποτα(βεβαιως) μου λεει να ξαναεγκαταστησω τους drivers (μεγαλη εξυπναδα) και μετα να παρω (εγω τον ΟΤΕ για να δηλωσω βλαβη..... Σημερα ενα αλλο τζιμανι εδεησε να με βαλει να του διαβασω 2-3 πραγματα(VPI/VCI) απο τα properties αφου πριν απ' ολα με εβαλε να κανω ..επανεκκινηση !!! Τουλαχιστον αυτος ανελαβε να δωσει την βλαβη στον ΟΤΕ μονος του ...

ThunderBYTE
04-07-06, 23:22
Παίδες εγώ ξεμπέρδεψα! Δοκίμασα με νέο ρούτερ (USR 9107) και όλα ok! Για του λόγου το αληθές όμως, είπα να δοκιμάσω και με το κλασσικό F200 και διαπίστωσα οτι συνδέεται επίσης κανονικά... Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο Crypto (Όπως σωστά είχαν πει αρκετοί), αλλά πιθανόν στον ΟΤΕ ή στη FORTHnet.

Πάντως εγώ δεν τηλεφώνησα καθόλου τελικά και έφτιαξε μόνο του μετά από ακριβώς μια βδομάδα. Οπότε αντί να ταλαιπωρείστε άδικα περιμένοντας τον τεχνικό να το σηκώσει, περιμένετε μερικές μέρες και στο τέλος θα φτιάξει. Απ' ο,τι είδα και στους υπόλοιπους εδώ κάτι παρόμοιο συνέβη, οπότε μάλλον είναι κάτι φυσιολογικό και το μόνο που χρειάζεστε είναι γερά νεύρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.