PDA

Επιστροφή στο Forum : Επειγον Κωδικος για xp!!



trellakias
02-08-10, 17:05
Γεια σας παιδια. Θα μπω κατευθυαν στο ζητουμενο μιας και ψιλοκαιγομαι. Εχω ενα σκληρο δισκο απο ενα netbook ο οποιος δεν φορτωνει μετα απο διακοπη ρευματος μαλλον χαθηκε καποιο αρχειο απο το boot. επειδη ως γνωστων τα netbooks δεν εχουν cd driver τον εβγαλα και τον εβαλα στο desk μου μηπως και το φτιαξω απο εκει. Το συνδεσα εβαλα και το cd εγκαταστασης των xp για να τον κανω repair ολα καλα φορτωνει και μου βγαζει με ποιο διαμερισμα θελω να κανω το repair βαζω λοιπον το διαμερισμα απο το συγκεκριμενο σκληρο αλλα μου βγαζει να βαλω τον κωδικο ως administrator. Bαζω λοιπον τον κωδικο που ηδη εχω αλλα δεν τον δεχεται. Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος κωδικος απο τα win που να εχουν βαλει? Δεν εχω πειραξει καθολου τον κωδικο administrator ουτε και εχω βαλει ποτε. Μπορουμε να κανουμε κατι?
Please help!!:(:(:(:(

PiXel
02-08-10, 18:39
Εάν κατά την εγκατάσταση των Windows XP στο netbook δεν είχε καθοριστεί κωδικός Administrator, τότε όταν σου τον ζητήσει πάτα απλά Enter χωρίς να συμπληρώσεις τίποτα. Αν τώρα την εγκατάσταση των XP δεν την έκανες εσύ, αλλά τα XP ήταν απ' το κατάστημα που αγόρασες το netbook (κοντολογίς ήταν προεγκατεστημένα στο netbook) και επιπλέον το Enter χωρίς κωδικό δεν δουλέψει, πάρ' τους τηλέφωνο και ζήτα τον κωδικό Administrator που περνάνε στα netbooks.

trellakias
02-08-10, 21:25
ΟΚ με το κωδικο ηταν το enter! To θεμα ειναι πως πριν εκανε πως φορτωνε τα xp αλλα κολλουσε και φτου και απ την αρχη. Εκανα ενα ελεγχο με hirrens boot cd και ετρεξα το registry animator. Oταν ολοκληρωσε την διαδικασια που εκανε τωρα δεν φορτωνουν καν τα xp. Λετε να εκανα καμμια πατατα? Για να πω την αλληθεια το τρεξα χωρις να καταλαβω τι ειναι...:sorry::sorry::sorry::sorry:

jim_p
03-08-10, 10:33
Οταν μετα απο διακοπη δεν σου φορτωνουν τα windows λεγοντας οτι το ταδε αρχειο εχει προβλημα, σχεδον παντα οφειλεται στο οτι το ntfs δεν "εκλεισε καλα".

Για να το φτιαξεις, ξεκινας σε recovery mode απο το δισκακι εγκαταστασης των windows και τρεχεις ενα απλο "chkdsk /r c:".

Για να μην παιδευεσαι βγαζοντας το δισκο απο το netbook καθε φορα, φτιαξε ενα bootable usb stick με το unetbootin και το iso των xp και κανε boot απο αυτο.
Το στικακι θα πρεπει να ειναι ηδη φορμαρισμενο σε fat32.

xd_ante
06-08-10, 16:25
δοκίμασε φίλε μου και την εντολή FIXMBR και την FIXBOOT μέ έχει σώσει ειδικά η 1η ΑΠΕΙΡΕΣ φορές...

@ ADSLgr.com All rights reserved.